Direksiyon pompası tamir edilir mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon pompası tamir edilir mi?

İleti T.T. » 31 May 2010, 12:57

arkadaşlar Ankara' da olanlar işin söylüyorum.Benimde daha önceden konu açmıştım bunla ilgili. Benzin pompasından ses geliyordu. Biraz araştırmalar sonucu Başkent Sanayi sitesi 93. sokak ta pompa tamiri yapan bir usta buldum. Servis 500 lira + 70 lira işçilik demişti pompa tamiri için. O usta 50 lira ya benim pompamı tamiri etti vve taktı. 20 lira da işçilik verdim sökme takmaya. Ona sormuştum böyle elektriksel olan diğer donanımları da tamir ediyomusunuz diye evet dedi. Eğer bu tarz şikayetleri olan arkadaşlar var ise oraya gitsinler. Servisle arasında dağlarca fark var. Direksiyon pompasının da tamirini yaparlar orda . Boşuna milyarlarınızı harcamyın servislere. Başkent sanayi sitesi 93. sok. Benzin pompa tamircisi derseniz herkes gösterir size.

Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:25

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. maraşa basarken göstergeler gidip geliyordu.
sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ize akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti jamesdean » 15 Haz 2010, 13:27

HKNTUNA:
Hata Kodu : Gaz Voltajı Çıkıyor ????

Ne olduğunu biliyor musun?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:28

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. maraşa basarken göstergeler gidip geliyordu.
sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ise akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 15 Haz 2010, 13:30

Tuna kardeş,
hata kodunu bilmiyorum da, hata GAZ VOLTAJI görünüyordu cihaza bağlattığımda. Usta bile anlamadı :)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:37

sanırım gaz kelebeğinden kaynaklı temizlettirmeyi dene. gaz kelebeğindeki sensörden gelen bir arıza olabilir.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:41

arabanız TDİ mi
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

İleti meguneri » 27 Ağu 2010, 01:16

selam arkadaşlar aynı dertten bende müzdariptim internetten bulduğum bir yer skoda superb marka otomobilimin direksiyon pompasını 350 tl ye değiştirdi ve 1 yıl garanti verdiler şu anda aracımda hiç bir sıkıntı yok umarım sizin içinde yararlı olacaktır sitenin adresini veriyorum umarım bir nebze yardımcı olabilirim :)

http://www.direksiyonpompasi.net/
meguneri
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti hetepe » 27 Ağu 2010, 07:22

meguneri yazdı:selam arkadaşlar aynı dertten bende müzdariptim internetten bulduğum bir yer skoda superb marka otomobilimin direksiyon pompasını 350 tl ye değiştirdi ve 1 yıl garanti verdiler şu anda aracımda hiç bir sıkıntı yok umarım sizin içinde yararlı olacaktır sitenin adresini veriyorum umarım bir nebze yardımcı olabilirim :)

Keşke benim araba da super b olsaydı... superb, octavia falan kasnaktan tahrikli direksiyon pompası kullanıyor.Daha doğrusu hidrolik direksiyonu olan araçların %90 ı bu şekilde...Fabia gibi bazı araçlara da elektro-hidro takmışlar.Asıl sorun bu ve arıza olasılığı daha yüksek, ayrıca süper b arızasındaki o 350 nin bir kısmı işçiliktir heralde...Fabia direksiyon pompası 1100-1200 tl civarlarında.Ankara'da bunları onaran bir yer var şaşmaz'da, benim pompayı yapamadılar ama genelde müşterisi bol olan bir yer ve bu tür işlerde uzmanlaşmış artık.Şaşmaz girişinde Garanti bankasından sonra 50-100 mt ileride Anka Elektronik...Bu iş için benden 350 tl istedi.Konuyu açan arkadaşın arızası aynı benim yaşadığım gibi ve kesinlikle direksiyon pompası arızasıdır, seçim kendisinin, ister onarım yaptırır, ister yenisiyle değiştirir.Sonuçta iki seçenek te 1 yıl garantili...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti boraborannn » 27 Eyl 2010, 11:05

Arkadaşlar bende bundan 2 ay önce akü bitti bende doğal olarak aktarma yapıp aracı çalıştırdım ama ne hikmetse araç çalışıp direksiyon arıza lambası yandı ve direksiyon hiç hareket etmedi.Hemen gidip yeni bir akü aldım taktım araç normal çalıştı ama akşamına gariplikler başladı araç lambaları kırpma yapmaya başlayarak direksiyon aşırı yumuşadı ve 5 sn içinde direksiyon lambası yandı ama direksiyon sertleşmedi.araçı stop edip çalıştırdığım zaman normale dönüyor ama bir süre sonra aynı şekilde devam ediyor yine direksiyon lambası yanıyor.Özel servise götürdüğümde cihazda bir şey gözükmüyor normal gözüküyor bana direksiyon sistemini komple sökmeleri gerektiğini söylediler ben pek yanaşmadım bu işe başka bir yerde götürdüğüm de fren pedalının altında bir parçanın arızalandığı bunun değişmesi gerektiği söylendi yani tam anlamıyla bilen yok nasıl servis açıyorlar şaşdım deneme yanılma yolu izleniyor.sensörlerin kontrol edilmesi söyleniyor ama bu parçalar araç çalışır durumda bakılması gerekmezmi sonuçta..Anladığım kadarıyla bilen yok en son çare skoda yetkili bayisine götürüp orada arıza tesbiti yaptırmak.
boraborannn
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: TAYFUR ÖZDEMİR
Nereden: Antalya
Arabanız: FABİA

İleti gogo969 » 27 Eyl 2010, 11:11

crazyboy3506 yazdı:ARKADAŞLAR MERHABA ;

FABİA NIN DİREKSİYON POMPASI TAMIİR EDİLİR Mİ? GEÇENLERDE YOLDA GİDERKEN BİRDEN DİREKSİYON IŞIĞI YANDI,DİREKSİYON TAŞ KESİLDİ.NEYSE ZAR ZOR KENARA ÇEKİP ARACI STOP ETTİM TEKRAR ÇALIŞTIRDIM IŞIK SÖNDÜ.EVE GELDİM TAM PARK YERİNE GİRERKEN DİREKSİYON TEKRAR SERTLEŞTİ DİREKSİYONU SAĞA SOLA BİRKAÇ TUR ÇEVİRDİM NORMALE DÖNDÜ.ARACI PARK ETTİKTEN SONRA HİDROLİK YAĞINI KONTROL ETTİM TAM SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR ANLAMADIM. POMPA FİYATLARINI SORDUM 1000-1500TL ARASI FİYAT ÇEKİYORLAR. SANIRIM YAKIN ZAMANDA TAMİRE GÖTÜRMEM GEREK. ARKADAŞLAR ANKARADA POMPA TAMİRİ YAPAN BİR YER VARSA BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN. SELAMLAR...

sana yardım edebilecek ustamın adını vereyim ÖZGÜR BIYIKSIZ 0505 430 23 80 EKİM OTO-Şaşmaz
gogo969
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ak
Arabanız: Octavia GLX-i GT / BRC fast

İleti cineration » 30 Eyl 2010, 16:39

Direksiyon pompası tamir ediliyor ama elektroservo denen direksiyonlarda sorun tamir ile giderilemeyebiliyor.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti akın88 » 03 Ekm 2010, 20:32

senin derdin direksiyon açı sensörü arızası.aynısını bende yasamıştım.225 tl parça fiyatı 50 tl işçilik toplam 275 tl
ye halloldu
akın88
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: akın subası
Arabanız: 1.4 mpı 68hp

İleti hdoner » 03 Ekm 2010, 21:04

cineration yazdı:Direksiyon pompası tamir ediliyor ama elektroservo denen direksiyonlarda sorun tamir ile giderilemeyebiliyor.

Ayrıca pompa fabrikasyon birleştirilmiş bir parça ...sökülse bile tekrar yağ kaçırmıyacak şekilde birleştirmek imkansız gibi...
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti çorlu_skoda » 06 Ekm 2010, 10:47

fabia larda genelde hastalıktır bu direksiyon açı sensörüü değiştirdiğinde sorun çözülürr
Kullanıcı avatarı
çorlu_skoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: abdurrahman saydan
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: octavia

İleti cineration » 11 Ekm 2010, 12:18

meguneri yazdı:selam arkadaşlar aynı dertten bende müzdariptim internetten bulduğum bir yer skoda superb marka otomobilimin direksiyon pompasını 350 tl ye değiştirdi ve 1 yıl garanti verdiler şu anda aracımda hiç bir sıkıntı yok umarım sizin içinde yararlı olacaktır sitenin adresini veriyorum umarım bir nebze yardımcı olabilirim :)

Merhaba,

Sitedeki arkadaşların bir kısmının ortak derdine ne çözüm üretiyor bu dükkan diye öğrenmek için yukarıdaki linkteki dükkanı aradım. Engin isminde bir arkadaş ile görüştüm eğer Fabia da direksiyonda sertleşme oluyorsa kesin direksiyon pompası arızalıdır dedi. Hiçbir parça değiştirmeden sorunu çözdüklerini ve bu işlem için 400,00TL ücret talep ettiklerini dile getirdi. Açı sensörü arızalı ise de parça değiştirmiyormusunuz dedim. Açı sensörünü servis değiştirir biz yalnızca direksiyon pompanızı söker, temizler, contalarını değiştirir ve aracınızın direksiyonu sorunsuz çalışacak şekilde size teslim ederiz. 1 yıl da garanti veriririz. Aldığımız ücret bu hizmetler ve direksiyon pompanızın 1 yıl garantisi için geçerlidir dedi.
Bu telefon konuşması sonrası bu dükkan direksiyon pompasını sadece söküp topluyor, deneye-yanıla arızayı gideriyor gibi geldi bana. Ama en azından sanayideki bir çok ustaya göre direksiyon arızası gidermede daha tecrübeli olduklarına inanıyorum. Bazı doktorlar hiçbir muayene yapmadan ilaç yazar hasta iyileşmezse başka ilaç yazar. Bence bu adamlar böyle çalışıyor.
Bilginize
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hdoner » 11 Ekm 2010, 15:48

Yukarıda yazdığımı yine tekrarlıyorum.Fabianın direksiyon pompası tamiri gerçekten çok zor bi kere açılması bile başlı başına sorun.Açılsa bile daha sonraları kaçırmayacak şekilde yapmak çok zor.Ayrıca tamirden sonra bozulan pompalarıda çok duydum 1- 2 sene için 400 lira çok.Haa bazı insanlar bu şekilde tamir ettirip hemen satıyolar.Keşke benim çıkan pompanın resmini atsaydım şimdi nette arıyacam açılmasının ve kaçımayacak şekilde geri birleştirmenin ne kadar ozr olduğunu yorumunuza bırakacam
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 11 Ekm 2010, 15:59

Fabia 1 benzinli direksiyon pompası yukardaki gibidir. Altaki dökümde motor ve elektronik devre vardır.Üst plastik kısımda yağ haznesinden oluşmaktadır.Metal ve plastik kısım fabrikasyon birleştirmedir.Sökülmesi çok zordur sökülse bile kaçak olmayacak şekilde düzgün birleştirmek hayet zordur.Pompa arızalırında daha çok elektronik devre bozulmaktadır .Motor ve elektronik devreyi nasıl bulduklarını bilmiyorum.Orjinal bulup tamir ettiklerine inanmak istiyorum:!: Yoksa elektronik devreyi ısıtıp motoru yağlayıp pompa yağını değiştirip yaptık diye iteliyolarsa alanlara gerçekten yazık oluyordur.Geri sağlıklı şekilde birleştirilmesinden hiç söz etmiyorum bile....
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir