Direksiyon pompası tamir edilir mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon pompası tamir edilir mi?

İleti crazyboy3506 » 19 May 2010, 15:39

ARKADAŞLAR MERHABA ;

FABİA NIN DİREKSİYON POMPASI TAMIİR EDİLİR Mİ? GEÇENLERDE YOLDA GİDERKEN BİRDEN DİREKSİYON IŞIĞI YANDI,DİREKSİYON TAŞ KESİLDİ.NEYSE ZAR ZOR KENARA ÇEKİP ARACI STOP ETTİM TEKRAR ÇALIŞTIRDIM IŞIK SÖNDÜ.EVE GELDİM TAM PARK YERİNE GİRERKEN DİREKSİYON TEKRAR SERTLEŞTİ DİREKSİYONU SAĞA SOLA BİRKAÇ TUR ÇEVİRDİM NORMALE DÖNDÜ.ARACI PARK ETTİKTEN SONRA HİDROLİK YAĞINI KONTROL ETTİM TAM SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR ANLAMADIM. POMPA FİYATLARINI SORDUM 1000-1500TL ARASI FİYAT ÇEKİYORLAR. SANIRIM YAKIN ZAMANDA TAMİRE GÖTÜRMEM GEREK. ARKADAŞLAR ANKARADA POMPA TAMİRİ YAPAN BİR YER VARSA BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN. SELAMLAR...

Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti cineration » 19 May 2010, 19:17

crazyboy3506 yazdı:ARKADAŞLAR MERHABA ;

FABİA NIN DİREKSİYON POMPASI TAMIİR EDİLİR Mİ? GEÇENLERDE YOLDA GİDERKEN BİRDEN DİREKSİYON IŞIĞI YANDI,DİREKSİYON TAŞ KESİLDİ.NEYSE ZAR ZOR KENARA ÇEKİP ARACI STOP ETTİM TEKRAR ÇALIŞTIRDIM IŞIK SÖNDÜ.EVE GELDİM TAM PARK YERİNE GİRERKEN DİREKSİYON TEKRAR SERTLEŞTİ DİREKSİYONU SAĞA SOLA BİRKAÇ TUR ÇEVİRDİM NORMALE DÖNDÜ.ARACI PARK ETTİKTEN SONRA HİDROLİK YAĞINI KONTROL ETTİM TAM SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR ANLAMADIM. POMPA FİYATLARINI SORDUM 1000-1500TL ARASI FİYAT ÇEKİYORLAR. SANIRIM YAKIN ZAMANDA TAMİRE GÖTÜRMEM GEREK. ARKADAŞLAR ANKARADA POMPA TAMİRİ YAPAN BİR YER VARSA BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN. SELAMLAR...

pompa zor iş
ve fabia da kronik problem
tamir eden mutlaka vardır
ama genelde yenisini aldırırlar
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti onurhan2006 » 19 May 2010, 19:44

İzmir'de tamir eden var ama sonuç öyle iç açıcı değil, bu yöntemi genellikle galericiler kullanıyor ama kısa vadeli bir çözüm. Bana sorarsanız bu işe hiç bulaşmayın, sonra başınız daha çok ağrır, pompaya ilaveten birde komple direksiyon arızası oluşabilir.
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti crazyboy3506 » 20 May 2010, 13:40

Arkadaşlar acil yardınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti ÖZÇELİKLER SKODA » 20 May 2010, 13:46

SLM

AÇI SENSÖRÜNDEN DE YAPABİLİR BENCE İLK ÖNCE ONU KONTROL ETTİRİN

SAYGILAR
ÖZÇELİKLER SKODA
CLASSIC
CLASSIC

İleti crazyboy3506 » 20 May 2010, 13:52

özçelikler skoda merhaba

açı sensörü kontolü nasıl ve nerede yapılıyor biraz açıklarsanız memnun olurum.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti ÖZÇELİKLER SKODA » 20 May 2010, 14:41

slm

aracınızı bir servise götürmenizi ve makinaya bağlatmanızı tavsiye ediyorum.

burda gerekli arızayı size verecektir. bence pompa da bir sorun yok tur.

aracınız rolantide çalışırken iç aydınlatma ışıkları ve far larınızda göz kırpma olayı yaşadınızmı
ÖZÇELİKLER SKODA
CLASSIC
CLASSIC

İleti crazyboy3506 » 20 May 2010, 15:07

merhaba özçelikler skoda;

evet araç durduğu yerde göz kırpıyor tam sönmüyor fakat sönükleşiyor.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti ÖZÇELİKLER SKODA » 20 May 2010, 15:28

o zaman direksiyon açı sensörünü değiştirdiğinizde sorununuz çözülecektir

saygılar
özçelikler skoda ö. servis

çorlu/tekirdağ
ÖZÇELİKLER SKODA
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 20 May 2010, 15:30

:)
CrazyBoy kardeşim,
Ben 1 aydır direksiyon pompasıyla ilgileniyorum...
öncelikle sana HAKAN48 üstadımıza yazdığım yazıyı kopyalıyım, sonra devam ederiz...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti C@GL@R » 20 May 2010, 15:32

jamesdean yazdı::)
CrazyBoy kardeşim,
öncelikle sana HAKAN48 üstadımıza yazdığım yazıyı kopyalıyım, sonra devam ederiz...

sizin olay ne oıldu nasıl çözüldü :D
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti jamesdean » 20 May 2010, 15:46

CrazyBoy kardeşim,
öncelikle sana HAKAN48 üstadımıza yazdığım yazıyı kopyalıyayım :

Ustam,
Direksiyon Pompası ile ilgili sorunumu daha önce de yazmıştım hatırlarsan...
Direksiyon ağırlaşınca ( özellikle park durumlarında çok ağırken) önce servise götürdüm. Servis '' aracı cihaza bağladığında direksiyon pompasının tüm değerlerinin'' normal olduğunu söyledi, hidroliği azalmıştır, dedi. Hidrolik seviyesini kontrol etti, gayet normal dedi. Sonra kurcaladı kurcaladı, direksiyon pompası arızalı dedi...( işçilik dahil 1400 tl :) ) ( arıza var ancak Servo direksiyon arıza ışığı göstergemde yanmıyor )
Akabinde sanayide ustama götürdüm... Neyse aracı bıraktım,sol rot başı yatağı sarmış falan dedi,bundan dolayı da ağırlaşma olabilir dedi. Daha bir hafta önce yan sanayi taktığım rot kolu ve başının yerine Orjinallerini aldık. Direksiyondan ses geliyor dedim.Bununla birlikte direksiyon kutusunun yağı aynı gün içinde 2 defa yenilendi ve temizlendi.( direksiyon kutusundan bir dünya plastik kırığı, minik metal parçacıklar ve pislik çıkmış ) ...
Bu tamiratlar yaklaşık bundan 12 gün öncesinde yapıldı. Direksiyondan gelen ses tamamen kesildi, ancak direksiyondaki hantallık devam etti....Ve birkaç gün içinde Servo direksiyon arıza ışığı yandı ekranda...Ve bu tamirattan sonra araçla yaklaşık 600-700 km yol yaptım.
ancak...
5 gün önce sabah arabayı çalıştırdım, durduğu yerde dönmeyen direksiyon ilk günkü gibi dönmeye başladı. Hiç bir ağırlık, sertlik veya hantallık kalmadı direksiyonda. Direksiyon arıza lambasına baktım, yanıyor. Aynı günün akşamı arıza lambası da söndü. 3-5 gün ne direksiyon ne de lamba sorun çıkarmadan kullandım aracı.
Halen direksiyon ilk günkü gibi .. Ama dün tekrar arıza ışığı yandı, 3 saat sonra yine söndü ???
Ustam sorum şu :
-Servis cihaza bağladığında da, kontrol ettiğinde de Pompada sorun olmadığını söyledi. ( sonra arızalı falan dediler de pek inandırıcı gelmedi ) de,
Sizce Direksiyon Kutusunun temizlenip yağının değiştirilmesi , bununla birlikte direksiyondan veya kutusundan gelen sesin kesilmesi, ağırlaşan direksiyonumun tekrar normal çalışmasına etki etmiş olabilir mi?
Ve 700 km yol yaptıktan sonra düzelmesinin anlamı nedir?

Aracının kullanma klavuzunu okudun mu bilmiyorum. Burdaki forum üyeleri daha önce yazdıklarını iddia ettiler ama ben hiç rastlamadım. '' ARACIN LASTİKLERİNİ BUNA MUKABİL DİREKSİYONUNU ,15 DAKİKADAN FAZLA TAM SAĞLI VEYA TAM SOLLU BIRAKTIĞINDA SERVO DİREKSİYON ARIZA YAPAR ''
Ben şahsen bilmiyordum, Bursa'da eğimli bir bölgede oturduğumdan , araç kaymasın diye tam sağlı veya sollu kaldırıma-duvara yaslayarak bırakıyordum. ( 15 dakika ne kelime bezen 15 saat :) )

Öyle tahmin ediyorum ki sorunun temeli benim araçta bu oldu...

Direksiyon Pompası için servis 1400 TL işçilik dahil diyor.. Çıkmacılar 400-500 arası fiyat veriyor. Direksiyon pompası tamircileri ise kafadan arıza giderilmese bile pompayı çıkarıp takacağından 75 TL alırım, eğer tamir edilecek durumdaysa ve tamir edilirse 250-300 TL yi bulur diyorlar...

Bu arada Aralarda Kronik sorun diyen arkadaşa, bunun kronik bir sorun olmadığını, bu durumla ilgili doğru dürüst bilgilendirme yapılmadığını söylemek istiyorum. Yapılmasın ki, direksiyon pompamız bozulsun, bazıları için kazanç kapısı olsun !
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 20 May 2010, 15:55

benimde direksiyonumda bir ağırlaşma söz konusu idi ama benim sorunum direksiyon kutusunda çıktı direksiyon kutusu remen paslanmış keçeler falan yağ kaçırmaya başlamıştı iyi bir tornacı mili değiştirdi güzel bir bakım yaptı keçeleri falan değiştirdi şimdilik bir sorun yok direksiyon inanılmaz yumuşadı çok rahat umarım bir daha arıza yapmaz çok can sıkıcı bir durum allah yardımcınız olsun inşallah benimde pompa arıza çıkarmaz şu anda sistem çok iyi çalışıyor ama bozulacak diye korkuyorum...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti jamesdean » 20 May 2010, 16:08

diseqc
arada bir Servo Direksiyon Arıza lamban yanıp sönüyor mu, bu tamirattan sonra.. Bende direksiyon kutusu temizlendikten sonra düzeldiğini belirttim yukarıda... Direksiyon tamirattan 600 700 km sonra ilk günkü gibi yumuşadı, ama arıza lambası bir gün yanıyor 2 gün yanmıyor...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti crazyboy3506 » 20 May 2010, 16:49

sanırım tüm dreksiyon sistemini elden geçirttireceğim.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti faruk_sakarya » 22 May 2010, 22:38

daha bugün yeni konu actım bu konu hakkında bak kopyledim senin için..
Arkadaşlar gecen yıl kurban bayramı arifesinde direksiyon lambası yandı yol bilgisayarında ve direksiyon taş gibi oldu.Hemen yetkili servis çağırdım.Direksiyon pompası arızalanmıs dediler(sol ön lasitigin hemen yanında mıhafazasız bir parca)Servoelektronik oldugu için çok pahalı yenisi 1800 dediler,sonra çıkma buldum istanbuldan 450 ye taktılar ama içimede bir kurt düştü.Sizin basınıza gelirse söyleyim aklınızda olsun..akünün üzerinde soldan ikinci yada üçüncü sigorta terminali direksiyon pompasına ait.Onun sağlam olduugunun kontrolünü yaptırmadan kesinlikle pompayı değiştirtmeyin.Ben sökme-takma işlemlerinde yanlarındaydım evet ama çıkan parcayı aldılar.Bende art niyetli olmadıgımdan parcayı istemedim,yanlış yapmazlar diye ama sonra su soru geldi aklıma''gercekten arıza varmıydı'',''ya sigorta attıysa ve pompa parası almak için yapıldıysa...'',''ya bir baska aracın pompayı bana takıp benim pompayı ona taktılarsa dedim içimden...
LÜTFEN ARKADASLAR,GECEN YAZDIM TEKRAR YAZIYORUM LÜTFEN DEĞİŞEN HER TÜRLÜ ELEKTRONİK PARCANIZI GERİ ALIN ,ÇÖPE ATIN AMA KİMSEYE BIRAKMAYIN..SONRA BENİM GİBİ GÜNAHA GİRMEYİN:))
AKÜNÜN ÜSTÜNDEKİ SİGORTA TERMİNALLERİNDEN SOLDAN 2,YADA3. YÜ KONTROL ETTİR,ATIKSA SİGORTA YAPTIR VE HATA KODUNU SİLDİR..SONUCU BANA DA BİLDİRİRSEN BURADAN SEVİNİRİM..GECMİS OLSUN:(((
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti faruk_sakarya » 31 May 2010, 01:21

jamesdean konuyu halen takip ediyorum ,rica etsem akünün üstündeki sigorta terminallerine baktırıp baktırmadıgını söyleyebilirmisin,ben sigorta terminalinde temassızlık oldugundan dolayı bazen çalısıp bazen calısmadıgını düsünüyorum..baska arkadaslarda yasıyor suanda o yüzden sana tekrar yazıyorum...
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti jamesdean » 31 May 2010, 08:36

faruk_sakarya yazdı:jamesdean konuyu halen takip ediyorum ,rica etsem akünün üstündeki sigorta terminallerine baktırıp baktırmadıgını söyleyebilirmisin,ben sigorta terminalinde temassızlık oldugundan dolayı bazen çalısıp bazen calısmadıgını düsünüyorum..baska arkadaslarda yasıyor suanda o yüzden sana tekrar yazıyorum...

Sigorta Terminallerine bakılmadı diye biliyorum.
Cihaza bağlandığında direksiyon çok ağır olmasına rağmen tüm değerleri normal çıktı(?)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir