Elektro-hidrolik direksiyon

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elektro-hidrolik direksiyon

İleti hetepe » 29 May 2010, 07:34

Merhabalar,
5 yıldır sorunsuz olarak kullandığım fabia sonunda bir arıza çıkardı, pir çıkardı.
3 hafta önce havaların 32 derecelerde gezdiği bir anda direksiyon aniden ''kütük'' oldu ve direksiyon uyarı lambasını ve -ne alakası varsa- airbag lambasını yaktı, telefonla aradığım lojistik skodadan Serkan usta, direksiyon yağını kontrol etmemi ve gerekiyorsa eklememi, o an için çözümün bu şekilde olabileceğini söyledi.Denileni yapmamla beraber bir sonuç alamadım.Ertesi gün yetkili servis And'a gittim, VAS a bağlayarak sorunun şimdiye kadar değiştirilmemiş olan akü olduğu söylendi, 1-2 gün içinde aküyü değiştirdiğimde sorun hâla devam ediyordu.Servis 2 saatlik inceleme sonunda ''muhtemelen'' direksiyon pompasının arızalı olduğunu söyledi.Yaklaşık olarak 1300 tl olan pompayı değiştirmek ''muhtemelen'' kelimesi yüzünden olmadı; öyle ya, parayı verip, arızanın devamı sözkonusu olabilirdi.Bu arada bitmiş olan muayenemi zorbela (yine direksiyon yüzünden) yaptırdım ve bu defa lojistik skoda ya gittim, 1-2 saat de orada baktılar, yine ''olabilir'' lafıyla pompa dediler.Emin olamadıkları için başka bir ''uzman'' elektrikçiye gönderdiler.Gittiğim yerdeki hap çekmiş tinercilere benzeyen adamlarla bir 45 dakika bakıştık ve adamlar ''pompa arızalı'' sonucunu çıkardı, nerden anladılarsa...
Ben de önce bunlara bir kalay çektim, oradan lojistiğe bir fırça, ver elini and skoda... bir kalay da onlar nasiplendi.
Şerefsiz kitapsızlar sanki uzay mekiği tamir ediyorlar, sanki ilk defa görüyorlar kıçı kırık bir binek araba işte...Sonuç olarak çözülemedi arıza ve 20 derece hava sıcaklığının altında sorun yok, havalar ısındığında bir gelip, bir gidiyor.Biraz kafayı dinleyip bir hamle daha yapacağım bu iş için.
Ana fikir duası şu: Allah Hekime, Hakime ve araba tamircisinin eline düşürmesin kimseyi...Amin.

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti C@GL@R » 29 May 2010, 07:40

geçmiş olsun. şimdiye kadar fabişi kullanırken hiç bazı hususlara dikkat ettinizmi mesala direksiyonu hep düz parketmek gibi tam sağ sol sevirmemek gibi vb.. bunlara uyduğunuz haldemi bu arızayı verdi..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti hetepe » 29 May 2010, 07:45

Hidrolik olayan direksiyonlu araçlarımda bile düz durumda bırakırdım, bu arabayı teslim alırken 20-30 saniyeden fazla sağa ve sola dayama uyarısı hep aklımdaydı, yani arabamda debriyaja bile gereksiz basmam, sadece vitesi değiştirip çekerim, öyle yarım debriyaj bile yapmam.O kadar titizimdir.Kaldı ki servisteki adamlar bile ''direksiyonu istediğiniz kadar dayayabilirsiniz'' diyorlar.(tabii arıza çıksın da para kazansınlar diye değilse) ... Sonuçta sapasağlam aküyü de boşa değiştirmiş olduk..
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti C@GL@R » 29 May 2010, 08:00

anladım o zaman bu direksiyon olayı nasıl kullanırsak kullanalım heran başımıza gelebilir. skodadan anlayan usta gerçekten yok deneme yanılma yoluyla birseyleri yapıyorlar hep. akü olayıda buna örnek bilinçli yapan yok. sıcaklığıa bağlı olması bana direksiyon pompasından çok hidrolikle ilgil gbii geldi ben olsam komple hidroliği bir boşaltıp yenilerdim.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti grey_wolf » 29 May 2010, 08:58

eğer dediğiniz gibi sadece sıcak havalarda yapıyorsa direkson hidrolik yağı yada pompasıdır. çünki sıcak havalarda yağ incelir ve gücünü kaybedebilir. hele birde pompa bu yağı basamıyorsa direksoyon kıpırdamaz. size tavsiyem öncelikler komple hidrolik yağını değiştirin. (eskmiş yağlar sıcak havalarda daha fazla incelir) eğer bu çözüm olmaz ise pompayı söktürün test ettirin gerekli yağ basıncını basabiliyormu diye. eğer yeterli basıncı vermiyorsa o zaman pompayı değiştirirsinzi.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti jamesdean » 29 May 2010, 10:03

HETEPE,
Hoşgeldin arkadaşım ''direksiyonpompasıarızalananzedeler ''grubumuza...
Ben 1 aydır Ciyak ciyak bağırıyorum burda...
1 aydır da uğraşıyorum nasıl olur, nasıl düzelir, tamir edilebilir mi diye.
Kafana takılan birşey olursa sorabilirsin.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hetepe » 29 May 2010, 13:02

grey_wolf yazdı:eğer dediğiniz gibi sadece sıcak havalarda yapıyorsa direkson hidrolik yağı yada pompasıdır. çünki sıcak havalarda yağ incelir ve gücünü kaybedebilir. hele birde pompa bu yağı basamıyorsa direksoyon kıpırdamaz. size tavsiyem öncelikler komple hidrolik yağını değiştirin. (eskmiş yağlar sıcak havalarda daha fazla incelir) eğer bu çözüm olmaz ise pompayı söktürün test ettirin gerekli yağ basıncını basabiliyormu diye. eğer yeterli basıncı vermiyorsa o zaman pompayı değiştirirsinzi.

Tavsiyeniz en mantıklısı ama adamlar daha pompanın yüzünü bile görmeden, tahminle iş bitirmeye çalışıyorlar, 2 çeşit markası varmış, bendekinin markasını bile bilmiyorlar, kaldı ki test....adamlar arıza ararken ''bir de açı sensörüne bakın'' diyecek oldum, hemen ''hayır'' ı çektiler, sanki o olamazmış gibi...
İlginize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hetepe » 29 May 2010, 13:04

jamesdean yazdı:HETEPE,

Hoşbulduk, kafama tabiiki takılan bir soru var; ben bu işi nasıl çözeceğim?
İlgine teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti jamesdean » 29 May 2010, 13:30

hetepe yazdı:
jamesdean yazdı:HETEPE,

Hoşbulduk, kafama tabiiki takılan bir soru var; ben bu işi nasıl çözeceğim?
İlgine teşekkürler...

Bizim kullandığımız tür direksiyon pompalarında arıza varsa TAMİRATI mümkün değilmiş.
Bursa'da ana işi direksiyon pompası tamir etmek olan bir kaç ustaya gittim. Tamiratı olsun olmasın akü altındaki bu parçayı sadece tak-çıkar için 75-100 TL istiyorlar. Eğer tamiratı olan bir parça olmuş olsa dahi en az 300 TL alacaklardı. ( her 2 ustanın da takribi verdiği fiyat bu. ) Zaten tamiratını yaptırsan bile ne kadar içine sinerek kullanırsın o da sana kalmış. ( hadi 50-100 tl göze görünmez de )

Burda direcq diye bir arkadaşın da direksiyon pompası arıza yapmış ( direksiyonu ağırlaşmıştı ). Direksiyon kutusunun elden geçirilerek temizlenmesi ve yağının değişimi ile düzelmişti.

Benim direksiyon ağırlaştıktan bir hafta sonra direksiyondan abuk subuk sesler gelmeye başlamıştı. Ustaya bıraktım.Aynı şekilde direksiyon kutusunın içine dolan pislik, somun civata,plastik kırığı, çerçöp temizlendi, yağ yenineldi. Direksiyonda bariz bir yumuşama oldu. Ama arıza giderilemedi. Arada bir düzeliyor gibi olup, arıza lambası sönse de yapacak birşey yok.

Dediğin gibi servis 1400 TL işçilik dahil diyor. Sorunun neden kaynaklandığını söyleyemiyor. Cihazda hiçbir sorun çıkmayınca, hidrolik eksilmiştir, hallolur dediler, ama hidrolikte yeterliydi. Sonra bozuk damgası yedi.

Tam sağlı tam sollu stop etmemen ilginç. Ben ise bilmiyordum, hadi tam sağlı-sollu bırakıp gidiyordum bayırda aracı saatlerce.

60 binde bir fabia'nın çıkma direksiyon pompasını buldum. 400 TL diyor. Geri alma garantisi de veriyor uymazsa falan. Ben çıkma deneyecem.

Günde 100-200 KM yapıyorum araçla. Ve geçen gün dar sokağa hızlı girdim. 70 derecelik açıyla sola dönerken bir anda yumuşacık direksiyon sertleşti. Diğer elimi güçlüce direksiyona atmasam ramak kalmıştı duvara girmeme...O nedenle de ihtiyatlı ve istim üstünde araba kullanıyorum.

Olayın özeti arkadaşım. Ya çıkma ( 500 ), ya sıfır ( 1400 )ya da böyle arızalı ( BEDAVA ) kullanacaksın.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hetepe » 29 May 2010, 13:57

Sendeki arıza bendeki ile tamamen aynı, bir-iki gündür serin giden havalarda hiç bir sorun olmadı, şu an kızgın güneş altında ve biliyorum kesin arıza verecek.Benim asıl sıkıntım gerçekten pompa arızalı mı değil mi? Yani bu parayı verip rahat edeceksem hiç gocunmam, ama sorun devam ederse arabayı bayır aşağı salacam gitsin, nasılsa kaskosu var... :evil:
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti abdullah » 29 May 2010, 19:24

bende daha önce 2001 model fabia elegance vardı yolda seyir halinde iken bir anda direksiyon lambası yandı ve direksiyon sertleşti tabi çok canım sıkıldı neyseki sorun akü kapagının altında aküden aldıgı enerjiyi aracın çesitli bölgelerine dagıtan vidalı puntalı gibi baglantı uçları var orada biraz oksitlenme ve birazda kısa devre yapmış gibi kararma omuş orayı elektrikçi iyice temizleyip lehimledi direksiyon aküden çok enerji kullanıyormuş oradaki temassızlık yetrince elektrik veremyince lambayı yakmış herşey normale döndü sadece 5 tly iş halloldu
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti C@GL@R » 29 May 2010, 19:32

hetepe yazdı:Sendeki arıza bendeki ile tamamen aynı, bir-iki gündür serin giden havalarda hiç bir sorun olmadı, şu an kızgın güneş altında ve biliyorum kesin arıza verecek.Benim asıl sıkıntım gerçekten pompa arızalı mı değil mi? Yani bu parayı verip rahat edeceksem hiç gocunmam, ama sorun devam ederse arabayı bayır aşağı salacam gitsin, nasılsa kaskosu var... :evil:

pek sanmıyorum ama söyle birsey söyleyim size.. akünün içinde direksiyon pompasının sigortası var ayrıca araç içindeki elektro servo direksiyon sigortasını kontrol ettinizmi.???
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti faruk_sakarya » 31 May 2010, 01:01

Arkadaslar ben bu olayı atlattım,detayları siteye fabia direksiyon pompası baslıgı altında yazdım..Sitede yeni sayılırım,kopylerdim bilmiyorum :)ama tekrar yazayım:)Benimde basıma geldi aynısı..Akünün üstünde sigorta terminalleri var soldan 2 yada 3. terminal pompaya ait,ona baktırmadan sakın pompayı değistirmeyin...Eger sigorta sağlam değilse yenisini taktırın,ve hata mesajını serviste sildirin.Sayet saglamsa servoelektronik direksiyon pompasi(TRV)'nin orginal parcası,yetkili servis bana 1850 demişti,cıkma 450tl ye buldum,50tl işçilikle isimi hallettiler:)suan hiçbir sorun yok,aracıma takılırken bende gördüm..bu sorunları çözerseniz size tavsiyem motorun altına 100 tlye SAC muhafaza yapıyorlarmıs,pompa hassas ve cok korunaksız..Gecmis olsun ve hemen pes etmeyin..çözümsüz sorun yok..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti faruk_sakarya » 31 May 2010, 01:13

gecen yazdıgımıda buldum kafama takıldı kopyledim:)

• Bu mesajı bildir

[url=viewtopic.php?f=23&t=20063#p268823]FABİA DİREKSİYON POMPASI HAKKINDA..[/url]

[url=viewtopic.php?p=268823#p268823][/url]gönderen [url=memberlist.php?mode=viewprofile&u=4929]faruk_sakarya[/url] » 22 May 2010, 22:42

Arkadaşlar gecen yıl kurban bayramı arifesinde direksiyon lambası yandı yol bilgisayarında ve direksiyon taş gibi oldu.Hemen yetkili servis çağırdım.Direksiyon pompası arızalanmıs dediler(sol ön lasitigin hemen yanında mıhafazasız bir parca)Servoelektronik oldugu için çok pahalı yenisi 1800 dediler,sonra çıkma buldum istanbuldan 450 ye taktılar ama içimede bir kurt düştü.Sizin basınıza gelirse söyleyim aklınızda olsun..akünün üzerinde soldan ikinci yada üçüncü sigorta terminali direksiyon pompasına ait.Onun sağlam olduugunun kontrolünü yaptırmadan kesinlikle pompayı değiştirtmeyin.Ben sökme-takma işlemlerinde yanlarındaydım evet ama çıkan parcayı aldılar.Bende art niyetli olmadıgımdan parcayı istemedim,yanlış yapmazlar diye ama sonra su soru geldi aklıma''gercekten arıza varmıydı'',''ya sigorta attıysa ve pompa parası almak için yapıldıysa...'',''ya bir baska aracın pompayı bana takıp benim pompayı ona taktılarsa dedim içimden...
LÜTFEN ARKADASLAR,GECEN YAZDIM TEKRAR YAZIYORUM LÜTFEN DEĞİŞEN HER TÜRLÜ ELEKTRONİK PARCANIZI GERİ ALIN ,ÇÖPE ATIN AMA KİMSEYE BIRAKMAYIN..SONRA BENİM GİBİ GÜNAHA GİRMEYİN:))
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:25

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. maraşa basarken göstergeler gidip geliyordu.
sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ize akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti hetepe » 23 Ağu 2010, 07:38

Konuyu 29 mayısta açmışım, 21 ağustos itibariyle konu çözülmüş bulunmakta.2 adet yetkili servis (ata doğru dürüst ilgilenmedi bile, kıçının arkasında konuşuyorlar, müşterileri çok ya bize tenezzül etmiyorlar.), 2-3 adet te tamirci tarafından cılkı çıkarılan konu Zeki Ünaldı skoda tarafından halledildi.Adamlar tek tespit ve atış yapıp, pompayı test ettiler ve %100 pompa arızası dediler.Pompayı değiştirdiğimiz an arıza kayboldu.Bu arada yüce oto ya attığım 2 adet mail e yanıt gelmedi, adamların umurunda bile değil, madem okumuyorlar neden mail adresi yazıyorlar onu da anlamadım.
Pompa koyo marka çıktı, parça numarası 6Q0 423 155 AH Vw Polo, seat cordoba, ibiza da da kullanılan ortak malzeme.
parça fiyatı 1100 tl, 100 tl de işçilik aldı servis, 1200 tl +litrelerce benzin+ zaman+ baş ağrısına maloldu.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti lazza » 23 Ağu 2010, 08:23

geçmiş olsun hocam hani derler ya verdik kırkı gitti korku . seninkide o hesap artık için rahattır güle güle binmeler inşallah
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti ilgazdr » 23 Ağu 2010, 11:55

Geçmiş olsun. Herzaman söylüyorum arıza tespiti konusunda zeki ünaldı daha iyi. Bende benzer bir durumu cam sorunu nedeniyle yaşadım. ATA,AND ve LOJİSTİK ziyaretimden sonra ZEKİ Ü. nokta atışı ile sorunu tespit etti. Yani USTA VAR , USTA VAR...
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir