fabia motor arıza ışığı ve tamiri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia motor arıza ışığı ve tamiri

İleti efrasiyap » 19 May 2010, 22:37

foruma benimde katkım olsun ..
2001 model fabia comfort 101 hp aracımı 49000 km de ikinci elden aldıktan 10 km sonra gösterge panelinde ilk kez gördüm bu arıza lambasını:) kendini gösterdi ve hemen söndü. bir müddet sonra yanma süresi arttı 5000 km sonrada hiç sönmedi. bi kaç defa özel serviste beyinden sildirdim. çok önemli bir problem olmadığını söylediler. aracı satmaya karar verince alacak adamın midesini bulandırır diye olayı çözmeye karar verdim. ankaranın ata skoda dahi olayı çözemedi(yaww hep bu yetkili servislerden çekmişim bende) beyni değişecek 1000 küsur dediler bende vazgeçtim. bu arada aracın beyninden bu arızayı silecez derken klimayıda silmişler(o nasıl olur demeyin araç klimasını tanımıyodu).herneyse gelelim lamba yanma sebeplerine ve çözümüne...
1.lpg kullanımı
2.kalitesiz yakıt kullanımı
3.tavsiye edilen oktan dışı yakıt kullanımı. benim problemin sebebide buymuş. tam hatırlamıyorum ama 2006 da sanırım 98 oktan vardı onu kullanıyordum.yada 97 oktandı tam hatırlamıyorum. 95 olmadığı kesin ama.
yüksek oktan yüzünden(97-98 oktan ne kadar yüksek bilmem ama) yanmayan gazlar yada yakıt EGR VALFİNİ tıkamış(ustamın bana söylediği buydu). EGR VALFİNİ değiştirdik ve valfe gelen giden sistem borularını lambanın yanmasından tamamen kurtuldum. EGR valfi çevre için iyi ama türkiye şartları ve benim gibi bilinçsiz yakıt alıcıları için can sıkabiliyor.
saygılar

Eklentiler
motorarıza.jpg
motorarıza.jpg (19.57 KiB) 2307 defa görüntülendi
efrasiyap
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer altaş
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 octavia elegance mpi

İleti HTP » 19 May 2010, 22:42

Bütün valflerden ve sensörlerden nefret ediyorumEskiden bunlar yokken arabalar yolda mı kalıyordu sanki. :lol: ilerim tekrar eski güzel günlerdeki gibi soırunsuz arabalar yaparlar. Sensörler ve valfler daha çok para kazanmak isteyen üreticilerin bizlere birer kazığıdır arkadaşlar.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti efrasiyap » 19 May 2010, 22:46

HTP yazdı:Bütün valflerden ve sensörlerden nefret ediyorumEskiden bunlar yokken arabalar yolda mı kalıyordu sanki. :lol: ilerim tekrar eski güzel günlerdeki gibi soırunsuz arabalar yaparlar. Sensörler ve valfler daha çok para kazanmak isteyen üreticilerin bizlere birer kazığıdır arkadaşlar.

ama bu egr valfi çevre için iptal etiirsende bi sorun olmuyor.hatta bazı yerlerde arkadaşar beygir artışından bahsediyor. eksozdan çıkan gazların emisyonu için bence gerekli
efrasiyap
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer altaş
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 octavia elegance mpi

İleti hayyam02 » 20 May 2010, 11:51

benim arabadada bu arıza ışığı yanıyor ve tamirci egsoz geri dönüşüm sisteminden kaynaklandığını söyledi arac lpgyi tanımıyor ondan işin kötü yanı düzelmez dediler bu motor bozulsa haberimiz de olmayacak :(
hayyam02
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer hayyam
Nereden: Adıyaman
Arabanız: fabia

İleti C@GL@R » 20 May 2010, 12:01

arıza tespit cihazı şart size..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti crazyboy3506 » 20 May 2010, 13:25

C@GL@R yazdı:arıza tespit cihazı şart size..

+1000
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti xex » 20 May 2010, 15:28

Evet araban varsa arıza tespit cihazın şart.

Bende ebaydan sipariş verdim 3 gün oldu yakın zamanda gelir artık.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Vag-Can- ... veQ5fTools

İstanbul avrupa yakasında ihtiyacınız olursa kullanabilirsiniz. :D
Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir