fabia arıyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia arıyorum

İleti SkodamFabiam » 13 Nis 2010, 14:22

B@R@KÜD@ yazdı:kardeş sana katılıyorum doğru şeylerin var yazdıklarının içinde ama biz türkiyede yaşıyoruz motor aksamı mekanik aksamı sorunsuz olabilir bu aracın gönderdiğin linkdeki 42000 km güzel bir km düşük ama malesef satarken arabayı deşifre ediyorlar,fişliyorlar bu sıkıntıya düşmemek içinde km biraz yüksek olabilir ama değişeni olmayan bir araç alırsan satarken problem yaşamaz değerinde satabilirsin aracı.bu işi türkiyedeki galerici sektörü çıkarttı vurgun vurmak için her çamurluktan adamlar 250 tl düşüyor boyalı

Bende aynı fikirdeyim, araba alırken mümkün olduğu kadar kazasız baktım öyle de aldım bu benim kişisel tercihim,
Ama arkadaşa yol göstermek açısından, elindeki paraya alabileceği arabanın ne şekilde ona yarar olacağını, çekinceleriyle birlikte söyledim... ya alacak yada şöyle düşünecek:" benim bu kadar param var bu paraya bunlar oluyor, düşük modellere bakayım". Amacımız yol göstermek yani, yoksa kim istemez 0 gibi arabayı, bir nevi kriz yönetimi bizimkisi :P

Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti jamesdean » 13 Nis 2010, 14:34

SkodamFabiam yazdı:Benim bahsettiğim nokta ucuz alıp ucuz satma noktası,
Yoksa daha fazla edebilir ben ederinden bahsetmiyorum ucuz hatta kelepir bulabilirsen satışta da sıkıntı yaşamazsın diyorum...
Ayrıca bir arabanın iki kapısı sol çamurluğu değiştiyse değer kaybetmesi çok normal...
Full derken neyi kastettiniz? Bomboş araba sadece special o kadar.

Arkadaşım ''ucuz etin yahnisi bol olur ''
Aracın fiyatı ne kadar düşükse o kadar uzaklaşcaksın o arabadan.
Ben ilk sahibinden 20.000 TLye 20 binde bir araba aldım diyelim. Aynı Yıl araba 80 bine geldi, bakımı için 3.000 TL masraf yaptım .Gözüm gibi baktım,sorunsuz ilk günkü gibi. Reel anlamda bu aracın amortisman değeri bakım maliyetlerinden ötürü 3.000 tl değil, 1.000 tl ( mantıken ve takribi ) olur.
Aynı aracı alıp yine 80 bin Km de neredeyse hiç masraf yapmadan satmak istediğimde ''yapmadığım'' bakım ve masraflardan dolayı değerini düşürmem çok doğaldır. Bakımlı arabayı 19.000 TL 'ye, bakımsız arabayı 17.000 TL ye satarım.
Rakamlar nazaridir...
Bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti SkodamFabiam » 13 Nis 2010, 14:47

jamesdean yazdı:
SkodamFabiam yazdı:Benim bahsettiğim nokta ucuz alıp ucuz satma noktası,
Yoksa daha fazla edebilir ben ederinden bahsetmiyorum ucuz hatta kelepir bulabilirsen satışta da sıkıntı yaşamazsın diyorum...
Ayrıca bir arabanın iki kapısı sol çamurluğu değiştiyse değer kaybetmesi çok normal...
Full derken neyi kastettiniz? Bomboş araba sadece special o kadar.

Arkadaşım ''ucuz etin yahnisi bol olur ''
Aracın fiyatı ne kadar düşükse o kadar uzaklaşcaksın o arabadan.
Ben ilk sahibinden 20.000 TLye 20 binde bir araba aldım diyelim. Aynı Yıl araba 80 bine geldi, bakımı için 3.000 TL masraf yaptım .Gözüm gibi baktım,sorunsuz ilk günkü gibi. Reel anlamda bu aracın amortisman değeri bakım maliyetlerinden ötürü 3.000 tl değil, 1.000 tl ( mantıken ve takribi ) olur.
Aynı aracı alıp yine 80 bin Km de neredeyse hiç masraf yapmadan satmak istediğimde ''yapmadığım'' bakım ve masraflardan dolayı değerini düşürmem çok doğaldır. Bakımlı arabayı 19.000 TL 'ye, bakımsız arabayı 17.000 TL ye satarım.
Rakamlar nazaridir...
Bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Seninle anlaşamadık,
Kelepir derken halk arasında daha çok, ucuz ve iyi olan anlaşılır. Bu sebeple, iyi olanı ucuza alırsan sorun yaşamazsın. Bulursun bulamazsın o başka ama denk gelmiyor da değil.
Söylediğin mantık en basit mantık ve en geçerli olanı. Daha önce de yazdığım gibi az paraya iyi araba alınmaya çalışılıyor burada. ben arkadaşın sorusu çerçevesinde spesifik cevap vermeye çalışıyorum yoksa bahsettiğin şey gayet anlaşılır ve amortisman oranları üzerinden anlatılması gerekli olmayan basit bir konu.
Lütfen cevap yazarken yazdıklarımı gözden geçirin!
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 13 Nis 2010, 15:13

SkodamFabiam yazdı:Seninle anlaşamadık,
Kelepir derken halk arasında daha çok, ucuz ve iyi olan anlaşılır. Bu sebeple, iyi olanı ucuza alırsan sorun yaşamazsın. Bulursun bulamazsın o başka ama denk gelmiyor da değil.
Söylediğin mantık en basit mantık ve en geçerli olanı. Daha önce de yazdığım gibi az paraya iyi araba alınmaya çalışılıyor burada. ben arkadaşın sorusu çerçevesinde spesifik cevap vermeye çalışıyorum yoksa bahsettiğin şey gayet anlaşılır ve amortisman oranları üzerinden anlatılması gerekli olmayan basit bir konu.

Sevgili arkadaşım,
Evet kelepir halk dilince ucuz demektir tamam da, ''iyi olan'' anlamına kesinlikle gelmemektedir. Elde kalan malları çıkarmak için kullanılan bir tabir veya terimdir.
İşte sana kelepiri yaratan etmenleri anlattım biraz önce . Kim iyi olan birşeyi ucuza satar. Senin söylemek istediğinden kastın şu olsa gerek. Batmış, hacizlik, kumarda kaybetmiş, açlıktan ölen ve Fabia satan birisini bulursan ..ötüne bir tekmede sen koyup istediğin fiyata al !!!
Biraz önce yazdıklarımla bunları sentez yapıp, muhakeme edersen bulmacanın çözümü ortaya çıkacak.
Kim ucuz aldım ucuza satayım der ya, lütfen....
Şöyle izah edeyim bir de. Ekstra olarak,
aracı 2 haftada veya ayda bir bir ustaya gösterip sorunu olup olmadığına baktırmak 20 TL
Kampanaları temizletmek 20 TL
Rot-balans ayarı yaptırmak 30 TL
En kaliteli motor yağını koymak 120 TL
..... ( Uzarda uzar )
bu işler için zaman ayırmak PAHA BİÇİLEMEZ...

Eğer kelepir satılıyorsa NEDENİ mutlaka vardır.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodamFabiam » 13 Nis 2010, 15:26

jamesdean yazdı:
SkodamFabiam yazdı:Seninle anlaşamadık,

Sevgili arkadaşım,
Evet kelepir halk dilince ucuz demektir tamam da, ''iyi olan'' anlamına kesinlikle gelmemektedir. Elde kalan malları çıkarmak için kullanılan bir tabir veya terimdir.
İşte sana kelepiri yaratan etmenleri anlattım biraz önce . Kim iyi olan birşeyi ucuza satar. Senin söylemek istediğinden kastın şu olsa gerek. Batmış, hacizlik, kumarda kaybetmiş, açlıktan ölen ve Fabia satan birisini bulursan ..ötüne bir tekmede sen koyup istediğin fiyata al !!!
Biraz önce yazdıklarımla bunları sentez yapıp, muhakeme edersen bulmacanın çözümü ortaya çıkacak.
Kim ucuz aldım ucuza satayım der ya, lütfen....
Şöyle izah edeyim bir de. Ekstra olarak,
aracı 2 haftada veya ayda bir bir ustaya gösterip sorunu olup olmadığına baktırmak 20 TL
Kampanaları temizletmek 20 TL
Rot-balans ayarı yaptırmak 30 TL
En kaliteli motor yağını koymak 120 TL
..... ( Uzarda uzar )
bu işler için zaman ayırmak PAHA BİÇİLEMEZ...

Eğer kelepir satılıyorsa NEDENİ mutlaka vardır.

Kimsenin bi tarafına tekme koyma gibi bir amaç yok. Adamın paraya ihtiyacı var diyelim ki 15000 ver parayı al arabayı diyor, sen o zaman kötülük değil iyilik etmiiş olursun, AMA DİYORUM Kİ GENELDE SENİN SÖYLEDİĞİN DURUM GEÇERLİDİR, bu daha az rastlanan bir durumdur.
Anlatmaya çalıştığım bundan başka bir şey değil

Sonuç olarak araba alacak arkadaşa diyorum ki linkini verdiğim araç görülebilir yok beğenmedim diyorsan karar sana kalmış...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 13 Nis 2010, 15:33

jamesdean yazdı:
SkodamFabiam yazdı:http://www.sahibinden.com/42000_km_de_temiz_skoda_fabia_special_araba_sahibinden_satilikti-24WQQaXQQ24037881WQQpXQQdisplayitem
Araçta değişen var fakat, serviste yapılmış,
Pazarlıkla fiyat biraz daha inebilir değerlendirmekte fayda var ;)

BEN ANLAMIYORUM.
BUNDAN DAHA UYGUN FİYATA FABİA BULURSANIZ 42 BİNDE TAKLA ATIN. FULL HEM DE.
DEĞİŞENİ- BOYASI OLSA NE OLUR. ..
Düşünün ki , terastan koca bir saksı düştü aracınızın ön tamponuna. Ve öyle bir yere gelmiş ki tampon-far-kaput,çamurluk değişecek...
Ben sanmıyorum ki bir kişi de desin ki saksı düşmeden önceki fiyatı 17000 se., yaptırdıktan sonra 15.000 oldu... Değişeninden çok, sizi ne kadar sorunsuz götüreceğine para verin...
Sanırım bazılarımız şöyle düşünüyor. Değişeni-boyası-çiziği-eziği olmayan araba temiz arabadır. nix nix nix :shock: ''Sanki klasik ( 50-60 model ) bir araç bakılıyormuş gibi Orjinal-değişeni yok'' denilerek araca değer katmak ne derece doğru bilemiyorum.

Ben aracın fiyatını beğendiğimi dile getirdim zaten.
Buna bile fazla gözüyle bakıldığı için bir anlam veremedim isteyen ne istediğini bilmiyor diye. Bu kadar düşürmeyin arkadaşlar VW menşeyli araba bu. Paliolara albealara çekiyorlar neredeyse bu fiyatları....
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir