BOĞAZ KELEBEĞİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BOĞAZ KELEBEĞİ

İleti pırtı » 21 Ekm 2010, 19:42

arkadaşlar,boğaz kelebeğini temizlettim haliyle rölanti anormalleşti usta biraz bin kendi normale döner dedi mrk ettiğim temizlendikten sonra ayar hemen yapılıyo mu?yapılıyosa nasıl yapılıyo? yoksa kendi mi otomatik ayarlıyo yardımcı olursanız sevinirim

pırtı
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 21 Ekm 2010, 19:44

Alıntıdır: (vwturk)

Adaptasyon (Boğaz kelebeği adaptasyonu) Aracın boğaz kelebeğine pozisyonlarını tekrar kontrol ettirip bu bilgileri ecu (motor kontrol ünitesine) ya göndermesidir.

Bu sayede ecu kelebeğin pozisyonu hakkında bilgi sahibi olur.

Neden adaptasyon yapılır: Soket veya akü söküldüğünde (herzaman değil, genelde) boğaz kelebeği voltajdan düştüğü için pozisyonunu kaybeder ve hep dediğimiz gibi "aptal aptal" çalışmaya başlar. Bizde verdiğimiz komut ile ona deriz ki hareket et ve tüm (genelde 5 pozisyonu vardır set edilen) her pozisyonunu ecuya bildir. Oda ecuya bildirir ve açı konum bildisi ecu tarafından net bilindiğinden daha kararlı çalışır.

Boğaz kelebeği neden önemli bu kadar: bizim araçlarda rolanti ayarlamasında (otomatik jikle dediğimiz iş) işlevi boğaz kelebeği yapmaktadır. yani sıcaklık müşürü ecuya derki motor sıcaklığı şu kadar. ona göre ecu boğaz kelebeğini açar ve hava-benzin oranını ayarlayarak arabaya ısınması için devir verir. ne zamanki araç normal çalışma sıcaklığına ulaşır. o zaman ecu boğaz kelebeğinin açısını düşürür ve normal çalışma devrine geçer.

Bilinenin aksine rolanti haricinde yüksek devirlerde hiçbir etkisi yoktur boğaz kelebeğinin (bence). çünkü onun işlev açısı düşüktür.

Peki temizlikten sonra neden adaptasyon yapmalıyız: Çünki pislikler neden ile temizledikten sonra kelebek rahatlar ve hava geçiş oranı değişir.bizde bu yeni değerleri set etmek için adaptasyon yaparız.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Serviste cihaz ile boğa kelebeği ayarı araç beynine yüklenir.İşlem çok zaman almayan yararlı bi işlemdir.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 21 Ekm 2010, 19:47

Her boğaz kelebeği temizliği yapıldığında adaptasyonu kesinlikle yapılmalıdır.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 21 Ekm 2010, 20:58

arkadaşlar zaten en ince ayrıntısına kadar anlatmış daha söylenecek söz yok ama illa baskı istiyorsan evet git yaptır araban neden bosu bosu kendini kassın titreme yapsın? benim araca yapıldıktan sonra marşa basıldı 5 dkka bekledi bi bozukluk olmadıgı halde motor arıza ısıgı yandı usta stop etti bilgisayara bagladı arızayı sildi devam et dedi

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sarıbey » 08 Arl 2010, 16:10

yaptırmazsannnnnnnn olmaazzzzzzzzzzz....tecrübe konuşuyo bu konuda..stoplama -kasma-titreme olur.yakıt sarfiyatın artar....ne gerek var.adaptasyon çok ucuz.değmez çekmene..
gerçi benim rolanti dansöz gibi bu aralarda neyse :) biliyom onun sorununu para lazım :(
sarıbey
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia

İleti termineytir » 08 Arl 2010, 19:20

Benim acil ve Acil Boğaz Kelebeğini değiştirmem lazım. SARIBEY'in yazdıklarının tamamı hatta fazlası bende mevcut.
STOPLAMA - KASMA - TİTREME (Devir Saatinin çalışmaması - Rolanti Bozukluğu - Rolantide Gaz Verince HÜÜÜÜP diye nefes sesi)
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti dominik » 08 Arl 2010, 19:25

hdoner yazdı:Her boğaz kelebeği temizliği yapıldığında adaptasyonu kesinlikle yapılmalıdır.

ben adaptasyon yaptırmadım 2 aydır kullanıyorum hiç bi sorun yok
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti sarıbey » 10 Arl 2010, 16:50

termineytir yazdı:Benim acil ve Acil Boğaz Kelebeğini değiştirmem lazım. SARIBEY'in yazdıklarının tamamı hatta fazlası bende mevcut.
STOPLAMA - KASMA - TİTREME (Devir Saatinin çalışmaması - Rolanti Bozukluğu - Rolantide Gaz Verince HÜÜÜÜP diye nefes sesi)

Kelebekten önce lamda sensörlerine-buji ve buji kablolarına -aküye baktırırsanız iyi.olur.cihaza okuttunuz mu aracınızı?boşuna değiştirmeyin.:(
sarıbey
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: fabia

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir