FABIA direksiyonu birden sertleşti. sıkıntı nedir.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABIA direksiyonu birden sertleşti. sıkıntı nedir.

İleti ebualos » 14 Tem 2010, 09:24

İyi günler.
Bende de buna benzer bir durum var. Anlatayım da belki size fikir verir. 4 ay önce ilk sahibinden 2001 model 1.4 MPI fabia aldım. Aldığımda direksiyon baya sertti. Ben fabialarda bu şekildedir diye dikkate almamıştım. Aldıktan 1 ay sonra bakım yaptırmak için gittiğim usta hemen direksiyon pompası bozuk, değişmesi lazım dedi. Pahalı bir parça olduğunu öğrenince kalsın dedim. Bir ara gel çıkma var takalım dedi, öylece kaldı. Bakım yapılırken aküyü de değiştirdik ve direksiyon sertliği biraz düzeldi. Geçenlerde de çok bozuk ve rampa bir yolda aşırı sarsılarak gitmek zorunda kaldım. Bir baktım direksiyon birden yumuşadı ve o günden bu yana çok yumuşak.

Sonuç;
Tamirciler arızayı teşhis etmek yerine hemen direksiyon pompası bozuk diyebiliyorlar. Arıza pompadan başka bir yerde olabilir.

Kullanıcı avatarı
ebualos
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 MPI 68 Bg

İleti jamesdean » 14 Tem 2010, 10:13

ebulas,

Benim direksiyon da aynı şekilde 3 aydır. Son 2 gündür çok yumuşaktı. Kırmızı ışıkta sağ sol yapayım dedim, gene eşek ölüsü gibi oldu, hemen akabinde arıza lambası yandı..1 düzeliyor, 10 bozuluyor işin aslı...

Kısa süre içinde sende de başlar...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti psco » 14 Tem 2010, 10:19

Fabia'nın direksiyonları sert değildir tam aksine elektro hidrolik olduğundan çok yumşaktır..Sen en iyi servise götür orda bilgisayara bağlarlar arıza gözükür...
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti pusu » 14 Tem 2010, 19:52

hetepe sana katılıyorum. ayakta alşkışlıyorum.
pusu
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 15 Tem 2010, 12:40

çıkmacı bile arabadan sökeceği direksiyon açı sensörüne 100,00TL fiyat verdi
ister koyo marka ister trw marka arabadan söker gönderirim her ikisi de araba üzerinde var dedi
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti messi32123 » 09 Şub 2012, 12:02

Merhabalar;
Öncelikle herkese merhaba. Foruma yeni üye oldum.

Bende Fabia 2010 model arac var. 1.2 HTP. aracın on iki lastigi mahalle haydutları tarafından şişlendigi için değiştirmek zorunda kaldım. arka 2 li Bridgestone, on 2li ise Kumho(Yeni Lastik)

Lastikleri degistirdikten sonra birden direksiyon da bir sertlik olustu. Herhangi bir lamba yanmiyor ancak lastik degisim oncesi ve sonrasi direksiyon sertligini cok iyi hissedebiliyorum.

Yuce ve kayadibine goturdum sorun yok dediler gayet normal miş... 2 farklı ustaya goturdum sorun yok dediler.
Rot balans ve direksiyon ayarlarında bir sorun yok denildi.
ancak sürüş sırasında direksiyon odun gibi ve sertligi cok belli oluyor.

Bu konuda oneriniz var mı? lastiklerin farklı markalar olması bunu sebep olmuş olabilir mi?
messi32123
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: messi32123
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir