ARAÇ İÇİ GICIRDAMAYA Bİ ÇÖZÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARAÇ İÇİ GICIRDAMAYA Bİ ÇÖZÜM

İleti jamesdean » 29 Kas 2010, 15:02

Arkadaşlar 2006 Sedan fabia kullanıyorum..

Özellikle arka koltuğun kapıyla bitişik kısmından sürekli bir gıcırdama geliyor. Özellikle arkaya birisi oturduğunda patikalarda bu gıcırdama gittikçe artıyor. Plastiklerin geçme yerlerindeki sürtmelerden geliyor izlenmimi veriyor. Aracı durdurup, plastikleri ileri geri, aşağı yukarı gerdiriyorum ama o şekilde bir ses gelmiyor.
Bu durumu yaşayan , durumu çözen , bilgisi olan var mı?

Not : Burçlardan kaynaklı değil sanırım, ses araç içinden geliyor gibi.

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Kas 2010, 15:06

Benımda ara ara yapıyor sesi bulamadım bazen var bazen yok. benım 2002 model arac yaslanıyor artık.. Cok masraf yaoptım satmayada kıyamıyorum..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 29 Kas 2010, 15:15

Aynen, bazen var bazen yok. Nedir bulamadım. Benim usta oturdu arka koltuğa bundan 3-5 ay önce o da çözemedi. Aracın solundan tık gelmiyor, sağı felç. Bi sorun var...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Kas 2010, 15:35

Almıcakdın abi skoda kım dedi sana git skoda al diye .. şimdi uğraş dur ıvır zıvırıyla işte
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balıkcı » 29 Kas 2010, 15:44

BaTeRRiiSStt yazdı:Almıcakdın abi skoda kım dedi sana git skoda al diye .. şimdi uğraş dur ıvır zıvırıyla işte

:D :D :D

O kadar kötümser olmayın :)

Aslında gıcırtının nereden geldiğini (en azından gelmediğini) öğrenmenin bir yolu var. Silikonlu yağlayıcılar var, wD40 benzeri bir şey ama silikonlu, tabi fiyatı da biraz tuzlu, ondan bulabilirseniz, gıcırtının geldiğini tahmin ettiğiniz yerlere (kapı fitilleri de dahil) bir miktar sıkın, gıcırtı kesilirse tahmin ettiğiniz gibi plastik aksamdan geldiğini kesinleştirmiş olursunuz ve gıcırtıyı duydukça işlemi tekrarlarsınız.

Eğer gıcırtı kesilmezse, oralardan değildir, en azından nereden geldiğini (burçlardan vs.) araştırırken alan daraltmış olursunuz.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti jamesdean » 29 Kas 2010, 16:14

BaTeRRiiSStt yazdı:Almıcakdın abi skoda kım dedi sana git skoda al diye .. şimdi uğraş dur ıvır zıvırıyla işte

Sen değil miydin biraz önce , satmaya kıyamıyorum diyen birader.. Al benden de o kadar !

İddaa ediyorum :

Varsa benim araçtan daha az yakacağını iddaa eden bir araç, hodri Meydan. Bütün mal varlığımla bu iddaya varım...

Şimdi gel de sat :)
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alibildi » 29 Kas 2010, 17:08

Felicia'da benim de karşılaştığım bir durum, çözümü yok mu şu gıcırtının.
alibildi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Bildi
Nereden: Ankara
Arabanız: 2000 Felicia Combi 1.3mpi Safeline

İleti ayhani » 29 Kas 2010, 17:42

Bunun en etkili çözümü 10-20 lira arası satılan slikon spreylerde alacaksınız. 2 ayda bir arabanızın kapı fitilleri ve tüm plastik birleşim noktalarına sıkacaksınız. Benim bir ara octinin emniyet kemerinin yükseklik ayarı yapılan yerinden öyle gıcırtılar geliyorduki arabadan soğumuştum. Şimdi bu sesleri %90 kestim.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fuat » 29 Kas 2010, 18:48

arkadaşlar o gıcırdama eski kasa fabialarda çok oluyordu beni arayın izah edeyim burada uzun uzun anlatmayla olmaz 0 506 366 2919
fuat
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: fuat keskin
Nereden: Konya
Arabanız: fabia

İleti mustklc » 29 Kas 2010, 20:24

fuat yazdı:arkadaşlar o gıcırdama eski kasa fabialarda çok oluyordu beni arayın izah edeyim burada uzun uzun anlatmayla olmaz 0 506 366 2919

GICIRTI yazıp SMS atsak olmaz mı? Forumlar paylaşmak içindir son zamanlarda bu da moda oldu.

Bahsettiğin gıcırtı bende de var. bir kere servise gittiğimde söylemiştim. kesilmişti. sanırım gres gibi bir yağ sıktılar.

şimdi gene başladı. wd40 sıktım fayda etmedi. gıcırtıyı artık önemsemiyorum.

asıl gıcık ses el freni tabancasının içindeki yuvarlak düğmenin yayında geliyor. tıkır tıkır tıkır. o ses bir çare bulamadım. bir gün kızıp el frenini kıracağım
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ayhani » 29 Kas 2010, 21:42

mustklc yazdı:Bahsettiğin gıcırtı bende de var. bir kere servise gittiğimde söylemiştim. kesilmişti. sanırım gres gibi bir yağ sıktılar.

şimdi gene başladı. wd40 sıktım fayda etmedi. gıcırtıyı artık önemsemiyorum.

asıl gıcık ses el freni tabancasının içindeki yuvarlak düğmenin yayında geliyor. tıkır tıkır tıkır. o ses bir çare bulamadım. bir gün kızıp el frenini kıracağım

O sıktıkları gress değil silikonlu sprey işte. Bana servis elemanı bizzat gösterdi herhangi bir silikonlu sprey işinizi görür dedi.

El freninin başındaki parlak kapakçık bendede zırıltı yapıyordu servise götürdüğümde ücretsiz çözdüler galiba arkasına bir sünger gibi birşey sıkıştırmışlar.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ünsal » 29 Kas 2010, 22:35

benim şuanki aracımda böyle bir sorun yok fakat 2001 comfortta vardı arka koltukları kaldırın koltuk süngerlerinin altında teller var bariz görünüyor o tellerin altına kumaş parçaları sıkıştırınca kesilir ses hafta sonu detaylı foto çekim eklerim çok basit ayrıca slikon sprey ile yıkamadan sonra plastik aksamı yaparsanız hiç gıcırtı olmaz çok rahat edersiniz bu sorun pololardada var sadece fabiada değil ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti erdemguner35 » 30 Kas 2010, 19:51

Arkadaşlar bende bu gıcırtı durumundan şikayetçiydim. sağ arka kapı ve da hafif bozuk asfaltta başlıyordu gıcırdamaya. son günlerde benim kapıdanda hafiften gelmeye başlamıştı. linkini verdiğim ürünle tanıştım hadi bi sipariş edeyim dedim ne kaybederim dedim ama inanın sorunu çözdü. arabayı yıkattıktan sonra yıkamacıya verdim sık şunu dedim fitillere filan ne bu abi dedi sen sık dedim sıktı filan adam inanamadı fitilleri yumuşacık ilk günkü gibi yaptı abi çok güzel bişeymiş bu deyip durdu. şimdi gıcırtı filan yok çok şükür. eğer sesin kaynağı sertleşen ve birbirine sürttükçe ses çıkaran fitillerse sesi kesinlikle kesiyor.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti erdemguner35 » 30 Kas 2010, 19:52

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti akdeniz26 » 30 Kas 2010, 21:36

Fitil, aracın neresidir hocam?
akdeniz26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Halil Akdeniz
Nereden: Osmaniye
Arabanız: Araba arıyor

İleti ünsal » 30 Kas 2010, 21:53

akdeniz26 yazdı:Fitil, aracın neresidir hocam?

kapıyı açtığınızda kapı çerçevesini çevreleyen siyah lastik ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti erdemguner35 » 30 Kas 2010, 21:56

kapıyı açtığında kapıdaki değilde gövde de olan ve girişi çevreleyen yumuşak plastik. bagajı açınca da var. ha birde kapıyı açtığında tavana yakın ayrıyetten de bir plastik kısımda da var orayada sıktım bezle yaydım.

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unlztrk » 30 Kas 2010, 22:18

Bendede aynı sorun var. Aracın arka sağ kapı tarafını bir gün baya inceledim. Zannedersem sorun arka koltuğun altında kumaşların altında depoya giden bir düzenek var. Bu düzeneğin başı gevşek yapılmış, bu plastik düzeneğin üzerine bir bez parçası koyup koltuğu kapatmak sorunu çözebilir. Arabaya pek binme şansım olmadığı için bunu denemedim. Çok dert edenlerin denemesinde fayda var
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir