Direksiyondan gelen ses?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyondan gelen ses?

İleti bogucan » 19 Tem 2010, 13:12

Arkadaşlar herkese Merhaba;

Benim Fabia'da dün sabah itibarı ile direksiyon çevrildiğinde veya çukurlu yollardan geçerken direksiyondan
çok da fazla olmamakla beraber kapı gıcırtısı şeklinde bir ses geliyo ki bu da benim canımı sıktı-sizce bunun sebebi ne olabilir ??

bogucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan SANCAKLI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2002 FABİA CLASSİC 68 HP+ATİKER LPG

İleti cineration » 19 Tem 2010, 13:40

geçmiş olsun,

en kötü ihtimal direksiyon kutusu,
az kötü ihtimal açı sensörü
iyi ihtimal direksiyon yağı eksilmesi
en iyi ihtimal hiç bir işlem yapmadan sesin tamamen kesilmesi
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti diseqc » 19 Tem 2010, 13:52

banada direksiyon kutusu gibi geldi ama çukurlara vuruncada yapıyorsa amartisörlerden de yapabilir...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti jamesdean » 19 Tem 2010, 16:00

BOGUCAN,

ÇOK ACİL ARACINI SERVİSE GÖTÜRRRR!!!!

Aynı ses benim direksiyondan geliyordu. Kasislerde özellikle. Birebir belirttiğin ses. Daha önce konu açmıştım. Ama 1 hafta sonra direksiyon ağırlaştı.

Direksiyon Kutusundan onlarda çerçöp çıkacak. Keçeler kontrol edilecek. Direksiyon kutusu temizlenip yağı değişecek. Çok acil !!!

Acele etmezsen önce Açı Sensörü, Sonra Direksiyon pompasına etki edecek...

Bu dediğin ses geldikten sonra forumda bunu yazdım :

'' Bu konuyla ilgili yazılıp çizilmiştir mutlaka. Belki aynı sorunu yaşayan ve sorunu gideren arkadaşlar vardır..
Birkaç gündür direksiyondan çok zor duyulan bir tıkırtı geliyor. ( 4 cam ve teyp kapalıyken, sessiz bir trafikte ). Yine birkaç gündür özellikle dün gece ve bu sabah araç parkederken kollarım koptu. Ön lastiğin havası az biraz inik, amenna. Ama inanın direksiyon çok zor çevriliyor araç durduğunda...
Direksiyon kutusu veya direksiyon hidroliğinden midir sizce?
H. Sonu ustaya götürecem, götürmeden fikirlerinizi almak istedim. ''

Bak birkaç gün önce ses gelmeye başladı, akabinde direksiyon ağırlaştı. Dikkat !
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti BaTeRRiiSStt » 19 Tem 2010, 16:17

amortısorlerın uzerınde amortısor ruulmanları var onlar asındıgı zamanda dıreksıyonu cevırdıgınızde kapı gıcırtısı gibi ses yapar sorun onlarda olabılır..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bogucan » 19 Tem 2010, 16:43

jamesdean yazdı:BOGUCAN,

ÇOK ACİL ARACINI SERVİSE GÖTÜRRRR!!!!

Aynı ses benim direksiyondan geliyordu. Kasislerde özellikle. Birebir belirttiğin ses. Daha önce konu açmıştım. Ama 1 hafta sonra direksiyon ağırlaştı.

Direksiyon Kutusundan onlarda çerçöp çıkacak. Keçeler kontrol edilecek. Direksiyon kutusu temizlenip yağı değişecek. Çok acil !!!

Acele etmezsen önce Açı Sensörü, Sonra Direksiyon pompasına etki edecek...

Bu dediğin ses geldikten sonra forumda bunu yazdım :

'' Bu konuyla ilgili yazılıp çizilmiştir mutlaka. Belki aynı sorunu yaşayan ve sorunu gideren arkadaşlar vardır..
Birkaç gündür direksiyondan çok zor duyulan bir tıkırtı geliyor. ( 4 cam ve teyp kapalıyken, sessiz bir trafikte ). Yine birkaç gündür özellikle dün gece ve bu sabah araç parkederken kollarım koptu. Ön lastiğin havası az biraz inik, amenna. Ama inanın direksiyon çok zor çevriliyor araç durduğunda...
Direksiyon kutusu veya direksiyon hidroliğinden midir sizce?
H. Sonu ustaya götürecem, götürmeden fikirlerinizi almak istedim. ''

Bak birkaç gün önce ses gelmeye başladı, akabinde direksiyon ağırlaştı. Dikkat !

jamesdean

Çok teşekkür ederim ilgine-bu akşam götürücem servise -şunu anlamadım
herhangi bir parçanın değişmesi falan mı gerekli yoksa sadece bahsettiğin bakımları yapılması gerekli.
yani senin araca ne yaptılar bu durumda ??
bogucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 19 Tem 2010, 16:58

Parça değişmez diye tahmin ediyorum.

Gelen ses Direksiyon kutusuna biriken çerçöpten kaynaklanıyor. Temizlerler.Dediğim gibi keçelerin değişmesi gerekiyorsa değiştirirler, yağı zaten değişecek. Ben 20-30 yağ, 50-60 TL işçilik verdim diye hatırlıyorum bu işlem için. Direksiyondaki ses kesildi. Birebir aynı sorundu bendekide !

Bir an önce götürmeni tavsiye ederim. Hatta aracı kullanma bile. Ben birkaç gün kullandım sesi bulana kadar, bulduk ama iş işten geçti. Direksiyon ağırlaştı. Ki burda çok pompa arızası yaşayan arkadaş var. Algıda seçici değilsindir belki, başına gelince anlarsın demek istediğimi , umarım gelmez...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti bogucan » 20 Tem 2010, 16:47

jamesdean yazdı:Parça değişmez diye tahmin ediyorum.

Gelen ses Direksiyon kutusuna biriken çerçöpten kaynaklanıyor. Temizlerler.Dediğim gibi keçelerin değişmesi gerekiyorsa değiştirirler, yağı zaten değişecek. Ben 20-30 yağ, 50-60 TL işçilik verdim diye hatırlıyorum bu işlem için. Direksiyondaki ses kesildi. Birebir aynı sorundu bendekide !

Bir an önce götürmeni tavsiye ederim. Hatta aracı kullanma bile. Ben birkaç gün kullandım sesi bulana kadar, bulduk ama iş işten geçti. Direksiyon ağırlaştı. Ki burda çok pompa arızası yaşayan arkadaş var. Algıda seçici değilsindir belki, başına gelince anlarsın demek istediğimi , umarım gelmez...

Servise dün akşam götürdüm ve direksiyonda her hangi bir problem olmadığını söyledi usta.
Göstergelerin üstündeki direksiyonu ellemeden plastik konsolu salladığında sesin daha da çok geldiğini fark ettik, konsolun civatalarının gevşeme yapabildiğini konsolun sökülüp elden geçmesi gerekebileceğini söyledi... Bilmiyorum mantıksız gelebilir ama bu durumla karşılaşan arkadaş var mı ama ustamda sağlamdır hani şu ana kadar yalnış görmedik.
bogucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti bogucan » 20 Tem 2010, 16:49

bogucan yazdı:
jamesdean yazdı:Parça değişmez diye tahmin ediyorum.

Servise dün akşam götürdüm ve direksiyonda her hangi bir problem olmadığını söyledi usta.
Göstergelerin üstündeki plastik konsolu direksiyonu ellemeden salladığında sesin daha da çok geldiğini fark ettik, konsolun civatalarının gevşeme yapabildiğini konsolun sökülüp elden geçmesi gerekebileceğini söyledi... Bilmiyorum mantıksız gelebilir ama bu durumla karşılaşan arkadaş var mı ama ustamda sağlamdır hani şu ana kadar yalnış görmedik.
bogucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiktu » 13 Şub 2013, 00:00

benim direksiyondan da bugün bi ses gelmeye basladı ama kapı gıcırtısı degil de böyle rüzgar ugulltusu gibi vuuuuvv vuuvvv gibi bişeydi rot balans ayarı yapılması gerekiyor inşallah sadece bundan kaynaklı bişeydir
kiktu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kadir iktu
Nereden: Mersin
Arabanız: 2005 fabia 1,2 classic

İleti AlperURHAN » 13 Şub 2013, 00:15

direksiyon kutusu vs işi çok buyuk duşunmeyin hemen en ağır sorunları önce rot balanstan şüphe edin daha sonra amartisör takozlarından en son ise amartisörlerinden
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper URHAN
Nereden: Isparta
Arabanız: octavia A5 1.6 FSI ELEGANCE

İleti Fabian » 13 Şub 2013, 11:08

kiktu yazdı:benim direksiyondan da bugün bi ses gelmeye basladı ama kapı gıcırtısı degil de böyle rüzgar ugulltusu gibi vuuuuvv vuuvvv gibi bişeydi rot balans ayarı yapılması gerekiyor inşallah sadece bundan kaynaklı bişeydir

Rot Balansla o sesin alakası yok. Direksiyonu çevirdiğinde direksiyon pompasının çalışması esnasında çıkardığı ses o.. Çok hafif ses geliyorsa normal, çok abartılıysa problem çıkabilir..
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Arabanız: Fabia

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir