Bu DELİK Ne İşe Yarar ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu DELİK Ne İşe Yarar ?

İleti önder38 » 04 Nis 2010, 20:54

Bugün Fabişi yıkayım dedim. Yakıt deposunun kapağı benzin istasyonu dışında hiç açılmamış sanki. Mazot ve toz birleşip katranlaşmış nerdeyse.

Temizlerken orada bir delik belirdi. önceleri kirden kapanmış temizleyince ortaya çıktı. baktım temizledikçe aşağıya doğru iniyor. yaklaşık 1 cm kadar indi sonra parmağımın ucuna birşey değmeye başladı. bu neymiş len derken parmağı basınca sanki ordan birşey içine kaçtı... :(
kirliyken ordan gider yoktu ama artık ordan su içeri akıp gidiyor...

içime kurt düştü şimdi,
ya pompodan taşan yakıt israf olmasın diye ordan depoya gidiyor,
ya su falan birikirse ordan akıp gitsin diye yapılmış,
ya da başka birşeye yarıyor ama ne :?:

bilenler aydınlatırsa memnun olurum :)

Eklentiler
Photo-0376.jpg
Photo-0375.jpg
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti akt145 » 04 Nis 2010, 20:57

hemşerim o yanılmıyorsam su tahliye deliği korkocak bişi yok
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 04 Nis 2010, 21:16

akt145 yazdı:hemşerim o yanılmıyorsam su tahliye deliği korkocak bişi yok

orayı parmaklayınca parmağımın ucuna metal birşey değdiğini hissettim. biraz daha kurcalayınca içine kaçtı. bende iyi birşey yapıyorum derken birşeyleri bozdum sandım işte.
bide ora açıldıktan sonra epey su aktı, ya depoya gidiyorsa diye düşününce sormak istedim.
su tahliyesi içinse sorun yok, teşekkürler
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodamFabiam » 04 Nis 2010, 21:25

Böyle bir delikten hiç haberim yoktu... Su tahliyesimi bilmem ama depo ile bir alakası alacağını sanmıyorum buharlaşır gider benzin ordan ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti C@GL@R » 04 Nis 2010, 21:33

bi ara bakarım sanırım bizde yok oyle birsey yada dikkat etmedim benzinle alakası olduğunu düşnmüyorum
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti önder38 » 04 Nis 2010, 21:42

mazot benzin kadar buharlaşmadığı için depo ile alakasının olma ihtimali aklıma gelmiyor da değil hani...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodamFabiam » 04 Nis 2010, 22:41

önder38 yazdı:mazot benzin kadar buharlaşmadığı için depo ile alakasının olma ihtimali aklıma gelmiyor da değil hani...

Dizel olduğunu görmedim. Ama yine de depo ile bağlantılı olması zor görünüyor...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 04 Nis 2010, 22:55

SkodamFabiam yazdı:
önder38 yazdı:mazot benzin kadar buharlaşmadığı için depo ile alakasının olma ihtimali aklıma gelmiyor da değil hani...

Dizel olduğunu görmedim. Ama yine de depo ile bağlantılı olması zor görünüyor...

bakalım belki bilen çıkar :)
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 04 Nis 2010, 22:55

Pompacının taşıracağı benzin veya mazotun akması için yapılmış bir delik olmasın. :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 04 Nis 2010, 22:59

RoadFighter yazdı:Pompacının taşıracağı benzin veya mazotun akması için yapılmış bir delik olmasın. :)

bende öyle düşündüm ilk olarak. ama ilginç olan şu :idea: nereye akıyor :?:
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 04 Nis 2010, 23:05

önder38 yazdı:
RoadFighter yazdı:Pompacının taşıracağı benzin veya mazotun akması için yapılmış bir delik olmasın. :)

bende öyle düşündüm ilk olarak. ama ilginç olan şu :idea: nereye akıyor :?:

Uygun bir yerden yere akıyor diye düşünüyorum.

Dikkat edilirse çoğu araçta(belki de hepsinde) egzoz ile depo kapağı farklı yerlerde olur.

Depo kapağı egzozdan uzak olduğuna göre bu kapakta yer alan deliğin ucu hemen o kısımda bir yere çıkıyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 04 Nis 2010, 23:18

yedek parça satışı yapan yabancı bir siteden sizin için araştırdım ancak fabia kullanıcısı olmadığımdan yorumu size bırakıyorum.link de çizim ve parçaların seri numaraları ve isimleri mevcut (ingilizce).umarım yardımı olur:)

http://autopartmaster.com/en/?action=ca ... 3%E7%EE%E2
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti crazyboy3506 » 05 Nis 2010, 00:08

merhaba
oradaki delik deponun hava deliği yakıt alırken hava yapıp geri gelmesini engellemek için olduğunu sanıyorum.yani şöyle huni ile bir şişeye su doldururken huni şişenin tam ağzında olduğu zaman içeri zor akarda huniyi biraz kaldırırız su rahat aksın diye işte o mesele,bir taraftan sıvı koyarken diğer taraftan havayı almak gibi bişey :D inşallah anlatabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti önder38 » 05 Nis 2010, 00:16

WXW yazdı:yedek parça satışı yapan yabancı bir siteden sizin için araştırdım ancak fabia kullanıcısı olmadığımdan yorumu size bırakıyorum.link de çizim ve parçaların seri numaraları ve isimleri mevcut (ingilizce).umarım yardımı olur:)

[url=http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=skoda&t_id=8126&added_=SKODA%20Fabia%202003%20%CA%F3%E7%EE%E2
http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=skoda&t_id=8126&added_=SKODA%20Fabia%202003%20%CA%F3%E7%EE%E2[/quote[/url]]

teşekkür ederim benim için uğraşmışınız. oradaki resimde o deliğe bağlı bir hortum olduğu görünüyor. bende o hortumu içine kaçırdım. ne işe yaradığını bulamadım ama en azından orada bir hortum olduğunu biliyorum artık.

resimde 4 numara ile gösterilen yer.
Eklentiler
adsızj.JPG
adsızj.JPG (83.44 KiB) 1795 defa görüntülendi
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodamFabiam » 05 Nis 2010, 00:30

Taktır veya tak bari boruyu ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 05 Nis 2010, 00:37

SkodamFabiam yazdı:Taktır veya tak bari boruyu ;)

yarın davlumbazı söküp o boruya ulaşmaya çalışıcam artık :)
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti WXW » 05 Nis 2010, 00:50

önder38 yazdı:
WXW yazdı:yedek parça satışı yapan yabancı bir siteden sizin için araştırdım ancak fabia kullanıcısı olmadığımdan yorumu size bırakıyorum.link de çizim ve parçaların seri numaraları ve isimleri mevcut (ingilizce).umarım yardımı olur:)

[url=http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=skoda&t_id=8126&added_=SKODA%20Fabia%202003%20%CA%F3%E7%EE%E2
http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=skoda&t_id=8126&added_=SKODA%20Fabia%202003%20%CA%F3%E7%EE%E2[/quote[/url]]

teşekkür ederim benim için uğraşmışınız. oradaki resimde o deliğe bağlı bir hortum olduğu görünüyor. bende o hortumu içine kaçırdım. ne işe yaradığını bulamadım ama en azından orada bir hortum olduğunu biliyorum artık.

resimde 4 numara ile gösterilen yer.

rica ederim.briskoda sayfasında "fuel filler door" yani bizim anladığımız "depo kapağı" nın açılmamasıyla ilgili bir tartışmada (bu depo girişini komple sökülmesini anlatmışlar) bu hortum hakkında "drain" yani dren=sıvıyı/yakıtı uzaklaştıran anlamında kullanılmış.
Undoing 1 torx screw will remove the whole fuel filler door assembly allowing easy access to the cable & catch. :)

1. Open fuel filler door.

2. Remove Torx screw.

3. Unscrew fuel cap.

4. Remove door and inner trim by carefully pulling out at screw hole and moving the whole item (door, seal & drain pipe) towards the rear of the car the whole assembly should come out.

5. THE PLASTIC DRAIN HOSE can be pulled out with the assembly.
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti qw12 » 05 Nis 2010, 03:16

önder38 yazdı:
orayı parmaklayınca parmağımın ucuna metal birşey değdiğini hissettim. biraz daha kurcalayınca içine kaçtı. bende iyi birşey yapıyorum derken birşeyleri bozdum sandım işte..............................

Benim sanayideki eski ustam (kendisi elektrikçiydi) bir müşteriyle konuşurken onun arabanın bir yeri ile ilgili fazla ısrarcı olması üzerine aynen şöyle demişti "arabanın orası insanın kıçı gibidir fazla kurcalamaya gelmez!". Ne zaman fazla kurcalanmaması gereken birşey olsa hep ustamın o lafı aklıma gelir. sizin yazdıklarınızı okuyunca da (zaten başlık ofsayt) direkt o aklıma geldi affınıza sığınarak paylaşayım dedim :evil:
qw12
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir