2006 FABIA KRONIK SORUNLAR MI?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 FABIA KRONIK SORUNLAR MI?

İleti jamesdean » 25 Mar 2010, 14:52

Arkadaşlar,
araç 55000 e dayandı. Daha önce forumda yazılan kronik sorunlar mı başgöstermeye başladı anlamadım. Sorunlar şunlar :

- araç sağa sola esnedikçe sağ arka kapı tarafından GarçGurc tıkır mıkır sesler geliyor.( Salıncak Burçları ile ilgili bir sorun mu? )

- sol tarafımdan da cam tam kapalıyken özellikle benzer sesler geliyor. Rüzgar sesi de ona keza. Emniyet kemerinin asılı olduğu plastiklerden de gırt gurt sürtünme sesi geliyor.

- bugün sağ cam açılıp kapanırken ciyaaaak ciyaaak öttü. Sıcaktan olsa bile anormal bi durum ...

- direksiyon da geniş bir titreme sözkonusu. Araç giderken özellikle küçük viteslerde yalpalıyor gibi ( düz yolda bile yapıyor bunu )

- Dizel olmasından dolayı sanırım, çok aşırı bir ses var. Millet masset ferguson'a benzetir oldu aracı.Traktör gibi gerçekten.. Filtrelerden midir?

- Rölantide ve ilk kalkışta araç fazla titriyor son zamanlarda. Debriyaj balatası ile ilgili bir sorun mu ??

Aracı artık sadece tasarruflu mazotundan dolayı tutuyorum elimde. Aracı bana sattt bana satt diyenler var büroda. Eğer kısa zamanda çözüm bulamazsam aracı elimde tutmaya niyetim yok. Pek araba mekaniğinden falan da anlayan birisi değilim. Bu sorunları yaşayan arkadaşlar varsa, nasıl çözümlediklerini paylaşırlarsa sevinirim...

bu arada ön panelden ses geliyor diye düşünüyor, bir türlü bulamıyordum 2 aydır. Cıırrrr Cırrrr başımın etini yedi... Torpidoda bi kaset kalmış meğer.. Kafayı yicektim. Torpidoyu kurcalarken , torpido içinde alt kapağı kaldırınca , gizli paspaslı bi bölme varmış. 1,50 tl buldum ordan da :) ....Bilginize..

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti BURAK MYSTERİO » 25 Mar 2010, 14:58

favorıtte bile bu kadar sorun yok allah allah bi baktırın derim ben ama düzgün birine götürün

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti jamesdean » 25 Mar 2010, 15:16

H.sonu bi tanıdık usta varmış göstereceğim. Araç 55000 e geldi. Triger, rulman vs. yazılıp çiziliyor değişim zamanları falan forumda. Acaba bunlardan falan kaynaklı sorunlar mı, değiştirmediğim için hata bende de olabilir. Felsefem yolda bırakana kadar git gidebildiğin yere, araba mekaniğinden anlamadığımdan :(
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Henien » 25 Mar 2010, 15:51

Hımm, enterasan bir felsefe. Bu felsefe ile Fabia ne yapsın !!!

(Bu arada benim de en nefret ettiğim ve korktuğum şeydir periyodik bakım. Ya değişmesi gerekmeyen bir şeyleri değiştirir de faturayı şişirirlerse diye. )
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti jamesdean » 25 Mar 2010, 16:22

Henien yazdı:Hımm, enterasan bir felsefe. Bu felsefe ile Fabia ne yapsın !!!

(Bu arada benim de en nefret ettiğim ve korktuğum şeydir periyodik bakım. Ya değişmesi gerekmeyen bir şeyleri değiştirir de faturayı şişirirlerse diye. )

5000 Km öncesine kadar, hiç bişey yoktu arabada. İçimden bi ses :) bişiylerin değişmesi gerektiğini söylüyor bana...Fabianın bir suçu yoktur umarım... Kalkışından tut, son süratine kadar bi acaiplik var bu aralar...195 yaptığım arabayla 110 yapınca uçağın türbülansa girmesi gibi bişi yaşar oluyorum, tırtırtırtır...ulan ne hızlı gidiyorum derken yanımdan mobiletler sollar oldu....

Arkadaşlar çok acil sorunlarıma çözümmmm :shock: en azından h.sonu gideceğim ustaya '' biliyorum, bilmem mi şundan dolayı oluyor falan diyim :) de acemi kazığı yemiyelim.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 26 Mar 2010, 00:36

bende de 2006 dizel fabia var. km 120 bine yaklaştı hala canavar. arada bende performans eksikliği ve ufak gıcırtı tıkırtılar duyur gibi oluyordum, sonra onları tesbit edince araçtan soğumama sebep olabilecek şeyler olmadığını gördüm ve çözdüm çoğunu.

mesela şoför kapısını kapatınca bi inleme duyuyordum, en çok kullanılan kapı o olduğundan zamanla parçaların esnemesi normal dedim. sorun da aynanın titreşimiymiş. aynayı katlayıp arada kalan plastiğe iki kat tıbbi flaster yapıştırıp oradaki boşluğu alınca sorun geçti. kapı kip diye kapanıyor.

bazen direksiyonla göstergeler arasındaki plastik parçadan da ses geliyordu, onunlada biraz oynayıp sıkıca yerine oturmasını sağladım kesildi.

fabiların kronik sorunu ön camları tutan plastikler kırılıyor. benimkide kırılmıştı değiştirdim, sorunu çözdüm. hemde aracımı daha yakından tanıyıp keşfetme şansım oldu. zevkli çalışmalardı hemde kaliteyi yakından gördüm.

sizin direksiyonda boşluk oluşmuş. rot balans ve lastik havalarında sorun varsa, bunların sebep olduğu titreşim bahsettiğiniz şeylere sebep olabilir. bizim dizel araçlar sıcak havaları seviyor, havalar ve motor ısındıkça araç daha performanslı ve ekonomik oluyor bi gözlemleyin.

aracınızla ilgilenip, temiz tutup oluşan ufak sorunlarını biriktirmeden çözer ve rutin bakımlarını yaptırırsanız, verdiğiniz paradan fazlasını hakkıyla size verecektir. şahsen benimki öyle...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti jamesdean » 26 Mar 2010, 10:07

önder38 yazdı:aracınızla ilgilenip, temiz tutup oluşan ufak sorunlarını biriktirmeden çözer ve rutin bakımlarını yaptırırsanız, verdiğiniz paradan fazlasını hakkıyla size verecektir. şahsen benimki öyle...

Önder arkadaşım bu kadar yazmışsın teşekkürler öncelikle,
Araçla ilgilenmesem bu kadar uzun uzadıya soru sormazdım zaten. Ama görüyorum ki pek fazla cevap yazıp , sorunlara değinen kimse yok. Önemli değil, yarın bu işlerin piri bir usta varmış ,ona göstereceğim aracı.
Önder , senin aracın rölanti ve motor sesi nasıl? Mesela gece sokak aralarında ses seda yokken 1. ve 2. vitesleri kullanıyorum her iki cam açık. İnan rahatsızlık derecesinde bir ses geliyor .gagagagarrrrrrrrrrr . 3. 4 ve 5 te ses kesiliyor. 110 KM nin üzerindeki hızlarda ( 2500 devir üzerinde özellikle ) motordan veya turbodan kaynaklı spor bir ses giriyor araca.( bak son gelen sesi seviyorum, ayrı bir hava veriyor, ford mustang havası :) )
Aslında mekanik dediğim sorunların nedenlerini biliyor gibiyim, 2006 dan (55000 Km dir ) beri aynı lastikler var araç üzerinde , baya bir yıpranmış. Sağ ön lastik te sürekli hava kaçırıyor. 12000 KM dir, araçta yağ, filtre değişimi olmadı. Sorunlarımın temel sebebi bunlardır diyebilirim....
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 26 Mar 2010, 10:52

aracınıza yazık etmeyin. gıcırtılar atl rotil yada salıncak burçlarından geliyordur. ben değiştirdim önleri çok bir para değil. 30-50 tl arası bişey. ses konusunda o kadarda gürültülü olmaması lazım. hava filresini her 5000 km de bir değiştirmeniz lazım. dize l araçlarda bu çok önemli. düzgün bir bakım yapın bu sorunlar kalmayacak. lastikleriniz konusunda ise düzgün bir rot ayarından sonra çok çatlaklar yoksa kışa kadar sizi idare eder kışa girerken yenilersiniz. bu sayede kışıda rahat geçirmiş olursunuz.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti lazianke » 26 Mar 2010, 11:43

jamesdean yazdı:Arkadaşlar,
araç 55000 e dayandı. Daha önce forumda yazılan kronik sorunlar mı başgöstermeye başladı anlamadım. Sorunlar şunlar :

- araç sağa sola esnedikçe sağ arka kapı tarafından GarçGurc tıkır mıkır sesler geliyor.( Salıncak Burçları ile ilgili bir sorun mu? )

- sol tarafımdan da cam tam kapalıyken özellikle benzer sesler geliyor. Rüzgar sesi de ona keza. Emniyet kemerinin asılı olduğu plastiklerden de gırt gurt sürtünme sesi geliyor.

- bugün sağ cam açılıp kapanırken ciyaaaak ciyaaak öttü. Sıcaktan olsa bile anormal bi durum ...

- direksiyon da geniş bir titreme sözkonusu. Araç giderken özellikle küçük viteslerde yalpalıyor gibi ( düz yolda bile yapıyor bunu )

- Dizel olmasından dolayı sanırım, çok aşırı bir ses var. Millet masset ferguson'a benzetir oldu aracı.Traktör gibi gerçekten.. Filtrelerden midir?

- Rölantide ve ilk kalkışta araç fazla titriyor son zamanlarda. Debriyaj balatası ile ilgili bir sorun mu ??

1- tahminen tabla burçlarınız eskimiş, burçların hepsini değiştirin sadece 2 sini değiştirmeyin.
2- yalpalamasının sebebi,rot balans ayarı, lastik havasının yetersizliği, lastiklerin durumu, ön takımlardan olabilir
3- düşük devirle kalkarsanız titreme yapar.
4- camdaki ses camı kaldıran çelik telin sırmalarının dağılmasından olabilir. sağa sola sürtüyordur.
5- tdi lerin hepsi sesli çalışır.
6- kapı bacadan gelen sesler için iyi bir kapotacıda ayar ve yağlama yaptırabilirsiniz. ama sıcak havalarda fabiaların kapıları açıp kapamada hep ötmektedir.
7- ben 2004 tdi sahibiydim yeni sattım, 45 binde aldım, 115 binde sattım, 4 yıla yakın kullandım,çok şükür soğutacak bir arızası olmadı. herkese de tavsiye edebilirim...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti cineration » 26 Mar 2010, 15:02

arabadan anlamayınca bu sebepler arabadan soğutur insanı
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti C@GL@R » 26 Mar 2010, 16:50

benim 96 model uno s bile 128 bin km den sonra gıcırdamaya başladı bu kadar sorunun olması normal değil aracı sıfır mı aldınız almadıysanız dizel olusundan dolayı km oynanmış olabilir yoksa bu yaşta bu km deki araç böyle olmaz..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti jamesdean » 26 Mar 2010, 16:54

Çağlar sıfır almadım, 34000 de aldım almasına da, 5000 KM öncesine kadar golf gibi gelen araba, bugünlerde Toros gibi geliyor gözüme, düzelir inş.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AV-2006 » 26 Mar 2010, 19:57

TDI nin sesidir o gır gır.CRDI değil bizim araçlar.Karıştırmayın derim.CRDI araçların yaptığı arızaları burda saysak benzinli araç kullananlara hak verir olurduk.TDI gır gır çalışır doğrudur ama afedersiniz köpek gibidir.Ne arıza yapar nede üzer.Benim aracımda 55000 km ye geldi sıfırdan beri bende.Hala ilk günkü performansında yoluna devam ediyor.CRDI (Common rail) her yönüyle TDI den iyi olsaydı bizim yorumlarımıza gerek kalmadan WOLKSWAGEN bu motorları crdı yapardı.En klas TOUREG ler, PASSAT lar hala TDI...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti önder38 » 26 Mar 2010, 20:33

TDI lerin ömrü CRDI lerden daha uzundur 100-200 bin km. ayrıca CRDI daha hassas ve arızaya yatkındır.
sesli çalışması motor ısınana kadar, ısındıktan sonra çok tatlı bir sesi var bana göre. hele gaza basıp ayağı gazdan çekince çıkan o ses düzen,kalite ve istikrar hissi veriyor bana. ayrıca ses içeri gelmiyor ki, dışardakiler rahatsız oluyorsa da banane... :mrgreen:

bi arkadaşımın tüplü focus u var. çalıştırdım gidecem, o da dışarda bana sesleniyor
-traktörü çalıştırdın hadi git. diye.
- "Kaputun altında aslan var hırlıyor, bak alırım anahtarını" dedim, o da sustu. o da biliyor kalkışta olsun, rampada olsun toz yutacak. son hızda belki geçer ama 180-190 gideri var. hatta 10 dk öyle gitsem 200 ü görecek.
yani sesi varsa hakkını da veriyor, boş tangırtı değil bizimki...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir