DİREKSİYON SERTLEŞTİ :/

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DİREKSİYON SERTLEŞTİ :/

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 08:33

Bu konuyla ilgili yazılıp çizilmiştir mutlaka. Belki aynı sorunu yaşayan ve sorunu gideren arkadaşlar vardır..
Birkaç gündür direksiyondan çok zor duyulan bir tıkırtı geliyor. ( 4 cam ve teyp kapalıyken, sessiz bir trafikte ). Yine birkaç gündür özellikle dün gece ve bu sabah araç parkederken kollarım koptu. Ön lastiğin havası az biraz inik, amenna. Ama inanın direksiyon çok zor çevriliyor araç durduğunda...
Direksiyon kutusu veya direksiyon hidroliğinden midir sizce?
H. Sonu ustaya götürecem, götürmeden fikirlerinizi almak istedim.

Geçen gün kedi yatmış motorun içine girip ( kaput bezindeki tüylerden anlaşılıyor ), acaba nankör kedi bişiy mi yaptı arabamaaaa)

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Nis 2010, 08:50

inşallah direksiyon pompasından değildir sorun eger ondan ise sat arabayı daha iyi..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 08:56

BaTeRRiiSStt yazdı:inşallah direksiyon pompasından değildir sorun eger ondan ise sat arabayı daha iyi..

Yaklaşık 1500 tl civarında orjinali.
İyi de araç hareket halindeyken neden bir sorun yok... Ne bileyim desem ki, çukura girdim, kasisten uçtum, çok ani bir hareket yaptım, arabayı vurdum... hadi ondan diyecem. Ortada fol yok yumurta yok. 25 bin km önce direksiyon hidroliği yenilenmişti.
Ayrıca direksiyon arıza ışığı ne zaman yanar? bende yanan birşey yok.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 29 Nis 2010, 08:58

benimde az sertleşmişti hidroliği eksilmiş tamamladım şimdi çok rahat
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 29 Nis 2010, 09:00

bence basit bir problemde kaynaklıdır hidroliğe bir bakın derim.ayrıca sadece durduğu yerde yapması akü olasılığınıda artırıyor fabia mubarek elektriği çok seviyor. yetiremiyor.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti önder38 » 29 Nis 2010, 09:00

aküden olabilir...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 09:08

Mutlu akü, 7 aylık daha..
Şöyle bir nüans vereyim...
Araçtan beni elektirk çarpar oldu. Kapısına deyince falan.. hadi her arabada olur bu. 1 hafta önce anahtarı kontağa sokayım dedim, bildiğiniz elektirik akımı geldi kontağa. Anahtarı elimden fırlattı..Korka korka sokuyorum artık. ( Bu normalde ''çıt'' diye çarpan bir elektirik değildi. Bildiğiniz akım gelmiş kontağa. Ondan sonra yapmadı. )
Umarım kablosu falan varsa direksiyon hidroliğinin o çıkmıştır..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cineration » 29 Nis 2010, 09:34

park halinde direksiyon zor dönüyorsa akü ömrünü tamamlamış olabilir (7 yıl bir akü için uzun bir süre) Aküyü ölçtürmeni öneririm
ayrıca araba seni çarpıyorsa (araba çalışmazken) şase kablosu (topraklama iletkeni) dedikleri kabloların bağlantısını kontrol ettirmeni öneririm. Eğer şase kablosu bağlantı civatası gevşediyse yada bağlantı yeri oksitlendiyse araba seni yada arabaya dokünan bir başkasını çarpabilir.
ufak tefek deyip geçmeyin 12volt bile bir insanı öldürmeye yeter
ihmal etmemeden bir elektrikçiye gitmeni öneririm
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 09:36

cineration yazdı:park halinde direksiyon zor dönüyorsa akü ömrünü tamamlamış olabilir (7 yıl bir akü için uzun bir süre) Aküyü ölçtürmeni öneririm
ayrıca araba seni çarpıyorsa (araba çalışmazken) şase kablosu (topraklama iletkeni) dedikleri kabloların bağlantısını kontrol ettirmeni öneririm. Eğer şase kablosu bağlantı civatası gevşediyse yada bağlantı yeri oksitlendiyse araba seni yada arabaya dokünan bir başkasını çarpabilir.
ufak tefek deyip geçmeyin 12volt bile bir insanı öldürmeye yeter
ihmal etmemeden bir elektrikçiye gitmeni öneririm

Akü 7 yıllık değil, 7 Aylık...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 29 Nis 2010, 09:43

sizin araçta kaçak var büyük ihtimal. benimde diğer aracımda 2 aylık akü bitmişti. kaçak varmış. zamanla değil kullanımla alakalı birazda akü olayı. aküyü şarja verin, kaçağı da hallettirdinizmi düzelir bence.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 10:18

Önceden de yazılıp çizilmiş, eski konulara göz gezdirdim. Bir çoğunda direksiyon sertleşmesi olmuş sanırım.
bazısı Aküden demiş,
bazısı V kayışı
bazısı direksiyon açı sensörü
bazısı direksiyon pompası
Bazısı hidrolik yağı seviyesi
Bazısı aks körüğü, bilyeler, rulman...

Of , ulan kedi başıma neler açtın...

DAHA ÖNCE BENZER SORUNU YAŞAYIP ÇÖZEN ARKADAŞIMIZ YOK MU? ESKİ KONULARDA DA DİREKSİYON SERTLİĞİNDEN SORUN YAŞAYANLAR SADECE SORU SORMAKLA KALMIŞ, SORUNU NASIL ÇÖZDÜKLERİNİ YAZMAMIŞLAR SAĞOLSUNLAR...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 29 Nis 2010, 10:22

yakın zamanda açı sensörü tamiri yaptıran bir arkadaş vardı 400 lira..normalde servis 1500 istemişti..servise bir gidin en iyi tesbiti onlar yapıyor yaptırmak zorunda değilsiniz sadece sorunu öğrenin burda ne desek boş sanırım..bursada vardır skoda servis heralde.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti agros » 29 Nis 2010, 10:50

sorunu çözen olmadı. yoksa çözdükleri zaman herkes paylaşıyor. genelde bu sorunla yaşamayı ögreniyor arkadaşlar. bu sorunu ne çözen gördüm ne de duydum. maalesef skoda her nekadar kabul etmesede en kronik sorunlarından bir tanesi bu
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 10:56

agros yazdı:sorunu çözen olmadı. yoksa çözdükleri zaman herkes paylaşıyor. genelde bu sorunla yaşamayı ögreniyor arkadaşlar. bu sorunu ne çözen gördüm ne de duydum. maalesef skoda her nekadar kabul etmesede en kronik sorunlarından bir tanesi bu

Sadece Skodanın sorunu olmadığını googleda arama yapınca anlıyorsun.
BMW, SaaB ve Volvo gibi araçlarda bile bu sorun başgöstermiş...
Onlarda olması içimi rahtlatmıyor tabii ama 5 dk sonra ustama götürüp kontrol ettirecem, eğer sorun ön düzendeyse de alsın lifte bir baksın...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Nis 2010, 12:03

jamesdean yazdı:Önceden de yazılıp çizilmiş, eski konulara göz gezdirdim. Bir çoğunda direksiyon sertleşmesi olmuş sanırım.
bazısı Aküden demiş,
bazısı V kayışı
bazısı direksiyon açı sensörü
bazısı direksiyon pompası
Bazısı hidrolik yağı seviyesi
Bazısı aks körüğü, bilyeler, rulman...

Of , ulan kedi başıma neler açtın...

DAHA ÖNCE BENZER SORUNU YAŞAYIP ÇÖZEN ARKADAŞIMIZ YOK MU? ESKİ KONULARDA DA DİREKSİYON SERTLİĞİNDEN SORUN YAŞAYANLAR SADECE SORU SORMAKLA KALMIŞ, SORUNU NASIL ÇÖZDÜKLERİNİ YAZMAMIŞLAR SAĞOLSUNLAR...

bence sensörden deil.. sensör arızası olsa direksiyon arıza ışıgı yanar..Gecenlerde arabayı bırıne vermıstım sert cukura gırmıs dıreksıyonu cevırınce katır kutur ses yapıyordu ve dırksıyon sertlesmışti.amortısor rulmanlarını deıstırınce hem ses kesıldı hemde dıreksıyon yumusadı..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 12:17

2 tanıdık Ustaya gösterdim,
ikiside aracı çalıştırıp, direksiyonu sağa sola çevirdiler. Normal bir sertlik dediler. Ben oturdum tekrar, evet sertlik normal. Neyse çıktım,ön tekerleklerin havasını kontrol edip, 32 derecelik hava bastım. Büroya geldim. Aracı parkedeceğim. Tam sağ tam sol yapıp toplamaya çalışınca ve tam sağa tam sola tekrar çevirince yine ağırlaştığını hissettim. Anormal bir ağırlaşma.
Ustanın tamirhanesinde zemin kaygan taştan yapılmış.
Benim araç parkettim zeminler ise biraz bozuk asfalt.Ama etki edeceğini düşünmüyorum.
Çok enteresan, Direksiyon arıza lambası yanmıyor... Bari yansa da sorun olduğunu bilsem gerçekten..
İnşallah yüksek maliyetli bir sorun çıkarmaz.. Çok zamansız, yoksa otoparka çekecem aracı....
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Nis 2010, 12:31

bozkurtta soner var ona götür .. o senın derdine çare bulur..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 29 Nis 2010, 12:47

BaTeRRiiSStt yazdı:bozkurtta soner var ona götür .. o senın derdine çare bulur..

Cumartesi olmadı götürcez artık,
Teşhis için ücret alıyorlar mı Bate? Sorun şurda diyecekler mesela??
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir