FABİA ABS-ASR YARDIM LÜTFEN

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA ABS-ASR YARDIM LÜTFEN

İleti byildirim » 20 Kas 2010, 19:35

Öncelikle herkese merhabalar.2-3 aydır fabia kullanıcısıyım ve sitenin de yeni bir üyesiyim.Benim bir konuda bilgi sahibi olanların yardımına ihtiyacım var.Aracım 2004 Fabia 1.4 101 hp special.Bundan yaklaşık 15 gün kadar önce aracımı çalıştırdığımda ABS ve ASR ışıkları sönmedi.Bende birkaç yere götürüp bilgisayara bağlattım ve "ABS pompası/motor rölesi doğru değil" şeklinde arıza uyarısı verdi.Arıza lambasını söndürmelerine rağmen hemen tekrar yanıyor.Bana ABS beyni arızalı dediler.Ancak burada ve farklı sitelerde çeşitli arıza sebepleri söylenmiş.Bunlardan biride akünün üzerindeki kutuda bulunan sigortaların kontrol edilmesi gerektiği.Kullanım kitapçığında buradaki sigortalardan 4 ve 7 numaralı olanlar "ABS-ASR veya ESP" olarak gösteriliyor.Baktığımda 4 no'lu bağlantı yeri boş herhangi bir kablo ve sigorta bağlı değil.Fakat 7 numara dolu kablosu ve sigortası mevcut.Bu bağlantıların bu şekildemi olması gerekiyor yoksa 4 numaralı yerde bir eksiklik mi var?Diğer bir sorum şimdi bana beyin arızası dediklerine göre bu tamir edilebiliyormu,tamir edilirse bana ne kadar bir maliyet doğurur, yada mutlaka yenisini mi almam lazım veya çıkma olarak 2.el alsam da olabilirmi?Şimdiden teşekkür ederim.

byildirim
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Bursa
Arabanız: Fabia 1.4 special

İleti abdullah » 20 Kas 2010, 21:05

bazen küçük bir tmassızlık sonucu abs asr lambası yanabilir iyi bir usta önce elktrik aksamını kontrol etsin olmazsa abs beynini söksün bazen bu tür arızalar sökme takma ilede kaybolur gidebilir eger olmazsa abs beyni arızasının 250 tl ye tamir edildigini söylediler her ne isede arıza yani
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti byildirim » 20 Kas 2010, 22:15

Cevabınıza teşekkür ederim.Epey moralimi bozdu, canımı sıktı bu arıza.Birde asıl mesele gerçekten güvenilir bir usta bulmak.Beyinde arıza olmasa bile arızalı deyip bahsettiğiniz rakamları isteyebilirler.Dediğiniz gibi belkide ufak bir temassızlık vardır bir yerlerde.Tekrar teşekkürler.
byildirim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti taner_octavia » 21 Kas 2010, 14:54

bende bursada oturuyorum.bence once bi elektrik temassızlık olup olmadıgını kontrol ettirin.sitede daha once okumustum motorun orda kablolardan birine dokununca sonmus diyordu birisi.farklı yerlerden olabilr.bilen biri bi bastan assa kontrol etse faydası olabilir.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Arabanız: Kia Sportage

İleti haydew » 21 Kas 2010, 18:07

Benim ABS lambası yanıyor sonra onun nedeni ile Motor ışığıda yanıyor. Makine ABS hatası veriyor... Sıfırlıyor ABS geri yanıyor bir süre sonra motor ışığıda yanıyor..Usta beyin tamir edilmeli diyor.
Acaba dediğiniz gibi kablolardamı dır sorun yoksa gerçekten beyin mi arızalıdır. Tamiri 250 çok sıfırı ne kadardır ki?
Kullanıcı avatarı
haydew
CLASSIC
CLASSIC

İleti byildirim » 22 Kas 2010, 00:13

taner_fabia yazdı:bende bursada oturuyorum.bence once bi elektrik temassızlık olup olmadıgını kontrol ettirin.sitede daha once okumustum motorun orda kablolardan birine dokununca sonmus diyordu birisi.farklı yerlerden olabilr.bilen biri bi bastan assa kontrol etse faydası olabilir.

evet haklısınız dediğiniz gibi komple bir kontrol ettirmek gerekir.ancak gittiğim 3 yerde de bilgisayarla arıza tesbitinde abs pompası arızası gösterdi ve hiç biri "belki bir elektrik temassızlığı olabilir,beyinden önce komple bir kontrol edelim" demedi.bana beyin ya tamir edilecek yada başka alacaksın dediler.bursa'da sizin bildiğiniz bir yer varmı tamir yapabilecek?
byildirim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serqet » 01 May 2012, 11:56

arkadaşlar aynı sorunu yaşayan varsa eğer yardımcı olsun diye yazıyorum, abs ve asr ışığınız devamlı yanıyorsa öncelikle akünün kapağının içinde yer alan sıralı şekilde 6 tane kablo var ve bu kabloların ucunda sacdan sigortalar var (aslında sadece bir demir parçası) o sigortalardan en sağdaki abs ye ait muhtemelen o sigortadan kaynaklıdır sigorta ortadan kırılmıştır isterseniz skoda parçacılarından o parçadan bulup takın 1-2 tl ye yada bakır bir kablo koyun yerine bedavaya :) daha sonra kontağı açtığınızda ışıkların yine sönmediğini göreceksiniz sakın korkmayın sadece arabayı çalıştırıp biraz hareket ettirin ışıkların söndüğünü göreceksiniz :) birde şunu fark ettim bu ışıklar sabit yanıyorken hızının 80in üstüne çıkmıyor :) skoda tedbiri gayet emniyetli :) sağlıcakla kalın.
serqet
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kenan A.
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 special

İleti Turquaz » 01 Ekm 2014, 21:05

Benimde 2005 model fabia special aracım var. Aynı sorundan bende dertliyim. Defalarca bilgisayara bağlanıp arıza kaydı siliniyor ama her seferinde değişik arıza ışıkları yanıp duruyor.Aracımı çok severek aldım ama bu sorun benim çok canımı sıkıyor.Geçen gün birden bire aracım gaz yememeye başladı gaz verdiğimde araç 10km hız anca yapıyordu. Hata kaydı silinince düzeldi.Bunun dışında sık sık direksiyon arızasıda veriyor bu arıza ışığı yanınca direksiyonda sertleşiyor. Acaba bunlar beyin arızasından olabilirmi.Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
Kullanıcı avatarı
Turquaz
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Turgay Şimşek
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 16v

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir