fabiada ic sürkilasyonu acıyorum kendisi kapanıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabiada ic sürkilasyonu acıyorum kendisi kapanıyor

İleti skodaizm » 02 Haz 2010, 15:21

taner_fabia yazdı:mrb arkdaslar.fabia 2004 aracımda klima acık veya degil farketmiyor sanırım.ic sürkilasyon dügmesine basıyorum ısık yanıyor yani devreye giriyor.3/5 dk sonra baktıgımda ısık sönmüs yani kapanmıs.bunun sebebi nedir acaba.

Aslında iç sirkülasyon işığı sönmüş bile olsa sirkilasyon klapesi devrede ve kapalı konumda kalıyor. Aynı sorun benim araçtada var ve özellikle hava girişinin olduğu yolcu tarafı silecek önündeki girişten de sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edince, düğmenin görev yapyığı ama ışığın yanmadığını gözlemledim.
Yanlız bu olayı bir defalığına yapıyor ve ışık yanmadığından kapatmak istediğiniz zaman sistemin devrede olup olmadığını anlayamıyorsun. Tekrar ışığın çalışması ise kontak kapatıldıktan sonra yeniden açılınca oluyor ancak tekrar kısa süre sonra sönüyor.

Bundan da anladığım; klepenin açık olup olmadığını denetleyen bir sensör var ve bir sebepten görev yapmıyor herhalde( pislik birikmesi vs olabilir)

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mygokhan » 02 Haz 2010, 15:27

Kapakçık motoru arızalı veya araya bişey sıkışmış.

Birde klima sensörü arızalı olabilir..

Aynısı benimde başıma geldi zira..Eski fabiamda..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti taner_octavia » 02 Haz 2010, 21:14

skodaizm yazdı:
taner_fabia yazdı:mrb arkdaslar.fabia 2004 aracımda klima acık veya degil farketmiyor sanırım.ic sürkilasyon dügmesine basıyorum ısık yanıyor yani devreye giriyor.3/5 dk sonra baktıgımda ısık sönmüs yani kapanmıs.bunun sebebi nedir acaba.

Aslında iç sirkülasyon işığı sönmüş bile olsa sirkilasyon klapesi devrede ve kapalı konumda kalıyor. Aynı sorun benim araçtada var ve özellikle hava girişinin olduğu yolcu tarafı silecek önündeki girişten de sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edince, düğmenin görev yapyığı ama ışığın yanmadığını gözlemledim.
Yanlız bu olayı bir defalığına yapıyor ve ışık yanmadığından kapatmak istediğiniz zaman sistemin devrede olup olmadığını anlayamıyorsun. Tekrar ışığın çalışması ise kontak kapatıldıktan sonra yeniden açılınca oluyor ancak tekrar kısa süre sonra sönüyor.

Bundan da anladığım; klepenin açık olup olmadığını denetleyen bir sensör var ve bir sebepten görev yapmıyor herhalde( pislik birikmesi vs olabilir)

__Hakan Ün__

sistemin calısıp calısmadıgını nasil anlıycas görerek anlasılıyomu dısardan.peki lambası söndu ben yine biliyorum acık oldugunu.sonra lamba sönuk iken tekrar bastıgımda devreden cıkıyormu acaba.yoksa takılı kalıyomu.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Arabanız: Kia Sportage

İleti taner_octavia » 02 Haz 2010, 21:15

mygokhan yazdı:Kapakçık motoru arızalı veya araya bişey sıkışmış.

Birde klima sensörü arızalı olabilir..

Aynısı benimde başıma geldi zira..Eski fabiamda..

gokhan klima sensörü arızalı oldugunda sogutma ile ilgili etkisi olabilirmi.ne gibi anlayabiliriz.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 02 Haz 2010, 21:18

bugun fan olayına baktım merak edip araç çalışırken rolantide iki fanda çalışmıyor(soğuk motor) klimayı açar açmaz radyotordeki iki fan calışıyor.

klimaa sensörüne gelince ben aracı alırken klima çalışmıyordu satar arkadaşım karşıladı 100 liraya klima müşürü aldık haliyle birde gaz bastırdık simdi canavar. müşür arızalı ise kısmi soğuk veriyor yada hiç vermiyor.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti taner_octavia » 02 Haz 2010, 21:23

soguk hava veriyor ama ne denli düzgün calısıyor bilemiyorum. baska arac ile karsılastırma fırsatı bulamadım.peki caglar 2 fan donmeye basladı ne zaman durdu farkettinmi.birde klima müşürü nerde nasil anlarız arızasını.vagcom dan cıkarmı. bu arada tesekkur ederim ilgine :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 02 Haz 2010, 21:33

ben söyle söyleyim sıcak havada üşütecek kadar soğutuyor fabianın klima ayrıca başka araçlarda klima beni şarpardı tatlı bir esinti veriyor :D

müşür sol tarafta kabutu açınca ince klima borularını takip et hemen görürsün. fişini sök tak belki bir ihtimal sorun varsa düzelir.

vag-comda çıkmıyor sanırım tabi gelişmiş cihazlarda görülür. eğer klima soğuk üflemiyorsa bariz sebebi o
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti taner_octavia » 02 Haz 2010, 21:40

souk üfleme var gaz doldurttugumuzda elle kontrol ettiler normal dediler. ama bu motor kısmındaki radyatorun ordaki fan cok sık girip cıkıyor devreye o yuzden kafama takıldı.seninki acınca calısmaya basladı peki ne zaman devrenden cıktı farkettinmi.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 02 Haz 2010, 23:11

Çağlar kardeşin bahsettiği klima gürültüsü bende de oluyo Gazla birlikte artıyor sonra kesiliyor. Bu sadece skodalarda böyle bizim hocanın aracından(Honda Civic 2007) çıt çıkmıyor.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti skodaizm » 02 Haz 2010, 23:31

taner_fabia yazdı:
sistemin calısıp calısmadıgını nasil anlıycas görerek anlasılıyomu dısardan.peki lambası söndu ben yine biliyorum acık oldugunu.sonra lamba sönuk iken tekrar bastıgımda devreden cıkıyormu acaba.yoksa takılı kalıyomu.
Normal şekilde çalışıyor fakat ışık sonradan söndüğünden devrede olup olmadığını anlayamazsınız. Sadece dış hava girişinden emiş yaptığını anlarsınız yada fanı sonuna kadar açtığınızda ses şiddetinden anlarsınız. Dirençli bir ses varsa klape kapalı (iç sirkilasyon devrede) ses az ise açık pozisyondadır.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 02 Haz 2010, 23:41

zaten sürkilasyonu calıstırıyorum lamba sönuyor.tekrar basıyorum yanmıyor.dogal olarak calıstıgından kapanıyor sanırım.sonra tekrar 2nciye bastıgımda lamba yanıyor yani tekrar acılıyor sistem.galiba lambası sönüyor sadece.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 04 Haz 2010, 10:03

taner_fabia yazdı:zaten sürkilasyonu calıstırıyorum lamba sönuyor.tekrar basıyorum yanmıyor.dogal olarak calıstıgından kapanıyor sanırım.sonra tekrar 2nciye bastıgımda lamba yanıyor yani tekrar acılıyor sistem.galiba lambası sönüyor sadece.

sanırım iç sirkülasyon doğru çalışıyor ama sadece düğme üzerindeki lambanın sönmesi seni yanıltıyor.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti umutgiray » 04 Haz 2010, 10:23

BU KONUDA BENİM DE MERAK ETTİĞİM BİR HUSUS VAR .
SICAKLIK AYARINI 18 GÖSTEREN EN SOĞUK KISMA GETİRİYORUM. VE FANI AÇIYORUM FAN GAYET SOĞUK OLARAK ÜFLÜYOR. ANCAK KLİMAYI ÇALIŞTIRMIYORUM. ( VEYA ÇALIŞTIĞI HALDE IŞIK YANMIYOR) FAN AÇIKKEN KLİMA DÜĞMESİNE BASIYORUM VE KLİMA IŞIĞI YANIYOR. SOĞUKLUKTA AMAN AMAN BİR FARK OLMUYOR.
DÜĞMEYİ SOĞUK TARAFA ALIP FANI ÇALIŞTIRINCA KLİMA KENDİ DEVREYE GİRERMİ. YOKSA NORMAL FANIN BİR İŞLEVİMİDİR BU BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIM.

İÇ SİKÜLASYON IŞIĞI BENDE DE KAFASINA GÖRE YANIYOR SÖNÜYOR. BAZEN BEN MÜDAHALE ETMEDEN YANIYOR. O DA AYRI BİR ALEMDE TAKILIYOR.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti skodaizm » 28 Haz 2010, 19:04

İç sirkülasyon lambası bende de düzenli çalışmıyordu ve servise götürdüğümde klape motorunun bozulmuş olduğunu bilgisayar marifeti ile bulup söylediler. Bugün Ferhat otoya gidip sorunu Murat usta sayesinde giderdiler. Şu an bir sorun olmadan çalışıyor.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 29 Haz 2010, 21:43

skodaizm yazdı:İç sirkülasyon lambası bende de düzenli çalışmıyordu ve servise götürdüğümde klape motorunun bozulmuş olduğunu bilgisayar marifeti ile bulup söylediler. Bugün Ferhat otoya gidip sorunu Murat usta sayesinde giderdiler. Şu an bir sorun olmadan çalışıyor.

sorun nasıl giderildi acıklayabilirmisiniz acaba...

__Hakan Ün__
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 29 Haz 2010, 22:28

Torpido gözü söküldü ve orada klape motorunu çıkarıp yenisi ile değiştirdiler. Yaklaşık iki saat süren bir işlem oldu. Değişimden sonra tekrar ayar için bir cihaza bağlandı. Maliyeti de 320 TL.

Maalesef araçlarımızın mekanik parçaları sağlam ve fiyatları nispeten normal seviyelerdeyken bu tür aksesuar ve konfor üniteleri çok pahalı. Değişen parça İsviçre malı ve elektrikli duvar saati mekanizması büyüklüğünde bir motor ile bir karış büyüklüğe sahip oturduğu çerçeve.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 29 Haz 2010, 23:12

fiyatı oldukca pahalıymıs.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 30 Haz 2010, 00:09

dostum araçlarınızdaki climatronik sistem açıkçası benden daha zeki :D hava kalitesini korumak amacıyla bir müddet sonra otomatik olarak iç sirkülasyon iptal olur.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir