BİLEN VE BAŞINA GELEN VAR MI?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BİLEN VE BAŞINA GELEN VAR MI?

İleti jamesdean » 08 Tem 2010, 09:35

Dün gece aracı 40 derece eğimli bir yerde parkettim.

( Araca 25 tllik mazot alıp, km sayacını sıfırladıktan sonra, parkedene kadar 139 KM yapmıştım . )

Araç yakıt menzili : 220 KM görünüyordu. ( 130-150 KM lerde mazot lambası yanıyor )

Sabah kontağı çevirdim. Mazot ibresi kırmızı bölgede seyrediyor. İbre biraz yükseldi sonra alçaldı. Mazot lambası yandı bir anda... Ne oluyoruz dedim, acaba mazot mu çaldılar diye düşündüm gece..

Sabah araç yakıt menzili : 70 KM olmuş.

Aracı çalıştırdım, 3 km yol yaptım yavaş yavaş bütün göstergeler dün geceki durumuna döndü ...

Sorunu bilen, başına benzer durum gelen var mı? Kıyamet alameti gibime geldi de...

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti psco » 08 Tem 2010, 09:42

Eğimli yerde durduğunuz için depodaki mazottaki şekli değişiyor göstergelerde farklı gösteriyor doğal olarak
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti cumoni » 08 Tem 2010, 09:49

Ya kafa mı buluyorsunuz bizlerle? :x
Yaşadığınız olayda hiçbir anormallik göremedim. Biraz saksıyı çalıştırırsanız siz de her şeyin normal olduğunu fark edeceksiniz.
Kullanıcı avatarı
cumoni
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal VELİOĞLU
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2001 Felicia 1.3i

İleti SkodamFabiam » 08 Tem 2010, 09:56

cumoni yazdı:Ya kafa mı buluyorsunuz bizlerle? :x
Yaşadığınız olayda hiçbir anormallik göremedim. Biraz saksıyı çalıştırırsanız siz de her şeyin normal olduğunu fark edeceksiniz.

Bu ne şiddet, forumda sorulan sorulara cevap verip vermemek sizin elinizde, soruyu cevaplamaya değer bulmadıysanız bir şey yazmassınız olur biter, gerek yok böyle çıkışlara seviyemizi koruyalım.
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti cumoni » 08 Tem 2010, 10:09

Pardon.. bu aralar sinirlerim çok bozuk da... :(

Dur.. madem geldim biraz açıklama yapayım, belki affedilirim:

Bu akşam yine aynı yere arabanızı park edin, ancak önü arkaya, arkası öne gelecek şekilde olsun, yani ters yönde parkedin ve bakın bakalım bu sefer göstergeler ne şekilde sapıtacak :?:
Kullanıcı avatarı
cumoni
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 08 Tem 2010, 10:11

Cumoni,

İkamet ettiğim konum itibariyle eğimli bir arazide aracı parkediyorum her gün. 1 yıldır İlk defa bugün böyle bir durumla karşılaştım.. Doğal olarak bir arıza göstergesi olmasından korktum. Mazot pompasını yemeyelim durduk yerde, zaten direksiyon pompası bozuk diye düşündüm...

ikincisi,

saksıyı çalıştırma mevzusuna gelelim...

Bir dahakine senden icazet alırım konu açarken... Afedersin :)

Kim alıyor bu ODUNLARI içeri !İlla Marangoz İsa Mesih gelince mi düzeleceksiniz. Gelsin de beni de yontsun mu diyorsun CUMOLİ. Tanıdığım marangozlar var, senin gibi KERESTELERi traş edip, talaşını kömür sobasında tutuşturuyor..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 08 Tem 2010, 10:22

pompana bişey olmaz merak etme büyük ihtimalle mazot şamadıran bir anlık sapıtmış bulunduğu durum itibaryle sonra düze gelince şamadıra yerine gelmiş sistem doğru okuma yapmıştır direksiyon pompanıda bu dik eğim bozmuş olmasın direksiyonu tam tur cevrilimi bırakıyordun ??
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti önder38 » 08 Tem 2010, 10:25

mazot ibresi, şamandıranın gönderdiği elektrik akımını yorumlayarak yakıt miktarını gösterir. depo full doluyken fazla, az doluyken az elektrik akımı gönderir. akü zayıf olduğunda veya aracı ilk çalıştırdığında da elektrik azlığından dolayı ibre biraz az gösterebilir, bir süre sonra düzelir. buda ibre hakkında bir dipnot...

Ayrıca depo içindeki mazotun çalkalanması ile ibrenin sürekli aşağıya-yukarıya hareket etmemesi için anlık ölçüm yerine belirli bir süre aralığındaki ortalama ibreye yansır. yokuş inerken veya çıkarken depo eğiminden dolayı şamandıra yer değiştirse de ibre aniden iniş ve çıkışlar yaşamaz. Ancak uzun süreli dik yokuşta park edildiğinde, araç çalıştırılınca şamandıranın ilk halini yorumlayarak ibre yanılması olabilmektedir...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti cumoni » 08 Tem 2010, 10:29

Bravo valla.. sizinki sinekkaydı galiba 8-)

Yakıt deposunun içinde bulunan şamandıra arabanın konumuna ve depodaki yakıt miktarına göre farklı pozisyonlar alabilir. Bu da göstergeye farklı şekillerde yansıyabilir! Aklınızda olsun; dik bir rampayı tırmanırken yakıt göstergesinin yükseldiğini (veya alçaldığını), aynı rampayı inerken de yakıt göstergesinin tam tersini yaptığını fark edeceksiniz. Depodaki yakıtınız yarıdan daha az miktarda ise olay daha da belirgin olarak izlenir!
Kullanıcı avatarı
cumoni
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 08 Tem 2010, 10:31

diseqc yazdı:pompana bişey olmaz merak etme büyük ihtimalle mazot şamadıran bir anlık sapıtmış bulunduğu durum itibaryle sonra düze gelince şamadıra yerine gelmiş sistem doğru okuma yapmıştır direksiyon pompanıda bu dik eğim bozmuş olmasın direksiyonu tam tur cevrilimi bırakıyordun ??

Maalesef Diseqc, bilmiyordum sağlu sollu bırakılacağını.. Araç kaymasın diye bırakıyordum kaldırıma duvara lastik dayayıp. Geç oldu.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 08 Tem 2010, 10:51

neyese olan olmuş artık sen bundan sonra takoz bulundur arabanda bu masraf iki defa çekilmez eti budunu gecer ayrıca bu tam sağ ve tam solda direksiyonun bozulması aklım almıyor ne dandik iş buu
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti C@GL@R » 08 Tem 2010, 12:37

fabia bu yapar. bu konu ile ilgili olmasada yol biglisayarı verileri normalde 1-2 litre fazla göstermeye başladı ama yakıt yine aynı yakıyor. o gün içince düzeldi şimdilik sıkıntı yok ilginç araba bu fabişler :)
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti önder38 » 08 Tem 2010, 14:06

C@GL@R yazdı:fabia bu yapar. bu konu ile ilgili olmasada yol biglisayarı verileri normalde 1-2 litre fazla göstermeye başladı ama yakıt yine aynı yakıyor. o gün içince düzeldi şimdilik sıkıntı yok ilginç araba bu fabişler :)

fabianın kendiliğinden düzelme özelliği var bende kullanıyorum bunu...

1. iç sirkülasyon ışığı aktifleşmiyordu, bir süre sonra kendiliğinden düzeldi...
2. geçenlerde çukura düştüm, alt taraftan garip tıkırtılar geliyordu ama içeriye duyulacak kadar da yüksek seste. 1 gün sonra tamirciye giderken kendiliğinden düzeldi, lifte kaldırdık baktık hiçbirşey yok...
3. kalorifer fanı 3. kademede ses yapıyordu bir süre sonra kendiliğinden kayboldu...
4. 2500-3000 devir arası motor sesinden daha fazla ses ve titreşim gibi zorlanma vari birşey vardı, şimdilik geçti ama arada yine oluyor onunda tamamen iyileşmesini bekliyorum...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti lazza » 08 Tem 2010, 19:01

önder38 yazdı:
C@GL@R yazdı:fabia bu yapar. bu konu ile ilgili olmasada yol biglisayarı verileri normalde 1-2 litre fazla göstermeye başladı ama yakıt yine aynı yakıyor. o gün içince düzeldi şimdilik sıkıntı yok ilginç araba bu fabişler :)

fabianın kendiliğinden düzelme özelliği var bende kullanıyorum bunu...

1. iç sirkülasyon ışığı aktifleşmiyordu, bir süre sonra kendiliğinden düzeldi...
2. geçenlerde çukura düştüm, alt taraftan garip tıkırtılar geliyordu ama içeriye duyulacak kadar da yüksek seste. 1 gün sonra tamirciye giderken kendiliğinden düzeldi, lifte kaldırdık baktık hiçbirşey yok...
3. kalorifer fanı 3. kademede ses yapıyordu bir süre sonra kendiliğinden kayboldu...
4. 2500-3000 devir arası motor sesinden daha fazla ses ve titreşim gibi zorlanma vari birşey vardı, şimdilik geçti ama arada yine oluyor onunda tamamen iyileşmesini bekliyorum...

abii ne güzel seninki yaa şimdi bizde beklesek geçermi acaba hemen koşa koşa tamirciye gidiyozda :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti cineration » 13 Tem 2010, 15:11

önder38 yazdı:mazot ibresi, şamandıranın gönderdiği elektrik akımını yorumlayarak yakıt miktarını gösterir. depo full doluyken fazla, az doluyken az elektrik akımı gönderir. akü zayıf olduğunda veya aracı ilk çalıştırdığında da elektrik azlığından dolayı ibre biraz az gösterebilir, bir süre sonra düzelir. buda ibre hakkında bir dipnot...

Ayrıca depo içindeki mazotun çalkalanması ile ibrenin sürekli aşağıya-yukarıya hareket etmemesi için anlık ölçüm yerine belirli bir süre aralığındaki ortalama ibreye yansır. yokuş inerken veya çıkarken depo eğiminden dolayı şamandıra yer değiştirse de ibre aniden iniş ve çıkışlar yaşamaz. Ancak uzun süreli dik yokuşta park edildiğinde, araç çalıştırılınca şamandıranın ilk halini yorumlayarak ibre yanılması olabilmektedir...

Yazdıkların kesinlikle doğru
çünki şamandıradan aldığı bilgileri dijitale belirli aralıklarla gönderir (örneğin 5sn aralıklarla) Bu yüzden gösterge panelindeki bilgiler anlık olarak değişmez.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir