YOK BÖYLE BİR SKODA :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YOK BÖYLE BİR SKODA :)

İleti önder38 » 02 Haz 2010, 10:12

bu nasıl araç böyle ya, vaadedilenden daha iyi çıkıyor... yakıtı daha az yakıyor, verdiği max. hız değerlerinin üstüne çıkıyor... benimde 190 görmüşlüğüm var hocam, bi bayır denk getirsem 200 e vuracam.

üretici dizlerini dövüyor olabilir, neden bu aracı adam gibi test edemedim reklamını yapamadım diye... :) :)

FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti jamesdean » 02 Haz 2010, 10:17

: )
Önder sadece bana özgü birşey değil, sevindim.

Denildiği gibi rodaj öncesi yapılan denemelerde ulaşılan değerler bence..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti cineration » 02 Haz 2010, 10:52

Araç kataloglarına yakıt tüketim değerleri yazılmadan önce fabrikaların kalite kontrol birimlerinden mühendisler ölçüm yapıyorlar. Bu ölçümü yapacakları zamanı belirlemek için hava koşullarını ve yol koşullarını takip ediyorlar. Standartlara uygun zamanı tespit ettiklerinde ölçüm yapmak için yola çıkıyorlar.
Üretilen araçların tamamının motoru bremze tezgahına bağlanarak rodaj dönemini tamamlamış motorlardır.
Ölçümler fabrikadan sevkedilmek üzere olan sıfır bir aracı bilgisayara bağlayarak (km artmasın diye) yapılır
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti jamesdean » 02 Haz 2010, 10:57

cineration yazdı:Araç kataloglarına yakıt tüketim değerleri yazılmadan önce fabrikaların kalite kontrol birimlerinden mühendisler ölçüm yapıyorlar. Bu ölçümü yapacakları zamanı belirlemek için hava koşullarını ve yol koşullarını takip ediyorlar. Standartlara uygun zamanı tespit ettiklerinde ölçüm yapmak için yola çıkıyorlar.
Üretilen araçların tamamının motoru bremze tezgahına bağlanarak rodaj dönemini tamamlamış motorlardır.
Ölçümler fabrikadan sevkedilmek üzere olan sıfır bir aracı bilgisayara bağlayarak (km artmasın diye) yapılır

Yani ??

Bremze tegzahında motor kaç bin KM yapmış oluyor.
Söylediğim durumu kulaktan dolma belki biliyorsundur. VW Dizel motorlar 30 Bin Km den sonra gerçek performansı verir.
( Belki de 20 bindir, 25 bindir. Nedenini bana sorma, birkaç VW sahibi arkadaşımdan, ustamdan ve VW Almanya Fabrikasından emekli bir üstadtan duydum. )
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mehmetuzunoglu » 03 Haz 2010, 23:51

jamesdean yazdı:Fabrika verilerini elde ederken acaba rodaj süresi öncesi ve motor daha açılmadan mı deneme yapılıyor ???

VW Dizel motorların 30 Bin KM den sonra performansının arttığını, daha verimli olduğunu söylemişti, 20 yıl Almanya VW 'de çalışmış bir ustam.

Eğer böyleyse fabrika verileri , 30bin öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek lazım. (dizel motorlar için) Mesela fabrikasyon Max.Hız 165 KM/Hız görünürken, ben 195 KM/Hızı birkaç defa yakaladım. 1422 motor, 68 Bg TDI, 3 silindir araç ile, inanması zor ama...

200 yaparım diyorsun 200'ü yakalayacak olursan istediğini vereceğim sana hatta değerli bir araç hediye edeceğim. Bu düzel motorla 200 hayal. Hatta 195'te senin Arkadan ben gideceğim, benim yanımda senin arkadaşın olacak hızı ölçecek istersen 1 saatlik pist kiralayacağım. İstersen örnek otobanda bir giderken 1 gelirken ölçüp ortalamasını alırız. Ben kazanırsam 50 milyarlık araca karşılık senin aracın değerini bir vakıfa bağışlarsın, anahtarını almayayım çok özel bir aracın var. Fabrika verisi 4.1 ken sen 3.1 yakıyorsun. Fabrika verisi 168 ken sen 200 yapıyorsun. Öyle araç bana gelmez biz gerçekçi insanız
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet uzunoğlu
Nereden: İzmir
Arabanız: Mercedes

İleti mehmetuzunoglu » 03 Haz 2010, 23:58

cineration yazdı:Araç kataloglarına yakıt tüketim değerleri yazılmadan önce fabrikaların kalite kontrol birimlerinden mühendisler ölçüm yapıyorlar. Bu ölçümü yapacakları zamanı belirlemek için hava koşullarını ve yol koşullarını takip ediyorlar. Standartlara uygun zamanı tespit ettiklerinde ölçüm yapmak için yola çıkıyorlar.

teşekkürler bu bilgi için, bu arkadaşların bu tarz bilgiye çok ihtiyaçları var
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 04 Haz 2010, 08:59

hadi arkadaş yalan söylüyor diyelim, bende onunki kadar olmasa da fabrika verisi değerlerinin altında yakıyorum sürekli. ayrıca max hız değerinin de üstüne çok rahat çıkabiliyorum. belki 200 yapmıyor ama 185-190 diyor... imzanızda gördüğüm kadarıyla mercedes sahibisiniz ama unutmayın tek kaliteli araba mercedes değil...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 04 Haz 2010, 09:00

mehmetuzunoglu yazdı:
jamesdean yazdı:Fabrika verilerini elde ederken acaba rodaj süresi öncesi ve motor daha açılmadan mı deneme yapılıyor ???

VW Dizel motorların 30 Bin KM den sonra performansının arttığını, daha verimli olduğunu söylemişti, 20 yıl Almanya VW 'de çalışmış bir ustam.

Eğer böyleyse fabrika verileri , 30bin öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek lazım. (dizel motorlar için) Mesela fabrikasyon Max.Hız 165 KM/Hız görünürken, ben 195 KM/Hızı birkaç defa yakaladım. 1422 motor, 68 Bg TDI, 3 silindir araç ile, inanması zor ama...

200 yaparım diyorsun 200'ü yakalayacak olursan istediğini vereceğim sana hatta değerli bir araç hediye edeceğim. Bu düzel motorla 200 hayal. Hatta 195'te senin Arkadan ben gideceğim, benim yanımda senin arkadaşın olacak hızı ölçecek istersen 1 saatlik pist kiralayacağım. İstersen örnek otobanda bir giderken 1 gelirken ölçüp ortalamasını alırız. Ben kazanırsam 50 milyarlık araca karşılık senin aracın değerini bir vakıfa bağışlarsın, anahtarını almayayım çok özel bir aracın var. Fabrika verisi 4.1 ken sen 3.1 yakıyorsun. Fabrika verisi 168 ken sen 200 yapıyorsun. Öyle araç bana gelmez biz gerçekçi insanız

Sn. Mehmet Uzunoğlu

Sanırım Mercedes sahibisiniz. Belki de böyle küçümseyici tavrınız ondandır.

Bursa'dayım. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Hemen büromun karşısında Noterimiz var. Beni takip ederken noteri de alırsın yanına. Hemen sözleşmeyi imzalamaya hazırım.

1. İddaam aracın Bursa-Balıkesir karayolunda 3,1 LT/100 Km yaktığıdır. ( Bunu diğer şehir dışı yollarda yapmak rampa , bayır ve viraj fazlalığından imkansız olabilir )
2. İddaam aracın 50 TL mazotla 480 KM gidebildiğidir.
3. İddaam aracın 195 Km/Hız görebildiğidir.

Sırasıyla dediklerimi yapmaya hazırım. Eğer iddaa senin mercedes ise inan 3,0 Lt'yi göstereceğim sana, hız yaparken de motoru yiyeceğim senin Mercedes için.

Sosyal evrimini tamamlamış bir birey olduğumdan yalan söylemeye, arkama yardakçı almama, birilerinin gaz vermesine ve kimseyi birşeylere inandırmaya ihtiyacım olmadığını da düşünüyorum..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 04 Haz 2010, 09:03

jamesdean yazdı:
mehmetuzunoglu yazdı:
jamesdean yazdı:
Fabrika verilerini elde ederken acaba rodaj süresi öncesi ve motor daha açılmadan mı deneme yapılıyor ???

Sn. Mehmet Uzunoğlu

Bursa'dayım. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Hemen büromun karşısında Noterimiz var. Beni takip ederken noteri de alırsın yanına. Hemen sözleşmeyi imzalamaya hazırım.

1. İddaam aracın Bursa-Balıkesir karayolunda 3,1 LT/100 Km yaktığıdır. ( Bunu diğer şehir dışı yollarda yapmak rampa , bayır ve viraj fazlalığından imkansız olabilir )

Sırasıyla dediklerimi yapmaya hazırım. Eğer iddaa senin mercedes ise inan 3,0 Lt'yi göstereceğim sana, hız yaparken de motoru yiyeceğim senin Mercedes için.

Sosyal evrimini tamamlamış bir birey olduğumdan yalan söylemeye, arkama yardakçı almama, birilerinin gaz vermesine ve kimseyi birşeylere inandırmaya ihtiyacım olmadığını da düşünüyorum..

alırım anahtarını... :) :) :)
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 04 Haz 2010, 09:06

hadi bakalım sayın uzunoğlu görelim mertliğini . halep ordaysa arşın burda.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti kadir albayrak » 04 Haz 2010, 09:40

çok guzel bır deger görmüşsünüz ama mazot fıyatının 3 tl oldugu bır zamanda sankı ımkansız gıbı gelıyor bana...
kadir albayrak
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Octavia RS

İleti ismail2323 » 04 Haz 2010, 10:38

bendede 2009 fabia 1.4 dizel var araç şehir içi 100 liraya 450 km yapıyor ben anlamadım bu aracın neresi az yakıyor
arkadaşımda megane 1.5 dizel 2006 araca 20 lira koyuyoruz araç şehir içi 150 km yapıyor yani ister istemez insanı sinirlendiriyor bu skodanın durumu
ismail2323
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail
Nereden: Elazığ
Arabanız: skoda faiba

İleti önder38 » 04 Haz 2010, 10:47

dizel ısınınca performans ve ekonomi sağlar, kısa mesafelerde maalesef daha motor ısınmadan gideceğimiz yere vardığımızdan istenen verimi alamayabiliriz. ayrıca kalkışlarda araç çok yakıt tüketiyor, çok dur kalk yapıp aracı devrinde kullanamıyorsanız, ki öyle görünüyor; 100 km de 7.33 lt yakmışsınız. şehir içi 5-6 lt arasında yakmanız gerekli.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 04 Haz 2010, 11:18

kadir albayrak yazdı:çok guzel bır deger görmüşsünüz ama mazot fıyatının 3 tl oldugu bır zamanda sankı ımkansız gıbı gelıyor bana...

Sağol,

3,10 TL idi 1 ay öncesine kadar. 3,02'ye düştü. 8-10 KM daha fazla gitmeme sebep oluyor bilakis şu anda.

Bu arada 2 ay önce forumda yazdığım yazıyı kopyalıyorum :

'' Bursa-Orhangazi yolunu (50 KM) her zaman kullandığımdan daha tasarruflusunu nasıl yaparımı düşünüp, rekor tazelemeye çalışırım. Rekorum Gidiş : 3,5 Lt/100KM . Dönüş : 3,2 Lt/100KM. Normal hava ve trafik şartlarında yaptığım rekor bu.Ortalamam 3,35 LT/100 KM imiş. ''

Bu yolu şöyle tarif edeyim. Yaklaşık 15-20 KM si rampadır. Diyebilirsin ki, bir o kadar bayırı da var, telafi edebilirsin. Edilemiyor. 68 bg araç uzunca bir rampa çıkarken 80-90 KM hızı yaparken yaklaşık 8 Lt anlık mazot tüketiyor. Aynı yolu 5.vites gaza basmadan da insen 0,0 Lt, Ortalamaya 4,0 Lt olarak yansıyor..Bu yolu 3,35 Ortalama tüketimle her 2 günde bir gidiyorum.

Balıkesir yolunu o nedenle sürekli söylemek durumunda kalıyorum.

DÜZ MANTIK HESAP :

100 Km/3,1 Lt yakan bir araba,
500 Km/15,5 Lt yakar.
15,5 lt x 3.020 tl : 46,81 tl

İddaam neydi : 50 tl mazot = 480 km yapıyor.

Benim 50 tl ile 16,5 lt mazot aldığımı öngörürsek aracın 3,1 lt/100 Km tüketim değerinde : 530,3 KM gitmesi gerekirdi.

Neden gitmediğini açıklayayım. Çünkü verdiğim değer, Balıkesir veya Bursa merkeze ulaştığımda elde edilen değerlerdi. (Merkezden kastım şehrin göbeğine kadar araçla girmek değil. )

Peki : 480 KM 'yi nerede ve nasıl yaptım :

1. Yakıt lambası yandı. 50 Tl ile mazotu aldım. KM sayacını sıfırladım
2. 30 km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım. ( Ortalama 4,5 lt )
3. 140 km Balıkesir'e gittim ( Ortalama 3,1 lt )
4. 10 km Balıkesir Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,0 lt )
5. 140 km Bursa'ya geldim ( Ortalama 3,1 lt )
6. 30 Km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,5 lt )
7. 50 Km Bursa'dan Orhangazi'ye gittim ( Ortalama 3,5 lt )
8. 50 Km Orhangazi'den Bursa'ya geldim ( Ortalama 3,2 lt )
9. 30 Km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,5 lt )
10. Yakıt lambam yandı !

Ortalama değerler aynı güzergahlarda yaptığım takribi/optimum değerlerdir. Neden 530,3 KM gitmediğimin izahatı budur. Salt 3,1lt/100km gidilen bir yolda onu da yapacağım.

Bunun benden başka kimseye faydası yok biliyorum. Ama şunu beklerdim forum üyelerinden, arkadaşım bu işin sırrı nedir? Ne kullanıyorsun da bu araç bu kadar az yakıyor ; merak eden hiç yok ! Nedenini bunu sormayan arkadaşlarımız kendilerine sorsunlar. Kimsenin inanıp inanması birşeyi değiştirmez. Ben cebimde kalan parayla yeterince tatmin oluyorum Türkiye şartlarında.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mehmetuzunoglu » 04 Haz 2010, 23:16

önder38 yazdı:hadi arkadaş yalan söylüyor diyelim, bende onunki kadar olmasa da fabrika verisi değerlerinin altında yakıyorum sürekli. ayrıca max hız değerinin de üstüne çok rahat çıkabiliyorum. belki 200 yapmıyor ama 185-190 diyor... imzanızda gördüğüm kadarıyla mercedes sahibisiniz ama unutmayın tek kaliteli araba mercedes değil...

jamesdean yazdı:
Sn. Mehmet Uzunoğlu

Merhaba,
Mercedes'im olabilir sevdiğim bir araç Skoda tecrübem de senden fazladır. Bunlar sorun değil öncelikle hız konusuna diğer konunda detaylı yazdım şimdi açılmıyor. Herhalde kapatıldı. Burada da onun özetini yazmıştım detaylandırayım.
Her aracın ibresi gerçek hıza göre fazla gösterir. Bazıları %1-2 bazıları %10-15. Sizde de bu bilgisizlik geçerli malesef. Eskiden dergilerde testleri vardı.
Gelelim fabrika hızı 168'e bu nasıl ölçülür rüzgarsız, düz bir yolda araçta hafif bir pilot tamamen asılır. Dğer kaydedilir. Sonra aynı yolda geri döner asılır. Değer kaydedilir. Bu ikisinin ortası maximum hızdır. Tüm dünyada bu şekilde ölçülüyor. Senin gibi yanlış ibreye bakarak değil.
Bu konuda yukarda mesajda yazdığım gibi bir arkadaşını seç gelsin benim yanımda otursun. Sonra GPS cihazı bul onla hızımızı ölçeceğiz GPS cihazları da 3 uydu bulduğu durumda çok çok küçük sapma oranı var binde 1 den az veya dediğim gibi bir pist kiralayacağım sen istediğin kadar hız ölçüm noktasından geçersin. Yalnız 195 olmazsa bu şekilde gerçek hızın senin aracını alacağım. burada herkesin arasında da söylüyorum 10 milyara arkadaşın aracı satılıktır. Sonra da o para 2 tane vakfa paylaşacaktır.
Eğer ben kaybedersem o anda dediğim gibi aracı bu çocuğun üstüne geçireceğim. Noter masrafı 70 TL 'yi ödeyeceğim. Deposunu full'leyip 10 milyar da nakit vereceğim. Yani 1 'e 6 teklif ediyorum !
Eğer başka arkadaş da varsa herkese bunu veririm istersin amerikadan dostunuz gelsin buyrun. Bu şekilde çok sallayan gördüm malesef. Ne zaman yapalım ? ismini de bağışlar mısın burada? 12, 13, 14 ünde ben gelebilirim. Bu iddayı izlemek isteyenler gelebilir hem. Bir de bursa'da nereye geleyim? Az çok bilirim oraları.
Bu arada araç konusunda bu değerde başka araç da alabilriim.
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetuzunoglu » 04 Haz 2010, 23:27

ismail2323 yazdı:bendede 2009 fabia 1.4 dizel var araç şehir içi 100 liraya 450 km yapıyor ben anlamadım bu aracın neresi az yakıyor
arkadaşımda megane 1.5 dizel 2006 araca 20 lira koyuyoruz araç şehir içi 150 km yapıyor yani ister istemez insanı sinirlendiriyor bu skodanın durumu

Merhaba İsmail Bey, öncelikle gerçekçi bu mesajınız için teşekürler özellikle bir kaç konu yüzünden tamamen karamsarlığa kapıldım bu forumda. Dayanamayıp üye oldum. Elazığ'lıymışsınız. Gittim gördüm memleketinizi çok beğendim oranı örf adetlerini görmek. Elazığspor eski başkanı kendisi yakın arkadaşım olur. Bir ihtiyacınız olursa da teşekkür etmek için yardım ederim.
önder38 yazdı:dizel ısınınca performans ve ekonomi sağlar, kısa mesafelerde maalesef daha motor ısınmadan gideceğimiz yere vardığımızdan istenen verimi alamayabiliriz. ayrıca kalkışlarda araç çok yakıt tüketiyor, çok dur kalk yapıp aracı devrinde kullanamıyorsanız, ki öyle görünüyor; 100 km de 7.33 lt yakmışsınız. şehir içi 5-6 lt arasında yakmanız gerekli.

Gelelim size. Öncelikle mesajları iyi okuyunuz bir önceki mesajınızda da bunu hissettim. Bu arkadaş 2 aracı kıyaslamış. Burada 1 aracın ısınmamış motorla sürekli kısa kullanıp diğer motoru ısındıktan sonra uzun yol yaparak mı kıyaslayacak ? mantıklı mı? Bir de dizel motorların ısındıkça verim alındığını az yakıt tükettiğini herhalde araba kullanıp bilmeyen yoktur. Bu ısınma süresi de ortam ısısına göre 1-5 dk içinde oluyor hareret göstergesine bakarak kendin de görebilirsin o zaman da ne kadar az bir fark yaratacağını anlayabilirsin. Bu arada megane II 'lerin 1.5 dizellerinin çok az yaktığı hatta o kasasına göre çok az yaktığı bilinen gerçek. Benim de vardı çok başarılıydı. Bu yüzden taksicilerin hayali megane II dizel denilebilir. Siz gidin 100 taksiciye sorun en iyi araba hangisi olur az yakıt tüketsin az masrafı olsun diye Megane II der veya basitlikten yanaysa multijet motorlu der. Hyundai çok büyük satış rakamına ulaştı ama kullanan taksiciler memnund eğil çümnkü her gün arkadaşlarına göre 30-40 TL fazla mazot gidiyor. Bunları da malesef sosyal yaşamınızda önerirsiniz, insanlarla sohbet ettikçe bilgi paylaşımı olur.
Bu şekilde forumlarda doğru bilgiyi aktarırsanız da milleti kandırmamış olursunuz. Tecrübe kazanmanızı öneririm!
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetuzunoglu » 04 Haz 2010, 23:42

jamesdean yazdı:
Peki : 480 KM 'yi nerede ve nasıl yaptım :

1. Yakıt lambası yandı. 50 Tl ile mazotu aldım. KM sayacını sıfırladım
2. 30 km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım. ( Ortalama 4,5 lt )
3. 140 km Balıkesir'e gittim ( Ortalama 3,1 lt )
4. 10 km Balıkesir Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,0 lt )
5. 140 km Bursa'ya geldim ( Ortalama 3,1 lt )
6. 30 Km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,5 lt )
7. 50 Km Bursa'dan Orhangazi'ye gittim ( Ortalama 3,5 lt )
8. 50 Km Orhangazi'den Bursa'ya geldim ( Ortalama 3,2 lt )
9. 30 Km Bursa Şehir Merkezinde dolaştım ( Ortalama 4,5 lt )
10. Yakıt lambam yandı !

bu mesajını görünce yine etkilendim ve ilk mesajda beri direttiğim konuda ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gördüm. Max hızın ne olduğunu bilmediğin gibi yakıt tüketimi hesabının da nasıl yapıldığını bilmiyorsun.
Yakıt tüketimi testinin en sağlıklı yolu depo full'leyeceksin. Sonra aynı pompa'dan bir daha full'leyeciksin. Oradan anlaşılacak. Hatta yakıt pompasının da hızı vardır sürekli değiştirirler 1. kademeden koy dersen yavaş koyar, bazıları 2 bazıları 3 kademedir. Genelde hızlı koydurursan hava yapar, yakıt vermeyi kesmesi daha erken olur. Bu bilgileri öğrenmeni araştırmanı tavsiye ederim. Şimdi diyelim fulledin sen fulleyince tahminimce 1500 km yol yaparsın :) çok geldi di mi ama dediğin hesapla onu da geçiyor! sonra istediğin zaman o benzin istasyonuna dönünce adama dersin ki şu pompadan aynı hızda ve pompayı aynı kademe içeri sokarak full'le. Bu zaman gerçeğe yakın değer elde edersin.
Veya hiç benzin deposu gördün mü bilmiyorum ama onu söküp içindeki benzini sütçü kabıyla kaç lt olduğunu ölçersin.

Gelelim neden senin gibi hiç bir akıllı ışığa bakarak ölçüm yapmaz. Aracın ibresi her zaman doğru sonucu vermez. Düz yol ve biraz beklemesi lazım doğru sonuç için bazı araçlarda yokuş aşağı bazılarında ise yokuş yukarı giderken ibre değişir. Değişmeyen de araç olabilir ama 10'dan fazla araç eskittim hepsi böyleydi. Sonra senin kullanım tarzına göre örnek 200'e çıkıyorsun ya 200'le giderken freni köklemen gerekti (bu tecrübesizliğinle tek temennim böyle bir şeyin başına gelmemesi) 150 metre civarında durursun belki daha da fazla o zaman ne olur bir depo var içinde şamandıra var. Benzin sıvı bu oynar. Şamandıra yanlış bilgi gönderir o da ışığı erken yakabilir geç yakabilir. Yani sen yolda giderken normalde 7 lt mazot kalmışken ışık yanıyorsa bu 6 lt'de de yanabilir 8 lt'de de.

Pejo, yakıt tüketimi yarışmasında senin gibi ölçelerdi ne güzel sonuçlar ortaya çıkardı di mi?

umarım bir şey öğretebilmişimdir. Hatalı söylediğim yanlış bildiğim konu varsa lütfen direk şurası deyiniz
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetuzunoglu » 04 Haz 2010, 23:47

grey_wolf yazdı:hadi bakalım sayın uzunoğlu görelim mertliğini . halep ordaysa arşın burda.

Erol Bey,
Mertlik konusunda yukarıdaki mesajlarımı okuyabilirsin. Bu şekilde gaz veren ne kadar kişi tanıdıysam bu şekilde yaşamlarını sürdürüp gidiyorlar. Mertlik sizde varsa aynı testi sizle de yapabiliriz veya İstanbul'a ilk geldiğimde, yüzyüze görüşüp; mertlik testi yaparız.

Bu şekilde seviyesiz mesajınızı bir daha görmeyeyim. Burası forum herkes bunları okuyor, sen beni tanımıyorsun ben seni tanımıyorum. Her zaman bunlara dikkat ederek konuşman da fayda var. Kısacık cümlen de bile 5 tane imla hatası var. Türkçeyi köreltiyorsunuz, bu dili de bu şekilde kötü kullanmayınız.
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir