park ederken direksiyon sertleşti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

park ederken direksiyon sertleşti

İleti hetepe » 13 Tem 2010, 12:34

Ben 1990 dan beri arac kullanıyorum, yıl 2010 ve ilk defa arıza yüzünden tatile otobüs ile gittim, içine etsin herkes böyle arabanın....Şu an tatilde internet kafede yazıyorum, kaldığım yerde çakılıyım, araba yok ki nereye gideyim... Tabii ki tamir ettirmeyi falan da düşünmüyorum, ne çıkacağı bile belli değil, şu an için satılık bir fabia var yani..takas, vs.. verip kurtulmaya çalışacağım.

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cineration » 13 Tem 2010, 14:59

cineration yazdı:benim de yolda giderken direksiyon ışığı yanıyor stop edip tekrar çalıştırınca sönüyordu
az önce ustaya gittim bilgisayara bağlattım direksiyon açı sensörü arızalı diye yazdı.
bugün parçayı yüce otodan başka bir araba için getirtmişler 450,00TL dediler

Az önce yedek parçacı bir arkadaşıma istanbuldan fiyat aldırdım Orjinal parça 210,00 TL (KDV dahil)
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti jamesdean » 13 Tem 2010, 15:15

Arkadaşlar,

Pazar günü 19.00 suları direksiyon arıza lambası söndü. Direksiyon normal haline döndü...

Halen ağırlaşma yapmadı. Özellikle rampada geri parkederken eşek ölüsü gibi ağırlaşıyordu. Pazar akşamı lamba söndükten sonra bir ağırlık olmadı...

Acaba kendi kendine düzeldi mi pompa, ne dersiniz? Böyle bir şansım var mı :) Kader kısmete kaldık halimize bak!

( Direksiyon 3 aydır arızalı. Çok nadir arıza lambası sönüyordu. Ne zamandır ilk defa bu kadar uzun süreli düzelme gösterdi. )
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti crazyboy3506 » 13 Tem 2010, 15:27

merhabalar;

hocam bence arızan pompa değil çünkü pompa ya arızalıdır yada değildir yani pompa arızalandığı zaman bir daha hiç çalışmaz.bunu bana söyleyen servisçi bir arkadaşım.bence sizin sorununuz açı sensörü yada direksiyon kutusu bence arıza konusunda bunlara yönelin.benim aracımda da ışıklar kırpıyordu ardından direksiyon ışığı yanıyordu.dümdüz yolda giderken aniden direksiyon gidiyordu.sorunumu burada paylaştım özel servisçi bir arkadaş açı sensörü dedi.bende yetkili servise gidip açı sensörüm arızalı bunu değiştirmek istiyorum dedim.yetkili bana açı sensörü olduğunu nereden çıkardınız direksiyon kutusudur dedi ve ardından isterseniz ilk bir tespit yapalım dedi.tespit ardından açı sensörü arızası dediler.bence sizinde böyle ışıkların kırpması ardından direksiyon gidiyorsa yada ve kontağı kapatıp tekrar çalıştığında düzelme oluyorsa bence açı sensörünüzde bir problem vardır.selamlar..
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti jamesdean » 13 Tem 2010, 15:44

Crazyboy3506,
3 ay önce parkederken direksiyonun sertleştiğini hisseettim bir anda.. Ama anlam veremedim...
Arıza 1 hafta falan devam etti. Ancak direksiyon arıza almbası yanmıyordu. Bu aralar servise götürdüm. Kontrol ettiler. Cihaza bağladılar. Aslında hiçbir sorun yok gibi görünüyordu direksiyon pompasında . Hidrolik eksilmiştir dedi, tespit anında. Sonra bir çalışıyor bir çalışmıyor dediler. ( Ama direksiyon arıza lambası yanmıyordu )

Servis , Direksiyon pompası bozuk dedi. ( Çok iyi bir teşhis konulduğunu düşünmemiştim orda, o nedenle alternatif aradım )

Servisten çıktıktan sonra, sanayide bir ustaya götürdüm. Direksiyon kutusundan abuk subuk bir sürü çerçöp çıkmış. Temizlediler, yağını değiştirdiler.. Biraz düzelme eğilimine girdi. Ağırlık tam anlamıyla giderilmese de çok az yumuşama oldu direksiyonda... 2 gün sonra direksiyon arıza lambası yandı.

İlk günler bir yanıyor bir sönüyordu. ( direksiyon tam anlamıyla düzeliyor, ve bozuluyordu )

1-1,5 aydan bugüne hep ağırdı. Çok nadir 5 - 10 dklık düzelmeler oluyordu. Bu 5-10 dk arıza lambası da sönüyordu tabii..

Dediğin gibi düz yolda giderken bir anda yanıyor arıza lambası, durduk yerde...Sağa sola direksiyonu bile kırmadan.

Korkum ne biliyor musun. Her kafadan ayrı ses çıkıyıor. Durduk yere Açı sensörü değiştirip, tekrar direksiyon lambası yanarsa, bende servisi yakarım diye korkuyorum...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti crazyboy3506 » 13 Tem 2010, 16:34

hocam peki akşam kullanırken farlarda bir anormallik oluyor mu? kırpma vs.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 14 Tem 2010, 08:17

crazyboy3506 yazdı:hocam peki akşam kullanırken farlarda bir anormallik oluyor mu? kırpma vs.

üstad,

İlk arıza başgösterdiğinde direksiyonu sağa sola çevirdiğimde farlarda bariz titreme oluyordu. ( Direksiyon kutusundan ses gelmeye başlamıştı. )

Direksiyon kutusu temizlenip yağı değişince direksiyondaki ses gitti. ( kulağa su kaçınca fırfır ses gelir. Ona benzer bir sesti bu ve en ufak kasislerde bile ses geliyordu )

Direksiyon kutusu tamirinden sonra farlardaki titreme gitti. Kontağı açtığımda tavan lambası, ön göstergeler ve farlar sönükleşiyor şu anda.. Onun haricinde, durduk yere farlarda kırpma vs olmuyor...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 14 Tem 2010, 12:08

diseqc yazdı:
xMEGANx yazdı:abi :D araba çalışmadan tabikide Direksiyon ve fren sert olur =) öyle olmasa millet yokuş aşşa aracı stop eder öle iner :D pompa çalışmıyor araç çalışmadan çalışmayınca yağ pompalamıyor e haliyle serleşecek :D

bizde biliyoruz araba çalışmazken fren sert olur ama bunu stop eder etmez yapmaz birkaç kere pompalayınca fren sertleşir her sabah arabayı çalıştırıken yokuş aşşağı frene basarak çalıştırıyorm ve herhengi bir inme olmuyor yani frene 3 -4 defa basmassan fren sert olmaz denemesi bedeva....

nie baarıyosun abi ufacık çocuğa ?
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti crazyboy3506 » 14 Tem 2010, 16:40

jamesdean yazdı:
crazyboy3506 yazdı:hocam peki akşam kullanırken farlarda bir anormallik oluyor mu? kırpma vs.

üstad,

İlk arıza başgösterdiğinde direksiyonu sağa sola çevirdiğimde farlarda bariz titreme oluyordu. ( Direksiyon kutusundan ses gelmeye başlamıştı. )

Direksiyon kutusu temizlenip yağı değişince direksiyondaki ses gitti. ( kulağa su kaçınca fırfır ses gelir. Ona benzer bir sesti bu ve en ufak kasislerde bile ses geliyordu )

Direksiyon kutusu tamirinden sonra farlardaki titreme gitti. Kontağı açtığımda tavan lambası, ön göstergeler ve farlar sönükleşiyor şu anda.. Onun haricinde, durduk yere farlarda kırpma vs olmuyor...

hocam işaretlediğim yerde söylediğiniz bende de oluyordu.birde şu var sensör direksiyon kutusunun üzerinde bulunuyor.yani herşey birbirine bağlı direksiyon kutusundaki sorun sensöre zarar vermiş olabileceği kannatindeyim.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 14 Tem 2010, 17:02

crazyboy3506 yazdı:
jamesdean yazdı:

üstad,

hocam işaretlediğim yerde söylediğiniz bende de oluyordu.birde şu var sensör direksiyon kutusunun üzerinde bulunuyor.yani herşey birbirine bağlı direksiyon kutusundaki sorun sensöre zarar vermiş olabileceği kannatindeyim.

Sen açı sensörünü mü değiştirdin, şu an direksiyonun durumu nedir ?

Farlardaki kırpma bu değişim sonucunda mı giderildi, yoksa akü vb. bir arıza da beraberinde giderilmiş miydi?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti crazyboy3506 » 14 Tem 2010, 17:20

hocam farlarda kırpma olması nedeni ile ilk aküyü değiştirdim.sorun hala devam etti.forumda pompa sıkıntısı ile ilgili yazıları okudum. 3-4 yetkili servis ile bu konuda fikir aldım.sorunumu anlattım.herkezim söylediği şu oldu genelde 'pompanız arızalı' bende skoda yetkili servisindeki arkadaşıma söylenenleri aynen anlattım.bana dediği eğer pompa arızalı olsa kontağı aç-kapa pompayı çalıştıramazsın pompanın zaten bir çalışıp bir çalışmaması gibi bir durum olamaz ya çalışır ya çalışmaz.sorunun ya açı sensörü ya direksiyon kutusu dedi.farlardaki kırpma olmasını forumda paylaştım ve çorluda servisçi arkadaş sorun sensör dedi.bende yetkili serviste parçayı değiştirdim.değişimden sonra gözlemim şudur.kırpma diye bir durum artık yok ve sağ sol manevralarda pompadan zııııııııvvv zıııııııııııvvv diye tiz bir ses geliyordu bu sorunda kalmadı.pompa sanki kendine geldi.direksiyon eskisine nazaran çok az bir sertleşme oldu. selamlar
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 15 Tem 2010, 12:47

bugün istanbulda bir çıkmacıya direksiyon açı sensörü fiyatı sordum
ister koyo istre TRW her ikisi de araba üzerinde var hangisini istersen söker gönderirim
fiyatı 100,00TL dedi
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti jamesdean » 19 Tem 2010, 10:00

arkadaşlar,

3,5 ay önce ilk kez aracı serviste cihaza bağlattığımda direksiyon arıza lambası yanmıyordu, ama direksiyon çok sertti. Cihazda herhangi bir soruna rastlayamadılar.. Usta, cihazda herhangi bir arızaya rastlayamamasına rağmen '' Direksiyon Pompası arızalı '' dedi. Açıkçası o gün için hiç içime sinmedi. Çünkü cihaz sonrası kontrollerinde pompada arıza yok, hidroliği azalmıştır kesin, dedi. Baktı, kontrol etti, nihayetinde teşhis koydu. Pompan arızalı !

Cumartesi günü Bursa Skoda Servisine aracı götürdüm...

Yine aynı usta baktı. Cihaza bağladı. Ama bu defa Direksiyon Arıza Lambası yanıyordu. ( Ki 3 aydır yanıyor )
Cihazda AÇI SENSÖRÜ KISA DEVRE hatası görünüyordu. Peki dedim, direksiyon pompası ?? Onda arıza vermedi dedi !

Cihaza göre açı sensörü takılınca sorunum giderilecekmiş. Direksiyon pompasında sorun olup olmadığını Açı sensörü değişince görecekmişiz( yarın değiştireceğim, 130 TL bu arada )

Açı sensörü değişimi sonrası direksiyon sertliği gitmezse ne yapmam lazım ? Takılan açı sensörünün ücretini ödemeli miyim ?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 19 Tem 2010, 10:04

eğer açı sensörünüz arızalı ise tabiki yenisi takıldığı için ücreti ödemeniz gerekir. ama sizin sensör sağlam ise sökütürn yeni parçayı eskisini taktırın.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti jamesdean » 19 Tem 2010, 10:37

grey_wolf yazdı:eğer açı sensörünüz arızalı ise tabiki yenisi takıldığı için ücreti ödemeniz gerekir. ama sizin sensör sağlam ise sökütürn yeni parçayı eskisini taktırın.

İyi de, direksiyon sertliğinden dolayı götürdüm aracı. Cihaza bağladığında sertliğin AÇI SENSÖRÜNDEN kaynaklandığını söyledi....

AÇI SENSÖRÜNÜ taktıktan sonra düzelmezse, hata kimin hatası ?

Hem yetkili servisler parça garantisi vermiyor mu 1 yıl ?

Ben anlamadım bu işi...????????????
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 19 Tem 2010, 11:58

meraba arkadaşlar. bu konuyu forumda aratın istemediginiz kadar bilgiler cıkar. ben forumu uzun zamandır takip ediyorum ve bu konuyu cok kez okudum tamamiyle bu sorunu çözebilen bir kişi hatırlıyorum sadece. 2000-2001 1.4 68lik fabiaların kronik sorunu bu ne yazıkki. açı sensörü değişip sorunu halledende var açı sensorunu degişip sorunu halledemeyende çok. servisin bu konudaki cevabı hep aynı "açı sensoru ve direksiyon pompası degişecek" ama acı sensorunu degişip o farlardaki kırpmayı yok edemeyen kişilerde var. tam konuyu bulursam direk ekliyecem buraya. bir kişi yanlıs hatırlamıyorsam aracın elektrik tesisatın bir kısmını yenilemişti (kabloları felan) ve o kırpma sorununu çözmüştü. yani sadece acı sensorunun etkisi yok hatırlayamadıgım bir bolumun kablolarının tamamının degismesi gerekiyor. direksiyon agırlasması sorununa gelecek olursak uzgunum onun tek cozumu pompanın degismesi :(

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 19 Tem 2010, 12:03

oguz yazdı:meraba arkadaşlar. bu konuyu forumda aratın istemediginiz kadar bilgiler cıkar. ben forumu uzun zamandır takip ediyorum ve bu konuyu cok kez okudum tamamiyle bu sorunu çözebilen bir kişi hatırlıyorum sadece. 2000-2001 1.4 68lik fabiaların kronik sorunu bu ne yazıkki. açı sensörü değişip sorunu halledende var açı sensorunu degişip sorunu halledemeyende çok. servisin bu konudaki cevabı hep aynı "açı sensoru ve direksiyon pompası degişecek" ama acı sensorunu degişip o farlardaki kırpmayı yok edemeyen kişilerde var. tam konuyu bulursam direk ekliyecem buraya. bir kişi yanlıs hatırlamıyorsam aracın elektrik tesisatın bir kısmını yenilemişti (kabloları felan) ve o kırpma sorununu çözmüştü. yani sadece acı sensorunun etkisi yok hatırlayamadıgım bir bolumun kablolarının tamamının degismesi gerekiyor. direksiyon agırlasması sorununa gelecek olursak uzgunum onun tek cozumu pompanın degismesi :(

Oğuz,

Dediğin doğrudur mutlaka,

ama herkesin aracına münhasır düşünmek lazım. Benim direksiyon arıza lambası gidince direksiyon ilk günkü gibi oluyor. 1 saat geçmiyor, tekrar direksiyon arıza lambası beliriyor göstergede, bir bakıyorum direksiyon taş kesilmiş.

Direksiyon pompam bir çalışıyor 5 çalışmıyor. Direksiyon Pompasıyla ilgili arıza ya var ya da yok diyorlar ??? Arızalı direksiyon pompası kendi kendine düzelme eğilimine girmezmiş ??

O nedenle açı sensörü olma ihtimalini Servisteki usta da yüksek gördü.

Sen ne diyorsun bu işe?
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 19 Tem 2010, 13:22

jamesdean yazdı:
oguz yazdı:meraba arkadaşlar. bu konuyu forumda aratın istemediginiz kadar bilgiler cıkar. ben forumu uzun zamandır takip ediyorum ve bu konuyu cok kez okudum tamamiyle bu sorunu çözebilen bir kişi hatırlıyorum sadece. 2000-2001 1.4 68lik fabiaların kronik sorunu bu ne yazıkki. açı sensörü değişip sorunu halledende var açı sensorunu degişip sorunu halledemeyende çok. servisin bu konudaki cevabı hep aynı "açı sensoru ve direksiyon pompası degişecek" ama acı sensorunu degişip o farlardaki kırpmayı yok edemeyen kişilerde var. tam konuyu bulursam direk ekliyecem buraya. bir kişi yanlıs hatırlamıyorsam aracın elektrik tesisatın bir kısmını yenilemişti (kabloları felan) ve o kırpma sorununu çözmüştü. yani sadece acı sensorunun etkisi yok hatırlayamadıgım bir bolumun kablolarının tamamının degismesi gerekiyor. direksiyon agırlasması sorununa gelecek olursak uzgunum onun tek cozumu pompanın degismesi :(

Oğuz,

Dediğin doğrudur mutlaka,

ama herkesin aracına münhasır düşünmek lazım. Benim direksiyon arıza lambası gidince direksiyon ilk günkü gibi oluyor. 1 saat geçmiyor, tekrar direksiyon arıza lambası beliriyor göstergede, bir bakıyorum direksiyon taş kesilmiş.

Direksiyon pompam bir çalışıyor 5 çalışmıyor. Direksiyon Pompasıyla ilgili arıza ya var ya da yok diyorlar ??? Arızalı direksiyon pompası kendi kendine düzelme eğilimine girmezmiş ??

O nedenle açı sensörü olma ihtimalini Servisteki usta da yüksek gördü.

Sen ne diyorsun bu işe?

dediği mantıken dogru ama acı sensorunu degistirip 2 hafta sonra yine aynı arızayı alan aracıda gorduk bu forumda. hatta servise geri gittiginde direksiyon pompasınıda degistiler yine gitmedi sorun ve abimiz cıldırmıstı. böyle bi maduriyet yasamak istemiyorsanız konuyu arastırmanızı öneririm. o kablo degişimi konusunu bulamadım bulsam o yolu oncelikle denemenizi tavsiye ederim hem ucuz yollu bişey. ben bu işin uzmanı degilim sadece bu konuyla ilgili okuduklarımdan yola cıkarak yazıyorum. o abi kutup baslarından tutunda bi beyin sensorler pompa falan filan butun kabloları degistirtmişti ve sorunu o sekilde cozmustu. tabi acı sensoru ve pompayı bu işlemden once degismisti ama belli sure sonra arıza yeniden ortaya cıktı. ben bu degişimi ilk once gerceklestirmenizi tavsiye ediyorum. yani pompa ya calısır ya calısmaz. bi calısıp bi calısmama sorunu ya sensor gercekten arızalı yada benim dedigim gibi bu sistemi işleten kablolarda bi sorun var.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir