MOTOR IŞIĞIM YANDI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MOTOR IŞIĞIM YANDI

İleti bogucan » 31 May 2010, 12:29

Herkese Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 3 hafta önce taktırdığım atiker safe fast lpg kiti ile 1000 km yol yapmış bulunuyorum.
Gayet de memnunum şimdilik hem yakıttan hem de çekişte bi problem yok gibi..Tek canımı sıkan olay dün akşam motor ışığımın yanması oldu..Motor ışığı sürekli yanar mı?? bi şekilde halledilebilir mi?
1-2 kere farklı yerlerden gaz alıp kullandım ve dün gaz bitmek üzereyken yani benzine geçiş yaptığı
esnada yandı...acaba bi problem mi oldu yoksa yanması gayet normal mi??yardımlarınızı bekliyorum ..
tşk.

bogucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan SANCAKLI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2002 FABİA CLASSİC 68 HP+ATİKER LPG

İleti taner_octavia » 31 May 2010, 12:58

bende atikeri taktıralı 3 ay olucak nerdeyse benim arıza ısıgım yanmadı hic.aracım fabia 2004 101hp.belki bogaz kelebegini falan temizletme zamanınız gelmis olabilir bayadır temizletmediyseniz.benimde bakımdan once yanmıstı temizlettim biraz kararmıstı o yuzden yanmıs sanırım.11 bin km gecti bakımdan suan bi problem yok.arıza ısıgını kendiniz söndürmeye calısın ilk basta kirli yakıttan yandıysa kontagı 20/30 kere acıp kapatın aracı calıstırmadan.ozaman sönuyor ısık burda okumustum benimde yandıgında denedim o sekilde söndü.zaten kirli yakıttansa eger bida yanmaz herhangi bi problem yoksa eger.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti cineration » 31 May 2010, 13:19

lpg montajı yapanlar motor arıza lambasının her zaman yanacağını söylerler.
Genelde motor arıza ışığı yakıt hava karışımında olumsuz bir değişiklik olduğunda yanar.
Benzin çok olup hava az ise yanar yada hava çok benzin az olursa (lpg li araçlardaki gibi) motor arıza ışığı yanar.
Bu sebepten yanan motor arıza ışığını söndürmenin tek çaresi yakıt (LPG) miktarını biraz arttırmaktır.
ATIKER'e sorarsanız sizi bayiye yönlendirecektr ama bayi de motor arıza ışığını temelli söndürmek angarya bir iş olduğundan sizi başından savacaktır.
Başka bir sitede okuduğuma göre ATIKER her LPG kiti beyinine seri numarası giriyormuş ve bu kitin takıldığı araçta motor arıza ışığı yanmaması için beyindeki bu seri numarasının araç beynine işlenmesi gerekiyormuş. Ama bu seri numarasını beyin içinde bulmak ve girmek zor olduğu için montaj bayileri bütün araçlara aynı seri numarasını giriyormuş. Dolayısı ile aracın beyni ile lpg beyni birbirini tam olarak algılayamıyorlarmış ve araç beyni benzin hava karışımında problem var diye algılayıp motor arıza ışığını yakıyormuş.
Bilginize
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti faruk_sakarya » 31 May 2010, 16:11

Ben aldıgımda lpg takılıydı,bir gün izmite gittim dönerken yandı,biraz fazla gaz verdim düzeldi aynı gün..Sanırım bu problem tüp takıldıgından kaynaklı dediginiz gibi.Su sebepten olmalı diye düşünüyorum..Yol bilgisayarı yakıtı okuyor ya hani.. su kadar kilometre yaparsın felan diyor,lpg takılınca bu değerleri okuyamıyor ondan yanıyordur.Ha,ama bende suan yanmıyor.Servise gidip obd'ye baglatıp problemin kaynagına baktırmanı tavsiye ederim.Hemen su arızalı dediklerinde değiştirme hata mesajını sildir ve tekrar yanıp yanmayacagına bak.Eger yanarsa ondan sonra tamir yoluna git bence,saygılar..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti cineration » 31 May 2010, 16:52

faruk_sakarya yazdı:Ben aldıgımda lpg takılıydı,bir gün izmite gittim dönerken yandı,biraz fazla gaz verdim düzeldi aynı gün..Sanırım bu problem tüp takıldıgından kaynaklı dediginiz gibi.Su sebepten olmalı diye düşünüyorum..Yol bilgisayarı yakıtı okuyor ya hani.. su kadar kilometre yaparsın felan diyor,lpg takılınca bu değerleri okuyamıyor ondan yanıyordur.Ha,ama bende suan yanmıyor.Servise gidip obd'ye baglatıp problemin kaynagına baktırmanı tavsiye ederim.Hemen su arızalı dediklerinde değiştirme hata mesajını sildir ve tekrar yanıp yanmayacagına bak.Eger yanarsa ondan sonra tamir yoluna git bence,saygılar..

LPG den kaynaklanan motor arıza ışığının sönmesi için tamire gerek yok parça değişimine gerek yok sadece LPG cinin bilgisayarına bağlanıp ayar yapılması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti nitroattack » 01 Haz 2010, 01:02

arkadaşlar lpgli araçlara yabancıyım ama aracı aldıgım arkadaş araç ondayken emme manifoldu basıç sensoru arızalanmış (05.12.2005) yetkili serviste yenisi takılmış daha sonra tekrar arıza yapmış(12.05.2006) garanti kapsamında tekrar değiştiriliş. bana söyledigi "iki sefer 97 oktan benzin aldım hemen sonrasında basınç sensörü arızalandı." umarım böyle birsey değildir. maliyeti o tarihte 400 tlmiş.
nitroattack
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Göktürk GÖKKAYA
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABİA 1.4cc 16v comfort (2001) landirenzo lpg

İleti cineration » 01 Haz 2010, 10:32

nitroattack yazdı:arkadaşlar lpgli araçlara yabancıyım ama aracı aldıgım arkadaş araç ondayken emme manifoldu basıç sensoru arızalanmış (05.12.2005) yetkili serviste yenisi takılmış daha sonra tekrar arıza yapmış(12.05.2006) garanti kapsamında tekrar değiştiriliş. bana söyledigi "iki sefer 97 oktan benzin aldım hemen sonrasında basınç sensörü arızalandı." umarım böyle birsey değildir. maliyeti o tarihte 400 tlmiş.

Aracınızı 50-60km benzinde kullanın ve hala motor arıza ışığınız ysönmüyorsa aracınızda LPG dışında bir arıza var demektir. Bu arızanın ne olduğu wag-com cihazına bağlandığında gözükür. ona göre parça değişimi yada tamir gerekir.
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir