park ederken direksiyon sertleşti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

park ederken direksiyon sertleşti

İleti teokartal » 05 Tem 2010, 09:01

Merhaba 2 hafta önce 2001 model 68bg fabiama bakım yaptırdım. Son 1 haftadır dikkatimi çekti arabayı çalıştırmadan frenlerin çok sert olduğunu durduk yerde şişmesi anormalliğin belirtisiydi ama çalıştırınca normale dönüyordu birde farlarda sanki voltaj düşmesi gibi arada göz kırpıyordu çok umursamadım dün akşam arabayı park ederken direksiyon aniden sertleşti hemen stop edip tekrar çalıştırdım şimdi direksiyon eskisi kadar yumşak olmasada park ederkenki gibi sert değil sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba ?

teokartal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sadettin kartal
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia 1.4i Comfort

İleti önder38 » 05 Tem 2010, 09:13

direksiyon açı sensörü. bi arkadaş yeni değiştirmiş, yazıyordu forumda. 460 tl tutmuş. diğer bir ihtimal pompa arızası, ama değildir inşallah.

bide çalışmayan aracın frenleri zaten sert olur. ilk basıştan sonra hiç basılamayacak hale gelir hatta. ama normalden çok sert olduğunu düşünüyorsanız fren hidroliğini değiştirmekte fayda var. zamanla akışkanlık özelliğini yitirmiş olabilir.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti BaTeRRiiSStt » 05 Tem 2010, 09:34

fabialar patlamaya basladı yavas yavas son gunlerde acı sensoru dıreksıyon pompası bozulan bozulana .. benımde şarj dınomosu akuyu şarj etmıyor.. acı sensoru dıreksıyon pompası patlak vermese bari :(
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti teokartal » 05 Tem 2010, 09:50

göstergede herhangi bir uyarıda vermedi acayıp bır olay ya frenler eskıden o kadar sert degıldı şimdi aşırı sert ama çalışınca normale dönüyor
teokartal
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 05 Tem 2010, 12:21

TeoKartal,

Hoşgeldin sende aramıza , ve de geçmiş olsun.
Yüksek ihtimal DİREKSİYON POMPASI arızalandı. ( Yine de servise götürüp, bir kontrol ettir. Umarım hidrolik seviyesi azalmıştır. Yoksa 1.500 TL masrafı var )

Aynı şekilde benimde park ederken başlamıştı. Farlar, gösterge ışıkları aracı çalıştırdığımda bariz göz kırpıyordu.Ki halen öyle...

Ne yaptım ne ettim tamiratını yaptıramadım. Direksiyon kutusu temizlenip yağı değişti bu vesile ile sadece...

Geçmiş konulara mutlaka bak.. Milletin dilinde tüy bitmiştir bu konuyla ilgili...

Yapılan tamiratlarla ilgili bilgilendirirsen seviniriz...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti diseqc » 05 Tem 2010, 12:57

benimde ne tesadüftürki direksiyonum arızalıyken sabahları ayağımı fren attımmı fren taş gibi olur hatta yokuş aşşağı park yapmışssam arabayı çalıtırana kadar fren tutmuyor elfrenini çekmek zorunda kalıyordum direksiyonu yaptırınca o da düzeldi benim sorunum direksiyon kutusunda çıktı zaten acayip idrolik kaçıtıyordu 300 tl gibi bir rakama halloldu seninde sinayl vermeye başlamış en aşşa 300 den başlıyor 1500 tl ye kadar yolu var geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 05 Tem 2010, 16:45

ama şunuda eklemek isterim ki bu gün bir ford focus sürdüm direksiyon kazık gibi geldi bizim direksiyonlar cok sorun çıkarıyor ama konforuda müthişmiş inip başka arabaya binince debriyajın ve direksiyonun kıymetini anlıyor insan....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 05 Tem 2010, 23:26

merhabalar;

hocam bende de farlar kırıyordu ve aniden direksiyon ışığı yanıyordu ve direksiyon sertleşiyordu.kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca normale dönüyordu.bende bu hafta sonu sorunu kökünden hallettim.forumda bir arkadaş yanlış hatırlamıyorsam çorludan bir skoda özel servisçi arkadaş sorunun açı sensörü olduğunu söyledi.bende sensörü değiştirdim.sorun çözüldü. zaten yetkili serviste açı sensörü arızası çıktı.neyse 460tl verdim değişitirdim sensörü sorun kalmadı.parça değiştikten sonra pompanın sesi bile kalmadı.selamlar..
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti teokartal » 06 Tem 2010, 08:29

servie gitmeye fırsatım olmadı ama telefonla ustama sordum açı sensöründen olabileceğini söyledi bende açı sensörü araştırmaya başladım forumda açı sensörünü değiştiren arkadaşların yazdığı fiyat baya yuksek geldı bana ben 235 kdv dahil fiyata buldum yetkılı servıste işçilik olarakta 100tl istedi fırsat bulduğum zaman servıse gıdıp arıza tespıt yaptırmam lazım eğer arzu eden arkadaş var ise o servisin adını ve telefonunu verebılırım istanbul avrupa yakası yetkılı servıstır.
teokartal
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 06 Tem 2010, 09:16

teokartal yazdı:servie gitmeye fırsatım olmadı ama telefonla ustama sordum açı sensöründen olabileceğini söyledi bende açı sensörü araştırmaya başladım forumda açı sensörünü değiştiren arkadaşların yazdığı fiyat baya yuksek geldı bana ben 235 kdv dahil fiyata buldum yetkılı servıste işçilik olarakta 100tl istedi fırsat bulduğum zaman servıse gıdıp arıza tespıt yaptırmam lazım eğer arzu eden arkadaş var ise o servisin adını ve telefonunu verebılırım istanbul avrupa yakası yetkılı servıstır.

Fıtık olan bir insan için tıp dünyası ameliyat şart derken, mahalle, sırtına balık saralım geçer der...

Daha teşhis bile konmamış arızanın ne olduğuna dair. Açı sensörü araştırıyorsun. Fiyat alıp yaptırmaya gidiyorsun.

Skoda yetkili servisi de , alaylı ustalar da bu pompanın arızasıyla ilgili formül geliştirememişler daha. Kimse anlamıyor...

Direksiyon ağırlaşmasında en büyük etken hidroliktir. Önce hidrolik seviyesine baktır. Pompa hidrolik mi sızdırıyor? Bunu öğren. En basit çözüm bu .

Direksiyon kutusunun keçelerini kontrol ettir. Eğer orada sorun varsa temizlenir, yağı yenilenir..

Öndüzenle ilgili başkaca nedenlerde direksiyon ağırlaşmasına sebep olabilir diye daha önce yazmıştım. Sana '' açı sensörünü değiştirdim arıza giderildi '' diyen arkadaşın problemi aracına münhasırdır. Bahsettiği problemler ( farların,gösterge ışıklarının göz kırpması ) aynen bende de mevcut. Ama komple direksiyon pompası bozuk !!

Bu konuyla ilgili deneme yanılma metodu uygularsan 5 defa 235 TL verirsin. Arızan geçmez, verdiğinle kalırsın !!! Benzer arkadaşlar mevcut forumda...

Ayrıca 235 TL ye sen be sorunu çözersen yat kalk haline şükret.

Tavsiyem Önce hidrolik seviyesi ve aküyü kontrol ettir. Biliçli git gideceğin ustaya ki, beni yoldukları gibi seni de yolmasınlar...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti crazyboy3506 » 06 Tem 2010, 09:36

merhabalar ;
jamesdean ın söylediği doğru ilk servise gidip net bir şekilde baktır.ben gittim direk servise açı sensörünü değiştirmek istiyorum dedim yetkili bana nerden biliyorsunuz açı sensörü olduğunu direksiyon kutusundandır dedi.sonra tespit yapalım ona göre sizi bilgilendirelim dediler.tespiti yaptılar sorun açı sensörü dediler.sensörün arızasını yetkili serviste onaylayınca bende değiştirdim.ilk önce yetkili serviste arızanı tespit ettirmeni tevsiye ederim. selamlar.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 06 Tem 2010, 11:55

dün akşam bende dene yaptım park halinde direksiyonu tam sağ yaptım tam sol yaptım farlarda hafif bir azalma oluyor azda olsa hissediliyor göstergelerde herhangi bir azalma yoonumda maşallah güzel çalışıyor şimdilik bir arıza yok bu kırpma dediğiniz olay baya bariz oluncamı parça arızalı diyoruz yoksa benmki kan kaybetmeyemi başladı :? bu arada benim araba için ilk önce acı sensörü denendi bi değişiklik olmadı direksiyon pompasını deneyecez dediler onunda sadece söküp takmaya 200 tl istediler neyse sonra ne olacak dedim sonrasında direksiyon kutusu geliyor dendi e dedim benim kutu zaten yağ kaçırıyor önce onu sökelim arıza onda değilse zaten keçeleri falan tamir etmiş oluruz dedim kutu bi söküldüki perişan halde içi pas tutmuş her yerden hidrolik kaçırıyor tamir bile zor dendi ama ankara şaşmazda iyi bir tornacıya yaptırdım 1 yılda garnti verdi direksiyonum düzeldi ha bu arada direksiyon yağ eksiltrken benim fren stop edince hemen taş gibi oluyordu ykarıdada yazdığım gibi eğer sizinkide sertleşiyorsa sistemde kaçak olabilir kontrol ettirin direnksiyonla fren ne alak dediğinizi duyar gibiyim ama bende bir bağlantı kuramadım netice fren düzeldi artık direksiyon kutusu sökülürken o arada baş ka şekilde mi düzeldi yoksa direksiyondan alakalı mı düzeldi bilmem ama skodalarda bir ön yargı var sorun ne diye soruyorlar direksiyon sertleşiyor diyorsun daha acıp bakmadan pompa değişecek diyorlar ama önce bi acı sensörünü deneyelim falan filan iyi araştırmak lazım....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xMEGANx » 06 Tem 2010, 12:01

abi :D araba çalışmadan tabikide Direksiyon ve fren sert olur =) öyle olmasa millet yokuş aşşa aracı stop eder öle iner :D pompa çalışmıyor araç çalışmadan çalışmayınca yağ pompalamıyor e haliyle serleşecek :D
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti faruk_sakarya » 06 Tem 2010, 13:49

Merhaba,direksiyon pompası arızalanınca yol bilgisayarında direksiyon isareti yanıyor(kırmızı renkte)ama defalarca yazdım, o durum pompayla alakalı değil sanırım,akünün üstündeki terminallere baktır.Onlar sıkıntı yapıp baktırılmazsa diger arızalara neden oluyor diye düşünüyorum.
Arac çalışmazken frenlerin çalışmaması normal çünkü fabiama gecenlerde bir arkadasımla bakım yaptık(101 elegance 2002)aracımda fren,debriyaj yada gaz teli yok,şimdi çıkan arabalar gibi sensörlü,dolayısıyla algılama yapması için aracın çalışması lazım(sistemden bilgiler alınınca normalleşir.)yani arac çalışmazken frenlerin sert olması normal.
Aracı ilk çalıştırırken farlar göz kırpıyorsa akü yogunlugunu ölçtürmeni tavsiye ederim,eger düşükse sarj dinamosuna baktırmanı tavsiye ederim,çünkü bu havalarda akü kendiliginden sıkıntı yapmaz,soguk havalarda daha şiddetli hissedilir akü sıkıntısı..tahminim sarj dinamosundandır..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti diseqc » 06 Tem 2010, 14:04

xMEGANx yazdı:abi :D araba çalışmadan tabikide Direksiyon ve fren sert olur =) öyle olmasa millet yokuş aşşa aracı stop eder öle iner :D pompa çalışmıyor araç çalışmadan çalışmayınca yağ pompalamıyor e haliyle serleşecek :D

bizde biliyoruz araba çalışmazken fren sert olur ama bunu stop eder etmez yapmaz birkaç kere pompalayınca fren sertleşir her sabah arabayı çalıştırıken yokuş aşşağı frene basarak çalıştırıyorm ve herhengi bir inme olmuyor yani frene 3 -4 defa basmassan fren sert olmaz denemesi bedeva....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 06 Tem 2010, 14:14

geçmiş olsun.direksiyon pompası değildir inş. ama büyük ihtimalle ilerleyen zamanlarda direksiyon sensörü problemi açıkca belli edecektir. tahmini fiyatı 180 tl... başıma geldi ondan biliyorum.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti crazyboy3506 » 06 Tem 2010, 21:00

diseqc yazdı:dün akşam bende dene yaptım park halinde direksiyonu tam sağ yaptım tam sol yaptım farlarda hafif bir azalma oluyor azda olsa hissediliyor göstergelerde herhangi bir azalma yoonumda maşallah güzel çalışıyor şimdilik bir arıza yok bu kırpma dediğiniz olay baya bariz oluncamı parça arızalı diyoruz yoksa benmki kan kaybetmeyemi başladı :? bu arada benim araba için ilk önce acı sensörü denendi bi değişiklik olmadı direksiyon pompasını deneyecez dediler onunda sadece söküp takmaya 200 tl istediler neyse sonra ne olacak dedim sonrasında direksiyon kutusu geliyor dendi e dedim benim kutu zaten yağ kaçırıyor önce onu sökelim arıza onda değilse zaten keçeleri falan tamir etmiş oluruz dedim kutu bi söküldüki perişan halde içi pas tutmuş her yerden hidrolik kaçırıyor tamir bile zor dendi ama ankara şaşmazda iyi bir tornacıya yaptırdım 1 yılda garnti verdi direksiyonum düzeldi ha bu arada direksiyon yağ eksiltrken benim fren stop edince hemen taş gibi oluyordu ykarıdada yazdığım gibi eğer sizinkide sertleşiyorsa sistemde kaçak olabilir kontrol ettirin direnksiyonla fren ne alak dediğinizi duyar gibiyim ama bende bir bağlantı kuramadım netice fren düzeldi artık direksiyon kutusu sökülürken o arada baş ka şekilde mi düzeldi yoksa direksiyondan alakalı mı düzeldi bilmem ama skodalarda bir ön yargı var sorun ne diye soruyorlar direksiyon sertleşiyor diyorsun daha acıp bakmadan pompa değişecek diyorlar ama önce bi acı sensörünü deneyelim falan filan iyi araştırmak lazım....

merhabalar;
kırpma dediğim araç durduğu yerde farlarda bariz sönükleşme oluyor.tam sönmüyor ama kırpıyor aynı evde kaynak makinesi ile çalışırken kaynak anında evdeki lambalar sönükleşir yaa aynı öyle ve ardından direksiyon ışığını yakıyor.arabayı tekrar çalıştırınca arıza ışığı sönüyor.benim araç dümdüz yolda giderken yapıyordu bunu.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 12 Tem 2010, 12:42

benim de yolda giderken direksiyon ışığı yanıyor stop edip tekrar çalıştırınca sönüyordu
az önce ustaya gittim bilgisayara bağlattım direksiyon açı sensörü arızalı diye yazdı.
bugün parçayı yüce otodan başka bir araba için getirtmişler 450,00TL dediler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir