Akü ışığı yandı...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü ışığı yandı...

İleti teokartal » 09 Ekm 2010, 11:13

Arkadaş geçen gün motor üzerini ve akü uzerındeki tozları kuru bezle aldıktan sonra yola çıktım yolda giderken baktım akü ışığı yandı daha önce hiç yanmamıştı.Akü üzrindeki tozları silerken kablolarda oynama oldu o yuzden yandığını düşünüp tekrar akuyu açtım kabloları kontrol ettım çalıştırdım arabayı problem yoktu.Dün sabah yıne çalıştırdım baktım ilk çalıştırmadakı akü ışığı yine sönmedi biraz hareket ettım baktım yıne yanıyor.Kontağı kapatım tekrar çalıştırdım ışık söndü . Ama arabada veya çalışmasında bir anormallik yok sadece ışık zaman zaman yanıyor neden yandığı hakkında bilgisi olan varsa veya başına gelen varsa bilgi verırse sevinirim.
Aracım 2001 fabia 68 beygir benzinli

teokartal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sadettin kartal
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia 1.4i Comfort

İleti diseqc » 09 Ekm 2010, 11:31

şarj dinamondaki diyotlar ömrünü tamamlamak üzere sanırım akü bitip yolda kalmadan ışık yanıyorken bir elektrikçiye uğrasan iyi olur, çok pahalı bişey değildir akü ışığı yandığı anda şarj işlemi kesilmiş demektir bir süre sonra sürekli yanacaktır ha birde akünün üstünde arbaya göre sağdaki ilk sigorta kalın kablo onun sigortasıdır onda bir gevşemede söz konusu olabilir bildiğimiz sigortalardan farklı olarak 12 numara anahtarla sıkman gerekecektir bir dene istersen...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti SKODA 135 » 09 Ekm 2010, 12:50

Zaten şarj etmiyorsa yakında sabah marşa basınca akünün zayıfladığını görürsün.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti cineration » 11 Ekm 2010, 11:46

bu sorun ihmale gelmez seni yolda bırakır bence bir elektrikciye uğra akünü ölçsünler ve alternatörünü (piyasa tabiri ile şarj dinamosu) kontrol etsinler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir