fabia 1,2 64 bg sedan yakıtı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia 1,2 64 bg sedan yakıtı

İleti bahane » 14 Haz 2007, 13:08

[quote="10Y@ĞMUR"]Cool Hayırlı olsun benzinli iyi bir şeçim senin durumunda olan için.İrfan hocamında dediği gibi 10000km sonra makinan kendine gelir takma kafanı keyfini çıkart..!
EmbarrassedÇak bi malboro, takma dünyayı en iyisi bu bence..!! 
[/QUOTE]

TAMAMDIR 10Y@ĞMUR BEN SİGARADA İÇMİYORUM AMA İÇTİKLERİMİZE SAYALIM LOL 

bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti bogazıcıskoda » 14 Haz 2007, 15:30

yalnız 1,2 fabiaların çekiş gücü 1,4 tdi ler kadar ii değil..1,2 lerin hastalığı baskı balatadır dikkat edin..
bogazıcıskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hans35 » 15 Haz 2007, 02:23

[quote="bahane"]arkadaslar hepinize öncelikle merhabalar aranıza yeni katılıyorum... 2007 model 1,2 64 kw fabia sedan aldım ama yakıt konusunda bir türlü ne yaktığını çözemedim bilgisiz olan veya aracı olan yardımcı olursa çok memnun kalırım. şuan araç 2.500km en son depoyu 54 lt yakıt aldı 162-ytl 710 km yaptı çok mudur? birde vites geçişlerini devir saati kaça gelirken yapmak gerekir. şuan için (40'a gelirken yükseltiyorum 20 altına düşünce küçültüyorum)?????? mesajlarınızı bekliyorum[/QUOTE]  Sami Bey bu şekilde aracının deposunu doldurmaya devam ederseniz araç size bakım gelmeden servis yolunu gösterir.Aynı araç bende var aracım 30.000 de uzun yolda 4.5-5.1 lt arası yakıyor.Aracınızın bakımı geldiğinde markaya göre değişir ama 10/40 yağ yerine(yarı sentetik),0/40 yağ(tam sentetik)bp visco 7000(örnek)kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.Bir de aracınız 2500 km de çok yakacaktır.5000 den sonra,10-000 den sonra daha da düşecektir.Aracınız ilk 10.000 km yi geçtikten sonra bu 4000 devir olayını unutmanızı(vites değiştirirken)tavsiye ederim.Daha düşük devirde vites değiştirmeniz tamamen cebinizin yararına olacaktır.Hatta 2500 km de bir araç için fazla yükleniyorsunuz aracınıza.Devir saatinin kırmızı kısmına kadar olan bölgenin 2/3(en fazla)olan bülgede seyretmeniz sizin yararınıza olacaktır.Rampa aşağı inerken kesinlikle boşta inmemenizi tavsiye ederim yakıt fazla yakar bşta.Ne zaman ki eğim azaldı ve araç artık viteste gitmiyor o zaman boşa atıp aracınızın hızlanmasını sağladıktan sonra devre göre vitese atıp gaza basmadan rampayı inmeniz sizin yararınıza olacaktır.Madem ki arkadaşların bazıları 1.2 nin üstadı diyor bana(sözüm ona)ben 1.2 yi size daha ayrıntılı olarak anlatmaya çalışırım.Çok iyi seçim yapmış ve 1.2 almışsınız sizi tebrik ederim.Sedan olayıda mükemmel bir yaklaşım(bagaj olayı).Biraz daha anlatayım aracınızı çalıştırmadan önce tüm ışıkların sönmesini bekleyiniz(hava yastığı gibi).Çalıştırdıktan sonra ya 10 sn bekleyerek direksiyonu çevirmeyiniz ya da araca gaz vererek direksiyon hidroliğinin yukarı çıkmasını sağlayınız.Asla direksiyonu sonuna kadar kırmayın kırmak zorunda kalırsanız bile zaman geçirme gafletinde bulunmayın.Aracınızın camları açıkken kapıları kapatmamaya dikkat edin.Yani camınızı tammamen kapatın ve kapıyı kapatın.Sonra camınızı içeriden de açabilirsiniz artık.Vw grubu araçların camları hassastır.Aracınızı ısıtmaya çalışmayınız 10 sn içinde aracınızı haraket ettiriniz.Birinci vitesi hemen inci vitese yükseltiniz(bir araç boyu ilerlemeden)zira en çok yakıt yaktıran vites 1.vitestir.Gaz pedalıyla dost olun ona nazik davranın,bir üye arkadaşımız sanki gaz pedalının üstünde yumurta varmış gib gaza basın demişti bende aynen ona katılıyorum.Lastiklerinizin havasını sık kontrol
edin.Kornanızı kesinlikle değiştirin veya ek korna koydurun.Lastiklerinizin markasını bilmediğim için yorum yapamıyorum.Ya dunlop sp10a,ya continental,ya da firestone...bu üçünden birisi olsa gerek.Yok benim lastiklerim çok dar derseniz(165/70/14 tür lastikleriniz) ileride sadece mevcut janta(5 jant tır) 175/65/14 82 t takabilirsiniz.Bunun haricinde aracınıza lastik takarsanız iyi olmayabilir;ama bu lastiği takarsanız yakıtınız artarmış hikayelerinede fazla kanmayın.Aynalarınızı boyatmanız size daha güzel bir araç sunacaktır.Diyelim ki aynalarım boyansın ya dediniz aynaların altına kaliteli ilacın attırmanızı tavsiye ederim.Bazı fabialara park sensörü takan arkadaşları görüyorum(benimde var) siyah şeridin altını deldirmişler;yok böyle bir şey ya siyah şeritin üstünden deldirmelei(tamponu)estetik açısından yararlarına olacaktır.Eğer aracınızı tozlu ortamda kullanmadıysanız hava filtresini 15.000 bakımında değiştirtmeyiniz.Aracınız yağ filtresi dahil 3.2 kg yağ almaktadır kesinlikle bu rakamı geçmeyiniz.Geçerseniz katalitik konvertör e ilerisi için zarar verirsiniz.Aracınızın klimasını kış bile olsa ayda en az bir kere çalıştırınız.Biraz soğuduğunda klimayı kapatabilirsiniz.Yolculukta ise düz yolda klimanızı açabilirsiniz(yazın)lakin rampalarda klimanızı kapatınız ve rampayı tekrar çıktıktan sonra,rampayı in
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bahane » 15 Haz 2007, 10:49

merhabalar "hans35"  verdiğin bilgiler için gerçekten çok ama çok teşekkür ederim. daha önce pek araba kullanmazdım bunuda kullanmaya alışıncaya kadar bayağı zaman geçeceğe benziyor çünkü hiç araştıramadan gördük beğendik 30 dk. içinde aldık ondan dolayıda aklımda bayağı soru işaretleri var sağolasın sayende çoğu gitti. 3500 de bakıma gitme falan yazmışsını nie acaba?
bahane
CLASSIC
CLASSIC

İleti hans35 » 15 Haz 2007, 11:01

Aracının bakımı 15.000 km de olacak veya araç alındıktan 1 yıl sonra.3500 bakımı diye bir şey yok.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 15 Haz 2007, 11:13

Yine de ücretsiz bir check-up iyi gider, Fabia'mı satın aldıktan 6 ay sonra gitmiştim, sağına soluna bakıp kontrol ettiler, ön frenler ayarsızmış, çok az yağ eksiltmişti, onu tamamladılar. Hani şu eskiden rodaj bakımı denen durum gibi. Ama şart değil, ben sadece meraklı olduğum için götürmüştüm...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hans35 » 15 Haz 2007, 11:38

[quote="irfant"]
Yine de ücretsiz bir check-up iyi gider, Fabia'mı satın aldıktan 6 ay sonra gitmiştim, sağına soluna bakıp kontrol ettiler, ön frenler ayarsızmış, çok az yağ eksiltmişti, onu tamamladılar. Hani şu eskiden rodaj bakımı denen durum gibi. Ama şart değil, ben sadece meraklı olduğum için götürmüştüm...
[/QUOTE] İrfan Hocam ın dediği gibi;o şekilde gidebilirsiniz.İrfan Hocam da eski 1.2 ci lerdendi.
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 15 Haz 2007, 11:51

Thumbs%20Up Aynalarınızı boyatmanız size daha güzel bir araç sunacaktır.Diyelim ki aynalarım boyansın ya dediniz aynaların altına kaliteli---- ilacın attırmanızı--- tavsiye ederim.Bazı fabialara park sensörü takan arkadaşları görüyorum(benimde var) siyah şeridin altını deldirmişler;yok böyle bir şey ya siyah şeritin üstünden ---deldirmelei---(tamponu)estetik açısından yararlarına olacaktır..
Confused Agam hızlı yazmışsın tekrar yazarmısın anlamadık yaw..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti hans35 » 15 Haz 2007, 12:01

[quote="10Y@ĞMUR"]Thumbs%20Up Aynalarınızı boyatmanız size daha güzel bir araç sunacaktır.Diyelim ki aynalarım boyansın ya dediniz aynaların altına kaliteli---- ilacın attırmanızı--- tavsiye ederim.Bazı fabialara park sensörü takan arkadaşları görüyorum(benimde var) siyah şeridin altını deldirmişler;yok böyle bir şey ya siyah şeritin üstünden ---deldirmelei---(tamponu)estetik açısından yararlarına olacaktır..
Confused Agam hızlı yazmışsın tekrar yazarmısın anlamadık yaw..
[/QUOTE]Yağmur geç bakalım dalganıLOL 
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 15 Haz 2007, 12:06

Angry Kızdım şimdi niye dalga geçeyim baksana yazdığına:Aha yazıyom;aynaların altına kaliteli (ilacın attırmanızı) ne demek usta bu?? ilacın attırmanızı?
Bide siyah şeridin üstünden deldimeleri(tamponu) yani park sensörünü çıtanın üstünden mi deldirelim diyosun hasan usta?? 
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti bahane » 15 Haz 2007, 12:15

ben arabayı alırken hediye niyetiyle taktılar park sensörünü arka tampondaki siyah çıtayı 50 ykr büyüklüğünde 3 yerinden kesmişler yerine takmışlar gibi görüntüyü bozucu bir durum yok gayet iyi bence...  ayna, kapı kolu ve cam çıtalarına metal şerit çekiyorlar ondan çektir güzel olur demişlerdi sonra çektiririm die erteledim yapılmışını gördüm gerçekten çok ŞIK duruyor ben arka camlara perde taktırmayı düşünüyorum sizce nasıl olur arkadaşlar?

bahane
CLASSIC
CLASSIC

İleti hans35 » 15 Haz 2007, 12:29

[quote="10Y@ĞMUR"]Angry Kızdım şimdi niye dalga geçeyim baksana yazdığına:Aha yazıyom;aynaların altına kaliteli (ilacın attırmanızı) ne demek usta bu?? ilacın attırmanızı?
Bide siyah şeridin üstünden deldimeleri(tamponu) yani park sensörünü çıtanın üstünden mi deldirelim diyosun hasan usta?? 
[/QUOTE] Aynen o çıtanın üstünden deldir demek istedim.Aynalara boya attırmadan boyanın çıkmaması için (plastikten)ilaç sürüyorlar onu kastettim.Tongue
hans35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 15 Haz 2007, 13:43

Thumbs%20Up OK şimdi oldu şimdi anlaştık...
not:Kimseyle dalga geçmem kesinlikle dalgada geçtirmem hele saydığım sizin gibi şahıslara karşı kesinlikle DALGA geçmem..!!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti luckyfat » 16 Haz 2007, 04:46

hayırlı olsun bende mart ayında aldım ve 1 depo ile 800 km yapamadım. yaklaşık şehir içi 200-210 yakıyo
luckyfat
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir