DİREKSİYON SERTLEŞTİ :/

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DİREKSİYON SERTLEŞTİ :/

İleti BaTeRRiiSStt » 03 May 2010, 09:41

Skoda kalitesi ..Ne zaman pompa elımde patlıyacak dıye korkuyorum valla...

BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti jamesdean » 05 May 2010, 08:29

Direksiyon Arıza Lambası dün akşam itibariyle yandı..Vatana millete hayırlı olsun...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti BaTeRRiiSStt » 05 May 2010, 08:31

AL başına belayı alırmısın bir daha skoda . . .
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 05 May 2010, 08:41

BaTeRRiiSStt yazdı:AL başına belayı alırmısın bir daha skoda . . .

Bate, yandığına sevindim :)
En azından sorunun nerede olduğu ortaya çıktı..
Bu arada yan sanayi taktığım rotkolu ve rotbaşı yatağı sarmış, belki ondandır dedi usta. Orjinal rotkolu-başı takıldı. Direksiyon pompası temizlendi. Direksiyon kutusu temizlendi ve yağ eklendi.. Yeniden rot-balansa girdi araba...
Direksiyondaki sertlik bir nebze azaldı ama yine de sert..

Burda çoğu kişinin kulaktan dolma konuştuğunu farkettim. Bir kişi de şu uyarı yapmadı. DİREKSİYON EN SAĞDA VEYA EN SOLDA İKEN UZUN SÜRELİ ARACI PARK ETTİĞİMİZDE servo direksiyon BANKO arıza yapar...

Bu FABİA KULLANIM KLAVUZUNDA dahi yazıyor.. Haliyle Setbaşı Bayırlarında araç kaymasın diye lastikleri duvara dayıyoruz... Bu da bizim pompayı yemiş...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 05 May 2010, 08:50

sitede çok yazıyor bu olay... hatta ben dikkat ediyorum direksiyonu düz şekilde aracı park ediyorum..garaja girerken direksiyon sağa iki tur cevrili oluyor aracı park etmeden özellikle düzeltmeye gayret ediyorum. inşallah çözülür sorun tamamen. sizin araç kaç modeldi.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti jamesdean » 05 May 2010, 08:58

caglarkrbyk yazdı:sitede çok yazıyor bu olay... hatta ben dikkat ediyorum direksiyonu düz şekilde aracı park ediyorum..garaja girerken direksiyon sağa iki tur cevrili oluyor aracı park etmeden özellikle düzeltmeye gayret ediyorum. inşallah çözülür sorun tamamen. sizin araç kaç modeldi.

2006 Çağlar,
Ama ben hem tam sağlı veya sollu bırakıyordum duvara, kaldırıma lastiği dayamak için..
60 Bin fabia dan çıkma bir pompa buldum. 400 TL diyorlar.. Alacaz artık. Hata bendeymiş meğer...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 05 May 2010, 09:03

evet nedeni bu olmalı 4 yaşında arabada olması ilginç çünkü.. fabia yı klavuza göre kullanmak lazım insanlar boşa yazmıyor o uyarıları aslında herkes bastan okumalı bir sürü yeni şey öğreniyorum o klavuza baktıkça ben hala vay bea diyorum..mesala yağ olarak sanırım shell öneriyorlar antifiriz olarak kırmızı öneriyorlar sitede hala mavi kullanan var haberi yok araç su eksiltiyor diyor..sebebi mavi antivirizin borularda korozyon etkisi yaratması zamanlada aşınıp çatlıyor bunun gibi bir sürü şey ben artık o klavuza göre yağına suyuna bakıyorum:)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BaTeRRiiSStt » 05 May 2010, 09:09

tamam iyi yazmıssın ama ne kadar sacma bir olay hangı arabada var bu ? dıreksıyonu tam sağ yada tam sola kırıp bırakmayın benım ustada bu sekılde dedı bana bende dıkkat edıyorum ama saçmalık yani.. bırde sunu dedi.dıreksıyon acı sensorü arıza yaparsa gecer dıye bekleme hemen değiştir acı sensoru bozulunca dıreksıyon pompasına extra yuk bındırıyor bu sefer pompada arıza yapıyor demısti.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 05 May 2010, 09:21

o konuda haklısın önce klavuzu koysalardı önümüze almazdık:) okumadan imzalamak gibi birsey bu alınca tüm şartları kabul edeceğiz:) birde 9 yaşında araç benimki allah korusunda büyük bir masraf çıkarırsa skodaya kızamam ikinci el aldım herşeyini kabul etmiş oluyoruz. ha sıfır araç alırım böyle bir sorun olur o zaman burunlarından getirirm..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 05 May 2010, 12:17

bende böyle sorunlarla bir ay boğulduktan sonra gecen hafta ankarada işi hallettirdim gerci başka başlık altında yazmıştım ama burda bir daha yazayım benim direksiyon kutusu arızalı çıktı çıkmasına 700 tl sıfırına 1500 tl iistediler neyse ankarada iyi bir tornacıda 300 tl ye hallettik şimdi tekrar arıza çıkaracak diye aklım çıkıyor ama yapacak bişey yok inşallah bir daha sorun çıkarmaz
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti jamesdean » 05 May 2010, 12:26

diseqc yazdı:bende böyle sorunlarla bir ay boğulduktan sonra gecen hafta ankarada işi hallettirdim gerci başka başlık altında yazmıştım ama burda bir daha yazayım benim direksiyon kutusu arızalı çıktı çıkmasına 700 tl sıfırına 1500 tl iistediler neyse ankarada iyi bir tornacıda 300 tl ye hallettik şimdi tekrar arıza çıkaracak diye aklım çıkıyor ama yapacak bişey yok inşallah bir daha sorun çıkarmaz

Direksiyon kutusundan gelen ses çözüldü Diseqc, Bir dünya parça, pislik girmiş..Yağı 2 defa yenilendi...Şimdi ses soluk kesildi..
Direksiyon arıza lambası yandı dün akşam...Sanırım Servisin dediği gibi Direksiyon Pompası değişecek..
400 TL ye çıkmacıdan 60 Binde Pompa buldum.. Kafaya koydum o pompayı alacam. Benim araç ta 60 binde :)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti esri » 05 May 2010, 14:13

jamesdean yazdı:'' selamlar...

direksiyonda ağırlaşma direksiyon pompasından olmaz...pompa arızasında direksiyonu çeviremezsiniz bile..

ağırlaşma,
1- amortisör kafalarındaki rulmanların bozulmasından,
2- salıncakları tekerleklere bağlayan rotiller ya da rot başlarından,
3- direksiyon kremayer dişlilerinin sıkışmasından,
4- fabrika verilerinden daha geniş tabanlı ya da düşük yanaklı lastik kullanımından olur..

sevgilerimle... ''

Umarım böyledir.. Yoksa 1500 tl açık vercez

benim de başımda şöyle bir sorun var:
araba 60-70km hızda ses yapmaya başlıyor ama bu ses sürekli artan bir ses değil çünkü 150km hızda da aynı ses var. bu ses asvalt sesini ve motor sesini bastırıyor. arabanın yakışında çekişinde yol tutuşunda hiç bir sorun yok. ama yüksek hızlarda, özellikle otobanda başka ses olmadığı için daha bariz belli oluyor, direksiyonu hafif sağa çevirdiğimde çıkan ses sola çecirdiğimde çıkan sesten farklı.
ustaya bunları anlattım "direksiyon pompasının içi açılıp dişlilere bakmamız lazım" dedi. başka bir soruna yol arar mı dedim "hayır" dedi
daha yaptırmadım. 98 felicicia glxi
bu başlık altında söylenenleri dikkatle taip edeceğim.
esri
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: ford focus (2008) 1.6i + still paket

İleti oktay74 » 09 May 2010, 18:10

2009 ağustos ayında sensörü 300 tl ye değiştirdim 2 gündür direksiyon arıza sinyali tekrar yanmaya başladı. Sertleşme arasıra oluyor ve canım çok sıkıldı artık bu işe. Şimdi bu sensörü takan ustaya gitsem yine ücretmi vermek zorundayım. Orjinal sensör takmışlardı üstelik...
oktay74
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 09 May 2010, 20:08

Ben bu pompa olayından çok çektim.Farlar göz kırpar ,akünün bulunduğu yeri iyi dinlerseniz viiww viww diye se geliyor çünkü pompa bi çalışıyor bi çalışmıyor.Çıkma taktırdım oda sorunlu çıktı:S Arabayı arızalı şekilde vebal almamak için kampanyadan yararlanıp eski aracımı verip 0 araç aldım.İnşallah sorununuz çözülür .Yanlız bu şekılde pompa arızası ile kullanacaksınız sizleri uyarıyım.Önce arıza lambası kafasına gore yanacak,sonecek sonra araba elektrıgınde goz kırpma yapacak daha ileri zamanlarda motor güçten düşme yapıyor ve en önemlisi hareket halınde ıken pompa devre dışı kalıyor ve hareket halınde bıle dıreksıyon taş gibi oluyor aman dikkat edin virajda falan bu sorun olursa çeviremezsiniz.

2002 fabia 50 bin km iken bu sorun başladı 90 bine kadar arızalı bindim.

alternatöre aşırı yük bindiğinden sarj devresını degiştirdim.
pompa temızlenıp yenı yağ atıldı.
açı sensoru değişti.
Yüksek amperli akü bağlandı.
Pompaya giden akım kablosu değiştirildi.

Bu zaman içerisinde hiç birisi fayda etmedi.Sattım kurtuldum diyorum.Çünkü pompayı tamir ettirsemde 2000 lira versemde tekrar sorun çıkarmıyacağının garantisi yoktu.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 09 May 2010, 21:14

Fabişlerin direksiyon sistemi (bildiğim kadarıyla) hidrolik+elektrikli olduğu için gayet yumuşak olmalı. Sertleştiğine göre direksiyon elektrik destek sistemini de göz ardı etmemek gerek.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:26

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. maraşa basarken göstergeler gidip geliyordu.
sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ize akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir