YOL BİLGİSAYARI ISI GÖSTERGESİ+KLİMA PROBLEMİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YOL BİLGİSAYARI ISI GÖSTERGESİ+KLİMA PROBLEMİ

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 14:14

Arkadaşlar forumda arattım ama umarım mükerrer konu açmamışımdır.2003 Fabia 1.4 MPI Comfort 68 HP.Benim sorunum yol bilgisayarındaki ısı göstergesinin zaman zaman yanlış dereceleri göstermesi.Yazın -45 kışın +28-30 derece gibi.Değişiklik 1 er kademe oluyor.Yani 36' den birer derce eksilerek -20 -30 dereceye düşüyor.Tabi bu durumda klima sürekli devre dışı kalıyor.Servis dış ısı sensöründen kaynaklanacağını söyleyip değiştirdi ama değişen hiç bir şey olmadı.Sonrada arızayı bulmadıklarını itiraf ettiler.Bir klimacıya götürdüm önce kart dedi sonra yol bilgisayarı bozuk dedi.Tamiri riskli tamamen çökebilir dedi.İzmir'deyim arabayı alalı 2 yıl oldu.Bu yol bilgisayarındaki sıcaklık değişimleri nedeni ile klimayı bir türlü kullanamadım.sorunum çözülmediği halde oraya buraya verdiğim parada cabası.Bu sorunu yaşayan çözen biri varsa,bana yardımcı olabilecekse cok sevinirim.

BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 17 May 2010, 14:26

dış ısı ile klimanın alakasını anlamadım. açıklarmısınız benim bilgiğim ikiside alakasız seyler.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 14:43

Sanırım hava soğuk,donacaksın mantiğı ile devre dışı kalıyor.Yol bilgisayarında eksi göründüğünde fana geçiyor ama A/C ışığı yanmaya devam ediyor.Bazen 10-15 dakika içinde derece yükseliyor ve tekrar çalışmaya başlıyor.Bazende daha ilk kontağı çevirdiğimde -30 -40 la açılıyor ve klima tüm gün devre dışı.
BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 17 May 2010, 14:51

arasında bağlantı olduğunu blmiyodum algılayıcının fişini çekip denedinizmi yani ısıyı hiç göstermese belki en azından klima çalışır.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 15:05

en son bugün gittiğim 1.sitede bi usta gösterge tablosunu yerinden çıkarıp arkasındaki soketleri söktü.Bi 10 dakika bekletip tekrar taktı.Dış ısı sensörünü yerinden çıkardığında hala sıcaklığı aynı gösteriyordu.Çözüm olup olmadığını en geç yarın anlarım diye düşünüyorum.
BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti faruk_sakarya » 17 May 2010, 18:22

Selam,benim bildigim kadarıyla yol bilgisayarının ısı değeriyle klima çalışmama durumu alakalı değil(digital klima varsa belki..)Bende 2002 fabia elegance 1,4 101 hp var.Klima problemim vardı (1 yıl önce)ilk aldıgımda.Yetkile servise götürdüm,nemlendirme sensörü arızası oldugunu söyledi.Torpidoda(vites kolunun sol üstünde torpidoda delikler var oradan sökülüp takılıyor)70 tl'ye mal oldu bana.Orjinal parca ve işçilik dahil.Suan sorunum yok.Yol bilgisayarının yanlış ısı değeri göstermesi farklı bir problem bence..Aklınızda olsun yetkili yada özel servis,elektronik parca değiştirdiginizde eski parcayı onlara bırakmayın.Belki arızalı değil değiştirip sonra senin parcanı baskasına satıyorlar.Değiştirip parasını verdiyseniz eski parcayıda alın derim.Belki ilerde lazım olur,olmazmı diyorsun,al çöpe at ama onlara bırakma(Çakallıga tesvik etmeyelim kimseyi:)
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti abdullah » 17 May 2010, 19:24

faruk kardeşimin söylediklerine katılıyorum hiçbir zaman degişen parçayı serviste bırakmayın alın eve koyun belki birisine lazım onlar basit bir işlem le tamir edip orjinal çıkma parça diye satıyorlar belkide hiç arızası olmayan parçayıda degiştirebilirler durduk yere
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 22:01

bugün akşam işten eve gelirken gösterge tablosundaki soketlerin sökülmesinin de işe yaramadığı ile yüzleştim.Isı göstergesi yine eksilerde ve klima fan görevi yapıyor.Anlamadım gitti servis bile çözemiyo,bilgisayara bakıyor,dışısı sensörüne bakıyor sorun yok diyor.Şu nemlendirme sensorü ne işe yarıyor acaba.sizin klima problemi nasıl bir şeydi.hiç mi çalışmıyordu yoksa benimki gibi kafasına göremi çalışıyordu.
BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti taner_octavia » 17 May 2010, 22:20

2004 fabia aracımda klimayı actıgımda.radyatorun orda 2tane fan var 1i klimanın digeri motoru sogutmak icin.klimayı actıgımda klima fanı 10sn devreye giriyor sonra duruyor 15/20 sn sonra tekrar devreye giriyor bu sekilde devamlı calısıyor.acana sizinkide o sekildemi calısıyo devamlı devreye girip cıkıyor.klimayı acınca devamlı calısması gerekmiyormu fan.daha once bunu dikkate alan veya bi inceleme fırsatı olan varsa bakabilirmi.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 22:50

Klima fanı hiç dikkatimi çekmedi.o yüzden nasıl çalıştığı konusunda bi fikrim yok.Ama klima için servise tekrar gitmeyi düşünüyorum.şu nemlendirii sensoru ve sizin bahsettiğiniz klima fanını sormak için.
BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti can.tasan » 17 May 2010, 22:57

Daha bu gectigimiz cumartesi gunu klimanin nemlendirme sensoru diye tabir edilen (hata olarak buharlastirma sensoru 00818 kodunu veriyor ve parcacilarda klima musuru diye geciyor) degistirttim. Klima daha once duzensiz calisiyordu devreye bir giriyor bir gormiyordu kafasina gore. Ama dis sicaklikta bir sorun yoktu. Bu parcayi degistirince sorun ortadan kalkti. Direksiyonun alt kismindan gogusun ic tarafina ulasilarak sokuluyor. isteyene parca kodunu da yollayabilirim cubuk gibi bir sensor. Tam olarak gorevi klimanin sogugu iceri veren radyatorundeki sicakligi olcmek imis yani cok fazla sogutursa devreden cikarmak icin. 50 tl sensor + 40 tl iscilik verdim. Sensoru baya zor buldum o yuzden pahali aldim normalde yetkili servis 39 tl dedi ama sali gelecekti (Gerci kim bilir kac para iscilik alirdi acep cunku sasmazda bir klimaci 250 tl isciligi olur demisti tum gogus inecek demisti). Baska yerden 50 ye buldum ama araba daginik kalmasin diye aldim hemen.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti taner_octavia » 17 May 2010, 23:15

bu nemlendirme sensoru arızalı olursa ne gibi etkisi oluyo nasil anlıyabiliriz bunu.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti BLUEJAZZ » 17 May 2010, 23:18

Anlaşılan 2 alternatif var.Nemlendirme sensoru ve klima fanı.Bahsettiğiniz sensörün kodunu mümkünse alablir miyim?Nemlendirme sensörü işe yarıyacaksa Klima düzgün çalışsında dış ısı göstergesi varsın bozuk olsun.
BLUEJAZZ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 18 May 2010, 06:53

klima müşürünü bende arabayı ilk aldığımda satan kişiye değiştirdim. 100 liralık bir parça 30-40 lirayada gaz bastırırsınız olur biter. eğer sorun burdan kaynaklıysa kolay. çünkü klima açık olduğu halde soğuk üflemiyor. sizde klima lambası yanıyor soğuk üflemiyorsa sorununuz budur.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 18 May 2010, 11:42

vag-com ile klimanın ölçüm değerlerine baktırın derim. orada dış hava sıcaklığını klimanın üfleme sıcaklığını ortam sıcaklığını görebiliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti bigben » 21 May 2010, 08:32

klima üzerine en iyi servis Erten Mekanik. bende octavia vardı, sıcaktan soğuğa dönmüyordu araba, nereye gittiysem kompresör dediler, klima beyni dediler, müşür dediler hiçbiride çözemedi işi. en son erten mekaniğe gittim adamlar gözümün önünde hava perdesi motorunu çıkartıp tamir ettiler ve daha önce ödediklerimin yanında devede kulak bir paraya halletiler işimi. www.ertenmekanik.com adresinden bilgi alabilirsin.
bigben
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Berke Cihan
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda superb

İleti can.tasan » 23 May 2010, 23:24

BLUEJAZZ yazdı:Anlaşılan 2 alternatif var.Nemlendirme sensoru ve klima fanı.Bahsettiğiniz sensörün kodunu mümkünse alablir miyim?Nemlendirme sensörü işe yarıyacaksa Klima düzgün çalışsında dış ısı göstergesi varsın bozuk olsun.

Parcanin kodu : 6Q0 907 543 D

Bu sensor bozuk iken klima ortalama olarak 10 calistirmanin 1 ya da 2 sinde calisiyor 8 inde calismiyordu. Kafasina gore yani. isigi yaniyor ama sicak ufluyordu degistirdim sorun cozuldu...

Orjinal uzerinden cikan parcanin kodu A ile bitiyordu ama taktigim parcaninki D ile bitiyor gerisi ayni ve parcalar da birebir ayni fark yok arada dedigim gibi degistirdim ve canavar gibi calismaya basladi. Biraz zor bulunan bir parca.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti atalay007 » 30 Nis 2015, 13:30

bu sorun bendede var nasıl çözdünüz acaba dönüş yaparsanız sevinirim 2011 model octavia var bende
atalay007
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hüseyin atalay
Nereden: Antalya
Arabanız: octavia

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir