Bir fabia aldım ama?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir fabia aldım ama?

İleti yabani » 23 Mar 2010, 02:36

Merhaba, Forum'a yeni üye oldum, zaten fabia'mı da bugün aldım :D

Aldığım araba 2004 model fakat modeli ve beygir gücü konusunda tereddütlerim var. Daha önce fabia kullanmadığımdan aracın gördüğüm kadarıyla özelliklerini aşağıya yazıyorum, hangi motor seçeneği olduğunu belirtirseniz sevinirim.
- çift hava yastığı
- Abs
- Asr
- 4 Teker disk fren
- Yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu
- klima
- Yükseklik ayarlı direksiyon
Göremediğim birkaç özellik daha olabilir, sanırım çapraz fren sistemi de mevcut ama emin değilim. Aracın arkasında 1.4 16V yazıyor, ruhsatta 74kw olarak geçiyor (fakat ruhsatta classic 1.2 yazmışlar, motor hacminde de 1390 yazıyor, bu 1.2 yazısı sanırım hatalı)
Yol bilgisayarı mevcut fakat devir saati ile hız göstergesinin arasında değil, devir göstergesinin altında normalde saat'in olması gereken yerde. iki göstergenin arasında gösterge varsa da birşey göstermiyor.

İlk defa fabia sürüyorum ve garipsediğim şeyler mevcut; 1. vites çok uzun, 2. vites ise fazla güçsüz. Diğer araçlarda kalkışı 1. vites ile yapıp araç belli belirsiz hareket ettikten sonra 2'ye atabiliyordum, fakat bunda 1. viteste biraz devirlendirip öyle atmak gerekiyor, hatta 2. viteste hafif meyilli bir yola dönemek için hız azaltığımda 1. vitese düşmek zorunda kalıyorum. Kullandığım diğer araçların hiçbirisinde araç hafif hareket ediyorsa hiç 1. vitese düşmek zorunda kalmıyordum. Öte yandan yakıt tüketimini test etmek için depoyu fulledim ve 50 km kadar kullandım, yol bilgisayarı bana kullanımımın 100km'de 7.2 litre harcayacağını söyledi. (normal mi?

- Acaba aracım kaç beygirlik model?
- Fabia'ların vites kutusumu böyle yoksa motorda bir gariplik mi var? 1. vites çok uzun, 2. vites çok güçsüz (fazla güçsüz), 3. vites gayet iyi, 4. vites kısa, 5. vites diğer tüm arabalardaki gibi.
- Arabanın benim bilmediğim diğer özellikleri varsa neler?

Arabanın kullanımı gayet rahat, 3. vites'e geçildiğinde (geçilebilirse :D ) araba tabiri caizse yolda yağ gibi akıp gidiyor. fakat bu 2. vitesteki güçsüzlük kafamı çok meşgul ediyor. araba 1. ve 3. viteste 90-100 beygir gibi, ama 2. viteste sanki 45 beygir. Ayrıca bu arabaya tüp takılmasını tavsiye edermisiniz?

yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti crazyboy3506 » 23 Mar 2010, 02:42

http://igorweb.org/vindec/
bu adresten aracın şase numarasını girip kontrol edebilirsin. hoş geldin....
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti yabani » 23 Mar 2010, 02:51

Hoşbulduk, teşekkürler.
Kontrol ettim sonuç; Škoda Fabia Classic 1.4 16V 74kw
Demekki 101 beygirlik tipteymiş. açıkçası bana 101 beygirlik bir motormuş gibi gelmedi (2. viteste :D ), satan kişinin bakımına 5000km sonra git demesine inanmayıp daha erken gitmeyi planlıyorum, fabia'ların kronik sorunlarını da belirtebilirseniz, nelere dikkat etmem gerektiği konusunda biraz daha bilgili/dikkatli olabilirim.

Vites oranları hakkında da yorum yapabilecek bir arkadaş olursa sevinirim, açıkçası olmadık yerlerde 1. vitese düşmek bana çok garip geliyor.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 23 Mar 2010, 04:08

4 disk fren olduguna göre fabia sport degilmi? yani ben öyle hatırlıyorum. 3kollu dreksiyon mu var aracınızda?

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efboacestc » 23 Mar 2010, 06:11

4 disk fren sadece 101 liklerde var diye biliyorum.
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti saday » 23 Mar 2010, 10:05

[quote="efboacestc"]4 disk fren sadece 101 liklerde var diye biliyorum. [/QUOTE]
+1
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 23 Mar 2010, 11:01

Aracınız 101 lik, ama ruhsatta 1,2 yazıyorsa size piyango vurmuş, vergiyi alt dilimden ödeyeceksiniz.Hayırlı olsun, bence LPG falan aramayın, ekonomik kullanım ile fazla tüketimi olmaz fabianın.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Melih » 23 Mar 2010, 11:47

Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız inşallah.
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

İleti C@GL@R » 23 Mar 2010, 11:53

hayırlı olsun aracınınız arabanız dediğiniz gibi 1,4 classıc 101 beygirlik sis farı yoktur sizin arabada geri kalan herşey comfortla aynı 1.4 classıc olupda 101 lik olanların sayısı parmakla sayılacak kadar az piyasada sanırım sadece 2004 ler böyle ruhsat kısmına gelince bende arabamı 68 lik diye aldım 101 lik çıktı şanlıymışım. vites konusunda fabia 101 lik 3 vites te resmes roketliyor sonraki viteslerdede oyle bir otobana çıkın bir bakmışsınız 170-180 olmuş araba ama dediğiniz gibi 1-2 vitesde sanki aracı tutan birsey var. lpg atiker taktım memnunum öneririm.. neyse sonuç olarak sitede kronik sorunlardan söz ediliyor biraz araştırın okuyun..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti yabani » 23 Mar 2010, 12:11

Teşekkürler, açıkçası içimi rahatlattınız, ben vites konusundan emin değildim ama demekki bu bir sorun değil, şanzıman öyle üretilmiş, artık geriye alışmak kalıyor.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 23 Mar 2010, 12:17

yanlız vites konusunda yazdığınız kadar kötü değil 1-2. viteslerde seri ama 3 de araba rahatlıyor bir anda.. siz yinede bir kontrol ettirin. bakım kısmına gelince ben alır almaz bakıma soktum sizde sokun zaten servis balatalar körükler  vs..iyi ise değiştirmez. en azından yağını ve bujileri ben olsam değiştiririm
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zulo » 24 Mar 2010, 03:16

[quote="hetepe"]Aracınız 101 lik, ama ruhsatta 1,2 yazıyorsa size piyango vurmuş, vergiyi alt dilimden ödeyeceksiniz.Hayırlı olsun, bence LPG falan aramayın, ekonomik kullanım ile fazla tüketimi olmaz fabianın.[/QUOTE]

Modeline  classic 1.2 yazmışlar, motor hacmine 1390 yazdılarsa farketmez normal ödüyeceksiniz.ruhsat değişecekse değiştirken hatırlatın doğrusunu bassınlar ileride sıkıntı olabilir.yada noter satışını almadıysanız alırken doğru modeli söyleyin ona göre girsinler.

ayda 300-500 km yapıyorsanız LPG'ye kesinlikle gerek yok.ama 1000 km ve üzeri yapacaksanız ki bi yapın ozaman hangi marka tüp taktırayım dersiniz.
[color=#ff0000][size=5][/size][/color]
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: honda civic 1.6 ies

İleti yabani » 24 Mar 2010, 03:42

[quote="caglarkrbyk"]yanlız vites konusunda yazdığınız kadar kötü değil 1-2. viteslerde seri ama 3 de araba rahatlıyor bir anda.. siz yinede bir kontrol ettirin. bakım kısmına gelince ben alır almaz bakıma soktum sizde sokun zaten servis balatalar körükler  vs..iyi ise değiştirmez. en azından yağını ve bujileri ben olsam değiştiririm
[/QUOTE]

Açıkçası 2. vites moralimi çok bozuyor çünkü 1. viteste arabayı iyice devirlendirmeden 2'ye attığımda araç bayılıp kalıyor. Bu belki benim alışamamam olabilir fakat diğer arabalarla 2 yada 3. viteste devam edebildiğim bazı noktalarda 1. vitese düşmek gerekiyor. Öte yandan 1. viteste garip geldi, öyleki diğer arabalarda gaza dokunduğum anda 2. vites ihtiyacı olurdu. Bunda 1. vites baya uzun, hiç 1 gibi değil, 2 gibi de değil, iki vitesin arasında bir orantıya sahip, 2. vites ise diğer arablardaki 3. vites ile aynı. hal böyle olunca sanki şanzımanın 1. ve 2. vitesi kısa mesafe şehiriçi ekonomi vitesi gibi olmuş, diğer vitesler ise uzun yol için yapılmış gibi.  İşte bu noktada benim alışmam biraz zor oluyor çünkü ben ışıktan kalktıktan 15 saniye sonra normalde 4. vitese atmış sakin sakin pinti modunda giden bir adamım, fabia'da ise hala 2'de kalmış oluyorum. (sol bacağım hamlayacak bu gidişle :D )

En son mali duruma baktığımda tüp taktırma olayını ertelemeye karar verdim, çünkü hem tüpün masrafı, hemde muayene vs. tekrar yaptırıp tekrar ruhsat çıkartmak çokta ucuza mal olmayacak. henüz yeni araba almış ve onunda bir miktar masrafı varken önce zorunlu yapmam gereken masrafları yapmaya karar verdim (yazlık lastik, bakım vs.) Fakat benzinli kullanımda %30 tasarruf ettirdiği söylenen fakat mantıken %10'dan fazla tasarruf ettiremeyecek olan ultrasonik buji'lerden takmayı düşünüyorum. Hiç yoktan iyidir herhalde :D
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yabani » 24 Mar 2010, 03:46

Bir önceki mesajı düzenlerken herne olduysa aynı mesajı 2. kere göndermiş oldum, bu yüzden bu anlamsız yazıyı 2. kere gönderdiğim mesajın üstüne yazıyorum :D
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yabani » 01 Nis 2010, 23:43

Bugün arabanın yağına vs. baktırmak için sanayi'ye gittim. Yağ'ın hava filtresinin vs. değişmesine gerek olmadığını söylediler, bujileri ultrasonik buji'lerle değiştirttim, debriyajın çok yukarda kavradığını ve bir türlü alışamadığımı, daha aşağı çekmenin mümkünatı olup olmadığını sordum ama kontrolde debriyajın kaçırmadığı ortaya çıktı ve daha aşağı ayarlanamıyacağı, bununda böyle olduğu söylendi.

Aynı gün kızılay'a birkaç kez gidip geldim, trafik aşırı sıkışıktı, kızılayda araç su kaynattı, biraz bekleyip suyu tamamladıktan sonra gerisin geriye eve dönüpte tam park ettiğim sırada araç hararet ikazı verdi. daha önce hararet yapmayan araç şimdi niye yaptı anlamadım, acaba ultrasonik buji'lerden olabilirmi diye şüpheleniyorum, yarın gidip buji'leri normal buji'lerle değiştirtip birde fan müşürüne filan baktıracağım. eğer fan'da sorun yoksa ve bujiler normallerle değiştikten sonra hararet sorunu kalmazsa demekki sorun ultrasonik bujilerden kaynaklanıyor demektir.

Bunun haricinde aracın hararet yapması konusunda fikri olan var mı? (daha önce yapmıyordu) radyatör sağlam, su sızdıran bir yer yok.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 02 Nis 2010, 07:34

ultarasonik buji falan hikaye sakın almayın bende önceki arabama almıştım citroen xsara arabanın bütün düzenini bozdu bir türlü randuman alamadım aldığım yer tam 3 takım buji gönderdi 3 ünüde söktüm taktım sonuç felaket en sonunda orjnal bujileri geri taktım araba düzeldi siz siz olun orjinalden şaşmayın illa buji alacam diyorsanız bosh alın keyfinize bakın
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti altan2007 » 03 Nis 2010, 00:40

caglarkrbyk yazdı:yanlız vites konusunda yazdığınız kadar kötü değil 1-2. viteslerde seri ama 3 de araba rahatlıyor bir anda.. siz yinede bir kontrol ettirin. bakım kısmına gelince ben alır almaz bakıma soktum sizde sokun zaten servis balatalar körükler vs..iyi ise değiştirmez. en azından yağını ve bujileri ben olsam değiştiririm

aracın bakımlarını ıspartada nerde yapıyosun hocam sen?
altan2007
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muharrem
Arabanız: skoda fabia

İleti C@GL@R » 03 Nis 2010, 09:07

altan2007 yazdı:
caglarkrbyk yazdı:yanlız vites konusunda yazdığınız kadar kötü değil 1-2. viteslerde seri ama 3 de araba rahatlıyor bir anda.. siz yinede bir kontrol ettirin. bakım kısmına gelince ben alır almaz bakıma soktum sizde sokun zaten servis balatalar körükler vs..iyi ise değiştirmez. en azından yağını ve bujileri ben olsam değiştiririm

aracın bakımlarını ıspartada nerde yapıyosun hocam sen?

ısparta sanayide iş bankasının olduğu sırada saygın oto var vw servisi.skoda ile motorları aynı olduğu için oraya giderim adamlar çok dürüst ve ilgili tavsiye ederim...
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir