fabiada torpidoyu sökme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabiada torpidoyu sökme

İleti taner_octavia » 27 Ağu 2010, 11:14

mrb arkdaslar.fabia aracımın klimasında ic sürkilasyon modunu devreye soktugumda 2/3 dk sonra devreden cıkıyor.arızaya baktırdıgımda kapagı arızalı diye gosterdi bilgisayarda.yeride torpidonun ic kısmında kalıyomus.onu söküp bi bakmak istiyorum ne var ne yok.ufacık motora 250 lira cektiler.torpidoyu daha once söken nasil söküldügünü bilen varmı acaba.iyi gunler...

Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti hetepe » 27 Ağu 2010, 13:43

Daha önceden bu tür işleri yapmışlığınız yoksa kesinlikle önermem...
Ama varsa yatkınlığınız, önce göstergeleri, teybi, havalandırma ızgaralarını,pedal tarafında ilgili vidaları, sigorta panelini ve çevresindeki vidaları, sağdaki torpido gözünü ve alt tarafındaki bağlantı vidalarını sökeceksiniz.Sonra vidalı olmayan, tırnaklı, klipsli bağlantıları kırmadan sökeceksiniz, Bazı yerlerden geçen kablo soketlerinin de çıkması gerekecek; Tabii bununla beraber herşeyi yerine taktığınızda servis cihazına bağlanıp, arıza sorgusu ve silinmesi yapılacak.Soketler çıkınca arıza gibi görüyor sistem.Uzun ve bilmeyen için riskli bir iş...
Kolay gelsin...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti taner_octavia » 27 Ağu 2010, 13:55

anlattıgınız sekildeyse zor bi iş.benim dusuncem ise torpidonun icindeki 3/4 tane vida var onları sokunce torpido gözü gelmezmi yani cıkmazmıdır.illa komplemi sökmek gerek.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 27 Ağu 2010, 14:59

taner_fabia yazdı:anlattıgınız sekildeyse zor bi iş.benim dusuncem ise torpidonun icindeki 3/4 tane vida var onları sokunce torpido gözü gelmezmi yani cıkmazmıdır.illa komplemi sökmek gerek.

dur taner abi :) elinde kalır valla. fabia bu şahin değil :)
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti hetepe » 27 Ağu 2010, 15:32

Sadece torpido gözünü sökecekseniz iş değişir, dediğiniz gibi birkaç vidaya bakar, anlatımdan sanki tüm göğsü sökecekmişsiniz gibi geldi bana...Torpidodan o üniteye ulaşabilirseniz konuyu çözersiniz zannımca...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti skodaizm » 27 Ağu 2010, 15:38

Benim aracımda da aynı sorun vardı. 260 tl eden bir motor . Sirkilasyon için . Sadece torpido gözü polen filtresi vs sökülüyor. Yani sadece yolcu tarafı. Fakat motorun ayarı için bilgisayar bağlantısı gerekiyor . Servis yaklaşık iki kişi yarım saat sürekli çalışarak bitirdiler.

Benim elim yatkın ve becerebilmeme karşılık söküp başka sorun çıkarmamak için servise bıraktım. Sökmenizi pek tavsiye etmem.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti taner_octavia » 27 Ağu 2010, 16:47

torpidonun tam arkasında dediler bana ama.şansımı denesimmi diyorum bende :) torpidoyu sokunca polen filtresinidemi sokmek gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akt145 » 27 Ağu 2010, 17:45

Dostum aracını servise söktürürsen 350 tl paranı alır benim aracın kalorifer sensörü arızalıydı göğüs komple sökülecek dedi servis parca ve işcilik dahil 390 tl para istedi bende kalsın dedim kayseride sanayide bi vw elektirikcisi buldum aynı zamanda adam klimacıydı torpidoyu ve dreksiyon altından bi kaç yeri söktü parçayı değiştirdi arıza kodunu cihazla sildi gaz bastı 150 tl verdim
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 28 Ağu 2010, 10:39

sade torpidoyu soken varmı aranızda :) yada goren nasil sokuldugunu.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Cihan_06 » 30 Ağu 2010, 14:46

çok kolay vidalarını sök çıkıyor yerinden3-4 vida hepsi ben şarjlı tornavidayla söküp takmıştım polen filtresini takmak için sonra gerek kalmadı bi daha..
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti taner_octavia » 30 Ağu 2010, 17:05

gerci polen filtresini takmak icin torpido sokulmeye gerek yok ama.yine torpido uzerinde gorunen vidaları sokunce cıkması gerek sanırım.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti önder38 » 31 Ağu 2010, 00:42

Photo-0226.jpg

torpido kapağını açınca 2 tane torx vida var 2 tane torpidonun alt tarafında ve kapıyı açınca yanda kalan plastik parçayı tırnaklarından çıkarınca 2 tane de orada diye hatırlıyorum. vidaları sökünce aşağıya geliyor zaten çekerken soğutma için gelen hava hortumu ve torpido aydınlatmasının fişini de çekince bütün bağlantılardan kurtuluyor. ancak ben fan için sökmüştüm hafif ses yapıyordu baktım yapacak birşey yok geri taktım , sonra kendiliğinden düzeldi zaten. ancak orada fan var sadece. fanı dağıtmadan sökebilirseniz arkasından o parçayı bulabilirsiniz. tabi yeri oradaysa.

resimler belki fikir verebilir.
Eklentiler
Photo-0228.jpg
Photo-0227.jpg
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti taner_octavia » 31 Ağu 2010, 11:36

resimler icin cok tesekur ederim yardımcı oldu gercekten.sanırım zor bir is fanı falanda ellemeye gelmez ben hemen arkasında diye tahmin etmistim.serviste falanda oyle demislerdi ama pek gozukmuyor ordada isi bilmeyince zor tabi ama.ellemesem daha iyi olucak sanki basıma bela almamak icin.motor diyoruz ama tam neye benzediginide bilmedigimiz icin tamamen deneme yanılmayla yapıcas.cesaret isteyen bir is.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 31 Ağu 2010, 12:40

taner_fabia yazdı:resimler icin cok tesekur ederim yardımcı oldu gercekten.sanırım zor bir is fanı falanda ellemeye gelmez ben hemen arkasında diye tahmin etmistim.serviste falanda oyle demislerdi ama pek gozukmuyor ordada isi bilmeyince zor tabi ama.ellemesem daha iyi olucak sanki basıma bela almamak icin.motor diyoruz ama tam neye benzediginide bilmedigimiz icin tamamen deneme yanılmayla yapıcas.cesaret isteyen bir is.

Taa.. en başında sökmenizi tavsiye etmem diye yazmıtım ama dinletemedik. Sadece de ben değil cevap verenlerin bir çoğu.

Skoda sever biri olarak vazgeçme kararınız beni mutlu etti. Yoksa aracınızın çekeceği işkenceye katlanamazdık. Üçüne beşine bakmadan sirkilasyon motorunu serviste veya bilen bir yerde değiştirin. Parçanın servis fiyatı 260 tl işçiliği de 60 tl

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ihsan » 31 Ağu 2010, 13:37

taner gecmıs olsun 320 lıra dıyo arkadaslar. bi motor için :)
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti taner_octavia » 31 Ağu 2010, 14:03

motorda avuc ici kadar biseymis ama.tam yerinide ogrenemedik.herhalde iceri hava ufleyen buyuk yuvarlak motorun arkasında sanırım.orasınıda acmak biraz zahmet ister.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir