2006 fabia ilk çalıştırma zorluğu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 fabia ilk çalıştırma zorluğu

İleti hkn » 22 Mar 2010, 15:37

Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık iki ay önce 2006 fabia ambiante 75 bg alarak bende bu aileye katıldım. aracı almadan bi iş arkadaşımında tavsiyesi ile epey araştırma yapıp fabia da karar kıldım. siteyi takip ettikçe de yeni yeni özellikler keşfediyorum. aldıktan sonra sıralı lpg taktırdım. ve çok memnunum. hemde 205 lira ile 1450 km yaptıktan sonra daha da bi memnun oldum. Smile

yalnız son 3-4 gündür araçta ilk çalışma zorluğu yaşıyorum. son günlere kadar hemen almasına rağmen şimdilerde biraz marş basmam gerekiyor. benzinden mi diye düşündüm (farklı yerden almıştım) tekrar benzinde kullanıp benzini bitirdim. her zamanki istasyondan aldım ama yine aynı. ilk çalışmada biraz geç alıyo. daha sonra stop edip tekrar denediğimde hemen çalışıyo.

skoda tutkunu olan arkadaşım benzin pompasından olabilir demişti. son zamanlarda arka sağ koltuğun altından eski buzdolaplarının sesi gibi bir tiz ses geliyor. bende yavaştan ondan şüpheleniyorum. ama başka zaman yapmıyor. sadece uzun süre stop ettiğimde (10-12 saat falan) bu sorunla karşılaşıyorum.

uzun süre takip edip birşey yazmamanın verdiği hız ile epey yazdım sanırım. Wink

sorunun neden olabileceğine ve çözümüne dair yorumlarınızı bekliyorum.

Cümleten iyi forumlar..

2006 fabia ambiente sedan lepegeli
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Karabük
Arabanız: 2006 fabia ambiente sedan

İleti önder38 » 22 Mar 2010, 16:08

benzin pompası aracı gaza aldığınızda hala çalışmaya devam ediyor olabilir. zira arka koltuğun altında yakıt pompası var duyduğunuz onun sesi. araç gaza geçtikten sonra yakıt pompasının gereksiz çalışmasını engelleyen bir sistem var, bundan taktırabilirsiniz. gazda çalışırken benzin istemeyen araca sürekli benzin pompalamaya çalışan pompanın zorlanması ve arızalanması sözkonusu olabilir. bu konuyu bi araştırın bence.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti octaviaman » 22 Mar 2010, 20:00

Kapıyı açtığınızda duyduğunuz ses benzin pompası oluyor.Bence lpg yi kapatıp benzinli olarak bir tur atıp parkedin.Birkaç saat sonra verin marşı ne yapacak gözleyin.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:05

Aküyü ölçtürdünüz mü? 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:07

tşk ederim octaviaman. ancak lpg de yada benzinde ikinci çalıştırmalarda hiç bir sıkıntı yok. sadece ilk marşlarda sabahları yada uzun süre çalıştırmadığımda 10-12 saat falan o zaman geç alıyo. bir yerde çok lpg ile kullanılırsa aracın ecu su o bilgileri kaydeder ondan kaynaklabilir diye yazıyordu. iki üç gün benzinle gezdim ama yok. ilk çalıştırmada hep sıkıntı var.

önerilerinizi bekliyorum..
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:12

ölçtürmedim adaşım (hakanerdogan). ama farlarda korna da yada herhangi bir elektrik aksamda hiç bir sorun yok. akü olsa en azından bunlar da da biraz farkeder diye düşünüyorum. aracı aldığımda 2 ay önce suyunu falan bakımını yapmıştık akünün.

bu sağ arka koltuğun altından şamandıranın oradan gelen ses şüphelendiriyor açıkçası. işin ilginç yanı ilk aracı aldığımda hiç ses yoktu. bikaç hafta sonra şamandıranın sökülmesi gerekti. söktürdüm taktırdım. sonraları ses gelmeye başladı. acaba usta yakıt pompasına bi zarar mı verdi? aklıma bu geliyo.

Yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:25

Sökülüp takıldıysa işin rengi değişir. Tabi kimsenin günahını alamayız ama bence ehil bir yerde baktırmalı.

Yukarıda dendiği gibi sadece kapı-kontak açıldığında geliyorsa o ses normal olanıdır ama seyir halinde duymamanız lazım. Duyuyorsanız sorun var demektir.

İlk marşlarda sorun varken takibindekilerde olmaması düşündürücü, şüphenizde haklı gibisiniz. Hat dolduktan sonra kolay çalışıyor ama ilk seferde ıkınıyor olmalı pompa.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:32

sanırım hakanerdogan. çünkü kontağı çevirip panledeki ışıkların sönmesi ile ses kesiliyo. sonrasında ilk marşı zor alıyo. daha sonra stoplarda çalıştırmada sorun yok. ama park ederken yada ışıkta beklerken araç rölantide o sesi duyuyorum. muhtemelen hatta benzin olduğu için sonraki basınç ayarlamalarında zorlanmıyor. peki bu yakıt pompasının tamiri mümkünmüdür? çünkü oldukça küçük birşey. değilse ne kadara mal olabilir. sadece pompa şamadıra falan olmadan..

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:35

Zor soru. Aslında hala bana ılımlıca gelmiyor pompanın arızalı olduğu, sadece olabilite var.

Bu durumların aslında komedi sebepleride olabiliyor, örneğin aracı çok eğimli bir yerde park ediyorsanız olabiliyor Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:38

evet ama aracı alalı iki ay olsa da epey tanıdım Smile

pompa dışında pek bi ihtimal de kalmıyo. sağ arka koltuğa biraz kulağını yanaştırdığında 70 model buz dolapları gibi ses çıkıyo. bildiğim kadarı ile bunun olmaması lazım.

Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti xex » 22 Mar 2010, 20:40

Aynı sorun bendede olmuştu.
Soğuktayken bazen çalışmama gibi sorun oluyordu.

Işıklarda herhangi bir sorun olmamıştı çalışıyordu.

Akıllı servis marş motoru yağlıymış sökülcekmiş gibi laflar etmişti.

Aklı sıra yaptığını zannetti bir işe yaramadı.

Sonra yolda kaldım akü bitti.

Sonra servisin kafasını kırdım.

Meğersem akü bitmiş.

Eğer elinde bir ölçü aleti varsa marşa bastığındaki akü değerine bak veya bir elektrikçiye göstert sonrasında diğer işlemlere bakarsan daha mantıklıdır sanırım.
Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:43

önerini dikkate alacağım tapantepeli. sanırım avometreler işimi görür.

ölçüp değerleri paylaşırım burada.

ancak koltuğun altından gelen ses hakkında bir fikri olan var mı ?? Sanırım çok  şey istiyorumSmile
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:44

Kontak açma, veya araca binerken duyuyorsanız normal.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:48

yok kontak açma yada kapı açıldığındaki olan sesi biliyorum. bu araç on dk çalışsın sonra bir kenara çekip rölantide çalıştır yine geliyor. sol koltuk altında yok sağ koltuk altından arı vızıltısı gibi. ama büyük bi arı. yani epey duyuluyo. ben ön koltuktan alabiliyorum o sesi. acep ne ola ?? 
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:53

Hocam pompa işi gibi duruyor. Eğer ki çalıştıktan sonrada duyuluyorsa.

Belki ufak bir düzeltme ile hallolur hemen değiştirmeye yanaşmayın değişelim derlerse bir kaç yere gösterin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:56

tşk ederim adaşım. biraz daha devam etsin. bi aküyü ölçeyim bakalım ne çıkacak değerler.

birde bu pompa işini kime göstermek lazım. oto elektrikçiler anlarmı ? zaten başkada seçenek yok gibi..
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 22 Mar 2010, 20:57

Cıks, elektrikçi olmaz ama yok anlayan elektrikiçidir bilemem o zaman tabiii...

Bizim sanayide pompacılar ayrı olur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkn » 22 Mar 2010, 20:59

zaten 30bin bakımı için ankara tarafına bi gidecek gibiyim. olmadı tavsiye edeceğiniz birileri olursa bir onlara danışırım. yoksa bizim burada biraz zor gibi.
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir