1.4tdi hakkında bilgi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.4tdi hakkında bilgi

İleti jamesdean » 05 Nis 2010, 09:09

Son tüketim değerimi söylüyorum :
25 TL mazot koydum, %80 Şehir dışı ( Bursa-Yalova , Bursa-Gemlik) %20 Şehir içi dolaşmışımdır...218 KM yol yaptım :) Havaların ısınması büyük etken sanırım. Ortalama yakıt tüketimi 3,5 Lt di yeniden mazot almaya girdiğimde. Sürekli Shell kullanıyorum onu da belirteyim.
Dün yine 25 Tl mazot aldım. Sanırım 170-180 Km gidecek aynı değerlerle. Bir önceki 210 Km üzerine çıkıyorsa, bir sonraki aldığımda 190 Km altına iniyor. Ortalama 25 Tl ile 190 Km gidiyor hesaplarıma göre....

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti lazianke » 05 Nis 2010, 13:03

önder38 yazdı:
jamesdean yazdı:Arkadaşım, benim fabia TDI 1,4 - 75 hp..
Şehir dışı kasmadan 3,5 - 3,7 Lt /100km gibi bir değere ulaşır.
Şehir İçi kullanıma-eğime-trafiğe bağlı olarak 4,2 - 5,8 Lt gibi değerlere ulaşır.
Düz yolda max. 195 Km/hız yapar. ( denenmiştir :) )
İlk çalıştırmada motor sesi massey ferguson gibi çıkmakla beraber, 1.vitesinde yüksek devir halinde aslan gibi kükrediği görülmektedir. 110 Km üzerindeki sürüşlerde motor tam bir 1968 Mustang sesi vererek araca hem vahşi hem sportif bir görünüm katmaktadır.:)

hocam şehir dışı değerlerinizi hangi vites/devir ve hızda yapıyorsunuz?
bendeki fabiş de sizinkinin kardeşi ondan soruyorum :)

Arkadaşı yalanlamak için yazmıyorum, değişik yol şartlarında farklı sonuçlar alınabilir. fakat ben uzun yolda normal bir sürüşle fabianın 4 lt altında bir ortalama yakalayabileceğine inanmıyorum, görmedim, yapamadım.
evet forumda da resimleri var, trabzon-rize arası 80 km kadar bir yolda 5 viteste 2000 devirde 88-90 km/h hızla 3,8/100 lt ortalamam var; ama kimse uzun yolda 90 la araba sürmez. dolayısıyla uzun yolda arabayı kasmadan kendimizi kasarak araç kullanmayız. zaten fabrika verisi bile 4,1 lt/100 km dir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti jamesdean » 05 Nis 2010, 13:21

Lazianke arkadaşım, Dizel 1,4 araçtan bahsediyoruz. Konya-Ankara yapsam araçla 3,3 - 3,4 lt yakacağını düşünüyorum. İlk lastiği aldığım gün hava yağmurluydu. 4,0 Lt yaktı araç. Gece gözüme uyku girmedi. aracı satmayı düşündüm ciddi ciddi :) Valla aracını sağ şeride çek, aç müziği, yak sigaranı öyle devam et, varsın kamyonlar sellektör yaksın. Sen yaktığın mazotun keyfini çıkar :) Solumdan uçarcasına geçen benzinlilere acıyorum,şizofren oldum, ulan diyorum ne yakıyodur bunun benzini şimdi :):) Ama nasolsa ilerde trafik illa sıkışır, yanına yaklaşırım aracın. İçimden, bastında noldu , olan benzinine oldu, geldim işte burdayım diyorum hehehe :)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti mbarman » 05 Nis 2010, 16:00

jamesdean yazdı:Lazianke arkadaşım, Dizel 1,4 araçtan bahsediyoruz. Konya-Ankara yapsam araçla 3,3 - 3,4 lt yakacağını düşünüyorum. İlk lastiği aldığım gün hava yağmurluydu. 4,0 Lt yaktı araç. Gece gözüme uyku girmedi. aracı satmayı düşündüm ciddi ciddi :) Valla aracını sağ şeride çek, aç müziği, yak sigaranı öyle devam et, varsın kamyonlar sellektör yaksın. Sen yaktığın mazotun keyfini çıkar :) Solumdan uçarcasına geçen benzinlilere acıyorum,şizofren oldum, ulan diyorum ne yakıyodur bunun benzini şimdi :):) Ama nasolsa ilerde trafik illa sıkışır, yanına yaklaşırım aracın. İçimden, bastında noldu , olan benzinine oldu, geldim işte burdayım diyorum hehehe :)

doğru amma velakin benim gibi 1000km yola git bakalım o yol bitermi. yola çıkınca karar alıyorum diyorum bu sefer adam gibi gidecem. ilk 1ookm eh işte. :( sonra başlıyorum hesap yapmaya. :x sonra hanım diyor of sıkıldımbe bune böyle kanı gibi :D :D :D :D . bas biraz. :evil: sonrası malum. otobanda allah ne verdiyse yolun durumuna göre. yinede ortalama değerlerim yüklü, klima açık, farlar açık, yaz kış max 6.1lt/100km. ortalama hız 155-160km. bence çok ekonomik.
ama ekonomik gidecem derse geçen hafta lüleburgaz-kırklareli gidiş dönüş ortalamam 3.4lt
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti vabisci_tuncay » 09 Nis 2010, 16:03

arkadaşlar tdi hakkında bilgi isterken soruyu eksik sormuşum aslında :) ben bu araçlarda enjektör memeleri ve turbo ömrü nedir :?: maliyeti nedir teşekkürler :)
vabisci_tuncay
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Balıkesir

İleti AV-2006 » 12 Nis 2010, 18:33

vabisci_tuncay yazdı:arkadaşlar tdi hakkında bilgi isterken soruyu eksik sormuşum aslında :) ben bu araçlarda enjektör memeleri ve turbo ömrü nedir :?: maliyeti nedir teşekkürler :)

Turbo ömrü kullanıcıya bağlıdır..Dikkat edilmesi gereken çok basit kurallar vardır.Enjektör mememlerine ise kaliteli yakıt aldığın takdirde hiç birşey olmaz...Yani SIFIR masrafff....

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti ysemih » 28 Haz 2010, 19:45

merhaba arkadaşlar,

3 hafta önce 2009 moden sıfır araç aldım(bursa bozkurt otomotiv skoda bayiisinde elind kalmış...)

25 mayıs 2010 tarihinde tarifige çıktı 2500 km yaptım daha ama şuanda 0,22 tl yakıyır aracım.Mozot(3,09)
yan, 377 km de 27 lt mazot yenmiş.

önceki aracım fiesta 0,135 tl gibi yakıt yakıyordu...hemen hemen forumda denilen şeyleri yapıyorum ama anlayamadım nedenini sıfır alıpta bu sorunla karşılaşıp nezamn neleri degiştigi hakkında bilgi verirmisiniz.
ysemih
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: semıh yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia II

İleti lazianke » 28 Haz 2010, 22:31

aracın ilk 10 bin km sinde fazla yakması normaldir. bu durum kitapçığında da yazardı önceden...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti themarine » 28 Haz 2010, 23:52

bu cuMA yola çıkıyorum 1850 km ardahan göle den karadeniz üzeri hopadan samsun ve ordan ankara afyon üzeri izmir.yani öle 90la 80 falan gidilmiyor uzun yolda. radar olursa o başka tabi ki de
themarine
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ardahan
Arabanız: superb tsi

İleti lazianke » 29 Haz 2010, 07:13

themarine yazdı:bu cuMA yola çıkıyorum 1850 km ardahan göle den karadeniz üzeri hopadan samsun ve ordan ankara afyon üzeri izmir.yani öle 90la 80 falan gidilmiyor uzun yolda. radar olursa o başka tabi ki de

rizeye gelmeden gündoğdudan içeri girin iç yolu takip ederek gelin. yolun solunda dinlenme tesislerinin yanında anadolu öğretmen lisesi var. bir çayımızı için.
100 geçmeden kullanırsanız, radara girmezsiniz. ardeşen çıkışında radar vardır dikkatli olun bir de gündoğduya gelmeden shell civarlarında... :)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir