yardım...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yardım...

İleti ali-42 » 21 Tem 2010, 00:01

arkadaşlar birkaç sorum olacak yardım ederseniz sevinirim.
1- viteslerin geçişi zorlanmaya başladı özellikle 1. vites nedeni ne olabilir ve şanzıman yağını komple değiştirelim mi yoksa ekletelim mi? yağ olarak ne kullanılmalı.
2- direksiyon hidroliğini komple değiştirelim mi yoksa ekletelim mi? yağ olarak ne kullanılmalı?
3- boğaz kelebeği temizlendi ama usta adaptasyona gerek yok dedi ancak rolanti titremesi azda olsa devam ediyor ne yapmalıyım.
teşekkürler.

2001 fabia 1.4 101 hp 16v
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: fabia

İleti taner_octavia » 21 Tem 2010, 00:26

bogaz kelebegi temizliginden sonra adaptasyon sart diye biliyorum.ben skodanın servisinde yaptırmıstım adaptasyon yaptılar rolantide gezme yapmıyor sabit artık.zamanla kurum baglıyor orası ve ona gore oksijen gonderiyor.temizletince adaptasyonla sıfırlamıs oluyor sanırım.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti ali-42 » 21 Tem 2010, 01:20

ne kadar ücret ödemiştiniz
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti zurna1788 » 21 Tem 2010, 07:20

bogaz temizliği ve adaptasyon 30 tl... şanzıman yağını değiştirmeden önce bir kontrol edin kaçak varmı diye. eğer direksiyondada aynı şekilde yağ problemi varsa.bence tamamen değiştirin.daha sağlıklı olacaktır. hangi yağ konulması konusunda ise pek bir bilgim yok.bilgisi olanlar yazarsa bende faydalanmış olurum :))
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti diseqc » 21 Tem 2010, 07:36

öncelikle vites geçişlerinde sorun vites ger gi kollarından olabilir hemen motorun solunda üstüde, büyük yayalar sarılı iki kol var bu kollardan vites ayarı yapılabiliyor iyi bir usta ayar ceker şanzuman yağını kontrol ettir sistemde kaçak varmı baktır ama sakın şanzıman yağını değiştirtme daha cok sorun cıkarıyor sadece eksiği varsa tamamlattır yeter

direksiyon hidroliğin eskimişse komple yenilettir ama sistemdeki yağı iyice boşalttır direksiyonu tam sağ tam sol yaparak içerdeki yağ tamamen boşalsın altta sol tekere doğru tapası var acılınca yağ boşalıyor yağ olarak iyi bir yağ koy işde atf 3 koyma diyor bazıları ama çokda sorun olmuyor

bizim arabalarda boğaz kelebeği temizlenince adaptasyon istiyor wolksvagen gurubu bazı araçlarda aküyü söküp bir müddet sonra takınca hafıza silindiği için kontağı acar acmaz oto olarak yeniden adaptasyon yapar ama bizim arabalar akü sökülünce dahi hafızayı silmez ya boğaz kelebeğin iyi temizlenmedi yada adaptasyon istiyordur...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti cineration » 21 Tem 2010, 12:22

ali-42 yazdı:arkadaşlar birkaç sorum olacak yardım ederseniz sevinirim.
1- viteslerin geçişi zorlanmaya başladı özellikle 1. vites nedeni ne olabilir ve şanzıman yağını komple değiştirelim mi yoksa ekletelim mi? yağ olarak ne kullanılmalı.
2- direksiyon hidroliğini komple değiştirelim mi yoksa ekletelim mi? yağ olarak ne kullanılmalı?
3- boğaz kelebeği temizlendi ama usta adaptasyona gerek yok dedi ancak rolanti titremesi azda olsa devam ediyor ne yapmalıyım.
teşekkürler.

1- Eğer şanzımanda yağ ile ilgiliyse sorunun şanzıman yağına ekleme yapmak yerine komple değiştirmeni tavsiye ederim. Çünki içindeki mevcut yağın özelliklerini bilmiyor olabilirsin ve farklı özellikdeki yağlar bir araya gelince durum eskisinden daha da kötü olabilir. 2- direksiyon hidroliği için de aynı durum geçerli
3- boğaz kelebeği temizliği yapıldıktan sonra adaptasyon şart Fakat 1.4MPI 68BG motorlu fabialarda titreme kesilmiyor sadece kabul edilebilir seviyeye düşürülebiliyor.
benim görüşüm böyle
iyi günler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti ali-42 » 22 Tem 2010, 09:35

tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
yalnız söyle bir durum var ekleme yağ uyuşmaması nedir bilgisi olan var mı?
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti ali-42 » 22 Tem 2010, 10:51

arkadaşlar ayrıca direksiyon hidroliği ne önerirsiniz. marka ve fi yatını yazarsanız iyi olur. atf önermiyorlar. daha çok yeşil febi yağ öneriyolar ama değiştiren arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 22 Tem 2010, 11:58

bildiğim kadarıyla direksiyon hidroliğinin orj. kırmızı olandır benim sisteme tamirden sonra atf3 koyuldu herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor atf koymayın diyenler neye göre söylüyor bakmak lazım yağların karışması önerilmez tabi ama bu şanzuman için geçerli değildir ayrıca eksiltiyse hepsi hepsi bir çay bardağı kadardır 30 numara yağda bu hissedilmez bile ayrıca yağı tamamen boşatırsan zamanla dişliler arasında uyumla çalışmış ordaki küçük parçacıkalrıda yağla birlikte akıp gidecek sonra vites geçişlerinde zorlanmalar sesler uğultular başlayacak bizzat tecrübe edilmiştir çok pşman oldum değiştirdiğime ama iş işden geçti ustaya gittim nedir bu iş dedim abi yağ yeni alışacak falan bir sürü zırva hem para verdim hemde arabam maf oldu şimdi aldığım arabada bidaha böyle bişey yapmam google araştır istersen şanzıman yağı değişrmi yaz çıkar
ha bu arada atf hidroliğe ben 15 tl ödemiştim.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 22 Tem 2010, 12:48

ali-42 yazdı:ne kadar ücret ödemiştiniz

periyodik bakımında yapmıslardı ekstra ucret alınmadı.skoda bursa servisinde
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti ali-42 » 22 Tem 2010, 13:30

diseqc yazdı:bildiğim kadarıyla direksiyon hidroliğinin orj. kırmızı olandır benim sisteme tamirden sonra atf3 koyuldu herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor atf koymayın diyenler neye göre söylüyor bakmak lazım yağların karışması önerilmez tabi ama bu şanzuman için geçerli değildir ayrıca eksiltiyse hepsi hepsi bir çay bardağı kadardır 30 numara yağda bu hissedilmez bile ayrıca yağı tamamen boşatırsan zamanla dişliler arasında uyumla çalışmış ordaki küçük parçacıkalrıda yağla birlikte akıp gidecek sonra vites geçişlerinde zorlanmalar sesler uğultular başlayacak bizzat tecrübe edilmiştir çok pşman oldum değiştirdiğime ama iş işden geçti ustaya gittim nedir bu iş dedim abi yağ yeni alışacak falan bir sürü zırva hem para verdim hemde arabam maf oldu şimdi aldığım arabada bidaha böyle bişey yapmam google araştır istersen şanzıman yağı değişrmi yaz çıkar
ha bu arada atf hidroliğe ben 15 tl ödemiştim.

sanzıman için dediklerine katılıyorum. yağ mobil sea 75w90 övüyolar bundan 1 lt alıp ekletecem. direksiyon için atf keçelere zarar veriyo sakın dökmeyin diyolar. yeşil febi öneriyorlar. ancak direksiyon hidro. yağı kaç lt haznelidir öğrenmek lazım .
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 22 Tem 2010, 19:15

abi bu fabia cıların hepside boğaz kelebeği temizletiyor nedir bu çektiğiniz anlamadım ?
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ali-42 » 22 Tem 2010, 21:25

xMEGANx yazdı:abi bu fabia cıların hepside boğaz kelebeği temizletiyor nedir bu çektiğiniz anlamadım ?

sorma arkadaşım. araba titreyip durupduru :)

bi de arkadaşlar kelebek ve egr temizliği sonrası nasıl bi adaptasyon yapılır?
Kullanıcı avatarı
ali-42
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 23 Tem 2010, 08:15

boğaz kelebeği sadece fabia larda sorun çıkarmaz bu tip teknolojiyi kullanan tüm enjeksiyonlu arabalarda zamanka kurum tutat periyodik olarak temizlnemesi gereken bir parça ama sorun çıkarmadan kimse temizletmiyor en son patlak verince hep arıza yapıyor oluyor aslında bunu bizim söylemememiz lazım burda gittiğim usta hagi arabamı götürdüysem yağ bakımından sonra boğaz kelebeğini temizleyip adaptasyon yapıyor sorun olmuyor birde egr valfi adaptasyonu yapılmaz hatta arıza verdiyese temizliği bile olmaz yenisini alacaksın egr arıza vermeden temizlersen ömrünü uzatırsın..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir