Fabia'm yağ eksiltiyor...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia'm yağ eksiltiyor...

İleti murat11h1 » 19 May 2010, 16:12

Arkadaşlar 2005 Fabia'ma 2bin km önce 1litre yağ(Castrol Magnetec 10/40) eklemiştim bugün baktım yağ eksik 1litre daha istiyor. Araç 104binde.. Sorun nedir anlamadım. :(

Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti quickcan » 19 May 2010, 16:15

sızdırma var mı baktınız mı hiç...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti murat11h1 » 19 May 2010, 16:17

quickcan yazdı:sızdırma var mı baktınız mı hiç...

Sızdırma felan yok... :|
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 19 May 2010, 16:24

Castrol'un web sitesinden baktım EDGE 5W-40 çıktı yoksa yağ tipi mi uymuyor. Genellikle serviste de 10/40 dediler ama yağ siteside 5/40 deyince insanın kafası karışıyo. Ehil bir arkadaş bir yorumlasa şu durumu.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 19 May 2010, 16:33

yağ ölçümünü motor sogukken mi yapıyorsun yoksa sıcakkenmi bende bir ara sıcakken yağ ölçtüm eyvah dedim fabialarda motor beklemeli ertesi gün ölçmeli bende yağ hiç eksilmiyor aynı araç sizinkiyle. bu sadece iyimser bir düşünce..

yağ konusunda önerilen shell 10\40 kullanıyorum eksilme hiç olmadı.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti murat11h1 » 19 May 2010, 16:36

Peki 5/40 kullananınız var mı?
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 19 May 2010, 16:47

Benimkide son 1 yıldır yağ eksiltyor kaynağını çözemedim. Yağ yakan araba olsa gaza iyice yüklendiğinizde mavi duman atar ama zerre kadar duman yok. Sızıntıyla ilgilide bir tespit yapamadım adam akıllı bir incelettirmek lazım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodaizm » 19 May 2010, 18:54

murat11h1 yazdı:Peki 5/40 kullananınız var mı?

Bir defa servisre bu yağdan koydular, eksiltme yaptı ve neredeyse 3000 km sonrası uzun yolda yağ kalmadı ve yağ lambası yandı. Daha önce kullandığım 10W 40tan sonra yeni türde yapar diye düşündüm ama yine 10W 40a geçtim şimdi yine eksiltiyor ama normal sınırlar dahilinde. Eksiltme var ama ekzos emisyonunda hiç kirlilik( yağ yakma ile ortaya cıkan atık ) ile ilgili veri çıkmıyor aksine mükemmel karışım oranını veriyor.

Fabrika verileri de yağ eksiltme olabileceğini, hatta kitapcıkta da yanınızda bir miktar yağ taşıyın uyarısı bile var.

Dert etmeyin sanırım 16V 101hp motorların bazı BBZ kodlularında olağan bir durum

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ozanakif » 22 May 2010, 01:05

Oradaki hava şartlarını bilemiyorum ama yaz mevsimi için 15W40 yağ koyarsanız yağ yakma varsa bile miktarı azalacaktır.Yağ numarası küçüldükçe akışkanlık artacağından sekman,sübap gaydı vb. yerlerde sızıntı şeklinde kaçak varsa yağ numarası büyüyünce kısmen sızıntı azalacaktır.
Mesajınızda yazdığınız 2000 km.'yi ne şekilde yaptığınızda bu konuda önemli.
-Motor tam ısınmadan yüklenmeyin.Isınmamış motor parçaları arasındaki boşluk, ısınmışa oranla daha fazladır(milimetrenin yüzdeleri seviyesinde bir boşluk).
-Uzun süre performanslı kullanmayın.Uzun süreli spor sürüşlerde soğutma sistemi görevini yapar ancak aşırı yükten dolayı bir miktar yağ yakabilir.

Şunuda ilave edeyim yanlış kullanıyorsunuz veya araca yükleniyorsunuz demek istemiyorum sadece olası sebepleri yazmaya çalışıyorum.
Yağ yaksa dumandan anlardım diyeceksiniz belki ama katalitik konvektörlü araçlarda dumandan arıza aramak biraz yanlış olur.Konvektörün tolore edemeden dışarı atarak belli edeceği seviyede yağ yakma olursa yani egzost dumanı renkli ise motor ısındığı halde aşırı siyah gibi...Zaten motor iyi bir bakım istiyor demektir.
Size tavsiyem yağı kendiniz alın servislerin açık yağına güvenmeyin.Filtreyide muhakkak değişin.Soğutma sıvınızın durumu nedir gözden geçirin.Antifrizinizin %100'ü turuncu renkli antifrizmi?Su veya yeşil renkli antifiriz falan ilave edilmiş mi?Aracın ilk sahibi değilseniz kesinlikle araştırın.İnşallah kalitesiz açık yağ kaynaklı bir sorundur.Ama firma şunu bunu öneriyormuş diye yağ numaranızı yaza girdiğimiz şu günlerde kesinlikle düşürmeyin.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti taner_octavia » 22 May 2010, 01:41

benimkide BBZ kodlu 16v 101 beygir 2004 model aracım.yag yakıyor. shelin yagını kullanıyorum 10w40.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti C@GL@R » 22 May 2010, 06:53

bu eksilme olayını ben yağa bağlıyorum. ben shell kullanıyorum ama kaçakaç olduğunu unuttum bir gr yağ eksilme yok bence her yağ değiştirme zamanı yağ marka model neyse değiştirerek araca en uygun yağ bulunmalı
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 22 May 2010, 07:24

internette gördüğüm kadarıyla bu bbz otorlardu bu yağ eksiltme var çoğunlukla bu şekilde şikayet edilmiş ama aub motorlarda bo şikayet pek yok benim arata 2001 aub motor benim yağ eksiltme yok çok şükür (maaşallah), vede çok kısa mesafede kullanıyorum arabayı yani sabah 2 km akşam 2 km bu kısa mesafede motor ısınmadığından biraz yağ azalması normal ama o da yok ha birde bu arabalarda yağ havalandırması diye bir sistem var arkada kalıyor hortumun bir ucu motor üs kapak ( hava filitrsesi) ne giriyor oraın yağ kaçırma olasılı yüksek ordan çok az az yağ kaçırıyor ordan sızarak kartel ğzerinden iniyor diyah kutu gibi bişey elinizle yoklayın yağ havalandırması tıkandığında ordan yağ kaçabiliyor bi bakın derim..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti SkodamFabiam » 22 May 2010, 11:56

http://www.uzmantv.com/araclarda-motor- ... le-eksilir
Videoda uzmanın dediği gibi motor yağının eksilmesi belirli seviyelere kadar normaldir...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti balarest » 22 May 2010, 15:44

kartel tapasına baktır bende vardı tapa sızdırıyormus
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti faruk_sakarya » 22 May 2010, 21:30

Arkadaşlar merhaba;yağ eksiltme her tür motor için ortak bir sorun bunu unutmayın.
YAĞ EKSİLTME NEDENLERİ:
*Yüksek vites düşük hız
*Yüksek hız düşük vites(spor kullanım,bende yapıyorum:)
*bunlar haricinde diğer arkadaşların yazdıklarını okudumda bir iki ufak yorumum olacak
*Bir arkadas demiski''10/40 yerine 15/40 kullan'' <<<<KESİNLİKLE KULLANMAYIN>>>>Sebebi de şu:kalın olan yağ silindir cidarlarında daha kalın bir katman oluşturacak ve böylelikle yağ sekmanı aşagı süzmesi gereken yağ miktarından daha az yağ süzdürecektir.Ve dolayısıyla aslında daha fazla yağ yakmanıza neden olacaktır.
Ben serviste bir yıl önce yağ,yağ filtresi değiştirdigimde 4 lt yag koydular (normalde 3,5lt ama filtre değişince 4lt)ve bir yıldır hiçbir sıkıntı yok yağ konusunda...
**ölçme standardı:...Yağ ölçümü motor sogukken değil sıcakken yapılmalıdır.Sogukken ölçtügünüzde normalden hep fazla görünecektir..sıcakken nasıl ölçecegim derseniz oda şöyle:...Motoru durdurup 3-5 dk. gectikten sonra ölçmelisiniz...Böylelikle yağın kartere ulaşmasına zaman kalacaktır.Gercek degeri ancak böyle görürsünüz..Yağ eksiltme çok aman aman bir problem değildir,dedigim gibi kontrolü dogru sekilde yaparsanız problem yok..Bu arada Ben bir otomotiv fabrikasında çalısıyorum,3 yıl motor kalitede bu değerlerle ve standartlarla ugrastım.simdi bir baska bölümdeyim:)Ukalalık değil amacım faydalı olmak..bu arada benim aracımda 2002 fabia elegance 1,4 101 hp.
saygılar..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti faruk_sakarya » 22 May 2010, 21:32

sunuda belirteyim en ideal yağ bu arac için(101 hp fabia)mobil1 10w40,yetkili serviste bunu koymustu
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti ozanakif » 22 May 2010, 21:57

faruk_sakarya yazdı:Arkadaşlar merhaba;yağ eksiltme her tür motor için ortak bir sorun bunu unutmayın.
YAĞ EKSİLTME NEDENLERİ:
*Yüksek vites düşük hız
*Yüksek hız düşük vites(spor kullanım,bende yapıyorum:)
*bunlar haricinde diğer arkadaşların yazdıklarını okudumda bir iki ufak yorumum olacak
*Bir arkadas demiski''10/40 yerine 15/40 kullan'' <<<<KESİNLİKLE KULLANMAYIN>>>>Sebebi de şu:kalın olan yağ silindir cidarlarında daha kalın bir katman oluşturacak ve böylelikle yağ sekmanı aşagı süzmesi gereken yağ miktarından daha az yağ süzdürecektir.Ve dolayısıyla aslında daha fazla yağ yakmanıza neden olacaktır.
Ben serviste bir yıl önce yağ,yağ filtresi değiştirdigimde 4 lt yag koydular (normalde 3,5lt ama filtre değişince 4lt)ve bir yıldır hiçbir sıkıntı yok yağ konusunda...
**ölçme standardı:...Yağ ölçümü motor sogukken değil sıcakken yapılmalıdır.Sogukken ölçtügünüzde normalden hep fazla görünecektir..sıcakken nasıl ölçecegim derseniz oda şöyle:...Motoru durdurup 3-5 dk. gectikten sonra ölçmelisiniz...Böylelikle yağın kartere ulaşmasına zaman kalacaktır.Gercek degeri ancak böyle görürsünüz..Yağ eksiltme çok aman aman bir problem değildir,dedigim gibi kontrolü dogru sekilde yaparsanız problem yok..Bu arada Ben bir otomotiv fabrikasında çalısıyorum,3 yıl motor kalitede bu değerlerle ve standartlarla ugrastım.simdi bir baska bölümdeyim:)Ukalalık değil amacım faydalı olmak..bu arada benim aracımda 2002 fabia elegance 1,4 101 hp.
saygılar..

Mesajı tamamen okusaydınız araçta kullanım hatası hariç yağ yakma varsa kalın yağ kullanın diye belirtmişim.Yağ yakma varsa miktarı azalacaktır diye yazmışım.Motor fabrikasında çalıştıysanız subap gaydı nedir bilirsiniz en azından.Size şunu sorayım o zaman sübap gaydında ( yada kılavuzu)boşluk varsa ince yağmı ısınında etkisiyle yanma odasına süzülür yoksa kalın yağmı?İnce yağın mı yanıcılığı fazladır kalın yağın mı?Mazot ekstra ince bir yağ değilmidir?
Yağ seviye ölçme konusunda da hemfikir değiliz.Araç düz bir zeminde park edilir.Motor stop edilir 0,5-1 saat beklenir.Yağ çubuğu çekilir.Seviye çubuğun işaretine göre üst tırnak veya çok yakınında bir yerlerde olmalıdır.
!000 km.de 0,5 yağ eksiltme normalse, zaten sorun yoksa (şahsen normal görmüyorum) mesajı yazan arkadaş boşa yazmış demektir.Benim araç 5000 km oldu yağını düzenli olarak ölçerim herhangi bir eksiltme yok.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti skodaizm » 30 Tem 2010, 19:43

Bu tatilde, 3500km yol yapıp motoru sıcaklarda sıkıştırınca yaklaşık olarak araç 1 litre den biraz fazla yağ eksiltti. Sürekli tırmanma ve sıcak havada kullanımdan ötürü, bu denli fazla olması bana Mobil1 10W 60 kullanıp durumu incelemek ve bu yağ için yazılanları çizilenleri test etmek için artık zamanın geldiğini hatırlattı. Araç 53290 km de

Bauhaus da 109 t,l toptancıda tanesi 80 tl ( 4 tanelik koliyi alırsan 80 tl, tek yok) olunca Avcılar'da tanesi 95 tl den 4 litrelik aldım ve 15 tl işçilik ve filtre ile birlikte 110 tl ye motora koyduk. 3.5 litre aldı. Yağ oldukca güzel renkli ve kıvamda sevisteki arkadaşlar Mobil'in zaten iyi olduğunu ama motoruna koyduran araç sahibinin neredeyse hiiç olmadığını ve bu yağı da ilk defa gördüklerini söylediler.

Bakalım zaman ne gösterecek.Motor zaten sessiz çalışırdı. O yüzden ses konusunda bir şey diyemiyorum ama eksiltme olup olmadığını inceleyip sizler ile paylaşacağım. Bakalım yazılıp çizilenler ve firmanın değerleri doğru mu?

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir