kapı açılınca ışık yanmıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kapı açılınca ışık yanmıyor

İleti hasan.54 » 29 Ağu 2010, 23:47

arkadaşlar şöför kapısını açınca tavandaki ışık yanmıyor.dolayısı ile bagajda kitli kalıyor arka kapıyı açınca bagajı açabiliyorum.bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim

hasan.54
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hasan şen
Nereden: Erzurum
Arabanız: fabia

İleti AV-2006 » 30 Ağu 2010, 01:29

Lambası yanmıştır.Tırnaklardan yavaşça sökün değiştirin.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti sampionibo » 30 Ağu 2010, 01:35

tavandaki ışıkla bagajın klitinin ne alakası var o kısmı anlayamadım. :? Ama tavan lambası kolayca yapılabilir ya sigortadandır,yada lambası değişecektir :)
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti uzeyirkaratas » 30 Ağu 2010, 01:41

Halo bu senin konun Lambadadan bahsediliyor:)
uzeyirkaratas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÜZEYİR KARATAŞ
Arabanız: SKODA OCTAVİA 1.6 TDI AMBİANTE

İleti historic » 30 Ağu 2010, 03:05

şöför kapısındaki kapı switchinde problem vardır. merkezi kilit beyni kapının açıldığını algılamıyordur. masraf 50-70 TL
historic
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nitroattack » 31 Ağu 2010, 14:15

dostum aynı sorun benim aracımda ön sağ kapı ve arka sol kapıda var eğer ön solda olsaydı aynen bagaj acılmazdı (cok sukur) tavan lambasını yakan switchler kilitlere entegre kiliti temizleyip ve mekaniklerine bakmak sorunu cözebilir benim aracın kilitlerine önceki sahibi asırı sekilde gress yagı sürmüş sıkıntı burab kaynaklanıyor sanırım
nitroattack
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Göktürk GÖKKAYA
Arabanız: FABİA 1.4cc 16v comfort (2001) landirenzo lpg

İleti boraborannn » 27 Eyl 2010, 10:39

Öncelikle geçmiş olsun.Aynı sorun benim araçtada oldu o ışığın yanmaması bende sağ kapıda oldu ve kilit mekanizması sökülerek o kısımdaki swiclerin temizlenmesi ve dış kısımında bulunan plastik bir parçanın değişimi ile haledildi ışık yanmıyor ve bagaj kapagıda kilitli kalıyordu.Toplam 170 tl mal oldu sağ cam tamir seti değişimi ile birlikte.
boraborannn
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: TAYFUR ÖZDEMİR
Nereden: Antalya
Arabanız: FABİA

İleti umutgiray » 29 Eyl 2010, 15:56

hasan.54 yazdı:arkadaşlar şöför kapısını açınca tavandaki ışık yanmıyor.dolayısı ile bagajda kitli kalıyor arka kapıyı açınca bagajı açabiliyorum.bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim

aynı problem bende de var geçen gün zeki ünaldıdayken sordum. benim ön iki kapıda var. sivich ler arızallı dediler. tabiki tamamen sallama idi. (adam bir bakar ve öyle bişeyler söyler. öyle uzaktan bakıp siwich arızalıdır demez)
günahı ne dedim ikisi için en az 180 tl dediler. yok arabanın komple kapı iç döşemeleri sökülecekmiş en az dört beş saat sürermiş. siwich ayrı olarak sipariş verilmiyormuşda kapı kilidi komple sipariş veriliyormuş.
bende arabanın hiç bir yerine dokundurmadım. sadece zeki ünaldının yıkama ünitesini kulanıp çıktım.

şimdi tavan aydınlatması lazım olunca elle yakıyorum, bagajıda arka kapıyı açarak açıyorum. safaam olsunnn
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Eyl 2010, 16:05

ben bursada yenı swıtch taktırdım 50tl ye hallettım.30 dakıka sürdü
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti cineration » 30 Eyl 2010, 16:18

tavan lambasının yanmamasının ve bagaj kilidinin kapı açmadan açılmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Benim bildikleri mi de arkadaşlar yazmış zaten. Ama bence çözümü en pahalı sebep beyin ve kilit arızası.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti yonetici » 30 Eyl 2010, 16:24

Bendede aynı sorun var bagaj açılmazsa arka kapıyı açıp kapatıyorum. Kapı switci bozulmuş olabileceği gibi kapıya giden kabloların geçtiği körük içerisinde kablo hasarı oluşmasıda mümkün. Benimki temassızlık yapıyordu soketten falandır derken bir gün oturdum kurcaladım hepten bozuldu kontrol ederken bir kablo elimde kaldı o zayıfmış herhalde dedim lehimledim ama çözemedim. Bu nedenle ben kablolardanda şüphelenmek gerektiğini düşünüyorum sorun switch ten olsa ben kurcaladıktan sonra pat diye bozulmaz eskisi gibi ara sıra çalışırdı.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ilkkursun1969 » 11 Mar 2012, 14:24

Benim Fabianın da kapı açılıınca tavan lambası ve kapı lambası yanmıyor. Aynı zamanda bagajı açacağım zaman arka kapıyı açmam veya içerdeki kolundan bagajı açmam gerekiyor. Sol kapıdan anahtarla kapıyı açınca sadece sol ön kapı açılıyor diğer kapılar açılmıyor. Servise gösterdim kapının sökülüp kabloların kontrol edilmesi gerektiği arızanın kapı kilit merkezinde olduğunu ve 500 tl civarında mal olacağını söylediler. Şu anda araba 20 km yi geçince kapılar otomatik kilitleniyor ancak sol ön kapı tekrar kendi kendine kilit açılıyor. Bakalım başka bir tamirciye gösterip arızayı tam olarak tespit ettirecem. İnşallah kilit mekanizmasında arıza yoktur. Ayrıca Anahtarla camları açma ve kapama düzeneğide çalışmaz oldu. Bu konuda başka fikri olanlar veya aynı sorunları yaşayanlar varsa lütfen yol göstersinler.
2002 model fabia elegance aracımın yol bilgisayarı aracın kullanımına 2 saat ara verildiğinde yeniden çalıştırınca sıfırlardı, ancak aşağı yukarı 2 aydan beri bu işlemi yapmaz oldu ben manuel olarak silecek kolundaki reset düğmesinden sıfırlıyorum. Yardım
ilkkursun1969
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YUSUF YAPRAK
Nereden: Manisa
Arabanız: FABİA ELEGANCE

İleti mustklc » 11 Mar 2012, 14:49

konu hortlamış. ben de dahil herkesin ön kapı siviçi bozuk sanırım. kontak sprey sıktım gene düzelmedi. pis bir arıza.

1) Araç tıka basa dolu oluyor. araçtan iniyorum. bagajı açacağım açılmıyor. hemen sol arka kapıyı açıp kapatıyorum. orada oturan kişi "ne oldu birşey mi var?" gibisinden bakıyor. uzun uzun anlatıyorum her seferinde :D
2) araçı stop ediyorum, markete gidiyorum. tekrar geldiğimde kumandadan kapıları açıyorum. bagaj gene açılmıyor tabi ki. elimdekilerle öküz gibi kalıyorum. tekrar arka kapı aç kapat derken millet tuhaf tuhaf bakıyor.

arıza basit, tamiri kolay. ücreti pahalı. mecbur idare edeceğiz :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti skodaizm » 11 Mar 2012, 15:32

Sorun kapı kilidi sivici gibi. Ancak genellikle bagaj kapağının çok açılıp kapanmasından ve çoğunlukla da sedan Fabia larda kablolar zamanla deforme olup kopmakta. Kopan kablo yüzünden de kısa devre neticesi bagaj kapağı arka stoplar ve lambalarda da sorunlar olabiliyor.

Kapı sivici pahalı; inşallah kablo kopması olmuştur o da 20-30 tl ye hallolur.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti tafes » 18 Arl 2013, 12:11

Merhaba Arkadaşlar. Siteyi aracımı aldığımdan beri takip ediyorum, yaşadığım problemlerle ilgili bayağı yardımcı oldu. Aracım Skoda Fabia 1.4TDI Ambiante 2006 model.
Bagaj lambası hiç sönmüyor. bende içinin ampülünü söktüm. Swich aradım ama bulamadım. Yukarıdaki konulara bakılacak olursa aradığım swich bagaj kapağındaki kilitte. Sorun hakkında fikri olan arkadaşlardan yardım rica ederim sorun swichtemidir.
tafes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SEFA TURAL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FABİA 1.4TDI

İleti hetepe » 18 Arl 2013, 15:50

+1
Bagaj kilidinin içindeki switch, soketi ya da kablosu arızalı olabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Muammer OCAK » 10 Oca 2014, 22:15

Kapı açılınca ışık yanmıyorsa kapı kilidinin üzerindeki mikro anahtar (swich) bozuk.Sebebi;mikro anahtara hareket veren kol(sviç basına basarak hareketleri iletir) svice tam kenardan basarak zamanla sıyırıyor.Koruma contasını da yırtarak su almasına sebep oluyor.Toz-toprak ne varsa üzerinde birikiyor çünkü,kilit bloğunun en altında.Ustaya gitmeden,klima temizleme kimyasalı ile (1/10 inceltilerek kullanılır)kilit yuvasına bolca sıkarak temizleyin.Kapı altındaki su tahliye delikleri açık olsun,çamur ve toz tıkamıştır.Çalışan kapılara da pas sökücü sıkmanızı tavsiye ederim.Şayet şoför kapısının svici bozuksa hemen yaptırın çünkü,kapı açılınca benzin pompasını da çalıştırarak marş almaya hazır hale getiriyor.(Aracın arka tarafından uğultu duyarsınız.)Sol iki kapı svicini kendim tamir ettim ve sorunsuz çalışıyor.Saygılar.
Muammer OCAK
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Muammer OCAK
Arabanız: SKODA FABIA COMBİ SPESİAL

İleti Muammer OCAK » 10 Oca 2014, 22:25

Bu arabalarda sviçler kilit üzerinde.Kapının iç kaplamasını sökebilirsen herşeyi görürsün.Fabıalarda kapı sviç arızaları kronik.Yazdığım diğer mesajı okuyabilirsin.Biraz anlıyorsan ustaya gitme alayı cacık.Sanki uzay roketi tamir ediyormuş gibi abartıp kabartıyorlar,beni motor ustası yaptılar.Saygılar.
Muammer OCAK
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Muammer OCAK
Arabanız: SKODA FABIA COMBİ SPESİAL

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir