BENZİNDE KM DE 270 KRŞ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BENZİNDE KM DE 270 KRŞ

İleti zurna1788 » 05 Ağu 2010, 10:04

fabrika verilerinde yazan 7.8 tüketim ortalama tüketim olarak yazılmıştır...

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti basarani » 05 Ağu 2010, 10:34

hiko yazdı:Arkadaşlar, yakıt hesabı yaparken bir yanlışık mı yapıyorsunuz. 14 krş-16 krş yaktım diyenler var. Arabnın katolog değeleri 7,8 LT/100KM der. BU hesaba göre 7,8 lt X3,65 TL/ 1LT benzşin hesabı ile = 28.47 Tl /100 km .
yani 100 km yol yaptığınız zaman ki bütün fabrikasyon şartları (lastik basınçları, hava sıcaklığı , yolcu sağısı , yük,sabit 90 km hız limiti v.b.) sağlandığı zaman 28,5 TL lik yakıt yakarsınız. Bu da 28,5 tl/ 100 km = 0,284 krş yakıt demektir. Yani 1 km yol için 0,284 krş benzin yakarsınız demektir.

En doğru yakıt hesabı için; arabayı fullersiniz, km saatini sıfırlarsınız 100 km yaparsınız, tekrar gelip, depoyu fullersiniz, kaç lt veya kaç liralık benzin aldığını bir kenara yazarsınız,
o parayı 100 ' e blödüğünüz zaman l km deki yakıt bulmuş olursunuz....
kazasız yolculuklar.

Öcelikle şunu düzeltelim: Benim arabanın fabrika verileri. 7.3 şehiriçi, 4.5 şehirdışı, 5.5 ortalamadır.

Orjinal katalogdan bakabilirsiniz. Fabia 1.2 HTP 51KW (70 HP)

http://new.skoda-auto.com/SiteCollectio ... ue_ENG.pdf

İkincisi; benim yaptığım yola şehiriçi denemez, şehirdışı gibi düşünmek lazım.

Üçüncüsü; arabamda yol bilgisayarı var. Her türlü denedim, hatta excel tablosu yapıp tüm kilometre ve ortalama yakıt değerlerini not ettim ve sürekli ediyorum. Yol bilgisayarı %99 doğru sonuç veriyor. Daha önce verdiğim tüketim değerleri, yol bilgisayarından okunmuştur.

Tuttuğum çizelgeye göre 738 km'de en genel ortalamam 5.13 lt/100km, yol bilgisayarı 5.1 lt/100km değerini veriyor (yuvarlatma hatası var çünkü arabada noktadan sonra 1 dijit var). 5.13 lt/100km en genel ortalama ile devam edersem, toplamda 1050 km yol yapmış olacağım. 198 tl'lik (54 litre, genleşme havzası dahil) benzin almıştım. Hesap ortada. En genel ortalamaya göre 18.8 kuruş yakmışım. Bu sabah ki verdiğim değer (14 kuruş) benim şahsi rekorum diye yazdım.

Durum bundan ibarettir.

Teşekkürler.
basarani
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail başaran
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeni Fabia HB 1.2 Ambiante

İleti erginbkr » 05 Ağu 2010, 13:48

atma recep din kardeşiyiz....
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti basarani » 05 Ağu 2010, 13:52

erginbkr yazdı:atma recep din kardeşiyiz....

Doğrudur din kardeşiyiz ama Recep diilim....
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti hiko » 05 Ağu 2010, 14:29

Arkadaşlar , ben kimseyi suçlamıyor ve hedef olarak da görmüyorum, 35 yıldır araba kullanan ve 28 yıllık ehliyeti olan ve de bir teknik eleman olarak, kendi tecrübelerime ve mevcut teknolojiye göre olması gerekenlerden bahsettim.

Hepinize kazasız, belasız sürüşler dilerim.
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Nereden: Ankara
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti Henien » 05 Ağu 2010, 16:15

erginbkr yazdı:yalancıyı öpsünler mi :)

Yalancıyı öpsünler, öptürsünler ya da sen ne dersen yaptırsınlar.

Bazı arkadaşların anlattığı gibi ayrıntılı teknik hesaplara hiç girmem. Depomu yedek depo tabir edilen kısım hariç doldururum. Km sayacını sıfırlarım. Tekrar doldurduğumda yaptığım km'ye göre hesaplarım.

Son hesabımda sayaç 844 km'yi gösterirken 130 TL'lik benzin aldı depo. Bu da km'de 0.154 TL demek. Yalnız tekrar ifade etmemde fayda var: Benzini 3.50'den alıyorum.

Sağ şeritten ve sakin bir şekilde konya yolu-anadolu bulvarı-istanbul yolu güzergahında sabah ve akşam kullanıyorum. 1.2 motor aldatmasın, bastın mı her türlü gidiyor araba ama yakışı da ona göre artıyor. LPG olmadığı müddetçe ve benzin fiyatları da yüksek devam ettikçe eğer maaşımda beklenmeyen bir artış olmazsa benim yerim en sağ şerit.

Bu yakış miktarına inanmayan arkadaşlar insanları yalancılıkla itham edeceklerine kendi sürüş alışkanlıklarını sorgulamalılar bence. Fabia da bir sorun yok, sorun kullananlarda.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti erginbkr » 05 Ağu 2010, 17:07

bundan önceki fabiam 1.2 htp idi çok da iyiydi... iyi tanıdığım biraraba yani...dolayısıyla hesabınız yanlış... o araba şehiriçinde 25-30 kuruş sürüşe göre yakar...bahsettiğiniz 0,154 kuruş gibi bir harcama yapma imkanı bulunmamaktadır...o zaman kimse dizele binmez benzine devam eder di...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti basarani » 05 Ağu 2010, 20:58

erginbkr yazdı:bundan önceki fabiam 1.2 htp idi çok da iyiydi... iyi tanıdığım biraraba yani...dolayısıyla hesabınız yanlış... o araba şehiriçinde 25-30 kuruş sürüşe göre yakar...bahsettiğiniz 0,154 kuruş gibi bir harcama yapma imkanı bulunmamaktadır...o zaman kimse dizele binmez benzine devam eder di...

Engin Bey,

Benim de şehiriçi tüketimim 7~7.5 civarı. O da zaten 25-27 krş gibi demek. Ama Şehir dışında inanılmaz az yakıyor. yeni 1.2 lerin şanzıman oranları değiştirilmiş. 3000 dd'da 110 km hız yapıyorum. Dolayısı ile düşük devir az tüketim demek, özellikle 5. vites. 2000 dd de 80 km hız ile sabit gidebilirsem, 4lt/100km civarı yakıyor (15-16 krş). Ama haklısınız, ben sürekli şehirdışı gibi kullandığım için, bana dizele gerek yok :)
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 05 Ağu 2010, 21:15

Arkadaşlar,

Şehir dışı tüketim demek sabit hızda ve en üst viteste( hız 90 km/saat) yapılan ve hafif rampalar için verilmiş değerlerdir. Türkiye şartlarında İç Anadolu Bölgesi, Marmara sahil ova bölgelerimiz vb. bölgeler harici bu şartlar yok gibi Bu tatilde Fabia ile hemen hemen 4000 km yi Marmara, Batı Karadeniz İç anadolu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde geçtim; ama tüm bu şehirler arası yollarda 6.7 100km/litre değeri ile bu yolculuğu tamamladım. Hemen hemen tüm yolculuk şehirdışı ve neredeyse şehir merkezleri ve sollama sonu harici frene basmadan geçti. Ama 6.7 sayısı ortada.

Amaç az yakma ise gerçekten tek tasarruflu araçlar dizeller. Benzinli araçlarla Türkiye yollarında sabit düz yer olmazsa düşük değerler söz konusu değil.

__Hakan Ün __

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti basarani » 05 Ağu 2010, 21:54

skodaizm yazdı:Arkadaşlar,

Şehir dışı tüketim demek sabit hızda ve en üst viteste( hız 90 km/saat) yapılan ve hafif rampalar için verilmiş değerlerdir. Türkiye şartlarında İç Anadolu Bölgesi, Marmara sahil ova bölgelerimiz vb. bölgeler harici bu şartlar yok gibi Bu tatilde Fabia ile hemen hemen 4000 km yi Marmara, Batı Karadeniz İç anadolu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde geçtim; ama tüm bu şehirler arası yollarda 6.7 100km/litre değeri ile bu yolculuğu tamamladım. Hemen hemen tüm yolculuk şehirdışı ve neredeyse şehir merkezleri ve sollama sonu harici frene basmadan geçti. Ama 6.7 sayısı ortada.

Amaç az yakma ise gerçekten tek tasarruflu araçlar dizeller. Benzinli araçlarla Türkiye yollarında sabit düz yer olmazsa düşük değerler söz konusu değil.

__Hakan Ün __

Gemlik- Fıstıklı/YALOVA arası 33 km ve kıyı yoludur, dardır, zigzaglar ve iniş çıkışlar vardır. max. 70 km/h hız yapabilirsiniz, Ortalama 50 dir hızınız.
Depo sıfırdı (neredeyse, son 15 km uyarısı veriyordu) 25 TL benzin koyduk. 4 kişi. sabah gittik ve misafirleri denize bıraktım. Akşam tekrar gittim ve aldım geldim, Benzin göstergesi aynı yerine gelmişti, son 15 km uyarısı veriyordu.km'de 19 krş gibi yakmıştım.
Ama inanmak isteyemen inanmaz,ne yapalım...
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 05 Ağu 2010, 22:41

İnanmama meselesi söz konusu bile değil benim açımdan. Tabiki olabilir bir değer.

Yanlış hatırlamıyorsam Fabia ekonomik yakıt tüketimi yarışmasını Avrupa yollarında iki kişi ve sabit yük ile yapmışlar ve ortalama 44 km / saat hızla bir ekip 1.2 benzinli motorda 3.4 ( 100 km/litre) gibi değerleri yakalamıştı. Ama o hızla ne yol biter ne ömür.

Önemli olan yakıt ekonomisi yaparak değil makul hız ve zamanda yakıtı efektif kullanmak. Yoksa ben de aracımla inat edip 1 depo benzin ile 850 km yol yaptım sürekli Çerkezköy ve B.Çekmece arası otobanda iş icabı gidip gelerek. Hem hız sabitleyici hem de göz ile bilgisayarı kontrol edip en düşük değerleri yakaladım. Ama Yol bitmek bilmeyen bir kabusa dönüşmüştü o gidiş gelişlerim sırasında.

Tercih ve yetenek meselesi. Ne mutlu az yakan arkadaşlara. Ben bravo demekten başka bir söz bulamıyorum.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti zurna1788 » 06 Ağu 2010, 07:43

muhabbet bayağı bir uzadı. şehir içinde 17 kuruş yakan lpg li bir araç sahibi çok sevinirken 20 kuruş yakan lanet ediyor.neden bu kadar çok yakıyorum diye. veya benzinde şehir içinde 27 kuruş yakan biri çok sevinirken 30-31 kuruş yakanda lanet ediyor. ancak bir yılda bir lpg li araç sahibi 10000 km yol yapsa yılda 300 tl yapar. aya vursak 25 tl yapar. bu 25 tl için can sıkmaya değermi ya... benzinli araç sahipleri ise yılda ortalama 6000-7000 km yol yapıyorlar.e bu benzin pahalılığındada yapacak birşey yok gibi zaten. neyse yılda 7000 km yapsa 27 kuruştan 1890 tl 31 kuruştan 2170 tl yapar. arada 280 tl gibi bir fark olur. bunuda aya vursak ayda 23 tl yapar. bu rakam için can sıkmaya tartışmaya hiçç gerek kanımca... arabası fazla yakanda olur.az yakanda. ben şehir içinde 5 tl lik benzinle 24 km gitmiştim. ben bile inanmadım... ama bazen oluyo. yol şartları kullanış şekli.rüzgarın esiş yönü ve hızı bile aracınızın yakıtını etkiler tabi... yalnız alaycı kelimeler kullanılması hiç hoş değil...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti basarani » 06 Ağu 2010, 08:14

Haklısın, Uzatmak anlamsız. Yakış %70 sürücüye bağlıdır. Çok değişkendir....
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 06 Ağu 2010, 08:21

Ekonomi sağ ayağınızın altında... :idea:
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE