101BG FABİACILARA SORU?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

101BG FABİACILARA SORU?

İleti yabani » 18 Ekm 2010, 23:55

Benimde 101 hp fabia'cı arkadaşlara danışmak istediğim bir konu var;
Arabayı dik bir yokuşa park ettiğimde 1. vitese takıp el frenini çekmeden bıraktığımda araç kaçırıyor. Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda aracın sekmanlarının gitmiş olması lazım ki, kompresyon kaçırsın, fakat arabamda lpg olduğu halde yağ eksiltme yok (elbette var ama çok cüzi bir miktar, en son yağ değişiminden bu yana 2bin'den fazla km oldu ve şu ana kadar zerre eksilme yok) buda bana sekmanların sağlam olduğunu söylüyor ayrıca ekzos dumanı da gayet normal yani yağ yakma kesinlikle yok.
Bu kaçırma aracın 1. vites oranının uzun olmasından mı kaynaklanıyor (çünkü 1. vites birçok markanın 2. vitesi gibi) yoksa başka bir olay mı mevcut.

yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti can.tasan » 19 Ekm 2010, 00:24

hetepe yazdı:Aynı araçlarda aynı devirde farklı hız değeri çıkıyorsa bunun en önemli nedeni yanlış lastik boyutu seçimidir,
örneğin: yuvarlanma mesafesi kısa lastik seçildiğinde daha fazla döneceğinden km fazla gösterir. Şu an 165 70 14 ölçüsü olan lastiklerim gerçeğe en yakın değerleri veriyor, bir ara 205 45 16 kullanırken km daha fazla gösteriyordu.

Hetepe, ilk basta ayni yalnisa ben de dusmustum fakat, lastik boyutu motor deviri ile km gostergesinin iliskisini etkilemez. Soyleki ayni devir sayisinda km gostergesi gene ayni hizi gosterir, cunku km gostergesi de zaten tekerleklerin devir sayisindan olcmektedir hizi, vites oranlari degismeden de ikisi arasindaki iliski degismez yani. Eger devir sayisindan degilde yere bir lazer spotu dusurerek felan olculseydi hiz o zaman dediginiz dogru olurdu.

3000 devirle donen motor vites oraniniz icabi tekerlekleri de lastik boyutundan bagimsiz olarak belli bir devir ile dondurur, lastik boyutunuz degistiginde km gostergesinden okudugunuz bu devir sayisi degismeden yuvarlanma mesafesi degistiginden hiziniz gostergedekinden farkli olur. Yani km gostergesi 100 ile gidiyorsun derse ve devir sayiniz da bahsedilen gibi 3000 se lastik ebadiniz orjinal degil ise yere gore hiziniz 100 degildir.

Saygilar...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti ihsan » 19 Ekm 2010, 00:51

bende yarın benım formanla deneyım bakalım bi merak ettim :)
benımkıde 2400 devirde 90 yapıyo ekonomık kullandıgım ıcın aklımda ama 100km hıza bakacam
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti diseqc » 19 Ekm 2010, 07:21

yabani yazdı:Benimde 101 hp fabia'cı arkadaşlara danışmak istediğim bir konu var;
Arabayı dik bir yokuşa park ettiğimde 1. vitese takıp el frenini çekmeden bıraktığımda araç kaçırıyor. Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda aracın sekmanlarının gitmiş olması lazım ki, kompresyon kaçırsın, fakat arabamda lpg olduğu halde yağ eksiltme yok (elbette var ama çok cüzi bir miktar, en son yağ değişiminden bu yana 2bin'den fazla km oldu ve şu ana kadar zerre eksilme yok) buda bana sekmanların sağlam olduğunu söylüyor ayrıca ekzos dumanı da gayet normal yani yağ yakma kesinlikle yok.
Bu kaçırma aracın 1. vites oranının uzun olmasından mı kaynaklanıyor (çünkü 1. vites birçok markanın 2. vitesi gibi) yoksa başka bir olay mı mevcut.

arabanın motor değilde belkide şanzumandan diş atlatıyordur yük fazla olunca ?? ben hiç denemedim ama bu yöntemle arbanın motorunda arıza var demek biraz zor
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti yabani » 19 Ekm 2010, 10:37

Bugün sanayiye gittim, gittiğimde de bu konuyu ustama danıştım, debriyajdan olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Bende kalkışlarımdan dolayı debriyajın bitmeye yakın olduğuna karar vermiştim, değiştirdiğimde anlıyacağız.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir