Ses Yalıtımı Hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ses Yalıtımı Hakkında

İleti erdemguner35 » 13 Kas 2010, 13:04

Selam arkadaşlar... Dizel bir fabia sahibi olarak herkes gibi arabanın motor sesinden ve yol sesinden biraz şikayetçiyim. Sağlam araba ama işte böyle bir kusuru var. asıl konu ise bu Zeibart denen firmanın araçlara uygulamış olduğu ses yalıtım sistemi. Duyunca hemen ilgimi çekti 500-600 arası bir fiyatı var ama malum merak ediyorum işe yarayacak mı? sesi kessin demiyorum sonuçta passat audi filan binmiyorum ama şöyle bariz bir şekilde azaltsın bana yeter... acaba aracına bu sistemi uygulatmış yada bu sistemin yararlılığı konusunda bilgi sahibi olan var mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkür...

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti grey_wolf » 13 Kas 2010, 13:14

http://forum.donanimhaber.com/m_5690019/tm.htm

burayı bir incele. bizim forumda da vardı biri fabia tdi ye yaptırmıştı ama bulamadım kim olduğunu.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti hdoner » 13 Kas 2010, 13:21

Bilmem kaç desibel ses azaldığını iddia ediyolardı.Yapacağınız şey bence aracınızın normal kabin gürültüsünü desibel metre ile ölçtürün daha sonra uygulama sonrası kaça düşeceğini sorun.Uygulama yapılmış araçlara binin sizi tatmin ederse uygulantın ve tekrar desibel metre ile ölçtürün.Sonuçta herkesin istekleri,duyumu farklıdır.Sanırım bu şekilde daha iyi bir şekilde kişisel kararınızı vermiş olacaksınız aksi takdirde pişman olabilirsiniz.Malum dizel araba ayrıca ne kadar yalıtım olsada ses alacaktır.Fakat şunu diyim daha önceki arabamda ses yalıtımı vardı yol seslerı nerdeyse kesilmişti ,özellikle yüksek süratlarda daha fazla menun olmuştum.Tabii bu benim kişisel görüşüm.En iyi veri bilimsel veridir duyumuz dikkate göre değişiklil gösterir ama desibelmetre yanılmaz :D
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemguner35 » 15 Kas 2010, 18:33

İlginiz için teşekkürler... donanım haberdeki yorumlar genel olarak honda civic ile ilgili onları okumuştum zaten. kendi ailemiz içinde yaptıran varsa ondan alacağım bilgi daha yararlı olur gibime geliyordu ama sanırım skodacılardan yaptıran yok.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 15 Kas 2010, 20:46

hocam ben yaptırdım octavia'ya. şimdilik memnun değilim. neredeyse hiç bir değişiklik olmadı. ama zamanım olmadığı için gidemiyorum adamlara tekrar. ama bir ara arayıp aktaracağım durumu. garanti kapsamında uygulamanın tekrarlanması var. olmazsa bunu kullanıp bir kat daha uygulama yaptırtmak istiyorum.

bu arada bir bilgi vereyim. bu uygulamayı yaptırırsanız aracınızın dışı 1 hafta boyunca mazot kokuyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fmaka » 16 Kas 2010, 23:00

seat leon araca davlumbaz içine ziftli bant yapıştırılmış uygulamasını gördüm.araç sahibi yoldaki sesin artık rahatsız etmediğini söyledi.arkadaşın dediği gibi bu duyum meselesi.kişiden kişiye değişir.
alpino en sağlam örnek senın sıkıntı çözülürse bi uygulama patlaması olur bu konuda.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti alpino » 16 Kas 2010, 23:17

dediğim gibi yıl sonunda bir müddet ankarada kalabileceğim umarım. bu dönemde uygulamayı yaptırdığım bayi ile görüşeceğim. detayları sizinle yine forumda paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 17 Kas 2010, 09:28

yol durumuna göre bazen fabia nın ugultu sesi dayanılmaz olabiliyor. yerleşmiş bir asfalta girince bir anda oh be dünya varmış diyorsunuz. lastikleri ilk aldığımda iyiydi. konuu takip ediyorum uygun birseyse yaptırabilirim
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti zaferdurukan » 17 Kas 2010, 09:35

dizeli gürültülü olabilir ama benzinlisi bana göre gayet sessiz sayılır. çağlar evet asfaltın kalitesine göre yol sesi içeri alıyor. ama çok fazla rahatsız etmiyor bende.
zaferdurukan
CLASSIC
CLASSIC

İleti erdemguner35 » 17 Kas 2010, 09:42

Öncelikle herkesin bayramını kutlarım... Alpino kardeş bu yalıtım olayını zeibart da yaptırdın değil mi? yoksa başka firmalarda var mı yapan? izmir de bu işi yapan zeibart var herhalde bende yaptırırsam ona yaptıracağım.dediğim gibi sesi tamamen kessin değil beklentim. sadece yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra arada fark oluyor
mu? Dediğiniz gibi o farkın miktarı kişiden kişiye değişir.

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 17 Kas 2010, 10:05

erdemguner35 yazdı:Öncelikle herkesin bayramını kutlarım... Alpino kardeş bu yalıtım olayını zeibart da yaptırdın değil mi? yoksa başka firmalarda var mı yapan? izmir de bu işi yapan zeibart var herhalde bende yaptırırsam ona yaptıracağım.dediğim gibi sesi tamamen kessin değil beklentim. sadece yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra arada fark oluyor
mu? Dediğiniz gibi o farkın miktarı kişiden kişiye değişir.

Bu işi en iddialı olarak yapan firma Ziebart. ben de Ziebart'ta yaptırdım. Yanlış hatırlamıyorsam Sonax'ın da benzeri bir uygulaması var. hatta kullandıkları ürünü satıyorlar. alıp kendiniz de uygulayabilirsiniz ama kolay iş değil. Ziebart uygulama sırasında davlumbaz içi kaplamaları söküp onların da altına uygulama yapıyor. sonra o parçaları geri takıyor.
zaten temiz asfalt üzerinde yol sesi rahatsız etmiyordu. sorun az da olsa bozuk yollardı. uygulamayı yaptırdıktan sonra bu bozuk zeminlerde hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. hatta yalıtımı yaptırdığımı bilmeyen bir arkadaşım "hani ses yalıtımı yapatıracaktın, ne oldu" diye sordu. uygulamayı yapan servis tam kurumanın 3 ay alacağını asıl performansını bu süreden sonra vereceğini söyledi. 4 ay geçti ama hala ben pek bir fark hissedemedim. mutlaka biraz kesmiştir sesi ama farkedilmiyor.

http://www.ziebart.com.tr/icerikg2.asp?id=647

İzmir'de Çınarlı ve Gaziemir'de yerleri varmış.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdemguner35 » 17 Kas 2010, 10:34

Teşekkür ederim sonax ın sitesi ne baktım ses yalıtımı hakkında bir uygulamaya rastlamadım sanırsam zeibartdan başka yok bu işi yapan. ama bende yaptırmak için biraz daha bekleyeceğim sanırım.

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir