Kafam cok karıstı?!??!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kafam cok karıstı?!??!

İleti montoyajp » 11 Ağu 2010, 01:02

Arkadaşlar oncelıkle herkese merhaba. Yenı kayıt oldum. Bugunlerde yenı bir araba almayı düşünüyorum. Uzun araştırmalar sonucunda en cok kafama yatan ve beklentılerımı karsılayan marka model Skoda Fabia oldu. Malum sıtelerden bırcok arabaya baktım ancak kafama takılan birkaç şey var.
Yaklaşık 15.500-16000 arası bi param var. ABS olmazsa olmaz olarak dusunuyorum benım ıcın. 1.4 motor almaya nıyetlıyım cunku baska markalarda 1.2 alan arkadasların bazılarında performansla alakalı yasadıkları sorunları gordum. Belkı Fabia'da bu tür sorunlar yaşanmayabilir ancak bu bende bir tür takıntı oldu:)

Sormak ıstedıgım ilk soru şu; Elegance, special, ambiente ve choice modellerının arasındakı farkı kavrayamadım. İlanlarda aynı marka ve model için birinde olan bir özellık dıgerınde gosterılmıyo. Bunun sebebi zannımca ilan verenın umursamadan yazması yada kendısının de bındıgı arabanın bazı ozellıklerını bılmedıgı. Hangi model arabada ne donanım var nerden oğrenebılırım?

ikinci sorum malum dızel araba alanlar bınmek ıcın alıyo daha cok. dolayısıyla km sı genelde fazla oluyor ve fıyatı da nıspeten daha pahalı. Bir goruse göre dizel ıkıncı el almak benzınlıye gore (satanı gercekten tanımıyorsan) daha fazla riskli?!?? Kullanım olarak da ufak tefek farklılıklar oluyomuş. Ve arıza ve bakımlarının da daha pahalı oldugunu duyuyorum. Yanı sızce dizel olanlara mı yoksa benzınlı modellere mı odaklanmam daha doğru olur?(Anlara'da yasıyorum LPG'nın en ucuz oldugu sehır?!?!)

Son olarak da 2004-2006 arası bir 1.4 Fabia için arabanın kazası belası olmadıgını varsayarak odenebılecek ortalama fıyat sızce nedır? Buradakı herkes sonucta skoda kullanıcısı ve emınım kı cok buyuk bir yuzde arabasından oldukça memnundur. (arkadaslarım arasında da bir tane memnunıyetsızlık sesi duymadım sımdıye kadar) İlla kı herkesın arabası degerlı ve kıymetlı ama objektıf bır bakıs acısıyla ne kadar para bayılmam normal olur sızce? Cunku yaz donemı ve bayram oncesı oldugu ıcın fıyatlar bana bayagı bir uçuk geldı?acaba ben mı yanılıyorum??!!

Yardımlarınıoz ıcın sımdıden cok tesekkur ederım. Bunların dısında da her turlu tecrube ve deneyımlerınızı duymaktan mutlu olurum..

montoyajp
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Uğur YAĞLI
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti önder38 » 11 Ağu 2010, 02:14

hoşgeldiniz ve çok isabetli bir tercih yapmışınız. yaz dönemi fiyatlar biraz yükseldi gibi ama ilerde bundan aşağıya düşmeyeceği kanaatindeyim. modeller arasında (mesela comfort) yıla göre donanım değişmesi söz konusu. kiminde alaşım jant varken kiminde olamayabiliyor ama çok karışık bu durum bende hala çözmeye çalışıyorum :) modellerin en boşundan doluya doğru sıralaması ise

classic-comfort-special-choice-ambıante-elegance şeklinde sıralanabilir aşağı yukarı.

ayrıca donanım seviyesine göre koltuk döşemelerinin kalitesi bile değişmektedir. mesela bende 2006 ambıante, dayımda 2005 special var. onun koltuklar bez incekumaş döşeme gibi dururken benimkiler daha kaliteli ve sağlam, birde benimki konsol çift renk ve cd çalar varken onunkinde kasetçalar var ve göğüs komple siyah. bide benim gösterge makyajlı tip ve 240 :)

classic olanlar 2004 ten bu yana var sanırım ve abs olmayan tek model diyebilirim. ancak classic plus olanlarda abs olabiliyor. ayrıca fabia II lerin classiclerinde yol bilgisayarı da yok.
comfortlar 2001-2003 arası benzinli 101 likler olup elegance lara kafa tutacak kadar donanımlı hatta sadece koltuk ısıtma yok diyebiliriz. bunun dışına mpı motor 68 bg olanlar da var ki onlar çek üretimidir, bazı kronik sorunları olan ve fabia kalitesini yansıtamayan tek model diyebiliriz.
special 2004-2005 modellerde olup comfort donanımın adının yenilenmesi gibi düşünülebilir. ancak komforr kadar donanımlı olamayabilir. mesela asr nin olmaması gibi. ama olabilirde tam emşn değilim.

aynı yıl aralıklarında (2004-2005) özel seri olarak üretilen choice ise 2006 dan sonra ambıante donanımın aynısı diyebiliriz. ancak choice asr ve 6 hoparlörü standart sunarken ambıantede yok. ayrıca choice modelinde 6 kollu diğerlerinden farklı ve 15" alaşım jant var.
elegance olanlar sadece benzinli olup 4 cam otomatik,ısıtmalı koltuk, abs, asr ve diğer donanımları standart sunarken iç aksamı çift renk olup tatlı bir koyu bej palstik aksamı ve döşemeleri mevcut.

benzinli kullanmadığım için yorum yapmaktan kaçınıyorum ama dizel lerden 75 ve 80 bg olanlar 195 torka sahip ve oldukça güçlü ve cimri aynı zamanda dayanıklı bir motora sahip. çünkü TDI. tdcı veya cdtı değil yani common rail sisteme geçmemiş motorlar. dezavantajı rolantide veya şehir içinde biraz sesli uzun yolda ise ses yok. avantajı ise common rail dizel motorlardan çok daha uzun ömürlü ve hasar konusunda dayanıklı.
yakıtta ise şehir içi 4.5 ile 5.5 litre şehir dışı 3.5 ile 4 litre yakıyorum ben ama uzun yolda 90 a sabitleyip giderim. 120 ile de gidersen 5 litre yakar ki bu hıza bu yakıt bile ekonomiktir.

şimdilik aklıma gelenler yine aklıma gelirse yazmaya çalışırım. takıldığınız şey olursa yine yazın ben veya bir başka arkadaş yardımcı olmaya çalışacaktır...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti diseqc » 11 Ağu 2010, 07:25

maşallah önder ne var ne yok döktürmüş üstüne söylenecek pekfazla bişey yok ben önder kadar araştırmadım benim araba 2001 elegance sana söyeleyebileceğim ya dizel al bol bol gez yada 101 lik fabia al performansddan ödün verme eleganse modellleri gercekten donanımlı baya ince ve hoş özellikleri var ama alırken direksiyonunu ve kapılarını mutlaka kontrol ettir eğer hemen satmayı planlamıyorsan km de çok kafana takma bakımlı olsun baskı balata,fren balatalrı, diskler, triger, bujiler, lastikler, klima ve gazı, ön düzen, egzos aldığında sana masraf çıkarmasın yeter.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti zurna1788 » 11 Ağu 2010, 08:37

4 yıldan beri 68 hp kullanıyorum. 180 tl değerinde bir direksiyon sensörü arızalandı başka bir problem olmadı... Skoda kalitesini yansıtmıyorda ne demek...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti hetepe » 11 Ağu 2010, 09:15

Ben de 6 yıldır fabia kullanıyorum, 100 tl lik akü ve 1500 tl lik direksiyon arızası çıkardı o kadar.1500 ü vermedim, arızalı kullanıyorum, bayağı heyecanlı oluyor, adrenalin bağımlısı oldum.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti jamesdean » 11 Ağu 2010, 09:16

Dizel motorum ömrü şans faktörünü bir kenara atarsak kullanıcı ile alakalıdır.

Şöyle izah edeyim en basitiyle .

Aracı park ettin , sabah geldin çalıştırdın. Rölantide motorun ısınmasını beklemen lazım birkaç dakika. Uzunca bir yoldan geldin, aracı part ettiğin yerde stop etmeden rölantide ( yağlanmayı sürdürmesi açısından ) yine birkaç dakika bekletmen motorun ömrü için önemli. Kullanıcıya bağlı !

Çok düşük ve çok yüksek devirler hem motora hem turboya zarar verir. Bu da kullanıcıya bağlı.

Mazot alınan istasyon, bakımlarda kullanılan malzemelerin kalitesi de yine kullanıcıya bağlı olarak motorun ömrünü uzatmakta veya kısaltmaktadır.

O nedenle Fabia (1) i olan tanıdığın birisi varsa , veya aracına yukarıdaki noktalara hassasiyet göstermiş birisini bulursan içine sine sine belli bir KM sonrasında da TDI alınabilir..

Aracının daha atak olmasını istiyorsan x,xx,xxx hp Benzinli almak sana kalmış.

Yukarıdaki klişeler her araç için geçerlidir.

16.000 Tl'ye alınabilecek EN İYİ araç Skoda Fabia olsa gerek.

Bugün yine 3,2LT/100 KM ile Orhangazi'den Bursa'ya geldim.. Verdiğim değeri bir düşün derim.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti montoyajp » 11 Ağu 2010, 21:05

cok tesekkurler arkadaslar bayagı yardımcı oldunuz. Şİmdi sıra geldi içime sinecek bir fabia bulmaya???:) hala yardım ve teklıflere acıgım??!?!?
montoyajp
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Uğur YAĞLI
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir