İLGİLİLERE FABIA OKSİJEN SENSÖRÜ DEĞİŞTİRME FİYAT VS.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İLGİLİLERE FABIA OKSİJEN SENSÖRÜ DEĞİŞTİRME FİYAT VS.

İleti pureblood » 29 Ekm 2010, 18:46

2003 1.4 101 Beygir Fabia'm var. Geçenlerde motor elektroniği arıza lambası yandı.Makineye soktuk aracı.
Oksijen sensörü diğer adıyla LAMBDA sensörü işlevini yapamaz hale gelmiş.Yani benzinle hava karışımını yapan eleman iş göremez durumdaymış.bu da demek oluyor ki çok fazla benzin sarfiyatı yaparmış ki yapıyordu.

Yeni sensör alıp taktırmak için sanayiye gittim. Sanayideki servisim bana sökülen parçanın seri numarasına göre
parça almam gerektiğini söyledi. 1 saat eksozun sogumasını bekledik.Sonra parçayı söktü.seri numarasından buldum.Piyasada az bulunduğu için bulmam zaman aldı. fiyat aralığı 110 ila 260 tl arasındaymış oksijen sensörünün.Octavia nın sensörü 170 tl fabia nın sensörü 260 tl.Bana biraz garip geldi aradaki bu fark.bence Pahalı olanın octavia ya ait olması gerekiyo :D.
mecbur aldık servisimdeki usta da taktı şuan sorunsuz aracım.farklı bir seri numaralı sensör alsaydık soruna yol açarmış.

ilgilenenlere de seri numarasını vereyim.NTK MARKA.

NTK JAPAN
036 906 262 G

pureblood
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 29 Ekm 2010, 22:03

viewtopic.php?f=17&t=19893&hilit=oksijen+sens%C3%B6r%C3%BC" rel="nofollow

söyle bir konu açmıştım sensör temizliği işe yaramıştı ama arızayı tekrar verdi geçen. iki gün önce bende NTK JAPAN
036906262G kodlu ön sensörü sipariş ettim 220 liraya aldım ben haftaya gelir sanırım takacağım paylaşırım siteyle..sizin hangi sensör değişti??

http://www.otostart.com/index.php?optio ... K#sekmeler

almak isteyenler için link isteyen olursa elimde 20 liralık indirim kodu var yollayabilirim
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti pureblood » 31 Ekm 2010, 04:51

bi ön ve bi arka sensör varmış sanırım.benim ön sensör değişti.servis temizletmenin geçici bir çözüm olacağını tekrar nüksedecegini söylemişti.nitekim sizde de olmuş geçmiş olsun.20 cm lik bir parçaya o kadar paralar vermek koyuyo insana ama onsuz da olmuyo yapacak bişey yok :S
pureblood
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 31 Ekm 2010, 08:01

evet gerçekten koyuyor arabaya çelik jant taktıracaktım küçüçük bir parça hayallarimi başka bahara attı :D ne gibi sorunlar vardı sizin araçta motor arıza lambasını yakmaktan başka.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sonbey » 31 Ekm 2010, 17:49

Aynı sorun bende de var maalesef. lambda sensörü arızası.. ustalar önemli bir sey değil özellikle lpg araçlarda değiştirmesende olur dediler öle duruyor.. Acaba değiştirdikten sonra araçta bariz performans değişikliği oluyorsa bende değiştireyim.. bu arada benim araçda 2004 choise 101 bg. vermiş olduğunuz linkteki benim araca uyar mı?
sonbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 31 Ekm 2010, 17:58

bazı ustalar sensör lpg dede devrede diyor bazısı gerek yok araç ilk hareketi benzinde yaptığı için soğuklarda araç lpg ye geçinceye kadar çig benzin atıyo yazın olmuyor kışın oluyor nedense :D ben bu yüzden değiştiriyorum. birde yetkili servis değişmesi gerekiyor dedi.. o sitede yukarda aracınızı seçin zaten sensör çıkar.

036906262G kodlu sensör aub ve bbz kodlu motorlar için ön sensördür. sizin araçda 101 lik olduğuna göre motor koduna bakın
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sonbey » 31 Ekm 2010, 18:22

teşekkürler çağlar.. kışın özellikle egsozumdan resmen su akıyor gibi benzini çiğ atmasının sebebi bu galiba.. motor kodum bbz ile başlıyor ama arızanın ön mü arka mı sensörden olduğunu bilgisayara bağladığımızda tespit ederiz galiba..
sonbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 31 Ekm 2010, 18:27

rica ederim.. evet sizin değiştirmenizde fayda var. bende arıza tesbir cihazı var onla kendim hangi sensörün olduğunu o şekilde anladım servisten veya sanayide herhangi bir test cihazı olan ustaya giderseniz onlarda hangisi olduğunu anlar. veya test cihazınız varsa arıza kodunu söylerseniz bende söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tantana_79 » 01 Kas 2010, 09:27

hocam benimde sensör arızası vardı
arıza kodlarından anlayan iyi bi ustaya giit derim.
çünkü benim de aynı sorun vardı
arka sensör arızası dediler geçen yıl 200 tl ye değiştirdim.
ama ertesi gün tekrar yandı ustaya yine gittim
bu sefer ön sensör dedi
neden arkayı değiştirdik dediğimde bu parçalar birbiri ile bağlantılı birini tetikler dedi kendileri
ön sönsöre 350 civarı fiyat söylediler.
heryeri araştırdım biyerde karambole 250 ye buldum
daha doğrusu adam kodu yanlış anlamış taktıktan sonra fiyat 350 dedi
bende dalgamı geçiyorsun deyip baskın çıktım bu esnaflığa sığmaz falan deyince tamam bundanda ben zarar edeyim dedi öylece kurtardım.
tantana_79
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BARIŞ
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA 2001 16V 101 HP COMFORT (BRC)

İleti C@GL@R » 04 Kas 2010, 09:12

arkadaşlar dün oksijen sensörüm geldi kendim montajını yaptım arıza tesbit cihazımlar motor arızasını sildim test sürüsüne çıktım arıza lambası yanmadı ama asıl sorunum sabahları ilk çalıştırmada motor soguksa gaz yemiyor eksozdan çig benzin atıyordu araba ısınıncaya kadar gitmiyordu vs..vs.. bugun arabada en ufak bir sorun olmadı motor soguk olmasına ragmen. oksijen sensörünün işlevinin bu kadar ciddi olduğunu bilmezdim ben sensörü karambole aldım sorun egr den eksozdan diyenler vardı ama sorunum sadece sensördenmiş eğer arıza lambanız yanıyorsa araçta benim bahsettiğim sorunlar varsa değiştirmenizde fayda var..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir