arıza lambası yanınca araba daha iyi gidiyor...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arıza lambası yanınca araba daha iyi gidiyor...

İleti diseqc » 20 Nis 2010, 15:14

arkadaşlar merhaba ben fabianın bu egzos gazı arıza lambasından bişey anlamadım arıza lambasını söndürtüyorum şehir içi kullanımda hiç yanmıyor ama ne zaman uzun yol çıksam 50 km den fazla yani tak lamba yanı yor bidaha da sönmüyor ama lamba yanınca araba sanki daha güzel gidiyor performansı artıyor gibi geldi şimdi yakıtı test edecem ama baya benzinim var ne yaktığını bu aralar ölçemem ama yol bilgisayarında okuduğum değerler aynı gösteriyor acaba yol bilgisayarında ortalama 6 litre yazıpda gerçekde daha fazla yakma ihtimali varmıdır deneyen oldumu perşembe günü ankara gideceğim orda çözerim artık diyorumda ankaraya kadar arıza lambasıyla gitsem ne olur sizce...

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti C@GL@R » 20 Nis 2010, 15:18

motor arıza lambası neden yanıyor onu biliyormusunuz ona göre yardımcı olalım..ayrıca yol bilgisayarındaki veriler doğrudur..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 20 Nis 2010, 15:47

sürekli söndürtüyordum usta benzinden yapar katalatik konvektör gibi bişeyler geveleyip duruyorlardı arıza kaydınıda almak hiç aklıma gelmedi ama birdaha söndürürsem bakacam ne yazıyor diyeeee.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 20 Nis 2010, 15:52

arıza kayfını değil numarasını alsan bile yeter hocam mesela vag-coma ben bağladım motor soğukken bi 30 saniye titriyordu oksijen sensörü değişecek dedi servis ben arıza kodunu gaz pedalı sensör devresi olarak okudum bundanda oluyormuş.. yani tam hata kodları söyle yardımcı olalım
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti B@R@KÜD@ » 21 Nis 2010, 08:54

arıza lambası yanınca araba daha iyi gitmez size öyle geliyor ayrıca akaryakıtınız fazlalaşır aksine bi sorun vardır yandığına göre
Kullanıcı avatarı
B@R@KÜD@
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: T.AŞIK
Nereden: Adana
Arabanız: fabia 1.4 101hp special

İleti cineration » 21 Nis 2010, 12:17

arıza lambası yanıyorsa sorun var demektir
sorun varsa elektronik beyin bazı şeyleri sınırlandırabilir
bence arıza lambası yanarken daha iyi gitmemesi gerekir.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti ozanakif » 21 Nis 2010, 16:28

diseqc yazdı:arkadaşlar merhaba ben fabianın bu egzos gazı arıza lambasından bişey anlamadım arıza lambasını söndürtüyorum şehir içi kullanımda hiç yanmıyor ama ne zaman uzun yol çıksam 50 km den fazla yani tak lamba yanı yor bidaha da sönmüyor ama lamba yanınca araba sanki daha güzel gidiyor performansı artıyor gibi geldi şimdi yakıtı test edecem ama baya benzinim var ne yaktığını bu aralar ölçemem ama yol bilgisayarında okuduğum değerler aynı gösteriyor acaba yol bilgisayarında ortalama 6 litre yazıpda gerçekde daha fazla yakma ihtimali varmıdır deneyen oldumu perşembe günü ankara gideceğim orda çözerim artık diyorumda ankaraya kadar arıza lambasıyla gitsem ne olur sizce...

Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar.Arkadaşımızın araç arıza lambası yandığında daha iyi gidiyor diye belirtmesi bazı arızalarda olası bir durumdur..Araçlarımızda ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)sürekli olarak tüm sensörlerden gelen verileri karşılaştırır.Bu verilere göre en iyi karışımı hazırlayarak en az yakıtla max. verim almamızı hedefler.Aracın yakacağı yakıtı ise alınan hava,motor sıcaklığı ve oksijen (egzost)sensörü ve gaz pedal konum verilerine göre enjektörlere talimat vererek ayarlar.Egzost sensörü arıza lambası yandığında ise bu sensörü devredışı bırakarak bazı verileri artık dikkate almaz.Sensör arızalı değilken çıkan gazda yanmamış yakıt algılanırsa hava yakıt karışımına ECU müdahale eder ve karışımı zenginleştirir yada fakirleştirir.Arkadaşın aracı zannedersem lamba yandıktan sonra zengin karışımla çalışıyor ve dolayısı ile performans artıyor.
Bu durum uzun süre devam ederse katalitik konvektöre fazla miktarda yanmamış yakıt ulaşacak ve katalitik konvektör arıza verecektir.
Bu arıza belirli durumlarda gerçekleşiyorsa bence ECU'ya veri sağlayan başka bir sensör arızalı diye tahmin ediyorum.Çağlar Bey'in dediği gibi bu durumda arıza kodu okunmalı.Ona göre işlem yapılmalı.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti diseqc » 22 Nis 2010, 07:30

dün akşam dayanamadım sanayii ye gittim arıza kodunu okuttum çok enteresandır ki şehir içinde arıza lambam hiç yanmıyor ama uzun yola cıkınca 50 km den sonra tık hemen yanıyor arıza koduna da gelince

P0420 Katalizor Sistemi Yetersiz Etki

diye bir hata usta arabanın katalatik konvektörü sökülmüş olabilir dedi arabayı kaldırıp bakmak lazım dedi eğer sökülmüşse yenisini alacan dedi oda 1000 tl ile 3000 tl arasında fiyatları var ne yapacaz yaf bunu susturmanın bir yolu yok mu ??
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 22 Nis 2010, 07:34

ustada amma atmış sen önce iyi bir eksozsuya gidiyorsun adam arabanın altına girince zaten katalizöre iki vurunca sesinden anlıyor sorunlu olum olmadığını..ustan fiyat konusunda doğru söylemiş ama çözümü katalizörü iptal ederek çözebilir.. nette araştır bunu yapan çok kimse 2000 bin lira vermiyor söküp atıyor
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 22 Nis 2010, 08:20

bu gün ankaraya gidiyorum allahın izniyle yarın sabah ankaradayım orda baktıracam inşallah
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 22 Nis 2010, 12:41

katalizörü sökmek çözüm değil
yine araç verimsiz çalışır
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti diseqc » 22 Nis 2010, 12:56

bu katalizörün temizliği olmaz mı yaf söksek ters çevirip silkilesek falan düzelmezmi acaba ??
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozanakif » 23 Nis 2010, 14:41

Katalitik konvektörü garantili temizleyen bir firma vardı Gaziantep'te.Adını hatırlayamadım.Katalitik konvektör temizliği diye aratırsan çıkar.
İptal ettirip boş egzost taktıranda çok.İptal ettirirsen aracın düşük devirlerde ve ilk kalkışta performansı biraz artar.Ancak egzost muayenesinde sonuçlar ne çıkar tam bilemiyorum.Birde iptal ettirirsen eğer oksijen sensörü tam olarak işlem yaparmı bilmiyorum.İptal düşünürseniz bu konuyu servise bir sorun derim.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir