Lastik ebatları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik ebatları

İleti bilalin » 15 Nis 2010, 20:28

Arkadaşlar ben fabia 1.2 kullanıcısıyım.Merak ettiğim bir konu var. Acaba lastik ebatlarını artırdıkça yakıt tüketim mikatarı değişir mi? ve Fren güvenliği açısından geniş lastikler daha mı iyi?.Saygılar.

Kullanıcı avatarı
bilalin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bilal inam
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia

İleti alpino » 15 Nis 2010, 21:04

lastik tabanınız genişledikçe ve yanak inceldikçe motorunuz lastiği çevirmek için daha çok zorlanmaya başlar bu da tüketimin artmasına neden olur.

fren güvenliğine gelecek olursak kısaca fizik konuşturmak gerekir. durumu şöyle anlatayım. Fren sistemi hareket enerjisini sürtünme ile ısı enerjisine çeviren bir sistemdir. sürtünme kuvveti ise fizik kurallarına göre Fs=k.N olarak formüle edilir. burada k sürtünme katsayısı. N ise normal kuvvet yani cismin ağırlığı ile yere uyguladığı kuvvettir. formülden de anlaşılacağı gibi bu denklemde yüzey alanı yok. yani lastiklerinizin taban genişliği fren mesafenize etkimiyor (etkise bile önemsenmeyecek kadar küçük etkiler olabilir).
ABS sistemi olmayan her araç için ağırlıkları değiştiği halde aynı zeminde fren mesafesinin aynı olması ise cismin sahip olduğu momentumun (M=m.V yani momentum=kütlexhız) farklı olması sebebiyledir. daha ağır bir kütleyi durdurmak için daha fazla kuvvet gerekir. bu kuvvet ise cismin ağırlığı ile artan sürtünme kuvvetidir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti bilalin » 15 Nis 2010, 22:24

Teşekkür ederim cevabınız için.
Kullanıcı avatarı
bilalin
CLASSIC
CLASSIC

İleti osti01 » 15 Nis 2010, 23:38

arkadaşlar yanlış ifade ediyorsam lütfen düzeltin.

175/70/13 ifadesinde 175 lastik taban genişliği mm cinsinden 70 yanağın tabana oranı mm cinsinden 13 ise cantın inc olarak değerini ifade ediyor.

175/70/13 ve 165/65/13 arasında taban ve yanak uzunlukları aynı olmadığı malumunuz.

aynı şartlarda araç için konuşuyorum. şimdi yanak uzunluğu küçük olanın çapı da çevresi de küçüktür.
doğal olarak diğer canta göre motor bunu çok rahat dönderir.

sürtünme ve frenleme mesafesine gelince öncelikle taban alanı arttıkça sürtünme de artar.bu da yakıtı arttırır ve frenleme mesafesini kısaltır. ( burada sadece yere yapılan kuvvette bir değişiklik olmaz).

Ayrıca yanak uzunluğu geniş lastik çevresi ve çapı diğer lastiğe göre büyük olacağından moment kuralı gereği kaydırmayı daha zor yapar. yani yanak uzunluğu küçük olan frenleme anında daha kolay kayar.

Benim fikrimi sorarsanız, orijinal lastiği değiştirmeyin çünkü motor vites ve dişli oranları bu ebatlara göre düzenlenmiş araçlarda bir değişiklik yaptığınızda (dişli kasnak lastik) bir yerden kazanırken diğer yerden kaybedersiniz. iyi frenleme mesafesi ve güzel görünümde kazanırken (büyük ebatta) motor zorlanması ve yakıtta kaybedersiniz.

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti alpino » 16 Nis 2010, 15:09

osman dostum. bir kere 175/70 lastik 165/65'in eşdeğeri değil. burada arkadaşımızın dediği yanak inceltme ancak tabanın genişlemesi ve jantın büyümesi ile olur. böylece lastiklerin çevreleri mümkün mertebe eşit tutulamaya çalışılır. bu da örneğin 175/70/13 lastik 185/65/14 gibi bir lastikle değiştirilebilir (ebatlar farazidir bu iki lastik birbirini tutmayabilir). seninde malumundur ki jantın ağırlığı ile lastiğin ağırlığı arasında oldukça büyük fark vardır. jant büyüdükçe ağırlık artar bu da cismin (yani lastiğin) eylemsizlik momentini (hareket etmeye karşı olan direnç) artırır. bu da aracın daha fazla yakmasına neden olur.
ama yukarıda kabaca anlattığım gibi sürtünme kuvveti yüzey alanından bağımsızdır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti bilalin » 16 Nis 2010, 22:18

ostiO1 ve Alpino kot adlı aekadaşlara görüş ve katkıları için teşekkür ederim.otijinalini kullanmak en iyisi diyorum.selamlar.
Kullanıcı avatarı
bilalin
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir