Başınıza gelmeden tedbir alın

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Başınıza gelmeden tedbir alın

İleti karadağ » 26 Nis 2010, 13:15

Herkese hayırlı günler. Cumartesi günü yaylaya gittim güzel bir günün ardından dönüş yolunda fabiamın altını yolda bir taşa vurunca kartel delindi. bazı arablarda fabrika çıkışı kartel altında çelik koruma varmış malesef fabialarda yok ama sonradan da yaptırılabiliyormuş. araba şimdi tamirde. Çıkarmadan çelik kartel korumasıda yaptıracağım. Tüm arkadaşlara duyurulur sizlerde başınıza böyle bir şey gelmeden tedbirinizi alın. Benim gibi dağın başında kalırsınız sonra çok sıkıntılı bir durum

karadağ
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Samsun
Arabanız: artık yok

İleti hiko » 26 Nis 2010, 14:01

Büyük geçmiş olsun,,,
Normalde hiç bir arabaya koymazlar,
bir kaza anında motorun aşağı düşmesini engelleyip, sürücüye zarar vermesin diye..
Ancak, ...
Ben Roomster alınca yaptırmıştım,
umarım hiç bir şekilde ne bir kaza , ne de bir altını sürtme gibi olumsuzluk yaşamayız ...
herkese kazasız günler....
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Nereden: Ankara
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti onurhan2006 » 26 Nis 2010, 16:06

her ne kadar güvenlik için takmadıklarını da söyleseler Türkiye şartlarında karter koruması olmadan marka model farkı olmaksızın araba kullanmak gerçekten çok büyük bir risktir. Benim favo koruması sayesinde hiç olmadıysa en az 20 kere yırtmıştır yoksa şimdiye kadar karter değişiminden iflahımız kesilirdi.Malesef ama malesef yapacak birşey yok ne kadar dikkat ederseniz edin her an heryerde bir çukura girmeniz yada bir kasis üzerinden fırlamanız Türkiye de sadece bir an meselesidir. Başına bunlardan biri gelmemiş şöför yoktur diye düşünüyorum
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti karadağ » 26 Nis 2010, 16:16

Haklısın sanırım onurhan 20 km hızla giderken altı vurduğumu da göz önüne alırsan :(
karadağ
CLASSIC
CLASSIC

İleti balarest » 26 Nis 2010, 17:32

evet aynısı benım basıma geldı kısmetse yakında taktıracam 100-150 tl dıyorlar servıste bırde fabıalarda radyator plastık tamırı sorun ona gore altını vurmayın orjınal radyator çok pahalı
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti faruk_sakarya » 27 Nis 2010, 14:09

Arkadaslar bende kesinlikle karter koruması yaptırmaktan yanayım,sorun sadece karter değil,direksiyon pompası servo electronic ve o da hemen ön sol tekerin orada..En ufak darbede zarar görebiliyor.Benim başıma geldi,yenisi 1850 tl ama ben çıkma buldum 450 tlye hallettim.Sorun şu şekilde ortaya çıkıyor.Direksiyon sertleşip yol bilgisayarında direksiyon lambası yanıyor..Umarım sizin başınıza gelmez,adamın morali bozuluyor:S:(
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti C@GL@R » 27 Nis 2010, 14:15

fabia sanırım kötü yollara gelmiyor..uyarılar için teşekkürler.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti cineration » 27 Nis 2010, 14:55

karter koruma sacı olarak adlandırdığımız sacı otomobil üreticileri sürücünün ve yolcunun güvenliği açısından koymuyorlar arabaya.
Fabialarda ve 2000 sonrası üretilen birçok otomobilde araç kaza yaptığında motor önde oturan insanlara zarar vermesin diye aşağı düşecek şekilde ayarlanıyor.
Bundan dolayı karter muhafazası yeni nesil araçlara takılması sakıncalı bir parça.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti ozanakif » 27 Nis 2010, 15:04

Arkadaşlar benim aracımda bu karter koruma sacı var.Yazdıklarınızı okuduğumda orjinalinde yokmuş gibi bir izlenim edindim.Orjinalde yokmu bu koruma sacı :?:
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti karadağ » 27 Nis 2010, 15:21

ben de kaza anında motorun düşüp yolcuya zarar vermemesi için konmadığını yeni öğrendim. herkes kendine göre tartsın ona göre taksın veya takmasın. ama ben gezmeyi dağ yollarını gölet kenarlarını ve yaylaları seven biri olarak taktırmakta kararlıyım. cumartesi günü anayoldan 20 km uzakta 7 aylık hamile eşim ve 3 bayan arkadaşla yolda kalmak tam bir facia idi neyseki yoldan bir minibüs geçti de şehire yolladım onları.
karadağ
CLASSIC
CLASSIC

İleti karadağ » 27 Nis 2010, 15:25

fabia sanırım kötü yollara gelmiyor..uyarılar için teşekkürler.

aslında gayet iyi gidiyordum. sanırım fabia değil başka araba da olsa aynı şey olabilirdi. maalesef bizim yollarımızla alakalı bir şey
karadağ
CLASSIC
CLASSIC

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:27

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. maraşa basarken göstergeler gidip geliyordu.
sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ize akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti felicia_3437 » 15 Haz 2010, 17:53

cineration yazdı:karter koruma sacı olarak adlandırdığımız sacı otomobil üreticileri sürücünün ve yolcunun güvenliği açısından koymuyorlar arabaya.
Fabialarda ve 2000 sonrası üretilen birçok otomobilde araç kaza yaptığında motor önde oturan insanlara zarar vermesin diye aşağı düşecek şekilde ayarlanıyor.
Bundan dolayı karter muhafazası yeni nesil araçlara takılması sakıncalı bir parça.

madem okadar sakıncalı bunu duşunmuşler guzel bır şey ekzozda lastık var ekzozlastıhı dıyoruz motor takazu gıbı ekzoz laztıhını altan şasaya balayıp kartel korumasını öle de yapa biliriz elbete ve bır kaza anında akzoz lastıhı motoru taşıyamaz ve korumayı bırakır böleliklede motor iceriye değilde yere ıner gene fabrıkanın ayarladıhı gıbı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti psco » 22 Haz 2010, 10:11

fabia'lar zaten yere yakın araba dikkatli gitmek lazım çoğu markalaarda alt korumalık yok zaten
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti quickcan » 22 Haz 2010, 13:50

aldığımızda taktırdık.. :D iyikide taktırdık..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

Fabia

Kimler çevrimiçi