FABIA direksiyonu birden sertleşti. sıkıntı nedir.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABIA direksiyonu birden sertleşti. sıkıntı nedir.

İleti yargic » 01 Tem 2010, 21:34

direksiyon odun gibi sebebi nedir. dönerkende kesik kesik dönüyor

yargic
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 02 Tem 2010, 07:02

Aynı konu 1,5 ay önce benim de başıma geldi ve daha birçok fabia kullanıcısının da...''direksiyon arızası yaşayan fabiacılar kulübüne'' hoşgeldiniz...
Benim fabia 25 derece sıcaklığın altında bu arızayı göstermiyor ve kontak aç-kapa yaptığımda arıza geçici olarak düzeliyor.Götürdüğüm tamirci bozuntuları (yetkili servis de dahil) sorunu bulamayıp, kestirmeden ''pompa değişecek'' dediler.Ben de ezbere söylediklerini düşündüğümden yaptırmadım, şimdilik o şekilde kullanıyorum.Pompa 1200 tl, açı sensörü 400 tl civarında..
Sorun yaşayan bazı arkadaşlar akü üzerindeki oksitlenmiş dağıtım yerinin temizlenmesi, oradaki atmış sigortanın değişimi , sigorta panelindeki atık sigortanın değişimi ve en son olarak zayıflamış akünün değişimi ile bu sorunu çözdüklerini paylaştılar, denemenizi öneririm, bu konudaki eski konuları incelemenizi öneririm.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti diseqc » 02 Tem 2010, 07:58

bu direksiyon konusun da her hafta yeni bir konu açılıyor ne direksiyonmuş yahu bela oldu milletin başına benim pompada arıza yapacak diye aklım çıkıyor direksiyona ne kadar nazik davranıyorum anlatamam nerdeyse arabadan inip tekerlelkleri elimle manevra yaptıracam bu nedir yaf acab bizim atladığımız bir bakımı falan mı var yada bir üretim hatasımı var anlamadım aynı direksiyonu o yıllarda üretilen bmw lerde de kullanılmış ama onlarda sorun yok gibi enteresannnn???
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti BaTeRRiiSStt » 02 Tem 2010, 08:23

bence üretim hatası..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti jamesdean » 02 Tem 2010, 08:27

Arkadaşların dediği gibi direksiyon pompası sorunu büyük ihtimal.
Geçmiş olsun öncelikle...
Eski forum konularından araştırırsan,

- Direksiyon Hidroliği
- Akü yetmezliği, oksit temizliği
- Açı Sensörü
- Direksiyon kutusu keçesi
- Direksiyon Mafsalı
- Ön düzen arızaları ( Rot kolu, rot başı, aks kafası )

gibi faktörlerin de işin içinde olduğunu görürsün. Hetepe'nin dediği gibi servis veya skoda ehli olmayan birçok usta Direksiyon Pompası arızalı deyip, kestirip atıyor. Tamiratı mümkün değilmiş.

Direksiyon Kutusunu göstermekle başlayabilirsin. Direksiyon kutusu temizlenip, yağı değiştirdim. Eskisi kadar sert değil ama park durumunda çok hantal ve göstergede arıza lambası sürekli yanıyor...

Kolay gelsin...

Çözüme ulaşırsan haberdar edersen seviniriz..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti oktay74 » 09 Tem 2010, 21:07

bende 10 ay evvel açı sensörünü değiştirerek sorundan kurtulduğumu sanmıştım ama yanılmışım..1 aydır yine başladı asbım yine bozuldu ve öylece kullanıyorum..Aracım 2001 68 beygir...
oktay74
CLASSIC
CLASSIC

İleti erdemguner35 » 09 Tem 2010, 22:29

ben önlem açısından birşey söyleyeyim; bu hidrolik direksiyonları tam tur atarken sonuna kadar dayandırmak ii değilmiş çabuk bozulmasına sebep olur demişlerdi ben de o günden bugüne dikkat ettim hep.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti crazyboy3506 » 10 Tem 2010, 01:31

merhabalar ;

birçok arkadaş (bende dahil) direksiyon sıkıntılarımızı yazıyoruz önceki konularda bunun nedenini bulabilirsiniz.

viewtopic.php?f=7&t=20680

selamlar
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti hetepe » 10 Tem 2010, 19:44

Arıza bu ve her araba yapabilir ama bu kadar pahalıya çözülmesi ben ve benim gibi ucu ucuna yaşayan ve bir şekilde sıfır araba alıp 10 yıl kullanmayı planlayanlara göre uygun bir marka olmadığına karar verdirdi bana...Aracımı tamir ettirmeden, en kısa zamanda satacağım, en kolay bu şekilde kurtulurum, yoksa 1500-200 tl verdikten sonra buna benzer başka bir arıza çıkmayacağının bir garantisi yok, Eski mesajlarıma bakıp skodayı ne kadar övmüşsem?? bu Yetkili servisteki (AND ve ATA) terbiyesiz tamirci taslakları bana '' 6 yıl sorunsuz kullanmışsın ya, daha ne istiyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarıyla ne kadar soyguncu bir zihniyete sahip olduğunu da gösterdikten sonra, kimseye de tavsiye etmem artık bu markayı...Bu ne yavv? 14 000 liralık arabanın hiç mi 100 liradan aşağı parçası olmaz? hiç mi ucuz işçiliği olmaz? Hiç mi piyasada anlayanı, sorun çözeni bulunmaz?
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti akt145 » 10 Tem 2010, 20:56

hetepe yazdı:Arıza bu ve her araba yapabilir ama bu kadar pahalıya çözülmesi ben ve benim gibi ucu ucuna yaşayan ve bir şekilde sıfır araba alıp 10 yıl kullanmayı planlayanlara göre uygun bir marka olmadığına karar verdirdi bana...Aracımı tamir ettirmeden, en kısa zamanda satacağım, en kolay bu şekilde kurtulurum, yoksa 1500-200 tl verdikten sonra buna benzer başka bir arıza çıkmayacağının bir garantisi yok, Eski mesajlarıma bakıp skodayı ne kadar övmüşsem?? bu Yetkili servisteki (AND ve ATA) terbiyesiz tamirci taslakları bana '' 6 yıl sorunsuz kullanmışsın ya, daha ne istiyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarıyla ne kadar soyguncu bir zihniyete sahip olduğunu da gösterdikten sonra, kimseye de tavsiye etmem artık bu markayı...Bu ne yavv? 14 000 liralık arabanın hiç mi 100 liradan aşağı parçası olmaz? hiç mi ucuz işçiliği olmaz? Hiç mi piyasada anlayanı, sorun çözeni bulunmaz?

Abi senin iş 'BEN YANDIM SEN YANMA SAKIN SKODA FABİA ALMA ya dönmüş valla yakında bende satıp kurtulacağım kabak tadı verdi artık
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 10 Tem 2010, 21:13

direksiyon olayı benide korkutuyor 1-2 yıl daha binip masraf çıkarmadan bende satarım sanırım yoksa işimiz var. sanırım fabia bu kadar özelliği kaldıramıyor yaşına göre ne kadar dönanım o kadar sorun demek
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti dubara » 10 Tem 2010, 22:02

dostum serviste direksiyon sensörünü degiştir
dubara
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: dubara can
Nereden: Adana
Arabanız: oktavia

İleti önder38 » 11 Tem 2010, 10:21

belki de direksiyon hidrolik yağı belirli periyotlarla değişmelidir.
ben henüz sorun yaşamadım ama 5 yıldır aynı yağ ile kullanıldığını düşünürsek değişmesi çok faydalı olur.
hemde yüksek maliyetli arızalardan korur.
hangi marka ve cins yağ koyulduğunu öğrenebilirsem ilk fırsatta değiştirtmeyi düşünüyorum.
tabiki bu düşüncem yoruma açık...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti wingtsun85 » 11 Tem 2010, 20:07

merhaba arkadaslar
bende fabia almayı düşünüyorumda özellikle hangi modeller yapıyor bu arızayı yani hani olurya 2008 den öncekilerde olurda 2008 den sonrakilerde olmaz falan yoksa çok kötü bir sorun yani ben 2008 almayı düşünüyorum... eger büyük bölümünde bu arızalar varsa vaz cayabilirim
wingtsun85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: recep
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: duru

İleti önder38 » 12 Tem 2010, 09:23

wingtsun85 yazdı:merhaba arkadaslar
bende fabia almayı düşünüyorumda özellikle hangi modeller yapıyor bu arızayı yani hani olurya 2008 den öncekilerde olurda 2008 den sonrakilerde olmaz falan yoksa çok kötü bir sorun yani ben 2008 almayı düşünüyorum... eger büyük bölümünde bu arızalar varsa vaz cayabilirim

genelde 6 yaş ve daha eskilerde oluyor o da kullanıma bağlı olarak. yani arıza yaşamayan da var, olay biraz kullanıcı hatası. 2008 modelde arıza olma ihtimali çok düşük, bence alınabilir...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti wingtsun85 » 13 Tem 2010, 12:43

önder38 yazdı:
wingtsun85 yazdı:merhaba arkadaslar

genelde 6 yaş ve daha eskilerde oluyor o da kullanıma bağlı olarak. yani arıza yaşamayan da var, olay biraz kullanıcı hatası. 2008 modelde arıza olma ihtimali çok düşük, bence alınabilir...

nasıl kullancı hatası olabilirki
wingtsun85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: recep
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: duru

İleti hetepe » 13 Tem 2010, 13:03

emincan01 yazdı:dostum serviste direksiyon sensörünü degiştir

Olur değiştirelim tabii de bakalım arıza sonlanacak mı? 400-500 ona, olmadı, pompa 1200 tl, yine olmadı 100-200 akü, vs.. falan ne olacak?Yedek parça sektörü zenginleşecek, ustalar iş kapacak, servisler ratinglerini yükseltecek...Biz de çözülmeyen arıza ile kullanmak ya da ucuza satıp, yine araba peşinde koşacağız heralde... çünkü şu an öyle gözüküyor...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hetepe » 13 Tem 2010, 13:12

akt145 yazdı:
hetepe yazdı:Arıza bu ve her araba yapabilir ama bu kadar pahalıya çözülmesi ben ve benim gibi ucu ucuna yaşayan ve bir şekilde sıfır araba alıp 10 yıl kullanmayı planlayanlara göre uygun bir marka olmadığına karar verdirdi bana...Aracımı tamir ettirmeden, en kısa zamanda satacağım, en kolay bu şekilde kurtulurum, yoksa 1500-200 tl verdikten sonra buna benzer başka bir arıza çıkmayacağının bir garantisi yok, Eski mesajlarıma bakıp skodayı ne kadar övmüşsem?? bu Yetkili servisteki (AND ve ATA) terbiyesiz tamirci taslakları bana '' 6 yıl sorunsuz kullanmışsın ya, daha ne istiyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarıyla ne kadar soyguncu bir zihniyete sahip olduğunu da gösterdikten sonra, kimseye de tavsiye etmem artık bu markayı...Bu ne yavv? 14 000 liralık arabanın hiç mi 100 liradan aşağı parçası olmaz? hiç mi ucuz işçiliği olmaz? Hiç mi piyasada anlayanı, sorun çözeni bulunmaz?

Abi senin iş 'BEN YANDIM SEN YANMA SAKIN SKODA FABİA ALMA ya dönmüş valla yakında bende satıp kurtulacağım kabak tadı verdi artık

Kimseye o tür bir yargıda bulunamam ama sadece şu -benim için- sinir bozucu mevzuyu duyurmak, çözüm bulmak istiyorum...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir