genleşme tankının kapasitesi nedir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

genleşme tankının kapasitesi nedir?

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 12:46

benim arabam 2004 nodel fabia 1.4 tdı combi. arkadşlar bişey merak ettim.
genleşme tankı kaç litre yakıt alıyor.

Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti hetepe » 30 Eyl 2010, 13:05

5-6 litre civarı olması lazım.Ama doldurmanı önermem.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 13:36

eyvallah.

doldurmak için değil.
başka bir hesap için gerekmişti.

teşekürler
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 13:38

hetepe yazdı:5-6 litre civarı olması lazım.Ama doldurmanı önermem.

bak aklıma takıldı şimdi.

diyelimki genleşme tankınıda doldurdum.
araba yakıtı kullanırken önce genleşme tankındaki yakıtımı çekiyor, yoksa normal depodan çekipte daha sonra eşitlendikçe mi genleşme tankından normal depoya aktarıyor
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 30 Eyl 2010, 13:41

genleşme tankından cekiyor, ben aydın'da fulledim depoyu, genleşme tankınıda doldurmus pompacı, kızdım ama yola cıktık neyse, depo ibresi manisa'yı gectikten sonra balıkesir'de felan anca yerinden oynadı...

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efboacestc » 30 Eyl 2010, 13:48

bu genleşme tankı ne oluyor abiler :)
nasıl dolduruyolar bunu nasıl anlıcaz
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 14:06

efboacestc yazdı:bu genleşme tankı ne oluyor abiler :)
nasıl dolduruyolar bunu nasıl anlıcaz

depo kapağını açınca deponun girişinde sağ tarafta (karşısından bakarken) küçük bir gme gibi bir aparat var. ona basınca genleşme tankının girişi açılıyor ve yalıt genleşme tankına doluyor. tabiki bu iş sadece biz türklere özgü bir durum.

adı üstünde genleşme tankı. yakıtın ısınması ile oluşan buhar yakıt deposunun içinde bir basınca sebep oluyor. bu basıncı düşürmek maksadıyla konulmuş bir depo. ama bizim pompa görevlileri "ABİ YEDEK DEPOYUDA DOLDURAYIMMI " gibi bir yaklaşımla (genellikle bilmeyenlere) orayıda doldurarak fazla yakıt satma peşindedir.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gogo969 » 30 Eyl 2010, 14:09

oguz yazdı:genleşme tankından cekiyor, ben aydın'da fulledim depoyu, genleşme tankınıda doldurmus pompacı, kızdım ama yola cıktık neyse, depo ibresi manisa'yı gectikten sonra balıkesir'de felan anca yerinden oynadı...

bu durumda ne mutlu oluyorsun...İçimden ben derim ulan o kadar yol gittim daha ibre oynamadı.psikolojikte olsa bir sevinç yaratıyor...
gogo969
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ak
Arabanız: Octavia GLX-i GT / BRC fast

İleti diseqc » 30 Eyl 2010, 14:09

genleşme tankı motordan tekrar dönen benzinin aktığı ve benzin deposunun basıncının ayarlandığı depoya paralel küçük bir depocuk sanırım kitapcıkta 7 lt kapasitesi var yazıyordu onu doldurmak için depo kapağının içinde arabanın arkasına doğru küçük yaylı bir kapak var onu itince pompa oraya giriyor orayıda dolduruyor pomapcıya söyleyin halleder ben ankaraya giderken doldurmuştum kitapta kesinlikle oraya yakıt almayın oraya diyor ama ankaraya gidene kadar hiç durup benzin almadım iyi oluyor ama bir daha yapmam herhalde..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti hetepe » 30 Eyl 2010, 14:15

umutgiray yazdı:
hetepe yazdı:5-6 litre civarı olması lazım.Ama doldurmanı önermem.

bak aklıma takıldı şimdi.

diyelimki genleşme tankınıda doldurdum.
araba yakıtı kullanırken önce genleşme tankındaki yakıtımı çekiyor, yoksa normal depodan çekipte daha sonra eşitlendikçe mi genleşme tankından normal depoya aktarıyor

Önce genleşme tankı boşalıyor, sonra depo...Yani uzunca bir süre benzin göstergesi yerinden oynamıyor.Full gösteriyor, genleşme bölümündeki yakıt bittiğinde gösterge düşmeye başlıyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti oguz » 30 Eyl 2010, 14:19

gogo969 yazdı:
oguz yazdı:genleşme tankından cekiyor, ben aydın'da fulledim depoyu, genleşme tankınıda doldurmus pompacı, kızdım ama yola cıktık neyse, depo ibresi manisa'yı gectikten sonra balıkesir'de felan anca yerinden oynadı...

bu durumda ne mutlu oluyorsun...İçimden ben derim ulan o kadar yol gittim daha ibre oynamadı.psikolojikte olsa bir sevinç yaratıyor...

ne mi mutlu oluyorum? genleşme tankının doldurulmaması konusunda kullanım klavuzunda uyarı var ve bende bunu bildigim için pompacıya kızdıgımı da yazdım? ya siz dedigimi anlamadınız yada ben sizin demek istedigini anlamadım. hiç de sevinmemiştim arıza ışıgı yakmasa bari diye söyleniyordum

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEEPMURAT » 30 Eyl 2010, 14:38

Benim farklı bir tecrübem var.Depoyu her zaman full doldururum ve benzinci yedek depoyu dolduruyummu diye sorunca doldurma diyorum.ve her zaman yaklaşık 100 km boyunca ibre yerinden oynamıyor.100 km den sonra yavaş yavaş azalıyor.yarıyı geçtikten sonra çok daha hızlı azalıyor. Bunu nasıl açıklayabiliriz?Sizlerde böyle değil mi?

Not:Araç 2007 model 1.4 TDI

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 14:50

DEEPMURAT yazdı:Benim farklı bir tecrübem var.Depoyu her zaman full doldururum ve benzinci yedek depoyu dolduruyummu diye sorunca doldurma diyorum.ve her zaman yaklaşık 100 km boyunca ibre yerinden oynamıyor.100 km den sonra yavaş yavaş azalıyor.yarıyı geçtikten sonra çok daha hızlı azalıyor. Bunu nasıl açıklayabiliriz?Sizlerde böyle değil mi?

bende de durum aynı. genleşme tankını doldurtmamama rağmen bu durum oluşuyor.

ben şamandıranın belli bir yükseklikten sonra dolan yakıtı ölçemediği kanaatindeyim. çünkü yakıt dolumu yaparken nerdeyse pompanın sadece ucu depoya giriyor (fazla yakıt satma politikası) ve normalden daha fazla yakıt konuluyor. genleşme tankını dolduramasa bile depoyu tıka basa dolduruyor adamlar.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Henien » 30 Eyl 2010, 14:51

Uzun yol öncesi doldurmakta bence bir sakınca yok. Sonuçta zaten benzin genleşmeye fırsat bulamadan egzostan karbonmomoksit olup gidiyor.

Bu düşünceyle geçen ay Antalya'ya giderken ne aldıysa doldurdum, yoldan bilmediğim bir benzinlikten almak zorunda kalmamak için. Düştüm yola. İbre yerinden oynamıyor tabi ilk başta hoşuma gitti ama bir müddet sonra korkmaya başladım şamandırada bir arıza mı oldu diye. 300 km falan sonraydı sanırım ibre düşmeye başladı sonra zaten düşüş o düşüş :(
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 14:56

benzinli arabalarda daha riskli diye düşünüyorum. nihayetinde benzin ucucu bir madde ve buharlaşma daha fazla oluyor. dizellerde nispeten daha güvenli gibi
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 30 Eyl 2010, 16:01

arkadaşlar pompalardaki tabancalar deponuz yeterince dolduğunda otomatik olarak atacak şekilde dizayn edilmiştir zaten. ben benzin alırken (depoyu fulleteceksem) pompacının başında dururum. tabanca attığı anda tamam bitti çıkar derim. yoksa genleşme tankı dolana kadar dolduruyor depoyu. sonra yakıt genleşince kapaktan taşıp dışarı akıyor. aldığın yakıt boşa gidiyor. arazi araçlarında kaç kere gördüm deponun yanından akan mazotun bıraktığı izi. dışarı sızan yakıt boyaya da zarar veriyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti turko » 30 Eyl 2010, 16:11

DEEPMURAT yazdı:Benim farklı bir tecrübem var.Depoyu her zaman full doldururum ve benzinci yedek depoyu dolduruyummu diye sorunca doldurma diyorum.ve her zaman yaklaşık 100 km boyunca ibre yerinden oynamıyor.100 km den sonra yavaş yavaş azalıyor.yarıyı geçtikten sonra çok daha hızlı azalıyor. Bunu nasıl açıklayabiliriz?Sizlerde böyle değil mi?

evet öyle
Kullanıcı avatarı
turko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Türkcan Korkmaz
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda fabia 1.4 mpi comfort

İleti umutgiray » 30 Eyl 2010, 16:45

ALINTIDIR.

Yakıt Deposu: Yakıt deposu dayanıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip olup en az 17.5 kg./cm2
(250 Psi) basınca dayanabilmelidir. Deponun üzerinde özel bir doldurma supabı ve birde aşırı
basınca karşı emniyet supabı vardır. Yakıt deposu, hacminin %80'den fazla yakıtla doldurulmamalıdır.
Böylece.sıcaklık değişmelerinden dolayı yakıtın genleşebilmesi için yeterli boşluk
sağlanmış olur. Bu iç genleşme deposu yakıta yeterli genleşme boşluğu temin edebilmek
için,esas yakıt deposu hacminin %20 büyüklüğünde yapılmıştır. Depo doldurma tabancasını
depodan ayırdığımız zaman doldurma supabı kapanır ve genleşme deposunun supabı açılır.
Böylece, sıcaklık yükseldiği zaman genleşme odası yakıtın genleşmesi için gerekli boşluğu
sağlar.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir