Fabia nın düşük devirlerde sesi..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia nın düşük devirlerde sesi..

İleti ivanow07 » 17 Nis 2010, 03:56

big_15618389xft.jpg
big_15618389sgg.jpg
Öncelikle tum forum arkadaşlarıma merhaba der aranıza yeni katıldığımı belirtmek isterim,
2004 101 hp combi special Fabiam ile yollarımız 1 senedir beraber, dikkatimi çeken herhangi bir olumsuzluk yaşamadığım halde bazen kuşkuya düştüğüm konu, düşük devirlerde örneğin ikinci vites 20 km veya 3 vites 40 km gibi hızlarda gaza sert dokunduğumda motorun sesi biraz avans vurumuşcasına..camlar kapalı iken ses hissedilmiyor ve hatta titreme vs yok ancak motorun sesini pek beğenmiyorum..devir 2500 RPM geçince ses düzeliyor...kastım şu 3 vites 40 km avans vurucak bir hız değil hemen hemen hiçbir araçdada bu süratde ortalama 1800 RPM veya 2000 RPM de avas sesi duyulduğuna şahit olmadım..bu motorun özelliği mi yoksa bir sıkıntının habercisimi?yanlı anlaşılma olmasın deviri çok düşürüp avans vurdurmak değil kastım....:?

Aracımdan memnunum ancak 10.000 km de 750 gr yağ yakıyorum:(

Motor performansı çok güzel özellikle son vitesin sonunu adeta gelmiyor, ancak kalkışkar rezalet..bu nasıl 101 hp dedirtiyor insana..

Ve sakin kullanımda ve çok dikkat ettiğimde ortalam yol bilgisayarında şehir içi ve dışı karışık 5,1-5,2 litrelerde gezen tüketim dikkatsiz sürünce 8-9 lara fırlıyor..lpg takdırsam yine sakin kullanımda bu ekonomiyi sağlarmıyım yani 5 litre %30 lpg tüketim farkı ekleyip 6,5 litr civarı lpg yakarsam çok çok ekonomik olucak .yada lpg bu değeri vermez ise hiç arabanın orjinalini bozmıyıcağım,

Yorum ve fikirleriniz için teşekkür ederim.. Bu arada aracımın resimlerinide ekledim..

ivanow07
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 2004 FABİA SPECİAL+ CRUİSE CONTROL

İleti Henien » 17 Nis 2010, 06:51

Ben de benzer durumdan şikayetçiyim. Ama ben biraz da cahilceyim; benim bildiğim tek avans ay sonunu getiremeyince muhasebeden çektiğim maaş avansı :shock:

Düşük devirde gaza basarken bir iki saniye zincir sürtmesine benzer bir ses duyuyorum.

Ben de lpg taktırmayı çok düşündüm. Sakin ve yavaş kullanıyorum ortalama şehir içim 5-5.5 lt. Yaklaşık km de 22-25 krş'a denk geliyor. LPG taktırsam birincisi böyle sakin kullanmayacam ( zira ben bile kendimden sıkıldım bu kadar da yavaş gidilmez yahu), ikincisi nasıl olsa lpg var diye araç kullanımım artacak, sonuçta lpg daha fazla fayda sağlayacak ama bütçeye bir katkısı olmayacak düşüncesi ile vazgeçtim. Zaten motor 1.2 . Bir sürü de formalitesi var. Sakin sakin biniyoruz bakalım şimdilik:)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 17 Nis 2010, 07:19

Foruma hoşgeldiniz, aracınız çok güzel, güle güle kullanın.
Düşük devirde avans vurmasına benzeyen ses 1,2 lt lik motorda da var, ben bunu torkun fazla olmasına bağlıyorum, karakteristik bir durum yani.
Eğer yılda 15 000 den fazla km yapmıyorsanız aracınızı sakin kullanıp, bir de LPG sorunlarıyla başınızı ağrıtmayın.Oto kontrol ile zaten az yaktırabiliyorsunuz zaten.
Kalkışlardaki ağırlık, vites oranlarıyla ilintili,Şanzıman oranları ya yüksek son hız, ya vasat bir kalkış, limitli son hız sunar, fabiada da düşük kalkış, güzel orta ve yüksek hız sunar. normal bir kalkış denerseniz ağır kalır biraz, amaç kalkışta atik olmaksa, yarım debriyajla, yüksek devirle çok rahat istediğinizi alırsınız.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti derude » 17 Nis 2010, 08:44

Aracınız 101 bg olsa da torku 75 bg araçla aynı. Yani 126 nm torka sahip.

Buna 1. vites oranın yüksek olmasını da eklersek araç tabiri caizse kı..nı kaldıramıyor.

Ama üst devirlerin canlı olduğunu da söylemek gerek.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti ivanow07 » 17 Nis 2010, 10:45

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, sanırım bu düşük devirde zincir sesine benzeyen ses genelde var, bu durum normal olduğuna dair içimi ferahlattı, bu güne kadar çok araba değiştirdim bu fabia kadar kendine nazır kişiliği olan bir araç daha görmedım:)alışıcağız artık...kalkış içinde chip tuning düşünüyorum Antalyada bu işi iyi bilen birilerini araştırıcam son hıza faydası dokunmaz zaten 5 de limitöre giriyor ama en azından esneklik ve ılk ıkı vıtes için iyi olur herhalde, bole bir modifiye yaptıran varmı aramızda? aslında çok nadir aracı seri kullanıyorum ama işde içimdeki kıpırtı her yönden dört dörtlük olsun diyor, ayağımın altında her zaman o gücü hissetmek istiyorum, hele bazı kendını bilmezler sellektör yapa yapa sağa geçmemı beklemeden sağlıyorlarya, gaza yuklenıp heveslerının kursaklarında kalmasına bayılıyorum, biraz daha hp iyi gidicek yani:)
Teşekkürler...
ivanow07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ivanow07 » 17 Nis 2010, 10:48

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, sanırım bu düşük devirde zincir sesine benzeyen ses genelde var, bu durum normal olduğuna dair içimi ferahlattı, bu güne kadar çok araba değiştirdim bu fabia kadar kendine nazır kişiliği olan bir araç daha görmedım:)alışıcağız artık...kalkış içinde chip tuning düşünüyorum Antalyada bu işi iyi bilen birilerini araştırıcam son hıza faydası dokunmaz zaten 5 de limitöre giriyor ama en azından esneklik ve ılk ıkı vıtes için iyi olur herhalde, bole bir modifiye yaptıran varmı aramızda? aslında çok nadir aracı seri kullanıyorum ama işde içimdeki kıpırtı her yönden dört dörtlük olsun diyor, ayağımın altında her zaman o gücü hissetmek istiyorum, hele bazı kendını bilmezler sellektör yapa yapa sağa geçmemı beklemeden sağlıyorlarya, gaza yuklenıp heveslerının kursaklarında kalmasına bayılıyorum, biraz daha hp iyi gidicek yani:)
Teşekkürler...
ivanow07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 17 Nis 2010, 12:15

Aracınız güzel ve bakımlı duruyor. LPG yi düşük km. yapıyorsanız taktırmanızı önermem. Aynı şekilde chip tuning için de sıcak bakmıyorum. Her ikisi de motorda ve kontrol ünitelerinde sorunlara sebep olabilmekte.

Yağ eksiltme olayına gelince; Aynı araç bende de var 101 lik motorların bbz kodlu olanlarında buna rasrlanmakta ve doğal karşılanmakta ( nedendir bilmemekteyim) vede tam sentetik ince yağlarda daha çok görülmekte. Aracı birazda yüksek limitlerde kullandığınızda daha da ortaya çıkmakta.

Tavsiyem motoru limitlerinde kullanıp, 10W40 türü yağlar ile denemeniz. Göreceksinizki yağ tüketiminde bariz düşüş olacak.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ivanow07 » 17 Nis 2010, 12:28

Teşekkürler Hakan bey, benım sıkıntımda bu her gun 100 km yapıyorum ıse gıt gel, ayda 3000 ı geçiyor arabamda 133 bın km ye dayandı:) yoksa katiyen lpg düşünmem:((
ivanow07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 17 Nis 2010, 12:45

merabalar aynı motor gücüne sahip aracım var rengide aynı:) çekiş konusunda fabia 1-2 . viteste dediğiniz gibi hantal kalıyor ama 1.4 araca göre iyi bence hatta yüksek devirde ışıklarda çogu araca toz yutturuyorum..ama normal devirde 3 den sonra roketliyor resmen..lpg kısmına gelince günde 100 km yapıyorsunuz ve hala lpg taktırmıyorsanız kızarım. haftada 100 km yapan biri olarak ben bile taktırdım:)..tabi yazın uzun km ler yaparım memleket yazlık vs..derken.. en kısa zamanda lpg taktırın..eğer 100 km yi seri bir şekilde yapıyorsanız 0,14 krş yakarsınız lpg de..ve 5 ayda amorti edersiniz. satarkende lpg olarak daha kolay satarsınız. yağ yakma kısmına gelincede uzun km yaptığınız için size çok gelebilir ama 10 bini bazılar bir yılda yapamıyor..yani yağ yakma değeri normal:)
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir