vites kolundaki gıcırdama?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

vites kolundaki gıcırdama?

İleti cetrefilli » 24 Kas 2010, 11:17

slm arkadaşlar hepinizin geçmiş bayramı mübarek olsun. 2004 model 1.4 101 lik fabia special aracım var özellikle son birkaç gündür vites değiştiriken özellikle de kendime doğru vitesi yatırırken veya aksi istikamete iterken acayip bir gıcırdama sesi geliyor motor sesini bile aşıyor çok rahat duyuyorum.... bahsettiğim ses koldan geliyor şanzımandan falan değil.... bu konuda ne yapmam gerekiyor? ayrıca birde fanı 1 ve 2. devre alınca sesli uğultulu çalışıyor 3 ve 4 e alınca ses kesiliyor bunun için sanırım fanın açılıp temizlenip yağlanması gerekiyormuş... bu doğrumu ve fan nerede bizim ulaşmamız mümkün olur mu.... şimdiden hepinize teşekkür ediyorum... saygılarımla.

cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 24 Kas 2010, 12:33

vites kolu lastiklerinde bir sorun olabilir yada tam vites kolunun altındaki topuza iyice toz dolmuş olabilir vites körüğünü kaldırınca vites kolu yuvarlak olarak bir yuvaya giriyor orası fazla tozla dolduğunda ses yapmaya ve hatta vites geçişlerini engellemeye başlıyor aslında bu sorun sıklıkla boralarda olur ama bizim arabalrda sanırım geri kalmıyor birde vites kolları şanzuman üzerine iki kolla bağlanır onların tepesinde plastik kıskaçlar var onlar ekidiyse yapabilir düşük bir ihtimal ama sen yinede bir kontrol et kaputu aç arabanın sol tarında iki tane kol yan yana üzeri spiralli hemen görürsün zaten sen bakarken biri vites kolunu oynatsın ordan mı anlarsın diğer sorununa gelince nasıl tamir olur bilmem ama fan motoru torpidonun arkasında torpidonun sökülmesi lazım konuların birinde vardı araştır isersen..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti cetrefilli » 27 Kas 2010, 12:58

eyvallah murat kardeş teşekkür ederim alakan için belirttiklerini dikkate alacağım... saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetrefilli » 29 Kas 2010, 13:17

slm arkadaşlar sorunları giderdim belki işine yararayan olur diye yazmak istedim... vites kolundaki gıcırdama için kül tablasının içinde küllüğü kaldırınca gözüküyor 3 tane vida var onları gevsetip yukarı dogru cekince plastikler tırnaklarından cıkıyor ve gıcırdayan bölümü sıvı gresle yaglayıp kapatıyorsunuz bu kolay olanı... :) diğer yani fandan gelen ses içinse önce torpidonun çıkması gerekiyor torpidoyu açınca 3 adet alyan vida var bunları çıkarıyorsunuz sonra alta doğru 2 adet vida var onlarıda gevşetip çekince torpido geliyor torpido lambasını tırnaklarından cıkarıp kurtarıyorsunuz torpido soğutmasının hortumuda çekince cıkıyor torpidoyu bir kenara koyup fanın bölümü belli oluyor zaten 4 adet alyan vidası var onları gevşetip çekince geliyor.... zaten baya bi tozlanmış oluyor biz fanı dağıtmadık sadece yağladık (ses büyük oranda gitti) belki cok asırı ses yapanlar için komple dağıtıp temzileyip yağlamak gerekebilir ama risklide olabilir... sonra geri yerine oturtup vidalıyoruz oturturken plastik kısmın yerine iyice geçtiğinden emin olun aksi halde fanın sesi fazla geliyor ve benim gibi ikinci defa sökmek zorunda kalırsınız.... cok fazla eli yatkın olmayan arkadaşlara tavsiye etmem.... sökeceklere şimdiden kolay gelsin.... saygılarımla
cetrefilli
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir