2011 sıfır fabia ya lpg taktırmayı düşünüyorum?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2011 sıfır fabia ya lpg taktırmayı düşünüyorum?

İleti basarani » 16 Eyl 2010, 22:21

muratburak yazdı:randımanla falan pek ilgilenmiyorum, benim korkum aracı bozmak... sonra tamirci tamirci gezmek istemiyorum.. ve aracı alalı daha 1.5 ay oldu, lpg takınca araç bozulur bişey olur diye korkuyorum bu arada taktırmayı düşündüğüm lpg markası brc... 1500 tl ciwarında bunun ayrıca ruhsat masrafı nedir yani bu parayı lpg ciye weriyoz ya diğer masrafları?
kaç binde bakıma gidiyo, lpg bakımı ayrımı oluyo? bunlara cevap arıyorum..
şu 18 kr. yakıyo diyen arkadaşı çok merak ediyorum... bana vites değiştirmeyi öğretiyor.. adam full uzun yol gidiyo bilmiyoki ist. içi trafiği... tamamen 80-90 ile gitsen gene yakacağı 22-23 kr. tur bu arabanın... sen arabayı getir ben ölçeyim yakıtını :)

Senin ölçmene gerek yok, bilgisayar ölçüyor canım benim....

Sen iyisimi tak LPG yi ama senin şöförlüğünle gene 19-20 yakacan....En iyisi bi bisiklet al sen en temizi....

İstanbul'u biliriz az çok..13 senedir burdayız...az yaktırmak da ustalık ister...O da sende yok anlaşılan...

Hadi kolay gelsin sana biraderrrrrrrrrrrrrr...

basarani
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail başaran
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeni Fabia HB 1.2 Ambiante

İleti frostbite19 » 16 Eyl 2010, 22:24

muratburak yazdı:randımanla falan pek ilgilenmiyorum, benim korkum aracı bozmak... sonra tamirci tamirci gezmek istemiyorum.. ve aracı alalı daha 1.5 ay oldu, lpg takınca araç bozulur bişey olur diye korkuyorum bu arada taktırmayı düşündüğüm lpg markası brc... 1500 tl ciwarında bunun ayrıca ruhsat masrafı nedir yani bu parayı lpg ciye weriyoz ya diğer masrafları?
kaç binde bakıma gidiyo, lpg bakımı ayrımı oluyo? bunlara cevap arıyorum..
şu 18 kr. yakıyo diyen arkadaşı çok merak ediyorum... bana vites değiştirmeyi öğretiyor.. adam full uzun yol gidiyo bilmiyoki ist. içi trafiği... tamamen 80-90 ile gitsen gene yakacağı 22-23 kr. tur bu arabanın... sen arabayı getir ben ölçeyim yakıtını :)

Eğer aracı satmıyacaksan sürekli kullanacaksan taktır madem.. Aracı bozacak bişey yok, arasıra yine benzinde binersin, ki zaten aracın her çalışmada benzinle çalışacak, pistonların içinde de gazın bir zararı olmayacağını düşünüyorum, kuru yakıt olduğu için bi sorun olur mu bunu daha bilgili arkadaşlar cevaplandırırlar.. Onun dışında aracını bozma ihtimali olabilecek bişey olduğunu sanmıyorum....

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti basarani » 16 Eyl 2010, 22:24

ahmetciftcioglu yazdı:bu arada 18- 19 kuruşu benzinle sadece 90 km sabit hızla otobanda araçta iki kişi ile gördüm onun dışında 18-19 kuruş benzinde çok ucuk denecek kadar az bir rakam.fabia şehir içi ortalama 23-30 kuruş arası yakar. şehir dışıda yol ve yük durumuna göre 18-24 kuruş arasında yakar.şu anda dizeller şehir içi 16-20 kuruş arası yakıyor zaten.

Haklısın Ahmet bey, ancak dikkatli okursanız benim işe git gel 23 kmlik yolum şehir dışı gibi.4.2 ort gidip 4.6 ort geri geliyorum..Benim ortalamam en fazla 4.5 işe git gel için. Ancak hastane, AVM vs olursa ortlamam 5-5.5 arası değişiyor. Ancak aklımı kullanıyorum internet bakıyorum kıpkırmızı trafikli yollara asla dalmıyorum.

www.ibb.gov.tr yol durumundan.

iyi geceler.
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti trgskaan » 16 Eyl 2010, 22:33

Araca fazla binmiyorsan lpg hiç taktırma boşuna orasını burasını deldirme yeni arabanın
İL BAKIŞTA TEK İKİNCİ BAKIŞTA MÜKEMMEL
Kullanıcı avatarı
trgskaan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kağan
Nereden: Sivas
Arabanız: 2005Fabia&2003Impreza

İleti felicia042 » 16 Eyl 2010, 22:35

LPG takılırsa memnun kalabilirsin kaliteli malzeme iyi işçilik verimde alabilirsin. ama! bence garanti kapsamını iyi düşün başka bir yerden arıza verdiği zaman belki garanti kapsamına sokmayacaklar arabayı. bence burası daha önemli...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti muratburak » 16 Eyl 2010, 22:43

basarani yazdı:
ahmetciftcioglu yazdı:bu arada 18- 19 kuruşu benzinle sadece 90 km sabit hızla otobanda araçta iki kişi ile gördüm onun dışında 18-19 kuruş benzinde çok ucuk denecek kadar az bir rakam.fabia şehir içi ortalama 23-30 kuruş arası yakar. şehir dışıda yol ve yük durumuna göre 18-24 kuruş arasında yakar.şu anda dizeller şehir içi 16-20 kuruş arası yakıyor zaten.

Haklısın Ahmet bey, ancak dikkatli okursanız benim işe git gel 23 kmlik yolum şehir dışı gibi.4.2 ort gidip 4.6 ort geri geliyorum..Benim ortalamam en fazla 4.5 işe git gel için. Ancak hastane, AVM vs olursa ortlamam 5-5.5 arası değişiyor. Ancak aklımı kullanıyorum internet bakıyorum kıpkırmızı trafikli yollara asla dalmıyorum.

http://www.ibb.gov.tr yol durumundan.

iyi geceler.

kardes sen istanbulda oturduğunu sanıyorsun :) bilgisayarın ölçtüğüne inanıyorsun, o bilgisayar ölçümü ha bire değişiyor, ilk fabia mı 2003 te almıştım.. ayrıca doğup büyüme istanbulluyum...
he bide aklımı kullanıyorum demişsin :) çapadan taksime aklını kullanarak gitsene Allah aşkına :D hani şu trafiğe dalmadan git bakem nası gidiyon :D
muratburak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat burak
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda fabia 1.2 htp amb.

İleti basarani » 17 Eyl 2010, 07:10

muratburak yazdı:
basarani yazdı:

http://www.ibb.gov.tr yol durumundan.

iyi geceler.

kardes sen istanbulda oturduğunu sanıyorsun :) bilgisayarın ölçtüğüne inanıyorsun, o bilgisayar ölçümü ha bire değişiyor, ilk fabia mı 2003 te almıştım.. ayrıca doğup büyüme istanbulluyum...
he bide aklımı kullanıyorum demişsin :) çapadan taksime aklını kullanarak gitsene Allah aşkına :D hani şu trafiğe dalmadan git bakem nası gidiyon :D

Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim...
basarani
CLASSIC
CLASSIC

İleti unlztrk » 17 Eyl 2010, 08:29

Bendede 1.2 htp var 2008 model 30 kuruşun üzerinde yakıyor, şehir dışıda 20-25 arası. Servisle görüştüm normal diyorlar! Yani 150 liraya 850 km giden arabada sorun var bence! Her kes yazmış şurdan şuraya 90km hızla 18 kuruş 19 kuruş iyide kardeşim otobanda 90 hızla gidenede herkes küfrediyo artık. Araba az yakacak diye mıy mıy nereye kadar?
Bu araba çok yakıyo kardeşim bunu herkes kabul etsin artık.
Soruyu soran arkadaşa gelince; Arkadaşım aylık 400-500 km yapıyorum diyorsan tabiki tüp taktır, sıfır olup ne olacak sen zaten arabayı 2 sene dolmadan satmazsın, 2 senelik arabayı alırkende herkes tüp varmı diyo artık. Yarın satabilirim dersen tabiki 2011 model arabaya tüp atılmaz şahsen ben tüplü bir 2011 model almam.
Kısacası arabansa sorun arama bu araba bu kadar yakar. Arabayı çok kullanıyorsan tüp az kullanıyorsan benzin, hemen satacaksan taktırma en aza 2 yıl binerim diye düşünüyorsan taktır.
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti sampionibo » 17 Eyl 2010, 08:35

unlztrk yazdı:Bendede 1.2 htp var 2008 model 30 kuruşun üzerinde yakıyor, şehir dışıda 20-25 arası. Servisle görüştüm normal diyorlar! Yani 150 liraya 850 km giden arabada sorun var bence! Her kes yazmış şurdan şuraya 90km hızla 18 kuruş 19 kuruş iyide kardeşim otobanda 90 hızla gidenede herkes küfrediyo artık. Araba az yakacak diye mıy mıy nereye kadar?
Bu araba çok yakıyo kardeşim bunu herkes kabul etsin artık.
Soruyu soran arkadaşa gelince; Arkadaşım aylık 400-500 km yapıyorum diyorsan tabiki tüp taktır, sıfır olup ne olacak sen zaten arabayı 2 sene dolmadan satmazsın, 2 senelik arabayı alırkende herkes tüp varmı diyo artık. Yarın satabilirim dersen tabiki 2011 model arabaya tüp atılmaz şahsen ben tüplü bir 2011 model almam.
Kısacası arabansa sorun arama bu araba bu kadar yakar. Arabayı çok kullanıyorsan tüp az kullanıyorsan benzin, hemen satacaksan taktırma en aza 2 yıl binerim diye düşünüyorsan taktır.

Arkadaşın dedikjlerine aynen katılıyorum çok doğru bir tespitte bulunmuş

+10000
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti hetepe » 17 Eyl 2010, 08:41

Bence bir gariplik var bu işte...Kullanım tarzınızı gözden geçirin, düzelmezse araca bir baktırın.5 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum ve daha güçsüz olan benim araç (64 HP) daha 30 kuruşu görmedi.
Rodaj süresinde biraz fazla yakar (max.3- 4000 km) ama bu kadar da değil.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti felicia_3437 » 17 Eyl 2010, 08:54

bence arabanın yakıtı gercek ten normal arkadaşlar arab daha benzınle yenı tanışıyor 1.500 km yol yaptı dıyor bence cota normal bu yakıtı tuketmesı 4 bın km olunca rahat kulanımdada en az akacahı benım düşüncem 250 krştur lpg taksanda yakacağı 230 krş olsun lpg benzınden ucuz ama lpg yı motor benzınden %20 daha falza yakıyor yanı bunuda göz önunde bulundurun ben ce abıcım sen arabanı 5 kmden sonra ölcüm yap en doğru kararı ozaman alırsın size kısa bır örnek vereyım benım felişe kopile motor yapıldı motor yapıldıktan sonra inan masınız ama lpg de 500 krş yakıyordu şehir icinde 1000 kmden sonra yavaş yavaş düşmeye başladı şuanda ne yakıyor tam olarak bılmıyorum kulanıma göre değişiyor 160 krş yalktıhıda oluyor 270 krş yaktıhıda oluyor bu ıkı ölcümde aynı gün icinde 100 km yol yapılarak ölcülmüştür aynı yolu 160 krş yakar gitim geri geliri ken 270 kruş yakarak geldim varmı bunun bır acıklaması acaba var tabı giderken 1 saate gitim gelirken 45 dk geldim nekadar sureat okadar yakıt
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti skinoske » 17 Eyl 2010, 09:16

Sıfır Mercedes'e bile alır almaz lpg taktırıyorlar.O konuda bir sorun yok.Ama 1.2 motor araca da LPG taktırmak mantıklı gelmiyor bana.

1.2 motor araçlar az yaktığı için tercih edilir.Çok yakıyorsa o zaman ne anlamı kaldı ki.

Performansı nasıl olur oda önemli.Klima açıkken LPG nin vereceği performans yeterli olmaz diye düşünüyorum.

Ben olsam ya o şekilde kullanırdım yada satar başka bir araç alırdım.Satarsan zarar edersin.Onuda düşünmek lazım.

En iyisi o şekilde kullan.Belki ileride düzelme olur.

Tabi bu benim düşüncem.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti Osmanlı » 17 Eyl 2010, 11:17

rodaj süresinin dolmasını bekleyin en azından kesinlikle çok düşecektir... bir de kullanım alışkanlığını gözden geçirmek lazım..
2011 1.2 araca lpg takmayı düşünmek için bile henüz çok erken... garantiniz biter yazık.
Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti Henien » 17 Eyl 2010, 11:37

LPG taktırmanın 0 veya 2. el araba diye bir matığı olamaz. Ne yani sıfır araca yazık etme diyenlere göre 4 sene binip ondan sonra taktırsanız mantıklı mı olacak? Araba aynı arab, sadece km si artmış olacak.

Benim fabia 3 silindir olduğu için her marka olmuyormuş, toplam masrafı da 1500 tl hesaplamış ve 2 yıla kadar değiştiririm düşüncesi ile biraz da işlemlere üşenerek taktırmamıştım. Zaten sakin kullanım ile Ankara'da şehir içi 5.5 lt yakıyor. Eğer 2 seneden fazla kullanmayı düşünüyorsanız, taktırın, tabi ki tavsiye edilen iyi bir ustaya.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti xex » 17 Eyl 2010, 11:43

1.2 araca lpg uyarmı kullanmadan fikir veremem fakat istanbul trafiğinde benzinle 0,18 kuruş hangi araba yakıyor merak ediyorum açıkcası.

Bende Fabia 1.4 101 bg aracım var lpg ile ortalama 0.185 ila 0.20 arası yakıyor.Benzine geçtiğinde ortalama 0,30 yakıyor.

????
Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti felicia_3437 » 17 Eyl 2010, 12:25

xex yazdı:1.2 araca lpg uyarmı kullanmadan fikir veremem fakat istanbul trafiğinde benzinle 0,18 kuruş hangi araba yakıyor merak ediyorum açıkcası.

Bende Fabia 1.4 101 bg aracım var lpg ile ortalama 0.185 ila 0.20 arası yakıyor.Benzine geçtiğinde ortalama 0,30 yakıyor.

????

+1903
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti cineration » 17 Eyl 2010, 14:43

Merhaba,

Öncelikle LPG sisteminin araca hiçbir zararı yok ve aracın hiç bir yerini bozmaz.
aracımı muayene ettirirken 2 adet sıfır ve LPG takılmış honda gördüm (biri HRW diğeri civic). Fakat bu arabalara LPG sistemini takan yer yetkili servis ve bu yetkili servis LPG sistemi garantiyi bozmaz diyor. Artık yetkili servisler sıfır araçlara LPG sistemi takıyor. Bence sen bulunduğun yerdeki Skoda yetkili servisi ile görüş. Eğer LPG sistemini yetkili taktırırsan garantiyi bozmaz diyorsa LPG sistemini yetkili serviste taktır.
Eğer garantiyi bozar derlerse sana tavsiyem bulunduğun yere en yakın büyükşehirdeki ATIKER bölge başbayiine git montajını yaptır.
ATIKER dedim çünki LPG sistemlerinin malzeme kalitesi hepsinde aynı. Fakat ATIKER in fiyatı diğerlerinden daha ucuz ve 10 taksit kampanyası var.
kazasız sürüşler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti mygokhan » 17 Eyl 2010, 15:22

Tamamen şans işi şu LPG..

Aslında şans değilde iyi bir montaj ve itina..Benim 1.2 roomide var LPG..Hem marka iyi, hemde montaj güvenilir olduktan sonra memnun olmamak gibi bir durum olmaz zaten..

Ben LPG'den sonra şehir içi 16-17 kuruşlara geziyorum.Açıkçası süper memnunum.Aracın LPG'li olduğunu bagajda duran stepne'den anlıyorum :D O an ufak bir moralim bozuluyor o kadar :D

Yeniyken taktırırsanız kâra geçersiniz..Ama kesinlikle Skoda'dan anlayan bir yere taktırman senin için iyi olur.Zira sıfır arabayıda yabancı ellere teslim etmeye şahsen benim içim elvermez :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir