klimayı yaptırdım gitti paracıklar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

klimayı yaptırdım gitti paracıklar

İleti diseqc » 06 Ağu 2010, 10:55

evet arkadaşlar arabamı 1 aylığına babama vermiştim gecenlerde işi bitti, arabayı getirdi bindimki klima soğutmuyor aha dedim ayvayı yedik şimdi göğsü falan sökmeseler bari diyerekten dün güvendiğimiz bir abimize arabayı teslim ettim ustam rizede baya ünlü çok iyi oyuncakları var işinide temiz yapıyor ama sonunda biraz öpüyor ama neticeye herkez helal olsun diyor sanırım. önce arabanın klima tesisatına fosfor bastı mor ötesi ışıkla kaçağın yerini tespit etti tam klima kompresörünün orda ki kıvrımdan kaçırıyordu neyse boruyu söktük kaynakcıya gitti 10 dk da kaynatıp geri getirdi bizde o arada arabanın diğer ufak tefek sorunlarını hallettik yağ havalandırmam sızdırma yapıyordu söktü contasını değiştirdi camlar acılıp kapanırken ses yapıyordu onda bi sprey sıktı sesler kesildi on numara oldu sonra klima borusu yerine takıldı inşallah başka kaçak yoktur diyerek tekrar kaçak testine başladık yüreğim ağzımda bekledim neyseki kaçak yokmuş 550 g gaz bastı sistemi kontrol ettik bir bindimki araba buz dolabı gibi tabi sevindim oraya gidene kadar her kafadan bir ses çıktı aklımı aldılar yok klima radyatöründendir en aşşa 800 tl dır diyen oldu yok kompresör bozuk 1000 tl diyen oldu birde forumda okuduğum göğsün içindeki sensör olabilir diye baya tırsarark gittim çok pahalı bişey cıksa yaptırmayacaktım ama çok abartı bişey cıkmadan su anda soğugun tadına varıyorum inşallah bidaha bozulmaz bu konfor işi baya pahalıymış yahuu ödediğim parayıda yazayım yaptıracak olanlara ışık tutsun

klima borusu iki yönlü kaynak : 25 tl
balata spreyi+fosfor+cam yağlama spreyi = 10 tl
klima sistemine 550 g gaz = 60 tl
yağ havalandırması sökülmesi tamiri + işçilik = 100 tl yazmış 80 ne indirdim.

yani toplam olarak 175 ödedim ankarada olsam daha ucuza hallederdim ama rizede bu rakama tamir olduğuna bile şükrettim iyi bir işçilik oldu başdan sona başında durdum hepimize kazasız arızasız günler...

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti murat11h1 » 06 Ağu 2010, 11:05

550 g ne 550 gram mı yoksa markası mı nedir kardeş. normalde 6 litre basıyorlar galiba gazı.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti taner_octavia » 06 Ağu 2010, 11:06

iyi ekstra masraf cıkmadan halletmissiniz sorununuzu.benimde klima yeterli derecede sogutmuyor.radyator kısmında pervaneler seyrek aralıklarda donuyor sanırım o yuzdende sogutmuyor.sensor arızasımı nedir artık baktırmak gerek.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti zurna1788 » 06 Ağu 2010, 11:16

geçmiş olsun. bizim arabalarda en sevmediğim şey otomatik klima koymamaları.dolayısla araç biraz geç soğutuyor.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti mbarman » 06 Ağu 2010, 11:40

murat11h1 yazdı:550 g ne 550 gram mı yoksa markası mı nedir kardeş. normalde 6 litre basıyorlar galiba gazı.

ewet fabianın soğutucu gaz miktarı 550gram R134a
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti delidolu » 06 Ağu 2010, 12:43

Bu arada klima gazını basmıyorlar, sadece önce içerideki havayı boşaltıp, mevcut klima gazını özel bi tanka alıyorlar, daha sonra yağ eklemesi ile birlikte aynı gazı geriye yüklüyorlar, ustanın söylediğine göre içeride oluşan yoğuşma ve basınç dengesizliği bu şekilde giderilerek klima normal durumuna getiriliyormuş, gaz yüklemesi sadece kaçak vs durumlarında eksilme varsa büyük o2 tüpü gibi yerden ekstra olarak veriliyor. ama sonuçta verilen paranın anlamı şu: "abi benim şu malımı al sonra geri ver, ben de sana 60 TL vereyim (ank ben 40TL ye yaptırdım)" , inanılır gibi değil. sözün özü "alet işler el övünür" demek bu olsa gerek...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 06 Ağu 2010, 12:53

''İş bilenin kılıç kuşananın'' demişler, afedersiniz, kıçına penseyi takan ''ustayım'' diye geziyor, gerçek ustanın da adını kirletiyor...Bununla geçmiş olsun
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti diseqc » 06 Ağu 2010, 13:05

valla benim sisteme gaz basıldığından eminim çümkü sistemde gaz varmı diye tornavidayla sibobuna bastırdım tıs bile etmedi içerde hiç basınç yoktu zaten direk kaçak testine başlandı sonrada borular sökülüp takıldı 550 gr gaz basıldı ama yağ basmadılar özellikle sordum yağ basmıyacaz zaten yağı var dediler yağ kompresörün içinde kaçakla yağ boşalmaz dediler inşallah bişey olmaz....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 06 Ağu 2010, 13:08

Klima sisteminde yağ aşağıda toplandığından kaçan sadece yağ olur, doğru söylemişler, rahat olun..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sampionibo » 06 Ağu 2010, 15:39

hadi geçmiş olsun bu kadarıyla ucuz atlatmışsın.Ben aldığımdan beri nazar deymesin klimada bir sorun yok inşallahta çıkmaz.Hele bu sıcak havalarda klimasız zor vallaha...
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti diseqc » 06 Ağu 2010, 16:21

hetepe yazdı:Klima sisteminde yağ aşağıda toplandığından kaçan sadece yağ olur, doğru söylemişler, rahat olun..

sanırım kaçan sadece gaz diyecektin ustama güveniyorum inşallah bi sorun çıkmaz hava gercekten sıcak hele rizedeki %90 nem oranı insanı canından bezdiriyor...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir