egr valfi arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

egr valfi arızası

İleti ali-42 » 24 Haz 2010, 21:31

arkadaşlar motor arıza lambası aldığımdan beri yanıyordu. lpg den demişlerdi. merak ettim cihaza bağlatıp soruna baktırdım. egr arızası diyor. arızayı sildirdim 50 km varmadan tekrar yandı. şimdi tüm araştırmalarımla çıkardığım sonuç:
egr 50 km bir ölçüm yapıyor eğer arızalı olsa ölçüm yapmaz 50 km sonra değil hemen arıza ışığı yanardı. bazıları 95 oktan değil 97 oktan almanın gerekli olduğunu söylüyor yalnız aracımız lpg li. yani lpg de ölçüm yapıp arıza veriyor. ancak hiç uzun süreli benzinde binmedim. en yakın zamanda 97 oktan alıp benzinde binecem. bu şekilde arıza ışığının sönmesini bekliyecem ki budurumda sorunu çözen de olmuş. ama ben bu durumla karşılaşan arkadaşlarla bilgileri paylaşmak istiyorum. bildiklerimizi paylaşalım.

2001 fabia 1.4 101 hp 16v
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: fabia

İleti C@GL@R » 24 Haz 2010, 21:34

egr valfi km ye bağlı olarak kurum bağlar. eliniz yatkınsa söküp temizleyebilirsiniz. arıza lambasının yanma sebebi budur bende temizleyeceğim ama zaman bulamadım.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti murat11h1 » 24 Haz 2010, 21:50

C@GL@R yazdı:egr valfi km ye bağlı olarak kurum bağlar. eliniz yatkınsa söküp temizleyebilirsiniz. arıza lambasının yanma sebebi budur bende temizleyeceğim ama zaman bulamadım.

Çağlar kardeş bu forumda kireç çözücüyle temizleyen sen değil miydin?
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti lazza » 24 Haz 2010, 21:53

o dediğiniz valf nerde nasıl bişey bisde bilelim yaaa
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti ali-42 » 24 Haz 2010, 22:01

C@GL@R yazdı:egr valfi km ye bağlı olarak kurum bağlar. eliniz yatkınsa söküp temizleyebilirsiniz. arıza lambasının yanma sebebi budur bende temizleyeceğim ama zaman bulamadım.

cağlar egr valfinin temizlenmesi işe yaramıyor ve iptal ettiriliyor şeklinde opel formlarında yorumlar okudum.
bir de en ucuz bocsh car da bulunuyormuş. servis 390 tl fiyat çekti.
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 24 Haz 2010, 22:09

murat11h1 yazdı:

evet benim ama o oksijen sensörüydü ;)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 24 Haz 2010, 22:17

ali-42 yazdı:

cağlar egr valfinin temizlenmesi işe yaramıyor ve iptal ettiriliyor şeklinde opel formlarında yorumlar okudum.
bir de en ucuz bocsh car da bulunuyormuş. servis 390 tl fiyat çekti.

o opel bu skoda hocam.!!!! bu sorundan skoda da temizle kurtul opelde sök at kurtul.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 24 Haz 2010, 22:30

EGR valfini söktükten sonra hidrolik fren yağı ile temizlerseniz daha çok verim alabilirsiniz.101 liklerde hemen motorun önünde akü tarafında yer almakta.

O tarafta soketi olan ve kablo bağlantılı bölüm rahat bulunup sökülebilecek bir kısım.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti C@GL@R » 24 Haz 2010, 22:57

hakan bey resim üzerinde gösterebilirmisiniz elim yatkın böyle şeylere ama inanın yerini tam anlamayadım başka birseyi sökmeyelim kaza ile :)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 24 Haz 2010, 23:39

C@GL@R yazdı:
murat11h1 yazdı:

evet benim ama o oksijen sensörüydü ;)

:|
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 24 Haz 2010, 23:49

C@GL@R yazdı:hakan bey resim üzerinde gösterebilirmisiniz elim yatkın böyle şeylere ama inanın yerini tam anlamayadım başka birseyi sökmeyelim kaza ile :)

Şekli, aşağıdaki resimdekinin benzeri. 101 liklerde hemen motor ile radyatör arasında motorun önünde akü kutusuna yakın yerde bulunmakta. Şekildekinin( Üst tarafta elektrik soket bağlantısı yer almakta) türünde söketi olan tek parça o tarafta.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LiLPlayya » 25 Haz 2010, 06:11

ali-42 yazdı:arkadaşlar motor arıza lambası aldığımdan beri yanıyordu. lpg den demişlerdi. merak ettim cihaza bağlatıp soruna baktırdım. egr arızası diyor. arızayı sildirdim 50 km varmadan tekrar yandı. şimdi tüm araştırmalarımla çıkardığım sonuç:
egr 50 km bir ölçüm yapıyor eğer arızalı olsa ölçüm yapmaz 50 km sonra değil hemen arıza ışığı yanardı. bazıları 95 oktan değil 97 oktan almanın gerekli olduğunu söylüyor yalnız aracımız lpg li. yani lpg de ölçüm yapıp arıza veriyor. ancak hiç uzun süreli benzinde binmedim. en yakın zamanda 97 oktan alıp benzinde binecem. bu şekilde arıza ışığının sönmesini bekliyecem ki budurumda sorunu çözen de olmuş. ama ben bu durumla karşılaşan arkadaşlarla bilgileri paylaşmak istiyorum. bildiklerimizi paylaşalım.

EGR valfi kolay kolay arıza verebilecek bir parça değil. Aracım aldığımda 158 K deydi ve EGR arızası veriyordu. Söktüm kurum içinde kalmış gariban:D Amao haldeyken bile rahat açılıp kapanabiliyordu. Asıl sıkıntının lambdada olduğunu ve aynı zamanda orjinalinin pahalı bi parça olduğunu öğrendim. Biraz araştırdım. Bosch'un universal olanları 110 TL civarında. Kredi borçlarımdan henüz değiştiremedim.

Aracınız kaç bin km de bilmiyorum ama çok büyük ihtimal sizinkide lambda ile ilgilidir.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti murat11h1 » 25 Haz 2010, 08:56

skodaizm yazdı:EGR valfini söktükten sonra hidrolik fren yağı ile temizlerseniz daha çok verim alabilirsiniz.101 liklerde hemen motorun önünde akü tarafında yer almakta.

O tarafta soketi olan ve kablo bağlantılı bölüm rahat bulunup sökülebilecek bir kısım.

__Hakan Ün__

İçine hidrolik fren yağını boşaltım bekleyecek miyiz nasıl yapacaz. [url=mailto:Ç@ĞL@R]Ç@ĞL@R[/url] arkadaşın oksijen sensörüne yaptığı gibi kireç çözücüye yatırsak olmaz mı? :idea:
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ali-42 » 25 Haz 2010, 10:26

LiLPlayya yazdı:
ali-42 yazdı:arkadaşlar motor arıza lambası aldığımdan beri yanıyordu. lpg den demişlerdi. merak ettim cihaza bağlatıp soruna baktırdım. egr arızası diyor. arızayı sildirdim 50 km varmadan tekrar yandı. şimdi tüm araştırmalarımla çıkardığım sonuç:

EGR valfi kolay kolay arıza verebilecek bir parça değil. Aracım aldığımda 158 K deydi ve EGR arızası veriyordu. Söktüm kurum içinde kalmış gariban:D Amao haldeyken bile rahat açılıp kapanabiliyordu. Asıl sıkıntının lambdada olduğunu ve aynı zamanda orjinalinin pahalı bi parça olduğunu öğrendim. Biraz araştırdım. Bosch'un universal olanları 110 TL civarında. Kredi borçlarımdan henüz değiştiremedim.

Aracınız kaç bin km de bilmiyorum ama çok büyük ihtimal sizinkide lambda ile ilgilidir.

araç 127.000 de. dediğiniz gibi olabilir çünkü formda bir arkadaş egr değiştirmiş olmamış ön lambdayı değiştirmişti.
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 25 Haz 2010, 11:16

murat11h1 yazdı:
skodaizm yazdı:EGR valfini söktükten sonra hidrolik fren yağı ile temizlerseniz daha çok verim alabilirsiniz.101 liklerde hemen motorun önünde akü tarafında yer almakta.

__Hakan Ün__

İçine hidrolik fren yağını boşaltım bekleyecek miyiz nasıl yapacaz. [url=mailto:Ç@ĞL@R]Ç@ĞL@R[/url] arkadaşın oksijen sensörüne yaptığı gibi kireç çözücüye yatırsak olmaz mı? :idea:

Alt tarftaki kanal bölgesini ( metal bölüm hidrolik yağ ile ıslatıp bir süre ( uzun olması yararlıdır yarım saat kadar) bekleyip kurumlaşmanın yumuşamasını sağlayın. Daha sonra benzin ve bir fırça ile iyice yıkayınız. Gerekirse işlemi tekrarlayınız.

İsrerseniz metal kanallı bölümü ( üst bölümü sokmamaya özen gösteriniz) hidrolik fren yağı içinde bekletip aynı işemi yapabilirsiniz. Yeterki sert bir cisimle kazıma yapmayınız. Sert bir Çin malı kesme yağlıboya fırçası ve benzin bu kiri temizlemeye yeter.

Kireç sökücü metal üzerinde korozif etkiye sebep olabilir. Çağlar, zaten oksijen sensörünü gözden çıkardığından sanırım ya tutarsa mantığı ile bu işlemi yapmıştı. Bu valf için bunu size öneremeyeceğim. Ama siz de gözden çıkardıysanız deneyip sonucu yazabilirsiniz.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 25 Haz 2010, 12:06

merhabalar ;

arkadaşlar ben şunu anladım bizim araçların sensörleri benzine göre dizayn edilmiş, gazda sensörler sapıtıp arıza lambasını yakıyor. geçtiğimiz ay 3 hafta boyunca aracımı benzinle kullandım 2 depo benzin doldurdum illet arıza lambası yan diye dua ettim ama yok yanmadı.lpg de kullanmaya başladıktan sonra illet lamba 2 gün sonra yandı.anladığım şu aracımın hiçbir sensörü arızalı yada bozuk değil arıza ışığını yakan sadece lpg. ama ne yapalım benzin fiyatları belli mecburuz lpg de kullanmaya.SELAMLAR..
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir