fabia camkaldırma makarası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia camkaldırma makarası

İleti stroom » 16 Eyl 2010, 10:41

arkadaşlar daha öncede foruma yazmıştım sağ otomatik camım düşmüştü. kapıyı ben söktüm bu işlerden biraz anlarım arızayı buldum ve bir parca kırılmıştı. tüm seti cok uygun fiyata istanbuldan aldırdım şimdi geri takacağım.

cam otomatiğinin makarasını kendim saracağım halatları takacağım bu konu ile ilgili bilgisi olan varmı veya resimli olarak anlatan bir site varmı yardımcı olursanız sevinirim.

not: zaten kapıyı camı ben söktüm geri taktım bari halatlarıda takayımda tam olsun

stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti e144552 » 16 Eyl 2010, 11:49

Halatı bağlayıp montaj etme işi biraz karışık, 2 kez başıma geldi, usta yaparken takip ettim ama bilmeden yapılması zor bir iş. Çok iyi bir anlatan bulamazsanız kendiniz uğraşmak yerine bir ustaya 10-20 lira verip yaptırmanızı öneririm. Yanlış yapılırsa motor yanabilir veya cam çatlayabilir. Daha fazla masrafınız olur.
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti serahmo » 16 Eyl 2010, 12:12

ARKADAŞA KATILIYORUM 15-20 TL. VERİP PATIRABİLİRSİN. UĞRAŞMANA VE RİSKE ETMENE GEREK YOK. BENİM CAM DA DÜŞMÜŞTÜ 100 TL. İLE TAMİR EDİLDİ 50 VE 80 TL. LİK MAKARA VARMIŞ BEN 80 TL. OLANI TAKIN DEDİM. 20 ADET ÇİVİ KULLANILDI 100 TL. YE OLAY BİTTİ. ÇİVİLERE 5 TL. VERMİŞTİM
Kullanıcı avatarı
serahmo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem KARACA
Nereden: Ankara
Arabanız: 2006 Fabia 1.2

İleti zurna1788 » 16 Eyl 2010, 13:28

hocam hiç uğraşıp canını sıkma.Karışık ve el emeği gerektiren bir iş.2 defa başıma geldi. İkisindede takip ettim.Ancak halat yetmez makara tutmaz.Vs başka problemler çıkarabilir.Onun için 20 tl verip yaptırmak en mantıklısı...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti stroom » 16 Eyl 2010, 13:38

anladım benim amacım zaten söktüm ettim bir makara sarması var işte ustaya iş kalmadıyani boşu boşuna el emeği verecem 1 saniyelik iş için bilsek proplem olmayacak ama insanlar böyle ufak tefek iş için dünyanın parasını ödüyor ceşke usta bir iş yapsa zoruma gitmez..
stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti tantana_79 » 17 Eyl 2010, 15:33

öncelikle geçmiş olsun arkadaşım
bir kaç ay önce benimde başıma geldi sağ cam açıktı kapatırken birde takur tukur etmeye başladı derken komple hareket etmez hale geldi.
makara kırılmış
70 liraya usta taktı sağolsun
ama bir saatten fazla uğraştı.
bi tarafa getirdi ucunu kısa geldi
öbür tarafa getirdi uzun geldi
valla ben sıkıldım izlemekten o derece yani.
karar senin tabi ama bi camcıya git 20,30 el emeği ver başını ağrıtma derim. ;)
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BARIŞ
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA 2001 16V 101 HP COMFORT (BRC)

İleti yexplorer » 17 Eyl 2010, 20:28

sarması kolay öncelikle halat ve metal çubuklardaki toz kalıntısını ve yağları temizlemen gerek. daha sonra telde normal sarım düzeninden bukülmüş kısm yada açılmış kısım varsa 2 pense yardımı ile hafif bükerek düzeltirsin. tel attığına göre motoru da sökmen gerekecek alyan kullanarak sökülür. sökemeden önce resimlerini çekersen daha kolay montaj yaparsın. motoru söktükten sonra içinde bir makara daha göreceksin onun üzerindeki varsa plastik kırıkları ezikleri su zımparası ile en zararla düzeltirsin maksat çam açılıp kapanırken o çizgilerin dışına çıkmasın. oradaki halat başlarını sökmene gerek yok. isteğin tarafa yada iki tarafa eşit gergin birşekilde sararsın. sarım bitince bi kaç deneme ile yerine takarsın düzgün olduğunu düşündüğnde makarayı beyaz gres ile ( 4 liraya aldım ben bir kutu) doldur ve kapat. asıl sorun bundan sonra çünkü gerginliği sağlamak zor oluyor. metal ucların birinde ayar kısmı vardır. onu en gevşek olacak şekilde tak. her tarafı yuvasına oturttuğunda bir tanesi kesinlikle olmaz. onuda camı tutan kısımlar metal çubuğun başına doğru olabildiğince çekip tel ile sabitle sonra diğer tarafı iki kişiysen proplem olmaz biri gerdirip diğeri takar. yine de takamazsan telin içinden geçtiği uc kısmı açık olan sarmal yaylardan 0.5 mm yada uygun oluncaya kadar kesip çıkartarak telik uzamasını sağlayabilirsin. en sonunda tel ve beyaz kısınların yağlma bölümlerini yağlayıp kullanmaya başlayabilirsin. yine bir problem olursa sorabilirsin 505 4844374 10:00 20:00 arası
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir