park ederken direksiyon sertleşti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

park ederken direksiyon sertleşti

İleti jamesdean » 21 Tem 2010, 17:25

Bu sabah aracı servise bıraktım . Son kontrolde AÇI SENSÖRÜ KISA DEVRE HATASI çıkmış, direksiyon pompası sorunsuz görünmüştü...

Açı sensörü değiştirilmiş, ancak direksiyon sertliği giderilememiş !!!

Telefonda, Direksiyon Pompasının Orjinalinin çok pahalı olduğunu, ödeyecek durumumun olmadığını söyledim. Hak verdi. PERT araçlar geliyor, onlardan hallederiz dedi.

Açı sensörü ile ilgili ne servis n'yapabileceğine dair karar verdi ne de ben. Yarın sabah aracı almaya gideceğim.. Umarım uzlaşırız..

Servis, açı sensörünü taktık, biz sana olmayabilir demiştik, ücretini isteriz diyecek gibime geliyor yarın.

Ben haliyle çıkartıracağım.Bozuk pompada sağlam açı sensörünün ne işi var? Nasolsa Direksiyon pompası takılacak araca, o zaman aynı açı sensörünü ücreti karşılığında taksınlar, belki kapora da bırakabilirim parçaları için..

...: (

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti delidolu » 22 Tem 2010, 05:54

Sırf şu "direksiyon sertleşmesi" problemi ve tr deki servis/usta'ların bu sorunu adam gibi net bir cevap bulamıyor olmalarından ötürü fabişlerden acayip soğumuş durumdayım. Yaw aklım almıyor bi türlü koca tr deki yüce oto da çalışan 1 tek allahın kulu yok mu ki vw ile iletişime geçip: "bakın kardeşim iyi hoş yapmışsınız ama mühendislerini bu arabanın şurasını yaparken kıçlarının kenarı ile yapmış, ya da bi moktan anlamıyorlar ki yapamamışlar!" diyecek babayiğit....

klasik türk insanı profili "armut piş ağzıma düş" zinciri/yaftası hiç mi kırılmıyacak, nedir bu?!??! acayip gerildim zabah zabah....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti jamesdean » 23 Tem 2010, 09:11

Dün servise Açı sensörü taktırdım. Akşam çıkma direksiyon pompası buldum, yarım saatte yanımda direksiyon pompası takıldı....Takılan pompaya baktım, benim pompaya göre çok daha yeni görünümlüydü.

Kullanım :

Direksiyonun ilk günkü halini pek anımsayamıyorum. O nedenle ne kadar yumuşak olduğu konusunda bir fikrim yok. Ama park ederken eskiye nazaran çok yumuşak olduğunu söyleyebilirim. Arıza lambası da yanmıyor. Düzeldi galiba : )

Maliyet :

Koyo marka açı Sensörü : 100 TL İşçilik dahil ( yetkili Servis ) ( Bu marka dışında araca uyan başka sensör yok. BNM motor olduğu için açı sensörü fiyatı ucuz. Diğer motorlarda daha yüksek, servisten fiyat aldım )
Direksiyon Pompası Çıkma : 300 TL Direksiyon hidroliği + İşçilik dahil. ( Benim modele tek uyan 4 vidalı direksiyon pompası. Diğer pompanın bidonunu ve kapağını da aldım. Soldan çarpmalarda en çabuk hasar gören parça direksiyon pompası. Kaza ufaksa , pompa hasar görmesede plastik bidonun kırılma ihtimali yüksek. Bu parçayı bulmak 4 vidalı olduğu için imkansız gibi birşey. Başıma geldiği için biliyorum. O nedenle stoğa attım sağlam parçayı. )
Toplam : 400 TL'ye mal oldu. Umarım uzun süre sorun çıkarmaz...

Bundan önce sırf sertliği gidermek için :

1. Rot kollu ve rotbaşı değiştirildi. ( önce yan sanayi takıldı. Yan sanayi parçalar yatağı sarmış. Orjinal aldırdık sonra )
2. Sağ aks körüğünde sorun tespit edildi. O değişti.
3. Direksiyon kutusu temizlendi, Yağı 2 defa değişti. ( aynı zamanda direksiyon dan ( veya kutudan ) gelen gıcırtı da giderildi )
4. Sigorta kutusundaki tüm soketler gözden geçirildi.

Umarım hallolmuştur sorun..

Direksiyonu sertleşen arkadaşlara bol şans...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 23 Tem 2010, 10:08

valla iyi atlatmışsın geçmiş olsun. umarım bır daha tekrarlamaz..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 23 Tem 2010, 10:17

BaTeRRiiSStt yazdı:valla iyi atlatmışsın geçmiş olsun. umarım bır daha tekrarlamaz..

sAğoL Bate,

Allah Kimsenin Başına Vermesin : )

Daha 1 gün bile olmadı. Belki de sorun devam eder, bilemem. Bildiğim tek şey, bozuk denilen parçaların sağlamlarıyla değiştirilmesi, direksiyonun şu an sorunsuz olması..

2 gün sonra tekrar yazmam inşallah ...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 23 Tem 2010, 10:34

geçmiş olsun yine ucuz atlatmışsın inşallah tekrarlamaz bozuk pompayıda aldınmı yoksa sadeece bidonumu aldın bence pompayıda lasaydın bu servislere güvenilmez ikigün sonra aa arıza burdaymış deyiverirler...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti jamesdean » 23 Tem 2010, 10:50

diseqc yazdı:geçmiş olsun yine ucuz atlatmışsın inşallah tekrarlamaz bozuk pompayıda aldınmı yoksa sadeece bidonumu aldın bence pompayıda lasaydın bu servislere güvenilmez ikigün sonra aa arıza burdaymış deyiverirler...

diseqc,

Sadece açı sensörünü serviste yaptırdım.

Çıkma direksiyon pompasını dışarıda yaptırdım.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir