ilginç bir gaz yememe sorun daha

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ilginç bir gaz yememe sorun daha

İleti camakoglu » 15 Mar 2010, 01:57

arkadaşlar 2006 fabia aldım lpg taktırdım 1000 km yol yapıp karsa geldim. bir kaç gün sonra muayenede aracın lpg de iken yakıt oranının fazla oldugunu söylediler.daha sonra katalitik konvektörmüdür o meşhur ışık yandı(motor şeklinde olan).sonrasında ise yolda giderken sanki bogulmuş gibi gaz yemedi benzine aldım gene aynı.kenara cektim rolantide calısıyor ama 2000 deviri aşmıyordu. daha garibi ben gazı kökleyince 2000-1800 arası salınım yaptı. bu daha sonraları 3 kez daha oldu. Ve kontagı kapatıp acınca tekrar normale döndü . bi fikri olan varmı;??? (fabia sedan 1.2 3 silindir)

camakoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 15 Mar 2010, 11:52

Aynı benim arabadada oluyordu.Size çözümü söyleyeyim. Üç adet alman malı, yada muadil üretim ateşleme bobini alın. Takın takması kolaydır. Bu şekliyle sakın arabayı kullanmayın.Katalitiğe zarar verirsiniz. Tanesi 60 tl civarıdır. Ama üçünü birden değişmenizi şiddetle öneririm. Arızalı olan bobin haricinde diğerlerininde eli kulağındadır. Yolda bırakma ihtimali vardır. Sakın bu ihtimali gözardı etmeyin biran önce yaptırın.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti onurhan2006 » 15 Mar 2010, 14:53

taktırdığınız kit ne marka?
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti HTP » 15 Mar 2010, 16:17

[quote="onurhan2006"] taktırdığınız kit ne marka?
[/QUOTE]

Bu arıza ateşleme bobinleri ile ilgili lpg kiti ile değil. Benzinde bir süre daha gitse bile, mutlaka bobinlerin değişmesi gerekecektir.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 15 Mar 2010, 18:17

[quote="HTP"] [quote="onurhan2006"] taktırdığınız kit ne marka?

[/QUOTE]

Bu arıza ateşleme bobinleri ile ilgili lpg kiti ile değil. Benzinde bir süre daha gitse bile, mutlaka bobinlerin değişmesi gerekecektir.[/QUOTE]

100% eminsiniz yani? Smile
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti HTP » 15 Mar 2010, 18:49

[quote="onurhan2006"]
[quote="HTP"] [quote="onurhan2006"] taktırdığınız kit ne marka?
[/QUOTE]

Bu arıza ateşleme bobinleri ile ilgili lpg kiti ile değil. Benzinde bir süre daha gitse bile, mutlaka bobinlerin değişmesi gerekecektir.[/QUOTE]100% eminsiniz yani? Smile[/QUOTE]

Kesinlikle emin olmasam ve hatta aynı sorunu yaşamasam söylemezdim.Madem öyle bu konu ile ilgili tecrübemi paylaşayım;
Bundan neredeyse bir sene kadar önce arabam (1.2 HTP) lpg'li olduğu halde sorunsuz çalışırken bir sabah galata köprüsünde çekişten düştü ve aynı zamanda arıza ışığı yandı.Durdurup kenara çektim.Gaza basmama ragmen 1800-2000 devir arasında çalışıyordu.Hemen stop ettim ve tekrar çalıştırdım. Bir sorun olmadan yola devam ettim ve hatta arıza ışığıda söndü. Tabii ben bu durumdan hemen rahatsız oldum ve soluğu kullanıcıların ilk düşüneceği ve suçlayacağı üzere lpg servisinde aldım.. Adamlara durumu izah ettim. Araba bilgisayara bağlandı verdiği hata 1. silindir fakir karışımdı. Arızayı orada tekrarlamadı. Neyse biraz öyle devam ettim.Ardından birkaçgün sonra tekrar nüksetti.Bu sefer bir başka lpg servisine gtiim dediler ki:"abi enjektörlerdendir" bende kitin ana dağıtımcısını aradım nasılsa garantim var diye. Bu arada uzun yola çıkmam gerekiyordu.Her zaman aldığım istasyonu değişerek bir başka yerden gaz aldım, yaklaşık 1000 km yol yaptım.Bu arada hala aklıma ateşleme olacağı gelmiyordu.uzunca bir süre nüksetmedi problem neredeyse unuttum.Taki bir gece yarısı Çatalcadan eve (Eyüp) dönerken araba birden güçten düştü sağa çektim. Motoru kapadım açtım ama banamısın demedi 2 silindir gibi çalışıyordu ve o an uyandım.Kesinlikle bobin :))). Sonuçta kaskodan arabayı servise çektirdim.Serviste arabayı bilgisayara bağladık yine silindir fakir karışım arızası veriyordu.Bunun nedeninin bobin olabileceği söylendi.Birinci silindir bobini tamamen bitmiş.Ustanın elinde sadece bir tane vardı. Değiştik. Ben diğerlerinide sipariş vermesini istedim biliyordum ki bunlar takım olarak değişmeli.Herneyse değişmeye fırsat kalmadan yola çıkmam gerekti.Düzce yakınlarında otobanda aynı arızayı verdi.Resmen beynimden kaynalar sular döküldü otobanın ortası, İstanbulda yolda kalmaya benzemez. 45 km bu halde dualarla gittim. Her yerimden terler boşalarak gişelerden çıktım. Yavaşlamak zorunda kalmayınca hızdan düşmüyor ama malum silindirlerden biri iptal olunca 30 km'yi geçemiyorsunuz.Bu şekilde 3 km gittim navigasyon yardımı ile bir skoda servisi buldum(özel) neredeyse 50 tl daha fazla harcayarak. diğerlerinide bağlattım (bobinlerin) ve sanırım benim hoşlanmadığım ve hatta anmak istemeyeceğim bu tecrübeyi burada paylaşmanın zamanı geldi yazması bile bende stres yaptı :)
Yani uzun lafın kısası bu sorun kesinlikle bobin diyorum ben :)
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 15 Mar 2010, 18:55

sorununuz çözüldü bobinleri kontrol ettirin LOL
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti HTP » 15 Mar 2010, 19:00

[quote="onurhan2006"] sorununuz çözüldü bobinleri kontrol ettirin LOL
[/QUOTE]

Onur en azından sana sorunun bu olduğunu kabul ettirdim. Nihayetinde arkadaşın sorunu bobin çıkmasa bile gam yemem gözüm açık gitmem :))
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 15 Mar 2010, 19:33

[quote="HTP"] [quote="onurhan2006"] sorununuz çözüldü bobinleri kontrol ettirin LOL

[/QUOTE]

Onur en azından sana sorunun bu olduğunu kabul ettirdim. Nihayetinde arkadaşın sorunu bobin çıkmasa bile gam yemem gözüm açık gitmem :))[/QUOTE]

şaka bir yanada iyiki otabanda kalmamışınız yoksa adama arabayı satın kurtulun derdiniz LOL
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti camakoglu » 15 Mar 2010, 20:21

cok tesekkur ediyorum bir suredir arıza yapmıyo diye geciştiriyodum ama simdi bunu dikkate alacam sagolun
camakoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti camakoglu » 16 Mar 2010, 00:58

arkadaslar bu aksam aynı sorun 3 kez tekrarladı ve üçüde tüpe aldıktan hemen sonra oldu. (atiker marka tüp takılı).üstelik yüpü bayisinde 4 sefer ayarlattım.benzinde caliştirıp bekledim baya bişe olmadı ama tüpe geçince 10 dk beklemedi bile...
camakoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 16 Mar 2010, 01:07

ateşleme bobinlerini kontrol ettir
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti SELİM_ANK » 16 Mar 2010, 03:24

valla usta aynısı bende oldu bi kaç kere yaptı stop ettim düzeldi falan bakıma girince düzeldi araba.. Bobin falanda değişmedi bence sen bi ustaya göster direk 180 lira werip bobin alma
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti HTP » 16 Mar 2010, 15:54

[quote="camakoglu"] arkadaslar bu aksam aynı sorun 3 kez tekrarladı ve üçüde tüpe aldıktan hemen sonra oldu. (atiker marka tüp takılı).üstelik yüpü bayisinde 4 sefer ayarlattım.benzinde caliştirıp bekledim baya bişe olmadı ama tüpe geçince 10 dk beklemedi bile...[/QUOTE]

Aracınızı lpg'ye aldığınızda daha çok akım çeker bu nedenle benzinde daha rahat çalışır ama bu sorun yok anlamına gelmiyor. Lpg'li arabalarda ateşleme sisteminin töleransı benzine göre daha az yada yoktur.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti camakoglu » 16 Mar 2010, 20:34

herkese tesekkur erderim sanırım bobineri bi yoklıyacam
camakoglu
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia