arıza lambası sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arıza lambası sorunu

İleti tantana_79 » 26 Ekm 2010, 09:41

değerli üye arkadaşlar öncelikle selamlar.
siteye her zaman malesef giremiyoruz. malum işyeri koşulları.
aklıma gelen soruları fırsat buldukça sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
ilginize şimdiden teşekkürler.
sıkıntımı şöyle dile getireyim.
2001 model 101 hp 1.4 fabia lpg li (brc) comfortum var.
ilk göz ağrım olur kendisi:)
ama arıza lambasını bir türlü söndüremiyorum.
lambda sönsörlerinin ikisinide değiştirdim. bujileri değiştirdim. bobini değiştirdim. bir türlü lambayı söndüremiyorum
tüpü takan yere gösteriyorum bizimle alakası yok diyorlar.
arama rolantide titreme yapıyor ilk kalkışta gaz yemiyor iyice bağırtmak gerekiyor. en son boğaz kelebeğini de temizlettim. arıza lambasını söndürüyorlar iki gün sonra geri yanıyor.
gitmediğim yer kalmadı lamba söndükten sonra bir süre iyi gidiyor ama arıza düşünce tekrar aynı sıkıntıyı yapıyor.
en son bobin değiştiğinde bilgisayara takan usta eksoza eksik gaz geliyor lamba o yüzden yanıyor dedi.
tüpcü ise bizim yaptığımız tesisatta lamba arızası düşmez diyor.
borc harç aldığımız ilk göz ağrımı sırf bu yüzden satmayı düşünüyorum. şöyle ağız tadıyla bir binemedim.
acaba sıkıntı nedir. bilgisi olan arkadaş varsa yardımlarını bekliyorum.
saygılar.

tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BARIŞ
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA 2001 16V 101 HP COMFORT (BRC)

İleti hetepe » 26 Ekm 2010, 11:04

Arıza lambasını söndürttükten sonra aracı bir süre benzinde kullanın, lamba yanmazsa LPG sistemiyle ilgilidir, en azından sorunun arabadan mı LPG den mi olduğunu tespit edersiniz böylece...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti LiLPlayya » 26 Ekm 2010, 12:49

tantana_79 yazdı:değerli üye arkadaşlar öncelikle selamlar.
siteye her zaman malesef giremiyoruz. malum işyeri koşulları.
aklıma gelen soruları fırsat buldukça sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
ilginize şimdiden teşekkürler.
sıkıntımı şöyle dile getireyim.
2001 model 101 hp 1.4 fabia lpg li (brc) comfortum var.
ilk göz ağrım olur kendisi:)
ama arıza lambasını bir türlü söndüremiyorum.
lambda sönsörlerinin ikisinide değiştirdim. bujileri değiştirdim. bobini değiştirdim. bir türlü lambayı söndüremiyorum
tüpü takan yere gösteriyorum bizimle alakası yok diyorlar.
arama rolantide titreme yapıyor ilk kalkışta gaz yemiyor iyice bağırtmak gerekiyor. en son boğaz kelebeğini de temizlettim. arıza lambasını söndürüyorlar iki gün sonra geri yanıyor.
gitmediğim yer kalmadı lamba söndükten sonra bir süre iyi gidiyor ama arıza düşünce tekrar aynı sıkıntıyı yapıyor.
en son bobin değiştiğinde bilgisayara takan usta eksoza eksik gaz geliyor lamba o yüzden yanıyor dedi.
tüpcü ise bizim yaptığımız tesisatta lamba arızası düşmez diyor.
borc harç aldığımız ilk göz ağrımı sırf bu yüzden satmayı düşünüyorum. şöyle ağız tadıyla bir binemedim.
acaba sıkıntı nedir. bilgisi olan arkadaş varsa yardımlarını bekliyorum.
saygılar.

Bendede 2001 model 101 lik fabia var. Bu sıkıntıyı LPG ayarından yapıyor. Siz montajcı değilde iyi bir LPG ustasına götürün bu sorunu halledecektir.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 26 Ekm 2010, 13:37

arıza tesbit cihazı ile baktınızmı arıza kodu nedir onu bilmeden ne desek boş. oksijen sensörüdür genelde lpg takılı olduğundan
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti tantana_79 » 27 Ekm 2010, 07:53

boğaz kelebeğini temizlettikten sonra yaklaşık 150 km benzinle gittim malesef arıza lambası yine yandı
çağlar kardeş oksijen sensörünü değiştireli yaklaşık altı ay kadar oldu hem ön hem arka ikisinide değiştirdim.
artık sinirimden ışığın üstüne siyah bant çektim moralim bozulmasın diye:)
cuma günü kısmet olursa ustaya gideceğim yeni bir bobin buldum orada arızanın kodlarınıda iletirim. inşallah düzelir:(
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 27 Ekm 2010, 09:03

yok sensörü değiştirmeniz farketmez lpg, sensör sorunsuz olsada yakıyor arıza kodunu öğrenin mutlaka yazın bir kagıda bakalım..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tantana_79 » 01 Kas 2010, 09:29

çağlar kardeş gittiğim ustanın arıza tespit cihazı değişik bi aletti kod falan yoktu
her seferinde değişik arıza veriyordu bu sefer ki arıza açıklaması eksoz gazı geri dönüşüm eksikliği gibi bişey diyordu
egr valfini temizlediler lamba şimdilik söndü yaklaşık 50 km oldu
inşallah bir daha yanmaz eğerki yanarsa bu sefer başka bi ustaya gideceğim
ilgin için teşekkür ederim.
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 01 Kas 2010, 09:49

fabiaada genelde zaten ya oksijen sensöründen arıza verir yada egr valfinden bende temizletecem keske islemlerin resmini çekseydiniz fikrimiz olurdu çünkü ben kendim yapmayı düşünüyorum temizliği :)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tantana_79 » 01 Kas 2010, 17:23

yanımda makina yoktu
ama egr yi çıkarabilmek için bayağı bi uğraştı usta zor biryerde ve eğimli duruyordu valf:(
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

İleti stroom » 01 Kas 2010, 19:42

arkdaşım aynı sorun bendede var servis arac lpgli ondan yapıyor diyor ama alakası bileyok arabayı devirsiz kullanıyorsan sürekli yapar ama yaptıktan sonra devirli kullan arıza ışığı sönmesi lazım bende bazen 3 günde bazen 15 dakkada sönüyor. bende sadece yazın yanıyor kışın kesinlikle yok

buna rağmen hala yanıyorsa eksoz artık dolmuştur gazı dışarı atamıyordur gaz içeride sıkışıyor ve sürekli sensörler arıza ışığını yandırıyordur. ve ayrıyeten eksozda kaçak olabilir. arabanın altında tam ortada ekyerivar oraya bak derim

son olarak eksozun dolumu boşmu olduğunu anlamak için arabayı söndürürken eksozdan cıkan sesi dinle eğer porrrrrrrrrrrrrrr diye ses geliyorsa arabanın içinden dolmuş demektir yada bir eksozcuya göster eksozda kacak varmı diye anlamak içinde eksozun azını kapat eğer fazla basınc yoksa kacak vardır zaten elini koyunca belli eder.....

işallah yardımcı olabilmişimdir...
stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti tantana_79 » 02 Kas 2010, 08:58

teşekür ederim stroom kardeş şu an lamba yanmıyor bakalım
eksozda normal bahsettiğin gibi porrr yapmıyor
sağolasın.
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 02 Kas 2010, 10:15

Lpg ve arıza lambası birbirini sever.Aracı bir süre benzinle kullanıp öyle değerlendirmek lazım.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti ACEMİ » 06 Kas 2010, 00:06

ben 2005 fabiama tüp taktırdığımdan beri o lamba hep yanıyor (taktıralı 2,5 yıl oldu). Ara sıra rolantide çalışırken stop ediyor. İzmir Zavolinin yetkili servisine götürdüm "gaz kelebeğini söküp temizlettirin 50 km benznde çalıştırıp getirin enjektörleri söküp bakacağız tesisatı elden geçireceğiz" dediler. Bana pek inandırıcı gelmedi. Tantana kardeş sen arabandaki vaziyeti ara sıra bildirirsen ben de belki egr valfini temizletmeyi düşünürüm.
ACEMİ
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Hasan Çetin
Arabanız: Fabia

İleti tantana_79 » 08 Kas 2010, 10:24

acemi kardeş 28 ekimde egr valfini temizlettim ogün bugünder çok şükür arıza lambası yanmadı şeytan kulağına kurşun.
açıkçası lambaya öyle alışmışımki gözüm hep orda bom boş geliyor :D
stop etme olayına gelince ateşleme sisteminde olabilir kardeş
bende de oluyordu arabayı ilk aldığım zamanlarda
motor soğukken ilk çalıştırmada stop ediyordu
benimki bobinden di
istersen bi göster kardeş.
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

İleti skaya » 08 Kas 2010, 14:03

Arkadaşım arıza lambası benim skodada devamlı yanıyordu. Bir gün ustama gittim arabayı life kaldırdı ve ön tarafta birşey sallanıyordu ustama sordum bu ne diye oda ısı göstergesi müşüri şeklinde birşey söyledi ve ekledi bu biryerde sabit olması gerekiyor neden çıkmış falan dedi ve bir yere monte etti. Liften indirdik aracı ve arıza lambası yanmıyor allaha çok şukur o günden beri arıza lambası yanmadı.
skaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skaya » 08 Kas 2010, 14:04

Arkadaşım arıza lambası benim skodada devamlı yanıyordu. Bir gün ustama gittim arabayı life kaldırdı ve ön tarafta birşey sallanıyordu ustama sordum bu ne diye oda ısı göstergesi müşüri şeklinde birşey söyledi ve ekledi bu biryerde sabit olması gerekiyor neden çıkmış falan dedi ve bir yere monte etti. Liften indirdik aracı ve arıza lambası yanmıyor allaha çok şukur o günden beri arıza lambası yanmadı.
skaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti buroq » 10 Kas 2010, 11:14

arkadaşlar bendede 2005 1.4 101 fabia var bendede bu arıza lambası yandı gıdıp baktırdım ve lpg ile alakası var dedı gıdıp lpg ayarını yaptırdım ve sondorttum lambayı 2 hafta sonra yıne yandı ve araç gaz bıtıp kendılıgınden benzıne geçınce lambada sondu bırdaha hata vermedı 2 gundur lamba yanmıyor...:)
buroq
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: burak ozdogru
Arabanız: fabia

İleti mavisel my » 17 Oca 2011, 19:41

SLM BNDEDE 2004 FABİA BENZİNLİ&LPG VAR AYNEN SENİN DEDİGİN SORUN BNDEDE VAR. ARIZA LAMBASINI BİZDE NE YAPTIYSAK SÖNDÜREMEDİK.BENZİNLİ&LPG Lİ ARAÇLARDA OLAN GENEL BİR SORUN ARAŞTIRMALARIMA GÖRE.BİZDE BAYA PARA HARCADIK BU İŞ İÇİN ATİKER SIRALI OTOGAZ TAKTIRDIK O ARALARDA LAMBA YANMAYA BAŞLADI SERVİSTEKİ ARKADAŞLAR MOTOR ALTINDA Bİ KABLO NUN DEGİŞMESİ GEREKTEGİNİ SÖYLEDİLER ORJİNALİNE 400 TL İSTEDİLER .YAN SANAYİSİNİ TAKTIRDIK 150 TL TUTTU.AMA 1 GÜN SONRA TEKRAR YANDI.AMA ARABAMDA HERHANGİ BİR ÇEKİŞ SORUNU YOK GAYET NORMAL YEMEME GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEGİL.AKRABALARIMDAN DA KULLANANLAR VAR ONLARDAN DA AYNI ŞİKAYETİ ALIYORUZ.ARIZA LAMBASINI KAFAYA TAKMAMATA ÇALIŞIYORUM
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir