Fabia Karter Koruması ve Acı Bir Olay

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Karter Koruması ve Acı Bir Olay

İleti mustklc » 01 Ağu 2010, 13:00

Cuma günü Kırşehirden Ankaraya giderken Beynam tarafında yolun tek şeritli olduğu yerde acı bir olay yaşadım.

Yolda makul bir hızla seyrederken yolun ortasında bir kaplumbağa gördüm. Hayvandan sağa ya da sola kaçarak ıskalama imkanım yoktu. Yol tek şeritli ve karşıdan gelenler fazla. Ben de hayvanı ortalayarak geçtim. Geçer geçmez kütt diye bir ses duydum. Hemen yolun kenarındaki çukur alana çektim. Arkama döndüğümde yolun ortasında hareketsiz duran kanlar içinde hayvanı gördüm. Derhal araçtan indim , sağı solu kontrol ettim. Tekrar geriye döndüğümde hayvan yerinde yoktu.

Olay yerine koşarak gittim. Gördüğüm manzara beni yıktı. Şu an yazarken bile içimden birşeyler kopuyor. Zavallı hayvanın üst kabuğu paramparça olmuş, organlarının bir kısmı dışarı çıkmıştı. Hayvan o halde bile yaşıyordu, yoldan canını kurtarmaya çalışıyor, o halde hızla kaçıyordu. Bir ara göz göze geldik , ağlıyordu resmen, yaşlı gözlerle bana baktı, içim daha beter oldu. Hayvana daha fazla bakamadım oda savaş yerinden kaçar gibi uzaklaştı. Yer yarılsa içine girsem daha iyiydi.

Tekrar dönüp aracıma baktığımda, motor altındaki muhafazanın yarısının vida yerinden kopup yere yaklaştığını gördüm. Hayvana vurunca mı oldu yoksa daha mı önceden düşmüştü bilemiyorum. Hayvana bu plastik parça vurmuş ve deyim yerindeyse üstünü biçmişti. Ayrıca açılan yerden bir sıvı yola damlıyordu. Karterin delindiğini düşünerek, acı gözlerle oradan servise çektim.

Serviste karrter koruması yerine takıldı. Akan sıvının klima suyu olduğu söylendi.
Sonra tekrar aracın altına baktığımda bu plastiğin yere çok yakın olduğunu gördüm. Yer ile arasında 5 cm var- yoktu. Acaba hayvana vurmasının sebebi bu muydu?

BAşımdan geçen bu talihsiz olayı sizlere anlatmakla umarım bir kusur etmedim. Şimdi merak ediyorum sizin aracınızın da altı yere yakın mı? ve siz olsanız böyle bir durumda ne yapardınız?

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti lazza » 01 Ağu 2010, 13:10

valla üzücü durum ya insanın içini burkuyo :(
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti alpino » 01 Ağu 2010, 13:28

geçmiş olsun.

benim de en çok korktuğum durumlardan biri bu. bir hayvana çarpmak veya ezmek. düşünüyorum bu durumda ne yaparım diye. hayvan kurtulabilecek durumdaysa (örneğin kırık bacak vs gibi) zaten hiçbir masrafını düşünmeden hemen aldığım gibi en yakın veterinere götürürüm. ama ya kurtulamayacak durumdaysa. onu öylece can çekişerek öleceğini bilerek bırakabilir miyim? yoksa mesela kafasını keserek ölümünü hızlandırabilir miyim? ben ki sineği bile öldürmemeye çalışırken ölecek hayvana yardımcı olabilir miyim bilmiyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti uzeyirkaratas » 01 Ağu 2010, 13:33

Çok geçmiş olsun..:(
uzeyirkaratas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÜZEYİR KARATAŞ
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SKODA OCTAVİA 1.6 TDI AMBİANTE

İleti AhmetH » 01 Ağu 2010, 14:15

bence kafanıza takmaya değmez diye düşünüyorum.
ani kaçış yaparken kaza da yapabilrdiniz.
emin olun hayvan başınıza gelip aa beni ezmemek için ne hale düştüler diye bakmaya gelmez :oops:

çok vahşi gelsede benim kafam bu yönde işliyor, kendimin ve arabamdakilerin canını emin olun yoldaki bir hayvanın canından üstün tutarım. bizim kurtulmamız için onun ölmesi gerekiyorsa yapacak bişey yok, ölecek :(
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti zulfikar22 » 01 Ağu 2010, 14:52

geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
zulfikar22
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Zülfikar DEMİREL
Arabanız: Fabia 2006 1,2

İleti skodaizm » 01 Ağu 2010, 18:56

Açıkcası duyarlılpğınız için sizi canıgönülden tebrik ederim.

Beylikdüzü ile Esenyurt bağlantısı köprüsünün az ilerisinde bir serçenin yolun ortasında alçaktan uçarken görünce yola dikkatle baktığımda; yerde yol ortasında yavrusunun olduğunu( yorgunluktan yola konmuş) ve büyük kuşunda endişe ile yola yakın uçarak sürücüleri bir şekilde uyardığını anladım. Aracımı biraz ileride durdurup yoldan kuşu alıp kenara koymak için harekete geçtiğimde, biraz ileriden oraya doğru yavaşca gelen diğer arabayı farkettim. Araba sürücüsü de olanı görmüştü ama aracın camından bana pis bir gülümseme ile baktıktan sonra usta bir direksiyon hareketiyle tam yavru kuşun üzerinden sol ön ve arka lastiği ile güzelce geçip bir de gaza bastı.
Yapacak bir şey kalmamıştı artık; O an bir düşündüm: Ben kuşu kurtarmak için hayatımı tehlikeye atıp yola inerken o sürücünün ise zevk ile başka bir canlının hayatına son verebilmesi beni de etkilemişti. Dedim ki içimden : Bu adamın insanlığı da bu kadar kazara yol yüzünden bir tartışmamız olsa benim veya başkasının hayatına rahatlıkla kast edecek magandalar da bunlardan olmalı.

Siz de takmayın fazla kafanıza. Zira en azından hayvanı kurtarmak için ortalayıp geçmek istemişsiniz. içinizdeki iyilikten . Yoksa sizde tekerleğinizin altına alıp dönüp bakmazdınız bile.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti tunsew » 01 Ağu 2010, 22:56

Zalimler için yaşasın cehennem, iyiki varsın.
Kullanıcı avatarı
tunsew
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tuncay Kör
Nereden: Trabzon
Arabanız: octavia 1.2 tsı

İleti mygokhan » 01 Ağu 2010, 23:15

Geçmiş olsun.O an yapabilecek bir şeyiniz yokmuş zaten...
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti oguz » 01 Ağu 2010, 23:27

geçmiş olsun üzücü bi durum gercekten duygularınızı anlayabiliyorum bir kaç kere yolda kopeklerimi ölü buldugumdan dolayı. ben tilkiye vurmiyim diye 2 tur donmustum yolda. ve cok ucuz yırttım. üzülmenizi anlıyorum ama kacamama sansınız yoksa kader diyebilirsiniz. ondan kacayım derken basınıza benim gibi bi olayda gelebilir ve siz benim kadar sanslı olamaya bilirdiniz.

skodaizm yazdı:Açıkcası duyarlılpğınız için sizi canıgönülden tebrik ederim.

Beylikdüzü ile Esenyurt bağlantısı köprüsünün az ilerisinde bir serçenin yolun ortasında alçaktan uçarken görünce yola dikkatle baktığımda; yerde yol ortasında yavrusunun olduğunu( yorgunluktan yola konmuş) ve büyük kuşunda endişe ile yola yakın uçarak sürücüleri bir şekilde uyardığını anladım. Aracımı biraz ileride durdurup yoldan kuşu alıp kenara koymak için harekete geçtiğimde, biraz ileriden oraya doğru yavaşca gelen diğer arabayı farkettim. Araba sürücüsü de olanı görmüştü ama aracın camından bana pis bir gülümseme ile baktıktan sonra usta bir direksiyon hareketiyle tam yavru kuşun üzerinden sol ön ve arka lastiği ile güzelce geçip bir de gaza bastı.
Yapacak bir şey kalmamıştı artık; O an bir düşündüm: Ben kuşu kurtarmak için hayatımı tehlikeye atıp yola inerken o sürücünün ise zevk ile başka bir canlının hayatına son verebilmesi beni de etkilemişti. Dedim ki içimden : Bu adamın insanlığı da bu kadar kazara yol yüzünden bir tartışmamız olsa benim veya başkasının hayatına rahatlıkla kast edecek magandalar da bunlardan olmalı.

Siz de takmayın fazla kafanıza. Zira en azından hayvanı kurtarmak için ortalayıp geçmek istemişsiniz. içinizdeki iyilikten . Yoksa sizde tekerleğinizin altına alıp dönüp bakmazdınız bile.

o insan kılıklı hayvana gelince burda olacak o olay suya sokup sokup doverdim

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 01 Ağu 2010, 23:32

geçmiş olsun üzücü bir durum ama vicdanlı bir insanın yapabileceği şeyleri hissetiş ve yapmışsınız. karter koruma muhafazası darbe anında darbeyi direkt kartere iletmemesi için arasında biraz mesafe kalacak şekilde tasarlanmış olduğundan yere çok yakın. ben ki aracın altını kesinlikle vurmamak üzere programlanmış gibi araba kullanıyorken, defalarca muhafazaya birşeylerin değdiğini duydum, kaçış yok yere çok yakın. toprak yolda yolun ortasında büyüyen otlardan yoldaki pet şişelere kadar herşey çok rahat değebiliyor. hele de tekerlerden biri veya ikisi biraz çukura gelirse yerde bir çıkıntı olmasa bile sürtme mümkün oluyor.
öncelikle yapılması gereken dikkatli ve yavaş olmak ama kaçış yoksa yoldaki cismi tam ortalamak yerine tekere yakın bir şekilde geçmek. muhafazanın yere yakın bülümü aracın tam ortasında yaklaşık 1 metre boyunda. yani tekerleklerle o yere yakın alan arasında 15 cm kadar bir boşluk var, oraya denk getirilerek geçmek daha akıllıca. ama cisim sert ve epey büyükse orda da rotlara ve ön takımlara zarar verebilir onuda kestirebilmek önemli...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti xMEGANx » 01 Ağu 2010, 23:45

ÖZRÜNÜZ KABAHATİNİZDEN BÜYÜK abi madem içim burkuldu diyorsunuz madem o kadar üzüldünüz madem yer yarılsada içine girsem diyorsunuz bu hayvancağızı alıp bir veterinere götürmek çokmu zordu ?? zaten savunmasız bir hayvan kaplumbağa ben tam 4 kez yolda kaplumbağa gördüm 4 ündede aracımın altı yüksek olduğu halde durup hayvanı karşıya geçirip aracıma tekrar bindim ve yoluma devam ettim.. unutmayınki dünyada ki en pis varlık İNSAN dır ! o yüzden kendimden utanıyorum doğaya zararlı olduğum için bu kadar kendimizi düşünmeyelim biraz çevreyi düşünelim oralardada yaşayanlar ve ailesi olanlar var... Geçmiş Olsun birdaha olmaması dileğiyle.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti psco » 02 Ağu 2010, 00:03

geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti turnalarkenan » 02 Ağu 2010, 12:43

GEÇMİŞ OLSUN
HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR, NAMUSA HÖRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR......
Kullanıcı avatarı
turnalarkenan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yusuf Kenan TURNALAR
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 1998 FELICIA 1.3 GLX İ

İleti DEEPMURAT » 02 Ağu 2010, 12:43

Evet o kısım yere çok yakın.Basit bir plastik parça ile kapatılmış.Hiç bir koruyuculuğu yok.
Ben serviste çelik muhafaza taktırdım.150 tl tuttu ama sağlam oldu

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti ihsan » 02 Ağu 2010, 19:43

cok gecmis olsun bizde yozgattan döner ken 4-5 yıl once abim sürüyordu arabayı hıc unutamam ben yantaraftayım yol tek yönlü gene karsıdanda araba gelıyo arkada dolu ve bızım yolun tam ortasına baykus vardı ama arkası dönük duruyordu mecbur ortaladık tam uzerindne gecerken ayagımın altında sarsındıyı hıssetım o an ben arkamı donup baktıgımda kafası govdesınden ayrı yere fırlamıstı cok moralımızı bozmustu
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti WXW » 03 Ağu 2010, 00:13

Geçen Samsun da ben de Caanımm atmacaya çarpmıştım, gözgöze bile geldik, kanatlandı, havalanmak için çok oyalandı maalesef, gövde altına, 240 la giderken, sesini duydum ama arkamda cam olmadığı için dönüp durumuna bakamadım!! nasıl içim acıdı.
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti mustklc » 03 Ağu 2010, 09:41

[url=memberlist.php?mode=viewprofile&u=4601]xMEGANx[/url] arkadaşım veterinere götürmeyi ben de düşündüm. ancak hayvan kurtulacak gibi değildi. asabi ve panikli bir eşim var, üstelik hamile. olay olduğunda dikkatleri kablumbağadan çok kendi üstüne çekti sağolsun. ona kalsa durmayacaktım bile. yol da çok musait değildi vızır vızır. bir kere park halindeyken arkadan kamyon çarpmıştı bizimkinin paniği ve cazgırlığı da bu yüzdendi zaten . elimden birşey gelmedi. 1 dakikaya kalmadı hayvan da kaçarak uzaklaştı.

yaşadığım yerden dolayı ben de çok hayvanı yoldan kurtardım. bir kere kurtardığım bir kamlumbağa elime bir ısırık atmıştı acı için 4 şeriti geçirdim o halde. kirpileri ayağımla ite ite bir saat uğraşmışımdır.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

Sonraki